Skocz do zawartości

Ile wziąć za robotę? Na ile to wycenić? Zarobki grafika?


batonx

Rekomendowane odpowiedzi

Ja wychodzę z założenia ,że dla znajomych najlepiej w ogóle nie robić niczego za pieniądze.

Często okazuje się ,że zamiast tego co faktycznie chciał wychodzi coś 10-krotnie większego i jest problem (a jak powiesz mu ,że zamiast 1000 zł trzeba zapłacić 5 czy 6 pojawia się problem "bo inni zrobią taniej/lepiej/cokolwiek lub "nie no stary na pewno tak źle nie będzie"), albo po prostu znajomy znajomego jest standardową marudą który chciał by zmieniać projekt kilkukrotnie bez jakichkolwiek dopłat.

Naturalnie zdarzają się i tacy którzy są dość konkretni i wszystko przebiega płynnie ale mimo wszystko wg mnie dla znajomego i owszem można zrobić coś "po znajomości" w wolnym czasie i za darmo.

Bez sensu tracić znajomych przez bezsensowne kłótnie o ,tak naprawdę ,grosze;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak chodzi o mój projekt dla mnie... w sensie że pytam się Was kto z Was mogłby to zrobic i za ile bo nie ma szans zebym obczail w tydzien 3dmaxa na tyle zeby zrobic projekt ktory sobie wymyslilem... a znajomych nawet nie pytam bo tez maja sesje a glupio by im bylo kase wyciagac a tym bardziej jakby si emieli nie wyrobic oznajmiajac o tym w ostatniej chwili... pozdro

 

EDIT: jest tez opcja ze zrobie prosty model i go podmaluje tabletem, no ale pytam zeby wiedziec tez na przyszlosc ile takie zlecenei ksoztuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomożecie wycenić?

Mam do zrobienia wizualizacje średnio skomplikowanego domku jednorodzinnego, wraz z otoczeniem (ogród, podjazd itp.).

Mają być 2-3 ujęcia. Problem w tym, że jest to moje pierwsze zlecenie i nie mma pojęcia ile wziąć, a nie też nie chcę przeginać z ceną na starcie.

Tak wyglądają moje dotychczasowe prace: http://cargocollective.com/filipmalecki

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurde, trochę zbiłeś mnie z tropu z tą ceną. Nie myślałem, żeby aż tak się cenić.

 

Że co?? Ja chciałem napisać, żebyś przemnożył tę cenę x5, ale olałem sprawę, bo pomyślałem "pierwsze zlecenia też robiłem po taniości" ... 1500 to jest głodowe minimum za taką robotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na Twoje folio powinieneś sobie poradzić z mniejszym lub większym bólem, cena jest całkiem normalna, inna kwestia że 3/4 klientów z branży "domkowej" chce za takie wizki dawać max 5 stów. Jak masz bajer to wyciągniesz 1500, jak nie to mów 700 i ciesz się że będzie następna praca do folio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym poprosić o opinię i podpowiedź ile mógłbym za to krzyknąć klientowi. Chodzi o logo i unikalną nazwę dla hotelu 4 gwiazdkowego przy Monte Cassino w Sopocie. Logo/nazwa juz jest od jakiegoś czasu z sukcesem w komercyjnym użyciu (a ludzi sądząc po opiniach klientów uwagę przyciąga nietypowa nazwa, logo - praktycznie 90-100% obłożenia hotelu). Więc pytanie do kolegów po fachu - Jak według Was przybliżona wartość rynkowa tego zlecenia?

uhOQN.jpg

Edytowane przez MaxymilianMax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz logo samo w sobie nie wiele mówi o swojej wartości. Prawdą jest, że każde nie spaprane logo używane konsekwentnie bez rażących błędów przez lata ma swoją wartość. Twoje logo jest kompletnie nieczytelne, więc o jego wartości może ew. decydować konsekwencja w jego stosowaniu przy reszcie elementów identyfikacji + spójność z wizerunkiem samej firmy.

Logotypu nie wycenisz, spójność działań z kompleksową obsługą wizerunku możesz moim zdaniem wycenić na 15-50tys zależnie od faktycznej pracy - to znaczy jeżeli zaprojektowałeś wszystko, uczestniczyłeś w konsultacjach dot. wystroju, ew. akcji marketingowych i kanałów reklamowych to jest to ok 15tys. jeżeli jeździłeś do drukarni oglądając lakier na menu, konsultowałeś gramaturę sprowadzanych do znakowania koszulek dla personelu, zaprojektowałeś wszystko łącznie tabliczkami o zakazie palenia, miejscu naklejenia logotypów kart kredytowych przy wejściu to cena wyniesie min. 50tys. zwykle jednak rozkłada się w miesiącach obsługi. Nie ma problemu by dużą firmę wycenić na 10-30tys miesięcznie ale jeden hotel to max 4tys. netto/mies. + dyszka, dwie początkowego zlecenia.

Jeżeli zrobiłeś samo logo to śmiało możesz krzyknąć 200pln netto ale wypadałoby poprawić czytelność.

To oczywiście jedynie moja opinia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dzięki. Wiesz, nigdy wcześniej nie spotkałem się z uwagą o problemie z czytelnością a wiele osób już je oceniało, to jedynie wersja prezentacyjna przygotowana dla klienta, nie chciałem już tu wrzucać wersji z różnymi tłami. Było podobnie jak mówisz, setki wizyt w drukarniach, od wizytówek, papierów firmowych z owym logiem, tabliczki z numeracją drzwi hotelowych (zawierające również owe logo), foldery reklamowe, plakaty, po pdświetlane kasetony, podświetlane litery przestrzenne na dachu i ścianie hotelu i masę innych elementów z logo. Lecz za te poszczególne wymienione projekty rozliczać się będę raczej oddzielnie bo mimo, że zawierały logo stanowiły oddzielne zlecenia.

Edytowane przez MaxymilianMax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no może kwestia prezentacji. Osobiscie jestem wyczulony pracując w webie na takie drobiazgi jak litera A. Jak ktoś odczyta jako O to nie znajdzie hotelu w sieci raczej chyba ze sporo kasy włozy się w pozycjonowanie albo gogle odwali swoją robotę z sugerowaniem dobrze. Ale to tylko moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nazwa jest już wypozycjonowana (możesz sprawdzić przy okazji :) ) Przed jej wprowadzeniem nie było w googlach żadnego wyniku zawierającego ową nazwę. Obecnie hotel zdążył się w sieci już trochę rozpanoszyć. W sumie jeszcze nie zdarzyło się by jakiś klient źle wypowiedział nazwę czy napisał "boyjonn" itp. Nazwa nawiązuje do umiejscowienia hotelu nad zatoką(bay) oraz miał być lekki powiew dubajskich klimatów którymi szefostwo było zainspirowane. Wcześniejsza wymowa "bejdżon" została zamieniona na po prostu "bajon".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc cenę loga ustala się przed wykonaniem, a nie po właśnie żeby nie było sytuacji, gdzie logo zadziała i nagle ktoś sobie życzy kosmosów, bo dobrze wykonał swoją pracę :) Samo logo jest to kwota 500-1500 PLN w zależności od zasobności portfela. W tej cenie dajesz minimum 3 propozycje wstępne i dłubiecie później jedną przez 2-3 dni i zamykasz temat. Jeżeli zrobiłeś klientowi cały corporate identity jak pytał ola-f to logo jest już w cenie wraz z uzasadnieniem wszystkich jego kształtów i cena wtedy idzie ooooostro w górę i nie znam górnej granicy ... wystarczy BP zapytać, które za zmianę loga dało ponad 30 mil $ :)

 

Tak czy inaczej - Twoje logo jeżeli im podeszło to max 1500 PLN. Jeżeli im robiłeś wizytówki itd. to w ogóle nie wspominaj o cenie loga - powiedz że to gratis a pozostałe elementy policz o parę % więcej żebyś nie był stratny - bardziej profesjonalne zagranie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, właśnie było właściwie całe stworzenie im marki bo na mojej głowie było logo i nazwa którą wszędzie się promują. Spotykam różne opinie, że za to logo i naming dla inwestycji za kilkanascie milionów która dziennie ma kilkanaście tys obrotu spokojnie mogę krzyknąć za samo logo i nazwe ok 10tyś nie licząc reszty materiałów dot. corporate identity. Tu że 200zł(ola-f)-1500zł(beny). :) Jeszcze się zastanowię który sposób rozliczenia będzie najkorzystniejszy w tym przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, właśnie było właściwie całe stworzenie im marki bo na mojej głowie było logo i nazwa którą wszędzie się promują. Spotykam różne opinie, że za to logo i naming dla inwestycji za kilkanascie milionów która dziennie ma kilkanaście tys obrotu spokojnie mogę krzyknąć za samo logo i nazwe ok 10tyś nie licząc reszty materiałów dot. corporate identity. Tu że 200zł(ola-f)-1500zł(beny). :) Jeszcze się zastanowię który sposób rozliczenia będzie najkorzystniejszy w tym przypadku.

 

Jeżeli nazwę też im wymyśliłeś no to jak najbardziej możesz śmiało znacznie więcej krzyczeć, pod warunkiem, że masz dane świadczące o wzroście sprzedaży poprzez zmianę brandingu. Klasycznym przykładem jest polski Reserved, który istniał przez wiele lat na polskim rynku pod wieloma polskimi nazwami, a po przejęciu przez LPP, uzyskali zagranicznie brzmiącą nazwę i przez 7 lat z bankruta otworzyli ponad 500 sklepów w polsce i prawie 200 za granicą. Niemniej jednak przed zmianą nazwy przeprowadzili szereg badań socjologicznych i dzięki temu agencja, która ich obsługiwała mogła krzyknąć dużą sumkę. Jeżeli nadajesz nazwę i robisz im logo nie poparte badaniami tylko na wyczucie, to musicie wcześniej ustalić kwotę za jaką to zrobisz. Teraz niestety, ale nie powinieneś wysuwać argumentu w stylu "dzięki mnie macie pełny hotel", bo wystarczy że Ci powiedzą, że to dzięki nowym cenom, które w tym czasie obniżyli i nie dość, że będziesz bez kasy to jeszcze wyjdziesz na naciągacza :( ... Jak dla mnie, ustal ile Cię to faktycznie pracy kosztowało i wylicz ile chciałbyś dostać żeby po prostu wyjść na swoje. Nie napalałbym się za bardzo teraz na duży zarobek, tylko wykorzystał to że odwaliłeś kawał dobrej roboty z której klient jest zarąbiście zadowolony, a zgarnął o wiele więcej kasy z dodatkowych zleceń później od nich i od klientów którym Cię polecą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rebrandingu nie było akurat w tym przypadku. A Ceny nie obniżyli tylko wzrastały z każdym miesiącem i przybyła jedna gwiazdka nawet. Ale nie będzie argumentowania na pewno w stylu "dzięki mojemu logo i nazwie macie pełny hotel" :) juz raczej pośrednio dzięki masie innych zleceń na rzecz rozpędzenia tego biznesu. Tego było tak dużo ze nie rozliczaliśmy się na bieżąco tylko by później raz a porządnie :) a zwłaszcza gdy hotel ruszy z kopyta i kiedy naocznie będzie mógł inwestor zobaczyć skutki moich działań. Więc się z rozliczeniem nie spieszyłem :) Dzięki za rady :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jakbyś nie pracował, mam nadzieje, ze dostaniesz tyle ile będziesz chciał. Nie jest to najlepsza praktyka na wycenianie, ale trzymam kciuki by się dało. Z całością pracy myślę, że 15k to takie minimum ale to już wszystko w Twoich rękach. Na pewno warto przedstawić szczegółowy kosztorys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie wiem na ile wycenic prace ktora mam wykonac a chodzi generalnie o animacje trwajaca 360s (25 klatek/s) zawierajaca zabieg chirurgiczny,oczywiscie modele narzedzi jak i model czlowieka i jego wnetrzenosci musze sam wykonac wiec troche roboty by bylo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"trochę" to mało powiedziane, ja bym celował w coś koło 45k (sekunda animki=100x360=36000 plus modele w tym przypadku i szczegółowe i skomplikowane, research tematu od strony anatomii, złożenie animacji - 9000 można policzyć). Pod warunkiem że wiesz jak się za to zabrać bo ten temat to straszny hc. W sumie ciężko mi uwierzyć że potrafisz to zrobić na odpowiednim poziomie i jednocześnie nie wiesz ile takie zlecenie by kosztowało.

Edytowane przez żółty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bazujac na materiale referencyjnym ,ktory dostalem sama animacja nie wydaje sie skomplikowana ,scenariusz animacji mam dostac gotowy wiec nie musze szukac o anatomi zbyt wiele a firma ,ktora to zlecila wysala mi kosztorys ,ktory wynosi 8tys

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź sobie policz ile to jest godzin/dni samego renderu, potem spradź ceny na renderfarmach i się zastanów czy ten kosztorys jest ok. Bo tak kwota to za sam rendering chyba. Zakleisz się na pół roku tym zleceniem za 8k?

 

Edit: Założenie masz i7 i klatka liczy się 10 minut, to daje 9000 klatek = 90000minut = 1500h = 62 DNI renderu. Renderować samemu - hardcore. Farma 2500-4000 - i połowa kasy z głowy. A potem przyjdzie jeszcze poprawka od klienta i masz udupione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.youtube.com/watch?v=ECmwbwIrBI8

jeżeli machnie taką jakość to spokojnie po 1sze może zrobić etap akceptacji merytorycznej na drafcie (tak bym się umówił) a renderować może w okolicach 30s czyli wyjdzie ok 75godzin. Niemniej kasa nie za wesoła i jak chcesz sie zmieścić w budzecie, to musiałbyś robić tej jakości co filmik http://www.youtube.com/watch?v=ECmwbwIrBI8 i miec akcepty podpisane na sama animacje ujecia w trybie draft i niskiej rozdziałce (np. 50% fullhd) + dopisać koszt ew. dokrętek ujęć + renderów jeżeli cokolwiek się zmieni. Wtedy koszt jest realny, pod warunkiem ze machniesz w 2tygodnie +2tyg na poprawki/render.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

przepraszam że się wcinam w rozmowę o wycenie babilonu ale też mam pewne pytanko.

Muszę wycenić kilka rzeczy a przyznam że części z nich najzwyczajniej nie mogę nigdzie wygoglować.

 

chodzi m.in o banery flash (statyczne i dynamiczne) - w sieci widziałem dynamiczne od 70 zł

Moja prop. dla firmy (odnośnie banerów 750 x 100 px, 250x 250px, 250x 80px

- dynamiczne od 50 zł

- statyczne od 30 zł

* za ten najmniejszy po 10 zł mniej :).

 

Pytanie, co myśłicie o powyższym i ... jak wycenić

- reklamę prasową modułową (rozumiem że chodzi o "prostokąt" z reklamą na fragmencie strony)?

[wszelkie informacje o cenach to cena za wydruk]

oraz

- plansze telewizyjne ruchome / dynamiczne ?

rozumiem że chodzi o coś np. takiego

 

Pozdrawiam i dziękuję za wszelkie konkretne komentarze / pomoc.

 

Ps. proszę wziąć pod uwagę iż jest to firemka z Podkarpacia ;).

Edytowane przez R0NIN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja banery zwykle wyceniam jako

A. projekt kreatywny - jeżeli mają być interaktywne to coś wiecej doliczam.

B. przeskalowania bazy

C. portale

czyli kwota bazowa +( ilość formatów*specyfikacje). Zatem jeżeli np. wycenie bazę na przypuścmy 500pln i mam 4formaty, każdy dla google, sieć arbo to razem liczę np. 50pln *8. Tu mam wtedy cenę i ew. biorę poprawke na klienta - puszczam rabat lub nie. Przy statycznych baza jest tańsza na pewno, podobnie praca przy przeformatowaniach.

Musisz brac zawsze pod uwagę ilość formatów+ilość specyfikacji portalowych (np. arbo ma jedną wspólną dla kilkudziesięciu portali ale jest inna niż googla). Nawet jak masz prosty baner ale ogółem wychodzi ponad 100formatów (a kilka razy tak miałem) to czas potrzebny na ogarnięcie tego + odpowiedni workflow by sie zwyczajnie wszystko nie poiper... jest w cenie.

 

Reklama prasowa to reklama prasowa. Dostajesz wymiary i tyle. "Wyceniaj tak jak zwykłą reklamę prasową.

Plansze zwykle wyceniam w podobny sposób jak banery flash.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6min medycznej animacji za 8k? Żart. Idealna sytuacja by wrypac sie w bagno. Tak jak mowili przedmowcy, sam render zje Ci polowe tej kwoty. Robiles wczesniej tego typu zlecenia?

 

640x480? Co to za rozdzielczosc? Wg mnie jest to niepowazne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, chyba zacznę korzystać częściej z tego tematu, ponieważ wszysycy windują tak bardzo ceny że człowiek się może pogubić.

Ile można sobie policzyć za 5 wizualek takiego kompleksu budynków magazynowych, produkcyjnych, biurowych: Model w 1/3 dany przez zamawiającego. Obrazek załączony pokzauje tylko kubatury i skale. Docelowo ma być bardzo uszegułowiony.

 

aha klient to rodzina :) tzn prosiłbym o cene realną a ja i tak będę musiał z niej uciąć spory kawałek.... :

 

14499040.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa 2D:

Pan X pisze do mnie meila z pytaniem czy może wydrukować sobie moją pracę?

Ja odpisuję że owszem, z neta może sobie drukować co zechce na swój użytek z tymże to ja posiadam oryginalny plik z odpowiednią rozdziałką i jeżeli chce mieć dobry wydruk i odpowiednio duży to musi kupić ode mnie obraz ( czyli ja ide do drukarni i drukuje np na płótnie format jaki sobie zażyczył i wręczam mu swoje dzieło za odpowiednią opłatą...)

 

Czy dobrze rozumuję ten biznes? Czy faktycznie potrzebuje ten gościu mojej zgody żeby sobie wydrukować jpg który umieściłem na blogu czy nawet w dziale 2D tu na stronie? Photoshop nie jest aż tak dobry żeby z pliku 900x500 px zrobić 5 razy większy z dobrą jakością... czy się mylę?

 

Wcześniej miałem ofertę normalnego typu, czyli wydrukowałem 2 obrazy 50x70 i sprzedałem uprzednio zamieszczając tam swój podpis markerem, czyli jak za typowy obraz malowany np akrylem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dyskusja troche śmieszna, ale pani Ewa, z całym szacunkiem przedstawiła się nieco profesjonalniej niż jest to w rzeczywistości. Looknąłem sobie na jej folio i pomimo że nie jestem ilustratorem nie mogę ocenić jej warsztatu super pozytywnie. Na pewno prowadząc poważny projekt nie brałbym jej usług pod uwagę. Gdyby zaglądnęła tu na forum to zaraz by skoczyła do góry. Całą sprawę potraktowałbym raczej jak kolejny "amatorski MMO" lub coś podobnego gdzie niezorientowany i niewykwalifikowany kierownik produkcji szuka artystów na podobnym poziomie, by zrobić jakikolwiek projekt. Nie jest to nic nadzwyczajnego i specjalnie śmiesznego, po prostu kolega leszek źle do tego podszedł, a koleżanka mając wysokie mniemanie o swoich pracach postanowiła się unieść i publicznie zadrzeć nosa. Gdyby ktoś tak napisał do mayka albo Omena to można by uroczyście polewać ze słodkiej naiwności pana leszka.

 

Odpowiadając na pytanie Jacentego: przecież to oczywiste że Leszek Miller;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności