Skocz do zawartości

Ile wziąć za robotę? Na ile to wycenić? Zarobki grafika?


batonx

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za odpowiedź. Jak miałoby wyglądać takie dobicie, bo za bardzo sobie tego nie wyobrażam? Wysyłanie meili po biurach np. w Wlk. Brytanii czy by wizualizacji nie chcieli? Czy może jakieś strony są lepsze od tego ( typu np. oferii w PL tyle, że stawki tam proponowane są raczej wyśmiewane tutaj)? Miałeś może doświadczenia z tym? Bo nie jestem pewny, czy chcieliby współpracować z jakimś studentem z Polski.

 

Ja bym proponował małymi krokami wrzucanie swoich pracek na zagraniczne serwisy (evermotion, cg architect itp.) choć dzisiaj to nie to samo co 4-5 lat temu... Mogą być konkursy, wyszukiwanie biur w prasie branżowej itp. raczej nie ma tu żadnych tajnych sztuczek do przekazania. Z mojego doświadczenia trzeba po prostu swoje "przewisieć" w sieci/rynku przez jakiś czas i powoli ludzie zaczną Cię wynajdywać, a jak będziesz im w tym trochę pomagał to jeszcze lepiej. Nie muszą wiedzieć że jesteś studentem ale nie możesz też sprawiać wrażenia, że nie wiesz co to faktura, jak się robi przelewy przez paypal itp.

 

 

No a co do biura to mam dokładnie takie same obawy. Ale jeśli okazałoby się, że mam przerysowywać projekty itp. nawet za te 1200 miesięcznie to wolałbym połowę tego a czegoś się nauczyć, wizualizacje porobić czy zobaczyć pracę przy jakiś ciekawszych projektach itp.

 

Z tym uczeniem się nie jest tak łatwo właśnie... Dla firmy/biura przekazanie Tobie wiedzy to czas którego nikt na ogól nie ma, jakieś tam ryzyko że to wyniesiesz wiedzę na zewnątrz itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

dostałem ostatnio taką oto ofertę na e-mail (oczywiście robota w ramach testu za free xD):

 

"Założenia ogólne do projektów:

 

•Wszystkie projekty (oprócz kartki świątecznej, tu o wiele większa dowolność) powinny nawiązywać do linii stylistycznej i kolorystycznej wcześniejszych publikacji i innych materiałów naszego przedsiębiorstwa;

 

•Na każdym projekcie powinny znaleźć się odwołania, skojarzenia zarówno co do działalności naszego przedsiębiorstwa (ciepło, bezpieczeństwo, komfortowo), jak również terenu jego działania (miasto XXXXXXX);

 

•Na wszystkich wydawnictwach powinien zostać zamieszczony znak graficzny naszego przedsiębiorstwa jak również co najmniej jeden ze znaków graficznych xxx (wielkość znaku xxx powinna być taka jak loga yyyy, ponadto powinno zostać zachowane pole ochronne wokół znaku xxx o wielkości mniej więcej litery „C”. W przypadku, gdybyście Państwo potrzebowali więcej szczegółów dotyczących wykorzystania znaku graficznego xx, służę Księgą Znaku, gdzie jest wszystko dokładnie opisane co i w jaki sposób możemy wykorzystywać i umieszczać na naszych materiałach);

 

•Na kalendarzach jak również projekcie Polityki Jakości, proszę umieścić również znak „Teraz Polska” (wielkość tego loga powinna być taka sama jak dwóch pozostałych);

 

•Na kalendarzach (dużym i małym), oprócz wyżej wspomnianych elementów, powinny zostać umieszczone również podstawowe dane teleadresowe XXXX -u oraz napis, hasło reklamowe „bla bla bla”.

 

Projekty:

 

•Kartka świąteczna bożonarodzeniowo-noworoczna – dwustronna o wymiarach 211 x 102 mm.

 

•Kalendarzyk – dwustronny o wymiarach 55 x 80 mm

 

•Kalendarz ścienny – jednostronny o wymiarach 610 x 420 mm

 

•Polityka Jakości – jednostronny o wymiarach 610 x 420 mm

 

(jeśli chodzi o politykę jakości, to w załączeniu przesyłam również kilka projektów podobnych dokumentów z innych firm aby mniej więcej zorientować się o co nam chodzi. To musi być zrobione w sposób bardziej ozdobny, wręcz „świąteczny, uroczysty” i elegancki”.

 

Jeśli chodzi o fotografie dotyczące naszego przedsiębiorstwa, urządzeń itd., które będzie można wykorzystać w powyższych projektach, to oczywiście mogę przesłać kilka przykładowych.

 

W przypadku, gdybyśmy zdecydowali się zlecić Państwu wykonanie tych i innych projektów, to wszelkie materiały fotograficzne dotyczące naszego przedsiębiorstwa zostaną Państwu dostarczone.

 

W przypadku pytań, wątpliwości lub w celu uzyskania dodatkowych informacji, proszę o kontakt.

 

Jeśli zdecydowalibyście się Państwo do podjęcia współpracy i wykonania powyższych projektów próbnych, proszę je przesłać w formacie PDF lub JPG w terminie do 9 listopada."

Nazwy firm i hasła reklamowe dla bezpieczeństwa firmy zamieniłem na X i Y :).

 

 

Tak z ciekawości, na ile wyceniacie takie 4 projekty dla "średniej" wielkości firmy ?

Zabierać się za to nawet nie zamierzam, jeśli ktoś chce się pobawić piszcie na priv, prześlę namiary na firmę xD.

 

Swoją drogą... "a może frytki do tego?".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dostałem ostatnio taką oto ofertę na e-mail (oczywiście robota w ramach testu za free xD):

(...)

Swoją drogą... "a może frytki do tego?".

 

Szczerze, ja bym się tu nie napinał zbytnio bo cena zależy od tego kim jesteś, jakie masz doświadczenie. Jako firma taki projekt to imo minimum 1000 pln jeśli to ma przedstawiać "jakąś" jakość (cena przy świadomości że istnieją drukarnie które zrobiłyby to za 800 pln + wydruk i pocałowały w rączę). Jako student 5-go roku / drobny freelancer 300 - 400 pln, poniżej skillowo to w praktyce tylko za free wychodzi. Postaw się w sytuacji klienta i szczerze zastanów ile byś sam sobie zapłacił za całość usługi, którą oferujesz, bo poskładanie jpg w PS to tak na moje oko 1/4 ogólnej roboty przy jakimkolwiek projekcie. Możesz być wymiataczem ale co z tego jak jesteś arogancki i nie umiesz się porozumiewać z otoczeniem? (tylko przykład, nie mówię że taki jesteś :) )

 

Tak w ogóle to klient ma nawet księgę znaku więc już jest dobrze ;) Jeśli dopiero zaczynasz, nie masz komercyjnych realizacji i doświadczenia w pracy z klientem to 1 z 4 takich projektów zrobiłbym za free.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętałem czemu mam Ronina zablokowanego ale już mam jasność ;)

Jak byłeś mały to tez biegałeś do mamy ilekroć kolega z podwórka Cie rzucił kupą? To jest biznes, jak nie potrzebujesz - nie akceptujesz propozycji - odmawiasz lub negocjujesz. Po co wklejać standardowy mail korporacyjny wysyłany do takich żuczków. Skup się na tym, żeby zacząć przyciągać klientów, już z rok się kręcisz po forum, powinieneś mieć komplet zleceń do końca roku (i tu pasowałby mem 'insanity wolf').

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ola-f wybacz, że wkleiłem tu treść maila z pytaniem o wycenę.

Co do mojego kręcenia się po forum - przyznaje kręcę się po nim bo i grafiką zajmuję się już raczej "okazjonalnie".

Pozdrawiam.

 

Ps. nie wiem, może jestem dziwny, może to przez wychowanie na wsi, ale... nie rzucaliśmy z kolegami kupami ;).

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D

Panowie,

jak to jest z podatkiem, kiedy taki np. ja, który nie ma firmy, zleca komuś (nie mającemu firmy) wykonanie pracy za 1000zł netto.

Kto płaci podatek i w jaki sposób?

Ola-f mi troszkę podpowiedział, ale muszę mieć jasność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D

dzięki Dynamico

 

arturprx2: ano tak sobie pomyślałem, że w momencie niewywiązania się z umowy, może dość do roszczeń... a wówczas mogłoby paść pytanie o podatek. Ale oczywiście jestem za niepłaceniem haraczu, jak najbardziej :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem jeszcze okazji przekazywać praw autorskich i majątkowych ale na umowie można zaznaczyć "nieodpłatnie" i temat chyba rozwiązany? A zamiast na haracz na browar wyskoczyć. Jak się mylę to proszę naprostować :)

Na chłopski rozum to za przytrzymanie sąsiadowi burty, przy spawaniu przyczepki na handel podatku ten pomagający nie zapłaci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tym przypadku to 10% tyle, a nawet wiecej biorą portale pośredniczące jak np. freelancer. Autor z tego co pamietam moze zawsze (jak tez inna osoba w innym obrocie prawnym) winiesc o zmianę warunków umowy jeżeli proporcje w uzyskanych dobrach na skutek umowy były rażąco duże np. nieodpłatnie przejęliśmy coś co przyniosło nam spore zyski.

Druga sprawa, to urząd skarbowy może zakwestionować taką umowę jeżeli kiedyś się do niej dokopie. od 10 czy 20% się nie biednieje raczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie do ludzi pracujących jako freelance dla klientów z zagranicy. Czytałem tu kiedyś na forum ale nie potrafiłem tego teraz odnaleźć, jak to jest z fakturami ? Jak można się rozliczyć z firmą nie mając swojej działalności. Da rade robic projekty na zasadzie jakieś umowy o dzieło/zlecenie ? Ma ktoś z was doświadczenie w tej kwestii ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz ola-f, siedzisz głębiej w tym temacie więc na pewno masz racje i tak, od 10% nie zbiednieje ale w środku mnie rzuca na myśl o oddanej co piątej złotówce na [...] jasny wie co.

Ale to nie temat na żale więc pokornie kończę i dzięki za info.

Edytowane przez Adek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako osoba fizyczna musisz zapłacić podatek na koniec roku - obliczyć ile zarobiłeś i zdeklarować dochód. Jak uzyjesz odpowiedniego programu do pitów to wpiszesz zysk w rybrykę i wyskoczy ile masz podatku do dopłacenia.

 

arturprx2: nie mowie, ze sie z Toba nie zgadzam ale ożenisz się, a pozniej rozwiedziesz, to po jakims czasie uznasz, ze bezduszna machina podatkowa i jej 19% nie jest tak okrutna jak była żona :) ale to mowie tylko z doświadczen znajomych ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale na umowie można zaznaczyć "nieodpłatnie" i temat chyba rozwiązany?

A czy w ustawie nie jest czasami przymus płatności za przeniesienie praw (nie można chyba zrzec się praw majątkowych)? tak z głowy piszę bo nie mam czasu zaglądać w papierki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 1000 zł nie zapłącisz podatku. To jeszcze nie zahacza o kwotę wolną od podatku jaką można zarobić w ciągu roku. A jeżeli umowa o dzieło to masz przecież jeszcze w tym roku 50% kosztów uzyskania tak więc ewentualny podatek wyniesie ok. 8%?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Czy ktoś się może orientuje jak wyglądają pensje Compositorow w Norwegii(albo ogolnie branzy postprodukcji)? To samo się tyczy Anglii?

Gdzieś znalazlem w necie stawki dla US, gdzie wypadało od 60k dolcow rocznie do 100k dolcow rocznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ktoś już to wrzucał kiedyś.

CGarchitect 2009 Industry Survey Results - Spotlight on the Future of the Architectural Visualization Industry

tu fragment o cenach wizualizacji w zależności od kontynentu

ASAI2009.007.jpg

całość tu: http://www.cgarchitect.com/2009/11/cgarchitect-2009-industry-survey-results---spotlight-on-the-future-of-the-architectural-visualization-industry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym poruszyć temat umów za projekty a konkretnie kwestię klauzul jakie wypadałoby stosować. Generalnie średnio ogarniam temat, przeglądając różne wzory umów najczęściej pojawia się oczywiście zapis o karach umownych za niewykonanie dzieła w terminie.

 

Interesuje mnie jednak zapis korzystny dla nas (zleceniobiorców) o dodatkowych opłatach za zmiany wprowadzane przez klienta - możecie powiedzieć jak ujmujecie to w swoich umowach? Czy jest to po prostu określenie stawki w % lub zł za istotne zmiany wprowadzane np. po zaakceptowaniu koncepcji, czy może dodatkowo określenie czym są owe istotne zmiany i jeszcze np. określenie o ile deadline się przesunie? Ciekawi mnie, czy faktycznie bawicie się w takie zapisy i jak to rzeczywiście wygląda już w treści umowy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w sumie tez mam małe pytanko - czy jako "twórca" mam obowiązek informować klienta o możliwości sporządzenia umowy dotyczącej przekazania praw autorskich (w ogólnym ujęciu), czy jest to jego problem? Dokładniej to czy jest jakaś ustawa/paragraf wymagająca od twórcy czegokolwiek w kwestii doinformowania klienta w tym temacie? Czy jako świadczący usługę mam obowiązek cokolwiek robić, czy zależy to jedynie od mojej, niewymuszonej woli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lucas - co prawda jest to biuro architektoniczne, ale my robimy tak, że w przypadku gdy klient chce zmienić koncepcję, a do końca terminu pokazania koncepcji ostatecznej zostały 3 dni, to od takiego spotkania termin automatycznie wydłuża się o 2 tygodnie. Nie wiem jak podchodzi się do takich rzeczy w grafice, ale ten zapis w umowie już nie raz uratował nam tyłek :-) Wg mnie... warto to dopisać :-)

 

Pozdrawiam,

Niedźwiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie, nie masz takiego obowiązku. To Twoje prawo i jest zbywalne ale nie masz obowiązku tego robić. W takim przypadku nabywca otrzymuje domyślnie licencję na wykorzystanie dzieła.

 

Czyli nie potrzebuje mojej zgody na wykorzystanie dzieła do celów komercyjnych (czy dowolnych innych)? Masz może jakiś link żeby więcej poczytać w temacie, zwłaszcza odnośnie kwestii tej "domyślnej" licencji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na szczescie nie musialm duzo w telefonie klikac

forumprawne.org/prawo-autorskie/319694-prawo-autorskie-faktura-vat.html

 

pamietaj tez ze firma gdy cos xamawia zawsze masz do czynienia z komercja. o tym mowia przepisy - jest to dzialalnosc zarobkowa i np igraniczenie czy zobowiazanie do nie korzystania komercyjnego jest bezcelowe. podobnie jak nielegalne uzycie Twoich materialow jezeli bylo uzyte przez firme zawsze domniemuje sie ze doszlo do komercyjnego uzycia - w celach zarobkowych a nie np. uzytek wlasny.

Edytowane przez olaf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

 

Ile byście wzięli za taki projekt:

 

characters-animated.jpg?crypted=Y3R4JTNEcG9ydGZvbGlvJTI2ZmlkJTNENTc3ODEyNzMlMjZyaWQlM0QtMSUyNnBpZCUzRDQzMzU4MTM=

 

obstacles-animated.jpg?crypted=Y3R4JTNEcG9ydGZvbGlvJTI2ZmlkJTNENTc3ODE2MDElMjZyaWQlM0QtMSUyNnBpZCUzRDQzMzU4MTM=

 

midground.jpg?crypted=Y3R4JTNEcG9ydGZvbGlvJTI2ZmlkJTNENTc3Nzk4MDklMjZyaWQlM0QtMSUyNnBpZCUzRDQzMzU4MTM=

 

Generalnie chodzi o całe wykonanie grafiki do prostej gierki, od konceptu do wykonania. Największa część to oczywiście modelowanie i animacja stworków (w liczbie 7 + monetka), potem zaś tło. Tło podzielone na przesuwne warstwy, zapętlone w poziomie, wiadomo. Prócz tego wchodzi logo, ikona gry oraz całe gui.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to co pokazałeś z 600pln, nie robiłnbym tego w 3d, bo zwykle filtry i gradient starczą, a wyglada na może jeden dzien pracy. Chyba, że modele byłyby potrzebne do czegoś pozniej, ale oceniam tylko to co widzę.

Całe gui i reszta to już inna sprawa pewnie ok 2-2.5k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 dzień... no cóż, to podziwiam. Mi to zajęło 1,5 tygodnia, z przerwą na święta :).

Inna sprawa, że 3d może miało tu słaby sens, ale to akurat moja decyzja była, bo też mi się wydawało, że jakoś szybciej to pójdzie. W przyszłości to raczej flasha będę używał do tego, ale i tak nie widzę możliwości, żeby z czasem zejść do jednego dnia.

W zasadzie samo tło + logo + gui to około dzień pracy. Koncepty rybek to dzień kolejny, modelowanie z teksturowaniem to 3 uczciwe dni, rigowanie to dwa kolejne.

 

Ciekawy rozstrzał w wycenie za projekt z gui i resztą oraz bez. To, na czym najwięcej dodajesz to w moim przypadku było max 10% czasu pracy nad projektem w sumie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, no robiąc w 3D bym potrzebował tyle samo czasu pewnie co Ty. Ale oceniłem przykład z już gotowym efektem jaki osiągnąłeś, a ten mozna było machnąć w miare szybko w wektorze. Jeżeli chodzi o gui - dopiero jak zrobiłęm 5 czy którąś z kolei grę, zamówiłem betatesty z nagraniami video, analizowałem feedback gotowych gier itp. zrozumiałem czemu gry paskudne są czasem bardziej popularne niż graficzne perełki.

A to know-how sobie po prostu licze znacznie więcej niż pukanie assetów. To inny rodzaj skilla i dodatkowo ma bezpośrednią konwersję na potencjalny zysk z gry i jej popularność - assety raczej marginalny.

 

Co do timingu - to zależy ile tego robisz dziennie/tygodniowo. Jak masz już sprawdzone patenty na wszystko to po prostu produkujesz.

Edytowane przez olaf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imo z podciągnięciem tego w Photoshopie, przy jednorazowym zleceniu jako firma minimum 500zł / ujęcie. Jako freelancer, poniżej 300zł bym nie schodził. Na zachód można by zaryzykować 300€ / ujęcie. To oczywiście z uwzględnieniem korekt i całej masy innych pierdu pierdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No 3 takie wizki z korektami i całą zabawą zajmą przecież ze 3 dni spokojnie - może nie po 8h dziennie, ale feedback, maile, telefony, wszystko to ucina czas za który ktoś raczej powinien płacić :) Chyba że zamkniesz zlecenie w 1 dzień a klient nie marudzi - wtedy 500 zł rzeczywiście ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosty to jest formularz z dwoma polami tekstowymi. Takich rzeczy bez dokładnej specyfikacji nie ma co wyceniać, każdy wspomniany element może być różnie interpretowany przez Ciebie i klienta, różne może mieć znaczenie użytkowe. Rzuciłbym 1500-20.000 + opieka techniczna. Naprawdę zależy od detali, wagi rozwiązania, Twojej odpowiedzialności za problemy w działaniu, obciążenia jakie ma wytrzymać, auto backup'ów i przywracaniu stanu bazy i to na ile da się to złożyć z dostępnych elementów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Ktoś mi poradzi ile zarządzać za 1 minutową animację elementów technicznych.

Ma to wyglądać mniej więcej w tym stylu

 

Dosyć proste zadanie ale mam mało czasu i jeśli mam robić to wieczorami to za dobre pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć. potrzebuję Waszej pomocy - konsultacji. Ile byście wzięli za 1 stronę stworzenia katalogu mniej więcej takiego jak w linku poniżej? stron ok 45 + zaprojektowanie okładki. Wszystkie elementy/produkty, które należy policzyć w setkach - ok 300, są do "wycinania" z tła. Elementy to drzwi, skrzynki pocztowe, klamki do drzwi, zamki... tego typu. Katalog ma iść do druku. W sumie to katalog nie będzie miał aż tylu pomocniczych rysunków. Raczej czarno-białe rysunki wymiarów. Z góry dzięki za pomoc.

 

http://www.titusplus.com/Static/useruploadfiles/katalog.jpg

 

Pzdr,

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym poniżej 25tys. za takie coś się nie brał. ale pewnie klient liczy że może zapłacić extra nawet 800pln. Anyway poniżej 20tys. każdy kto to weźmie jest jeleniem. Nie mowie o psuciu rynku, tylko o tym jaka odpowiedzialnosc i ilosc pracy na siebie bierze. Jeżeli nie robiłeś katalogów, a chcesz stracić klienta, to bierz śmiało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spoko, katalogi to jeden z tych projektów, których nie ma co żałować, że klient wymiękł. Zwykle pół roku pracy, pertyliard zmian, poprawek. Każde przesunięcie akapitów moze Ci rozbić układ kolejnych stron, a pozniej jeszcze 99% szans na to ze coś w druku jeszcze pójdzie z błędem i szarpanie się z klientem bo moze sie okazać baranem i nie rozumie, że podpisał się pod proofami i to on wysłał złe opisy itp. Dlatego o ile 1stronę ulotki można wycenić np. na 500pln to taka samą 1 stronę katalogu już za 500pln się nie opłaca (ceny przykładowe w celu zilustrowania problemu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć. potrzebuję Waszej pomocy - konsultacji. Ile byście wzięli za 1 stronę stworzenia katalogu mniej więcej takiego jak w linku poniżej? stron ok 45 + zaprojektowanie okładki. Wszystkie elementy/produkty, które należy policzyć w setkach - ok 300, są do "wycinania" z tła. Elementy to drzwi, skrzynki pocztowe, klamki do drzwi, zamki... tego typu. Katalog ma iść do druku. W sumie to katalog nie będzie miał aż tylu pomocniczych rysunków. Raczej czarno-białe rysunki wymiarów. Z góry dzięki za pomoc.

 

http://www.titusplus.com/Static/useruploadfiles/katalog.jpg

 

Pzdr,

Marcin

 

Tak jak pisze ola-f, w przypadku takich zleceń Twój zysk (bardziej niż cena dla klienta) zależy od czytelności i przydatności przekazanych materiałów i szybkości ich składania. Jak do każdego zawiasu będziesz musiał wydłubywać materiały z 10 zawiłych maili to nawet jeśli całość będzie kosztować 100k to po kilku miesiącach będziesz się modlił by klient sam zrezygnował z Twoich usług :)

To bardzo trudne, ale spróbuj poprosić klienta by określił lub pokazał w jakiej formie otrzymasz dane. Jeśli klient ma własny wewętrzny katalog produkcyjny który tylko trzeba "ładnie poskładać" to super i wycena jest prosta. Jeśli nie ma uporządkowanych danych to lepiej odpuścić temat. To chyba jedyna forma zabezpieczenia przed nacięciem się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem. dzięki Panowie. Wszystko wezmę pod uwagę. Klient szczęśliwie jest dość mocno zdecydowany co już chce i materiały są na pierwszy rzut oka bardzo porządnie przygotowane. Z moje dotychczasowego (niewielkiego może) doświadczenia, pierwszy raz widzę, żeby się Klienta tak postarał... póki co, schodów żadnych nie widać. Ok. Dzieki raz jeszcze. Na taką pomoc liczyłem.

 

P.s. dlaczego w tym dziale nie ma podziękowań? są tylko PLUS i MINUS. Czy to u mnie coś nie tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności