Skocz do zawartości

Dall-e, MidJourney etc. AI art a freelancerzy


Jacko1

Rekomendowane odpowiedzi

Szukalem info na temat AI ktore tworzy grafiki na tym forum, ale ku mojemy zdumieniu nie znalazlem nic.

Ktos zapoznal sie z tymi programami? Jak uwazacie, jakie beda nastepstwa zwiazane z ulepszaniem tych narzedzi w ciagu najblizszych lat?

Szczegolnie ze AI art z tego co wiem, nie ma prawnych ograniczen, a przeciez korzysta z setki tysiecy milionow prac ludzi ktorzy uplodowali i tagowali swoje prace, robiac internetowe portfolia.

Ciezkie czasy czekaja freelancerow w przyszlosci moim zdaniem.

Edytowane przez Jacko1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no temat byl poruszany ze 300 razy 😄 tylko nigdy nie bylo dedykowanego watku 🙂 po prostu wszystkie posty sa randomowo rozsiana po calym forum. Wiec w sumie dzieki za zalozyles ten watek 🙂 

 

Jezeli chodzi o AI to warto posluchac Baginsa, ktory juz jakis czas temu wypowiadal sie w temacie. Uwazam podobnie jak on, ze ai bedzie robila rzeczy ktorych ty niechcesz robic, bedziesz projekty dowozic szybciej itp  i bedziesz sie glownie skupial na pilnowaniu "calosci" 😉

Czy ktos straci prace? oczywiscie ze tak 🙂

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, KLICEK napisał:

nie no temat byl poruszany ze 300 razy 😄 tylko nigdy nie bylo dedykowanego watku 🙂 po prostu wszystkie posty sa randomowo rozsiana po calym forum. Wiec w sumie dzieki za zalozyles ten watek 🙂 

 

Jezeli chodzi o AI to warto posluchac Baginsa, ktory juz jakis czas temu wypowiadal sie w temacie. Uwazam podobnie jak on, ze ai bedzie robila rzeczy ktorych ty niechcesz robic, bedziesz projekty dowozic szybciej itp  i bedziesz sie glownie skupial na pilnowaniu "calosci" 😉

Czy ktos straci prace? oczywiscie ze tak 🙂

prace straci czesc koncepciarzy, poniewaz z tego co wypluwa Ai mozna juz modelowac i nie tylko.  W tej czesci, moge byc i ja. Dobrze ze mam patent na wozki widłowe;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do prawnych ograniczeń SI to myślę, że JESZCZE nie ma ograniczeń, ale jak to się wszystko upowszechni to na pewno regulacje powstaną i może być tak że korzystanie z IA nie będzie tanią sprawą. No ale teraz to bajdurze i nie jestem ekspertem w tej dziedzinie. 

Nie miałbym nic przeciwko jak by mi SI robiło mi UV mapy, retopologie i pilnowało aby shading modelu był gładiutki. Nie chciałbym też aby za mnie wymyślało co mam zrobić... bo jaki fun jest w tym że coś opiszesz maszynie a ona wypluje ci 100 wariacji? Gdzie wtedy twoja praca i przede wszystkim przydatność, nie wspominając o kreatywności którą przejmie za ciebie maszyna i jej algorytmy. Co innego jak weźmie twoją pracę i zacznie wypluwać jej wariacje - tu myśle byłby boost w produkcji finalnego obrazka. No ale to czasami te ludzkie obłędziki (happy accidents) czynią ostateczne dzieło lepszym i jak znowu zaczniemy zbytnio polegać na SI zabierzemy ten ludzki aspekt tworzenia. No ale się zobaczy, co będzie to będzie. Na ten temat dużo sie tu pisało... i jak mniemam jeszcze będzie więcej pisania. Ale dobrze że powstał dedykowany wątek, to nie będzie temat tak rozstrzelony po całym forum 🙂 

@Kalberos a o zautomatyzowanych halach Amazona to słyszałeś?  Wózki widłowe też z czasem dostaną komputer a ty co najwyżej będziesz mógł świstkiem pomachać na papa 😉 
comment_dRBV35RtmBVJf4hs9hUbgbThy4GrPBn2.jpg

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Mortom napisał:

Co do prawnych ograniczeń SI to myślę, że JESZCZE nie ma ograniczeń, ale jak to się wszystko upowszechni to na pewno regulacje powstaną i może być tak że korzystanie z IA nie będzie tanią sprawą. No ale teraz to bajdurze i nie jestem ekspertem w tej dziedzinie. 

Nie miałbym nic przeciwko jak by mi SI robiło mi UV mapy, retopologie i pilnowało aby shading modelu był gładiutki. Nie chciałbym też aby za mnie wymyślało co mam zrobić... bo jaki fun jest w tym że coś opiszesz maszynie a ona wypluje ci 100 wariacji? Gdzie wtedy twoja praca i przede wszystkim przydatność, nie wspominając o kreatywności którą przejmie za ciebie maszyna i jej algorytmy. Co innego jak weźmie twoją pracę i zacznie wypluwać jej wariacje - tu myśle byłby boost w produkcji finalnego obrazka. No ale to czasami te ludzkie obłędziki (happy accidents) czynią ostateczne dzieło lepszym i jak znowu zaczniemy zbytnio polegać na SI zabierzemy ten ludzki aspekt tworzenia. No ale się zobaczy, co będzie to będzie. Na ten temat dużo sie tu pisało... i jak mniemam jeszcze będzie więcej pisania. Ale dobrze że powstał dedykowany wątek, to nie będzie temat tak rozstrzelony po całym forum 🙂 

@Kalberos a o zautomatyzowanych halach Amazona to słyszałeś?  Wózki widłowe też z czasem dostaną komputer a ty co najwyżej będziesz mógł świstkiem pomachać na papa 😉 
comment_dRBV35RtmBVJf4hs9hUbgbThy4GrPBn2.jpg

Nie s lyszalem. No to wyglada na to że trzeba sie rozgladac za miejscem na kepce:D

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kalberos Zawsze zostaje jeszcze Afryka i Ameryka Południowa + małe wysepki na Pacyfiku 😄 tam myślę zanim dojdzie ta cała technologia to do emerytury doczekasz 😉 

Jak już jakąś fuchę znajdziesz daj znaki, zrobię kurs na wózek i jedziemy 😄  No może jeszcze zbieranie truskawek jeszcze będzie opcją... no ale sezonówka nie wyżyjesz z tego cały rok 😉 W sumie jestem renowatorem zabytków architektury... może by się rozejrzeć za mistrzem który by wziął ucznia? 🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak AI zastąpi całkowicie zawód grafika to zgłaszam się po dochód gwarantowany 🤣🤣🤣 a co tam, niech maszyny na nas zapieprzają 😛 Minus jest taki, ze trzeba będzie być przykładnym obywatelem i skończy się przechodzenie na czerwonym, bo jeszcze kroplówkę odetną 😛 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie AI poszerzy możliwości grafików/artystów, a nie ich zastąpi - przynajmniej nie wszystkich.

Wszystko będzie dobrze dopóki my będziemy wykorzystywać tą technologie, a nie ona nas 😉

Edytowane przez daromir
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mortom napisał:

Co innego jak weźmie twoją pracę i zacznie wypluwać jej wariacje - tu myśle byłby boost w produkcji finalnego obrazka.

Nie wiem czy wiecie, ale w Midjourney jest taka opcja, aby wrzucić na czat z Discorda jakąś konkretną pracę - może być chociażby właśnie Wasz koncept - i w zapytaniu użyć wygenerowanego linku do grafiki tak aby na jej bazie i kolejnych słów kluczowych AI wygenerowało kolejne prace 😛 Tam dodatkowo macie też możliwość, aby określić jak bardzo na podanej grafice ma się opierać algorytm. Tak więc można tego użyć chociażby w taki sposób 😉

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, daromir said:

Według mnie AI poszerzy możliwości grafików/artystów, a nie ich zastąpi - przynajmniej nie wszystkich.

No nie wiem, jak co kilka godzin ktoś może wypluć takie grafiki to ciężko mówić, że nikogo to nie zastąpi już teraz a co będzie za rok czy dwa.

Idea, że ai zastąpi tylko taką pracę której ludzie nie chcą robić jest piękna ale prawda jest taka, że w pierwszej kolejności zastąpi to co może najłatwiej i najszybciej a w drugiej to na czym można najwięcej zarobić i zaoszczędzić a nie żeby komuś było wygodnie i przyjemnie w życiu poza milionerami 🙂 

1XdRToM.jpg

wBvT9Ec.jpg

1grjDXJ.jpg

HLcikSY.jpg

rcOCbP8.jpg

GZspwUK.jpg

 

rL3oSUX.jpg

GKpSelZ.jpg

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Destroyer
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Destroyer napisał:

No nie wiem, jak co kilka godzin ktoś może wypluć takie grafiki to ciężko mówić, że nikogo to nie zastąpi już teraz a co będzie za rok czy dwa.

Idea, że ai zastąpi tylko taką pracę której ludzie nie chcą robić jest piękna ale prawda jest taka, że w pierwszej kolejności zastąpi to co może najłatwiej i najszybciej a w drugiej to na czym można najwięcej zarobić i zaoszczędzić a nie żeby komuś było wygodnie i przyjemnie w życiu poza milionerami 🙂 

1XdRToM.jpg

wBvT9Ec.jpg

1grjDXJ.jpg

HLcikSY.jpg

rcOCbP8.jpg

GZspwUK.jpg

 

rL3oSUX.jpg

GKpSelZ.jpg

 

 

 

 

 

 

No dobrze, a kto dokończy każdą z tych abstrakcyjnych grafik? Według mnie one stanowią dobry materiał/szkic, ale trzeba nad nimi jeszcze popracować. Zrobić wkład, który zrobi z tej pracy coś więcej, nadać własnego stylu bo inaczej jakiś dzieciak z dostępem do Discord wpisze "Ga ga gu gu deep cośtam high detail…" i wyjdzie mu to samo, a nawet lepiej co sprawi, że żadna z tych prac będzie nic nie warta. Ładna, ale nic nie warta- tak myślę, ale to tylko moje zdanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minutes ago, daromir said:

No dobrze, a kto dokończy każdą z tych abstrakcyjnych grafik? Według mnie one stanowią dobry materiał/szkic, ale trzeba nad nimi jeszcze popracować. Zrobić wkład, który zrobi z tej pracy coś więcej, nadać własnego stylu bo inaczej jakiś dzieciak z dostępem do Discord wpisze "Ga ga gu gu deep cośtam high detail…" i wyjdzie mu to samo, a nawet lepiej co sprawi, że żadna z tych prac będzie nic nie warta. Ładna, ale nic nie warta- tak myślę, ale to tylko moje zdanie. 

Jako koncept albo nawet kompletna  grafika moim zdaniem w zupełności się nadają, oczywiście są dopieszczone koncepty ale nie w pierwszych fazach i często to ledwo ciapki i zarys i na nich się często już pracuje i jest jakąś dowolność w towrzoniu modeli 3d czy dalszej pracy. 

Która z tych grafik Twoim zdaniem jest abstrakcyjna i potrzebuje dokończenia? 🙂  I najważniejsze ile firm, osób i klientów chce dzieła sztuki i własnego wysmakowanego stylu, dopieszczonej grafiki koncepcyjnej stworzonej przez prawdziwego mistrza a ile osób chce szybko i tanio i na już? 🙂 I nawet jak już to jest tylko szkicem i zarysem pomysłu to wygenrujesz w ciągu dnia 50 takich szkiców, wybierasz jeden i grafik to poprawia i dopieszcza i zamiast 10 osób zatrudniasz jedną. Może ta jedna nie straci przez to pracy ale kolejna nie zostanie zatrudniona jeśli algorytm przyspiesza kilka razy pracę tej jednej. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Destroyer napisał:

Jako koncept albo nawet kompletna  grafika moim zdaniem w zupełności się nadają, oczywiście są dopieszczone koncepty ale nie w pierwszych fazach i często to ledwo ciapki i zarys i na nich się często już pracuje i jest jakąś dowolność w towrzoniu modeli 3d czy dalszej pracy. 

Która z tych grafik Twoim zdaniem jest abstrakcyjna i potrzebuje dokończenia? 🙂  I najważniejsze ile firm, osób i klientów chce dzieła sztuki i własnego wysmakowanego stylu, dopieszczonej grafiki koncepcyjnej stworzonej przez prawdziwego mistrza a ile osób chce szybko i tanio i na już? 🙂 I nawet jak już to jest tylko szkicem i zarysem pomysłu to wygenrujesz w ciągu dnia 50 takich szkiców, wybierasz jeden i grafik to poprawia i dopieszcza i zamiast 10 osób zatrudniasz jedną. Może ta jedna nie straci przez to pracy ale kolejna nie zostanie zatrudniona jeśli algorytm przyspiesza kilka razy pracę tej jednej. 

Dokładnie tak jak piszesz, że na pewnym etapie w procesie produkcyjnym AI może zastąpić/przyśpieszyć pracę, ale dalej raczej będzie to tak jak piszesz w pierwszych fazach konceptu. Natomiast ja nie zauważyłem w galeriach dobrych i uznanych grafików/koncept artystów itd. niedopieszczonych projektów, owszem czasami są dodane etapy powstania pracy, ale w większości poprzedza je finalna grafika. Dlatego w tym wypadku nie do końca rozumiem pokazywanie samych "szkiców" i z pozycji obserwatora sztuki wolę jednego dopracowanego Templariusza niż trzydzieści "ładnych propozycji".
Ja widzę ogromny potencjał AI bo sam jestem wygodny i pewne etapy pracy mogłyby się same robić. Fascynuje mnie ten temat, chcę się w niego wdrożyć więc nie jestem przeciwnikiem powstawania takowych technologii, ale narazie nie boję się, że to zepsuje rynek - bynajmniej z mojego punktu widzenia. Dodam, że nie siedzę w branży 3D i koncept zawodowo, a to może daje mi nie pełny ogląd sprawy;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak juz tam bardzo pracuja nad AI to zrobiliby porzadne retopo automatyczne, porzadne UV automatyczne. A tak zabieraja sie za cos co jest widowiskowe moze ale to tyle. Latwiej podjarac ludzi samorysujacym sie obrazkiem, trudniej zrobic cos na prawde uzytecznego. Jak weszly odszumiacze wszelkiego typu - zajebiste. Rewelka - wiecej takich rzeczy nam potrzeba. Realnie pomagajacych w pracy narzedzi. A tutaj chca zastapic ludzka mysl i kreatywnosc zostawiajac jednoczesnie ludziom reczna robote. Ta najfajniejsza, najbardziej interesujaca czesc pracy chca przerzucic na maszyne a ta wk...jaca dlubanine zostawic ludziom. Swietny pomysl. Pozniej beda robic podcasty o problemie zdrowia psychicznego w studiach VFX/Game...

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Nezumi napisał:

Jak juz tam bardzo pracuja nad AI to zrobiliby porzadne retopo automatyczne, porzadne UV automatyczne. A tak zabieraja sie za cos co jest widowiskowe moze ale to tyle. Latwiej podjarac ludzi samorysujacym sie obrazkiem, trudniej zrobic cos na prawde uzytecznego. Jak weszly odszumiacze wszelkiego typu - zajebiste. Rewelka - wiecej takich rzeczy nam potrzeba. Realnie pomagajacych w pracy narzedzi.

Też jestem tego samego zdania. Sam akurat korzystam z produktów od Topaz Labs i jak dla mnie tutaj AI sprawdza się rewelacyjnie. Odszumianie, czy też powiększanie grafik/zdjęć praktycznie bez straty jakości jest rewelacyjne. Często mi się zdarzało, że np. klient wysyłał zapytanie, czy jednak mógłbym dodatkowo zrobić render 2-3 razy większy bo będzie dodatkowo do czegoś jeszcze go potrzebować. Zamiast renderować wszystko od nowa wrzucam w Gigapixel i zaraz miałem gotowca. Oczywiście klient nie musiał o tym wiedzieć 😄

Tak samo używam pluginów AI Retouch4Me. Kupiłem dwa. Jeden, który robi mi heala, a drugi do Dodge&Burn (wygładzania skóry). Oba pracują na warstwach więc wszystko też jest bez straty jakości. Jako baza do dalszej pracy są idealne. Oczywiście trzeba po nich poprawić to i owo, ale i tak przy obróbce fotek zaoszczędzają mi masę czasu.

A narzędzie do porządnego automatycznego retopo kupiłbym od razu bez chwili zastanowienia 😄 Do UV'ek zresztą też.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na serio, pamiętajcie o tym, że pewne zawody zawsze giną, ale na ich miejsce pojawiają się nowe. Gdy nastały komputery, wiele rzeczy stało się prostsze, ale i pracy zrobiło się tak naprawdę więcej. Przyrost możliwości, to także przyrost oczekiwań. Ciężar kreacji będzie położony gdzieś indziej - zamiast smarowania płótna będzie wybieranie z dostępnych (nieskończonych?) opcji. Tak jak przy rysowaniu od czystej kartki artysta podejmuje określone wybory spośród całego drzewa decyzyjnego, tak teraz będzie wybierał spośród gotowych układów. To jednak człowiek ostatecznie decyduje, która koncepcja najlepiej pasuje do danego projektu. Dobry artysta to będzie ten, który wybierze najwłaściwszą opcję spośród setek propozycji, a nie ten, który umie coś ładnie nasmarować. To i tak nie będzie łatwe. Liczyć się będzie wyczucie estetyczne i doświadczenie, co w danej aranżacji pasuje najlepiej i jakie emocje chcemy tym wywołać. AI chyba nie działa intencjonalnie, człowiek tak. AI nie jest takie złe, sam używam do szparowania zdjęć, dzięki czemu mam więcej czasu na przeglądanie memów 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, ZiN napisał:

Dobry artysta to będzie ten, który wybierze najwłaściwszą opcję spośród setek propozycji, a nie ten, który umie coś ładnie nasmarować. To i tak nie będzie łatwe. Liczyć się będzie wyczucie estetyczne i doświadczenie, co w danej aranżacji pasuje najlepiej i jakie emocje chcemy tym wywołać. AI chyba nie działa intencjonalnie, człowiek tak. AI nie jest takie złe, sam używam do szparowania zdjęć, dzięki czemu mam więcej czasu na przeglądanie memów

Od tego jest już artdirector a za AI robią artyści, któzy ze słów kluczowych już generuja takie obrazki 😉 

Wpisąłem koniec świata i wygenerowało mi screena z forum naszego xd

a tak na serio to wygenerowało mi to:

spacer.png

 

z tego wygenerowałęm znowu kilka prac.. 

z obrazka 4

spacer.png

i znowu z czwóki

Michalo_end_of_teh_world_9a2fcbea-f4a0-4

 

postanowiłm drugi raz wpisać tą samą frazę

spacer.png

 

i znowu

spacer.png

 

Fajne to ale nie widzę  żeby się zbyt różniło. Widziałem już wiele podobnych rzeczy z Mida

 

Też szukając jakiejś konkretnej stylistyki to chyba zawiedzie "pixar female character warrior "

spacer.png

chyba 90% artystów lepiej by to zdefiniowało.

 

Mi się podoba koncept deep fake. To wygląda obiecująco. Ciekawe czy w wyższych rozdziałkach też daje radę?

 

 

Edytowane przez michalo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Araiel napisał:

(...) Często mi się zdarzało, że np. klient wysyłał zapytanie, czy jednak mógłbym dodatkowo zrobić render 2-3 razy większy bo będzie dodatkowo do czegoś jeszcze go potrzebować. Zamiast renderować wszystko od nowa wrzucam w Gigapixel i zaraz miałem gotowca. Oczywiście klient nie musiał o tym wiedzieć 😄

Tak samo używam pluginów AI Retouch4Me. Kupiłem dwa. Jeden, który robi mi heala, a drugi do Dodge&Burn (wygładzania skóry). Oba pracują na warstwach więc wszystko też jest bez straty jakości. Jako baza do dalszej pracy są idealne. Oczywiście trzeba po nich poprawić to i owo, ale i tak przy obróbce fotek zaoszczędzają mi masę czasu.

A narzędzie do porządnego automatycznego retopo kupiłbym od razu bez chwili zastanowienia 😄 Do UV'ek zresztą też.

Hehe widzę, że nie tylko ja tak robię... a już się bałem że zaniżam standardy w polskim CGI 😄 

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie ten temat tak spać nie daje, że też napiszę.

Jeżeli mielibyście nadzieję na barierę wejścia poprzez cenę, to Stable Diffusion jest darmowe:

https://medium.com/codex/stable-diffusion-new-and-free-text-to-image-ai-tool-70f95ea14440

https://stability.ai/blog/stable-diffusion-announcement

Co jakiś czas na necie znajduję porównanie AI text-to-image do wynalezienia aparatu, który jest 'tylko narzędziem', usprawniającym pracę twórcy. No, i fajne narzędzie, tyle że dzięki niemu ilustratorzy przestali być niezbędni. Osoby wymieniające to porównanie nie myślą, że jeszcze zanim fotografia się upowszechniła, ilustratorzy byli potrzebni w każdej gazecie i reklamie, a nie tylko w wydawnictwach dla dzieci i amerykańskich sądach.

Poza tym, AI w świecie mediów jest porównywalne do wynalezienia druku.

Czy NeRF (https://www.louisbouchard.ai/nvidia-photos-into-3d-scenes/) zrobi pogrom w miejscach pracy dla grafików 3D, coś jak przejście do ery uprzemysłowionej? Czy po prostu jako, że jestem newbie, strach wielkimi ślepiami spoziera... 😕? Nie orientuję się, czy warto się uczyć tych programów w takim razie, bo trudno mi wybadać, co zostanie zastąpione przez AI w 3D.

Niepokoi mnie też, jak to po przedarciu się do mainstreamu ukształtuje rolę twórcy. Zawsze stałam na stanowisku, że komputer to tylko narzędzie. Liczy się przecież moja intencja, warsztat, idea, przekazywanie doświadczeń i tak dalej. Wg badaczy z Oxfordu AI nie zastąpi artysty i jego decyzji (https://www.ox.ac.uk/news/2022-03-03-art-our-sake-artists-cannot-be-replaced-machines-study), ale te badania zakończyły się rok temu. Ciekawe, co oni na Midjourney, które jak wpiszesz "art station", ma dostęp do setek milionów artystycznych decyzji, łącznie z ich hierarchią wartości poprzez system ocen na serwisie.

Myślę, że niebawem w studiu AAA niejeden koncept artysta będzie tak potrzebny, jak litograf Wyborczej. Jeszcze widać generyczność tych obrazów w Midjourney, ale wielu osobom zdaje się to nie przeszkadzać, a ponoć już niewiele trzeba, by ją wyeliminować. Wówczas pozostaje pytanie:

Czy dla przeciętnego odbiorcy jest ważne, że dzieło nieznanego artysty stworzył człowiek, a nie AI?

Sądzę, że poza inwestorami w dzieła sztuki i tym rynkiem, to chyba nie.

Bo przecież to nie moja intencja się liczy jako twórcy. Dla odbiorcy liczy się, co on/a sam/a czuje, doświadcza, jak dobrze się z tym bawi, jak się postrzega, obcując z tą twórczością. I to odbiorcy kreują zapotrzebowanie na rzeczy robione przez grafika. Jeżeli efekt, którego potrzebują, można mieć tańszym kosztem, bez tylu kreatywnych gąb do wykarmienia, to czemu firma zatrudniająca grafików nie miałaby skorzystać?

A na polu sztuki, jeśli człowiek nie jest niezbędny, by zaspokoić estetyczne i intelektualne potrzeby, to jak jego bliźni oceni jego wartość w tym aspekcie? Przecież wszyscy myślą o własnym interesie. Social media diametralnie zmieniły zachowania ludzi w stosunku do siebie. A AI... no, ciekawe, co to będzie.

W każdym razie, artyści będą dalej potrzebni wg Mx Ploin od Oxfordskich badań. I niech nie rezygnują ze studiów artystycznych (to już bardzo nieodpowiedzialne słowa).

Potrzebni, a jakże. Tylko potrzebni jak kowal w świecie grimdark fantasy, czy jak kowal odwiedzany od czasu do czasu w skansenie przez szkolne wycieczki?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.08.2022 o 09:14, michalo napisał:

Od tego jest już artdirector a za AI robią artyści, któzy ze słów kluczowych już generuja takie obrazki 😉 

Wpisąłem koniec świata i wygenerowało mi screena z forum naszego xd

a tak na serio to wygenerowało mi to:

spacer.png

 

z tego wygenerowałęm znowu kilka prac.. 

z obrazka 4

spacer.png

i znowu z czwóki

Michalo_end_of_teh_world_9a2fcbea-f4a0-4

 

postanowiłm drugi raz wpisać tą samą frazę

spacer.png

 

i znowu

spacer.png

 

Fajne to ale nie widzę  żeby się zbyt różniło. Widziałem już wiele podobnych rzeczy z Mida

 

Też szukając jakiejś konkretnej stylistyki to chyba zawiedzie "pixar female character warrior "

spacer.png

chyba 90% artystów lepiej by to zdefiniowało.

 

Mi się podoba koncept deep fake. To wygląda obiecująco. Ciekawe czy w wyższych rozdziałkach też daje radę?

 

 

Poczatkujacy nie ma co konkurować z AI. Wiec nie, twoja opinie jest bledna ze 90 % artystow by to lepiej zdefiniowalo. Uczylem paru poczatkujacy i wiedz ze tylko 10 % tych poczatkujacych sie rozwinie dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Loocynka napisał:

Mnie ten temat tak spać nie daje, że też napiszę.

Jeżeli mielibyście nadzieję na barierę wejścia poprzez cenę, to Stable Diffusion jest darmowe:

https://medium.com/codex/stable-diffusion-new-and-free-text-to-image-ai-tool-70f95ea14440

https://stability.ai/blog/stable-diffusion-announcement

Co jakiś czas na necie znajduję porównanie AI text-to-image do wynalezienia aparatu, który jest 'tylko narzędziem', usprawniającym pracę twórcy. No, i fajne narzędzie, tyle że dzięki niemu ilustratorzy przestali być niezbędni. Osoby wymieniające to porównanie nie myślą, że jeszcze zanim fotografia się upowszechniła, ilustratorzy byli potrzebni w każdej gazecie i reklamie, a nie tylko w wydawnictwach dla dzieci i amerykańskich sądach.

Poza tym, AI w świecie mediów jest porównywalne do wynalezienia druku.

Czy NeRF (https://www.louisbouchard.ai/nvidia-photos-into-3d-scenes/) zrobi pogrom w miejscach pracy dla grafików 3D, coś jak przejście do ery uprzemysłowionej? Czy po prostu jako, że jestem newbie, strach wielkimi ślepiami spoziera... 😕? Nie orientuję się, czy warto się uczyć tych programów w takim razie, bo trudno mi wybadać, co zostanie zastąpione przez AI w 3D.

Niepokoi mnie też, jak to po przedarciu się do mainstreamu ukształtuje rolę twórcy. Zawsze stałam na stanowisku, że komputer to tylko narzędzie. Liczy się przecież moja intencja, warsztat, idea, przekazywanie doświadczeń i tak dalej. Wg badaczy z Oxfordu AI nie zastąpi artysty i jego decyzji (https://www.ox.ac.uk/news/2022-03-03-art-our-sake-artists-cannot-be-replaced-machines-study), ale te badania zakończyły się rok temu. Ciekawe, co oni na Midjourney, które jak wpiszesz "art station", ma dostęp do setek milionów artystycznych decyzji, łącznie z ich hierarchią wartości poprzez system ocen na serwisie.

Myślę, że niebawem w studiu AAA niejeden koncept artysta będzie tak potrzebny, jak litograf Wyborczej. Jeszcze widać generyczność tych obrazów w Midjourney, ale wielu osobom zdaje się to nie przeszkadzać, a ponoć już niewiele trzeba, by ją wyeliminować. Wówczas pozostaje pytanie:

Czy dla przeciętnego odbiorcy jest ważne, że dzieło nieznanego artysty stworzył człowiek, a nie AI?

Sądzę, że poza inwestorami w dzieła sztuki i tym rynkiem, to chyba nie.

Bo przecież to nie moja intencja się liczy jako twórcy. Dla odbiorcy liczy się, co on/a sam/a czuje, doświadcza, jak dobrze się z tym bawi, jak się postrzega, obcując z tą twórczością. I to odbiorcy kreują zapotrzebowanie na rzeczy robione przez grafika. Jeżeli efekt, którego potrzebują, można mieć tańszym kosztem, bez tylu kreatywnych gąb do wykarmienia, to czemu firma zatrudniająca grafików nie miałaby skorzystać?

A na polu sztuki, jeśli człowiek nie jest niezbędny, by zaspokoić estetyczne i intelektualne potrzeby, to jak jego bliźni oceni jego wartość w tym aspekcie? Przecież wszyscy myślą o własnym interesie. Social media diametralnie zmieniły zachowania ludzi w stosunku do siebie. A AI... no, ciekawe, co to będzie.

W każdym razie, artyści będą dalej potrzebni wg Mx Ploin od Oxfordskich badań. I niech nie rezygnują ze studiów artystycznych (to już bardzo nieodpowiedzialne słowa).

Potrzebni, a jakże. Tylko potrzebni jak kowal w świecie grimdark fantasy, czy jak kowal odwiedzany od czasu do czasu w skansenie przez szkolne wycieczki?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jestem podobnego zdania i niestety nie potrafie byc optymista w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Blaza napisał:

Jeszcze dobrze nie zacząłem robić jakiś konceptów a już mogę się zawijać. 🤣 Bo zanim wejdę na jakiś odpowiedni poziom ta AI mnie wygryzie. Chyba trzeba będzie iść do woja i po czołgach rysować 😅

zawsze mozesz probowac sil w animacji;D tutaj jeszcze Ai nie siega swoimi lapskami

28 minut temu, RaVirr napisał:

Wiecie, Blender3d czeka na nowych wyznawców 😄 

na pewno mu przybiedzie teraz wyznanowcow, zobacz co to cholerstwo z dnia na dzien produkuje.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kalberos Wiesz, produkuje, ale wciąż jestem dość sceptyczny bo (cytując znajomego, z którym się zgadzam) wciąż są to ładne obrazki z maszyny losującej, dające nieprawdziwe przeświadczenie osobie pociągającej za wajchę, że jest artystą... W większości przypadków taka osoba nie dałaby rady zmienić konkretnych rzeczy na prośbę klienta (a wiesz jak to bywa z prośbami klientów) więc oczywistym jest, że również odpadnie w tym wyścigu.

Co nie zmienia faktu, że na przykład obrazki, takie jak niżej, uznałbym śmiało za pracę czyiś rąk ::
299680038_10221082460161403_440451210666
299530985_10221082455561288_759820510343
299605910_10221082459721392_807006307407

Jaka będzie przyszłość- nie wiem. Może faktycznie branża artystów 2d odejdzie w 90% do lamusa.
I tak już bez żartów- pomyślcie o chociaż bazowym doszkoleniu w 3d (oczywiście niekoniecznie Blender xD) bo póki co (chyba) nie ma AI, która by robiła dokoksane modele z takich konceptów 😄 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, RaVirr napisał:

@Kalberos Wiesz, produkuje, ale wciąż jestem dość sceptyczny bo (cytując znajomego, z którym się zgadzam) wciąż są to ładne obrazki z maszyny losującej, dające nieprawdziwe przeświadczenie osobie pociągającej za wajchę, że jest artystą... W większości przypadków taka osoba nie dałaby rady zmienić konkretnych rzeczy na prośbę klienta (a wiesz jak to bywa z prośbami klientów) więc oczywistym jest, że również odpadnie w tym wyścigu.

Co nie zmienia faktu, że na przykład obrazki, takie jak niżej, uznałbym śmiało za pracę czyiś rąk ::
299680038_10221082460161403_440451210666
299530985_10221082455561288_759820510343
299605910_10221082459721392_807006307407

Jaka będzie przyszłość- nie wiem. Może faktycznie branża artystów 2d odejdzie w 90% do lamusa.
I tak już bez żartów- pomyślcie o chociaż bazowym doszkoleniu w 3d (oczywiście niekoniecznie Blender xD) bo póki co (chyba) nie ma AI, która by robiła dokoksane modele z takich konceptów 😄 

Ale dla wiekszosci sa wystarczajace. patrz tutaj. Robi sie wysyp kont z tymi tworami, które kopia dupę nie jednemu początkującemu, ba miejscami nawet i pro. grid_0__2__by_grimshad3_dfbejmp-fullview.thumb.jpg.99acc655451535cb764a6ec1fc3fbd8f.jpg

spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, tak, na przeciętnym człowieku jak najbardziej będzie to robiło większe wrażenie niż właśnie prace wykonane przez 90% osób pracujących w branży- choć dla nas jest to zlepek przypadkowych kształtów, które po krótkim zastanowieniu nie mają żadnego sensu. Tutaj może też tkwi szkopuł- nie łapiesz się na tym, że przy tworzeniu masz jakieś zajebiste formy, ale stwierdzasz "hmmm, przecież to nie ma prawa istnieć, nie ma prawa tak wyglądać, nie ma prawa trzymać się jedno drugiego, dawno by się zawaliło, konstrukcja kuleje" itd itp AI nie ma takich rozkmin, nie boi się, że coś jest nie tak- w przeciwieństwie do nas.
Można zrobić taki eksperyment- tygodniowy speedpainting Wszystkimi możliwymi sposobami (moralnymi i niemoralnymi)
Zimituj pracę AI, ale robiąc to ręcznie- czas pracy to godzinka, można kleić prace innych twórców, zdjęcia, no wszystko co znajdziesz 😄Ciekawe jaki byłby efekt 😄 

Edytowane przez RaVirr
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, RaVirr napisał:

Nie no, tak, na przeciętnym człowieku jak najbardziej będzie to robiło większe wrażenie niż właśnie 90% osób pracujących w branży- choć dla nas jest to zlepek przypadkowych kształtów, które po krótkim zastanowieniu nie mają żadnego sensu. Tutaj może też tkwi szkopuł- nie łapiesz się na tym, że przy tworzeniu masz jakieś zajebiste formy, ale stwierdzasz "hmmm, przecież to nie ma prawa istnieć, nie ma prawa tak wyglądać, nie ma prawa trzymać się jedno drugiego, dawno by się zawaliło, konstrukcja kuleje" itd itp AI nie ma takich rozkmin, nie boi się, że coś jest nie tak- w przeciwieństwie do nas.
Można zrobić taki eksperyment- tygodniowy speedpainting Wszystkimi możliwymi sposobami (moralnymi i niemoralnymi)
Zimituj pracę AI, ale robiąc to ręcznie- czas pracy to godzinka, można kleić prace innych twórców, zdjęcia, no wszystko co znajdziesz 😄Ciekawe jaki byłby efekt 😄 

To jest b  dobry pomysl. Trza dac adminom znac i lecimy z takim speedpaintem! Ale i tak nie wygramy z AI 😛

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Kalberos napisał:

To jest b  dobry pomysl. Trza dac adminom znac i lecimy z takim speedpaintem! Ale i tak nie wygramy z AI 😛

Teraz pewnie połowa ludzi na wakacjach, ale temat można założyć z jakimś sensownym terminem 😄
Tylko trzeba sobie jeszcze ustalić temat- bo technikę i zasady wykonania już mamy xD  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, RaVirr napisał:

Teraz pewnie połowa ludzi na wakacjach, ale temat można założyć z jakimś sensownym terminem 😄
Tylko trzeba sobie jeszcze ustalić temat- bo technikę i zasady wykonania już mamy xD  

Rysuj bez strachu  - taki temat mozna dac:D technika dowolna. Wracaja z wakacji, bo mi sie skrzynka mailowa na nowo zapycha:P

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, RaVirr napisał:

Nie no, ale musi być wiesz, z tagami jak w AI...
Np. kobieta w kolczudze idzie nawiedzonym lasem i przyglądają jej się potwory podobne do sowy 😄

Pa na to. Jacek Pilarski własnie wrzucil.

Jprdl nawet ja takich twarzy nie malne.

 

Może być obrazem przedstawiającym 1 osoba

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba

Może być zdjęciem w zbliżeniu przedstawiającym 1 osoba

Może być zdjęciem w zbliżeniu przedstawiającym 1 osoba i kwiat

 

Stable Diffusion + PS neural filters + overpaint
Forest nymphs
 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Kalberos napisał:

Pa na to. Jacek Pilarski własnie wrzucil.

Jprdl nawet ja takich twarzy nie malne.

 

Może być obrazem przedstawiającym 1 osoba

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba

Może być zdjęciem w zbliżeniu przedstawiającym 1 osoba

Może być zdjęciem w zbliżeniu przedstawiającym 1 osoba i kwiat

 

Stable Diffusion + PS neural filters + overpaint
Forest nymphs
 
 

Ale wykroisz facjatę ze zdjęcia modelki, przejedziesz lekko filtrem, dokleisz trochę listków i legancko będzie tego 😄

Ej, w sumie to jest dobry temat na ten speedpainting, taki nie za mocno eksploatujący- Forest nymphs. 
JEŚLI TEN POST ZBIERZE 1 ŁAPKĘ W GÓRĘ TO STARTUJEMY Z TEMATEM.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, Loocynka said:

Czy dla przeciętnego odbiorcy jest ważne, że dzieło nieznanego artysty stworzył człowiek, a nie AI?

Dla przeciętnego odbiorcy jest ważne czy jest promocja na kiełbasę śląską lub na piwa 12+12 🙂 Dla większości ludzi nie będzie różnicy czy coś jest wyplute z ai i jest generyczne czy jest dziełem sztuki bo i tak nie zauważą różnicy a dla wielu klientów zawsze liczy się szybkość i taniość a to akurat będzie do nich trafiało idealnie. 

2 hours ago, Kalberos said:

zawsze mozesz probowac sil w animacji;D tutaj jeszcze Ai nie siega swoimi lapskami

I tutaj się mylisz 🙂 Jeszcze nie na takim poziomie ale projektów jest od groma i cały czas coś wychodzi i podobnie jak z generowaniem obrazków wystarczy jeden przełom i poleci z górki 🙂

 

Program który dodaje bardziej fizyczne zachowanie ciała na podstawie sztywnej bardzo prostej animacji czyli coś bardziej tradycyjnego z ułatwienaimi ai

animacja twarzy bazująca na nagraniu głosu 

 

motion capture z kamery, jeszcze surowizna ale jak połączą to z pierwszym linkiem to w dużej części przypadków już będzie siedziało 

https://developer.nvidia.com/blog/nvidia-ai-generating-motion-capture-animation-without-hardware-or-motion-data/#:~:text=AI captures the movement using,and playing inside virtual worlds.

 

 

https://www.deepmotion.com/

Edytowane przez Destroyer
  • Sad 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Destroyer napisał:

Dla przeciętnego odbiorcy jest ważne czy jest promocja na kiełbasę śląską lub na piwa 12+12 🙂 Dla większości ludzi nie będzie różnicy czy coś jest wyplute z ai i jest generyczne czy jest dziełem sztuki bo i tak nie zauważą różnicy a dla wielu klientów zawsze liczy się szybkość i taniość a to akurat będzie do nich trafiało idealnie. 

I tutaj się mylisz 🙂 Jeszcze nie na takim poziomie ale projektów jest od groma i cały czas coś wychodzi i podobnie jak z generowaniem obrazków wystarczy jeden przełom i poleci z górki 🙂

 

Program który dodaje bardziej fizyczne zachowanie ciała na podstawie sztywnej bardzo prostej animacji czyli coś bardziej tradycyjnego z ułatwienaimi ai

animacja twarzy bazująca na nagraniu głosu 

 

motion capture z kamery, jeszcze surowizna ale jak połączą to z pierwszym linkiem to w dużej części przypadków już będzie siedziało 

https://developer.nvidia.com/blog/nvidia-ai-generating-motion-capture-animation-without-hardware-or-motion-data/#:~:text=AI captures the movement using,and playing inside virtual worlds.

no to mamy przejebane...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, Kalberos said:

no to mamy przejebane...

E nie przesadzałbym 🙂 Proste pojedyncze zadania można już teraz albo za chwilę zastąpić algorytmem ale całej animacji, prezentacji, reklamy czy filmu od a do z nie zrobisz to bo zbyt skomplikowany wielopłaszczyznowy proces. Jeżeli to lawinowo się nie zmieni niemal z dnia na dzień jak wybuch generowania obrazków z AI to jeszcze mamy kilka lat spokoju a do tego czasu warto się rozglądać żeby nie być tylko przepychaczem pikseli czy wertexów tylko robić coś więcej i mieć kilka umiejętności i wspierać sięai czy czym tam można żeby nie zostać na lodzie. Zresztą starzy i doświadczeni pewnie sobie poradzą w większości i się zaadaptują to nowym będzie trudnej się wbić w rynek bo poziom wejścia będzie wyższy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko Panowie! 😉  Zawsze zostaje nam opcja alkoholizmu, łapiecie chorobę filipińską, małe dofinasowanie z budżetu państwa - no bo to choroba i zasiłek się należy! A nie dość że żadne IA was już nie będzie obchodziło to z kumplami z rana zaczniecie kulturalnie w kółeczku sączyć browary pod sklepem lub w wysublimowanej mecie u somsiada, sytuacja typu WIN - WIN! 😉 A jak was kompan wkurzy to robicie tulipana i pokazujecie co o nim sądzicie, bez ceregieli, bez obwijania w bawełnę! Pełna ekspresja! 😉 

NIE DZIĘKUJCIE! 
michael-scott-youre-welcome.gif

Edytowane przez Mortom
  • Like 1
  • kekw 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, RaVirr napisał:

Ale wykroisz facjatę ze zdjęcia modelki, przejedziesz lekko filtrem, dokleisz trochę listków i legancko będzie tego 😄

Wyszukaj Chris Ortega, Melanie Delon, Linda Bergkvist, przepuść przez filtry. Patrzę na inne obrazki z tego AI, mam wrażenie że większość twarzy jest skopiowana bez większych manipulacji. Gdzie już je widziałam.

Edytowane przez formconstant
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, formconstant napisał:

Wyszukaj Chris Ortega, Melanie Delon, Linda Bergkvist, przepuść przez filtry. Patrzę na inne obrazki z tego AI, mam wrażenie że większość twarzy jest skopiowana bez większych manipulacji. Gdzie już je widziałam.

Nie no, ostatnio czytałem dyskusję ludzi, którzy jawili się jako uber znawcy (wisienką był cytat "ja miałam cały przedmiot o sztucznej inteligencji na studiach więc wiem o czym mówię")i w żadnym wypadku tak się nie dzieje- AI bierze zasoby tylko i wyłącznie ze swojej bazy danych, z darmowych obrazków nieobjętych prawem autorskim. AI nigdy by nie ukradło czyjejś pracy bez zgody. AI nigdy by tego nie zrobiło... 😄
 

  • kekw 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idealne! Prawie nie od odroznienia. I MIENSNIE SOM! A tam ze koles ma na maksa brwi uniesione i nadete policzki a 3D wrecz przeciwnie... Co tam - wiem wiem, trzeba poczekac, juz wkrotce, za chwile itd. No, to dajcie znac jak to bedzie dzialac 😉

Screenshot 2022-08-16 142424.jpg

  • kekw 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie przemyślenie. Niech taki Artdirector sobie sam wygeneruje/wybierze obrazek na bazie czego stworzy produkt, równolegle na końcu świata inny sobie wygeneruje bliźniaczo podobny bo przecież to samo AI to generowało, wpisał podobna sekwencje tekstu itd. Tak jak ten pierwszy wprowadzi to do obiegu i tu rodzi się pytanie kto za to pójdzie pierdzieć? kto na tym najwięcej straci? 😉

 

Te wszystkie obrazki, które wklejacie są fajne, w większości są koślawe, ale mają coś w sobie tylko jest jedno ale. Szkoda, że każdy może sobie takie obrazki wygenerować😬 przypuszczam, że nawet ktoś ślepy, lub ktoś kto pisze łokciami na klawiaturze😉 Mam nadzieję, że nikogo nie uraziłem jak tak to przepraszam🙂

 

Tu mam przykład gdzie według mnie fajnie został wykorzystany render AI - https://www.artstation.com/artwork/zDY8r6

Choć pewnie i w takich sytuacjach mogą pojawiać się plagiaty.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności