Skocz do zawartości

Ile wziąć za robotę? Na ile to wycenić? Zarobki grafika?


batonx

Rekomendowane odpowiedzi

jak powiesz połowę tego co wydaje Ci się, ze jako freelancer powinieneś zarabiać to za pół roku przekonasz się, ze to odpowiednia kwota. Jak chcesz zarabiać 6k powiedz trzy jak jako freelancer kalkulujesz by mieć 10k na miesiąc (lub przestrzeń na taki zarobek przy full zleceniach) spokojnie możesz mówić 5k. Ale to tylko moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak powiesz połowę tego co wydaje Ci się, ze jako freelancer powinieneś zarabiać to za pół roku przekonasz się, ze to odpowiednia kwota. Jak chcesz zarabiać 6k powiedz trzy jak jako freelancer kalkulujesz by mieć 10k na miesiąc (lub przestrzeń na taki zarobek przy full zleceniach) spokojnie możesz mówić 5k. Ale to tylko moje zdanie.

 

Kiedyś pewien doświadczony zawodowo znajomy powiedział mi, że jak już coś wycenię to powinienem pomnożyć to razy dwa i dodać drugie tyle bo inaczej zawsze będę stratny... O to Ci chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No rekruterów z kolei uczy się, że człowiek jest gotów zgodzić się na połowę stawki jaką powie, że chciałby zarabiać. Stąd czesto pytania typu 'ile chciałby pan zarabiać na wymarzonym stanowisku'.

Ogólnie zawsze jesteś stratny, raz tracisz kasę, bo mogłeś powiedzieć więcej, raz klienta, bo mogłeś powiedzieć mniej. Zależy to w danym momencie się liczy. Wierzcie mi, że opowieści o grafikach dających kosmiczne stawki za zlecenia i godzących się na 2tys na etacie są dosyć popularne wśród szefów agencji.

 

Chodziło mi o to, że jeżeli ktoś ma jako freelancer ma ambicje zarabiać 10k, to może spokojnie brać pracę na etat za 5k to będzie to samo (o czym przekona się za jakieś pół roku robiąc bilans zysków i strat o ile wcześniej frilansował). Tak samo jak marzy mu się zarabiać na zleceniach 5tys miesięcznie, to za 2.500 za czyimś biurkiem będzie w lepszej sytuacji. Zabrakło w moim wywodzie interpunkcji i objaśnień.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda sytuacja z wyceną animacji, powiedzmy 5-10 sekundowych sekwencji z niespecjalnie dynamicznym ruchem (powiedzmy stojąca postać, która zrobi krok do przodu i zerwie jabłko z drzewa), do tego rig i skin. Są jakieś wskazówki jakim kluczem się kierować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Powiedzcie mi moi drodzy, ile za robotę, która jest najszlachetniejsza ze wszystkich - banery we flashu :)

 

Powiedzmy ze chodzi o 10 banerow w miesiacu, wszystkie materialy dostarczone, wystarczy je zmontowac plus jedna prezentacja? Ile za sztuke takiego banera - naprawde zwykłego, takiego co nie zwraca nikt uwagi nawet? A ile za prenentacje bardziej pro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie oszukujmy sie, malo kto zwraca uwage na banery :)

 

Okej postaram sie tak pytanie zadac:

 

Mowie klientowi, ze przy warunkach gdzie dostaje wszystkie grafiki a ja to techniczne sklejam, to:

- za 2 takie banery to 200zl,

- za 5 to 300zl

- za 10 to 500zl

a za 25 to 1000tys.

 

Czy jest to wygorowana cena? Zdecydowanie za duza? Czy dobrze oscyluje? Bo niezbyt wiem co odpowiedziec klientowi, nigdy banerow nie robilem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że w tym przypadku to ja jestem osobą zlecającą i jakoś strasznie niskie wydaja mi się te Wasze wyceny w porównaniu z tym ile za to zapłaciłem :-) A jako, że aktualnie przygotowuje się do powiększenia kolekcji i stworzenia nowych katalogów (jestem współwłaścicielem firmy, która produkuje te nagrobki), to próbuję się jakoś bardziej zorientować jak to wygląda cenowo :-)

 

Pozdrawiam,

Niedźwiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

domyślam się, że inne stosujesz standardy więc i cena inna. Druga sprawa to chyba Świerszcz masz firmę więc inna stawka jest oczywista. Jeżeli gnacik zamawiałeś to w firmie, to faktycznie nie mogłeś mieć tak tanio, bo to byłoby bez sensu. Jeżeli robiłeś z jakimś freelancerem, to jak widzisz możesz mieć taniej ;)

 

Sprawdziłem faktury ze kilka rzeczy 3d i faktycznie firma bierze zawsze więcej ale jakbym nie mial dzialalnosci zrobilbym to za 500pln. Mając takową mam tu w pdfie fakture na 750 netto za worek 300fejsów + nałożenie tekstury z wersji opakowania do druku. I tez nie uważam, że to był deal stulecia dla mnie, bo mniej nie mogłoby kosztować jeżeli miałbym to robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcąc nie chcąc czuję się wywołany do tablicy, bo mnie spotkała przyjemność wykonania tego zlecenia ;)

Całe zlecenie było nieco większe, co Gnacik i ja wiemy, ale faktycznie po rozbiciu na poszczególne części, pozycja za sama "scenę zbiorową" i render do formatu a3 300dpi została przeze mnie wyceniona wyżej niż 500zł. A i tak przyjąłem stawkę z dolnej granicy, z kilku względów. Wyceny zwykle staram się opierać na stawce godzinowej i przewidywanym czasie pracy nad danym projektem, tutaj pojawił się "dodatek" z tytułu dużej rozdzielczości tak jak pisze SWRSC. W cenie było też kilka rund drobnych poprawek typu zmiany roślin, zmiany kompozycyjne, itd.

O jaką kwotę konkretnie chodzi nie napiszę, ale jeśli Janusz chce ujawnić to nie widzę problemu - może będzie temat do dalszej dyskusji :) Ja i tak chwilowo pracuję bardziej na etacie, także nie będę pokrzywdzony.

 

Do kolegów wyżej rzucających kwotę 400-500zł - ile czasu zajęłoby Wam przygotowanie takiej sceny (+pseudostudio do doświetlenia i odbić nagrobków, itd) i jej rendering? Chyba muszę zmienić branżę, bo wychodzi na to że pracuję zbyt wolno, żeby miało się to opłacać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od razu mówię że piszę z pozycji osoby zatrudnionej na etacie parającej się freelancerką w godzinach późno wieczornych, nie pracującej w jedynym słusznym sofcie za ciężkie pieniądze, a także nie posiadającej koparki pod biurkiem. Dla mnie to są 2 "wieczory" roboty - jeden na ogarnięcie i wysłanie do klienta, drugi na poprawki i puszczenie renderu. Godzinowo plus minus 5 godzin przed monitorem plus jakieś 5h na render kiedy śpię. Czyli realnie rzecz biorąc 100 za godzinę po robocie - dla mnie super. Za to co pokazałeś tyle bym wziął i tyle czasu by mi to zajęło - piszę o jednej scenie/renderze.

Ale jest jeszcze to co pisze ola-f - nie mamy całości sytuacji, nie wiemy ile tego masz do zrobienia, jaki był zakres, jakość dostarczonych materiałów, ilość poprawek itd. itp. Być może rzeczywiście forma współpracy wymuszała wyższą cenę.

Tak czy siak obstaję przy swoim 5 stówek to nie jest zła kasa za coś takiego (szybka pojedyncza akcja), znam ludzi którzy z pocałowaniem w rękę by wzięli 50 złotych za coś takiego byleby mieć coś do portfolio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o to chodzi. Kozioo to co masz w folio bije na łeb to co zrobiłeś - dlatego uważam że za coś takiego większa kasa nie ma sensu przy tej jakości. Jak piszesz że to seryjna robota to załóżmy że 10 takich renderów potrzebuje klient - robisz proste studio - trawa, 4 drzewa, bg - come on nie wierze że zajęło Ci to więcej niż godzinę :] I potem tylko modele nagrobkow do tego pakujesz. Załóżmy jeden model godzina ( z tego co widze to proste bryły są ) x10 = 10 godzin na modele nagrobków+1godzina na studio+ załóżmy 20 godzin renderingu - 31 godzin pracy z czego 20 (rendering) oglądasz tv albo już robisz następnego gościa i 5000 w kieszeni. To źle, mało ? Może ja źle liczę coś ? Albo mnie już tak rynek zniszczył - dla mnie to by była niezła kasa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żółty, ale takie rzeczy jak poprawki (które zawsze się zdarzają, chyba raz w życiu miałem okazję zrobić coś co od razu było finalizowane) trzeba założyć przed wyceną i rozpoczęciem pracy. W tym konkretnym przypadku Gnacik dostał ode mnie wcześniej X renderów testowych, na podstawie których uzgadnialiśmy ostateczny efekt widoczny na obrazku. Wyliczasz 10h na robotę, z czego 5h to render (gratuluję udanego szacunku, trafiony). Jeśli w pozostałe 5h zmieściłbyś się ze stworzeniem wszystkiego, wysłaniem proofa na akceptację (choćby 1) i wprowadził poprawki to pełen szacun :)

 

Olaf, ja wiem że mówimy o gotowym efekcie, ale każdy kto w życiu zrobił coś za pieniądze chyba ma świadomość że pomiędzy dogadaniem zlecenia a przesłaniem efektów końcowych jest długa i często wyboista droga. I trzeba to ująć w wycenie, bo później może być płacz i zgrzytanie zębów.

 

edit do nowych postów:

Tu chodziło o pojedynczą zbiorową scenę - tylko dla tych 4 obiektów. Oczywiście że kolejne "podmiany" byłyby wycenione taniej, ale nic takiego nie miało powstać.

Edytowane przez kozioo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cała sztuka polega na tym, żeby właśnie tak nie robić. lepiej i taniej. jak robicie lepiej, to zróbcie drożej...

 

jak widzę pracę, znam cenę, to robię lepszą, pokazuję klientowi i mówię, że dopłaci tylko 10-20% i ma o niebo lepszą robotę. po cholerę robić lepiej i jeszcze na tym tracić. to strzał we własne kolano. MINIMUM (jeśli na prawdę nie da się dogadać na więcej) tą samą stawkę można wziąć. ale mniej? po co?

 

jak dla mnie szacunek. Praca faktycznie górnolotna nie jest, i kozioo dałby radę lepiej, nie mniej jednak wycenił tak i zrobił tak a nie inaczej. dla mnie to jest idealnie wycenione. nie jest drogo, nie jest tez zrobione na wypasie, czas pracy adekwatny do zarobku i efektów.

 

jak będziemy przed klientami gadać, że przepłacili, to przy następnym zleceniu będą chcieli to samo 3 razy taniej.

 

z mojego punktu widzenia to jest dobry przykład do naśladowania. w żądną stronę nie przesadzony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marcinW - zgadzam się w 100 % ale jak pisałem wyżej za taką jakość 500 byłoby w sam raz. Gdybym miał wyceniać osobiście to zlecenie, bez oglądania tego renderu, krzyknąłbym dwa razy więcej, ale też postarałbym się je lepiej wykonać, proste. Kolega spytał jasno - " ile za zrobienie dokładnie takiego obrazka " - a ten obrazek to żaden wodotrysk

 

piko84 - mail od Gnacika pewnie już na skrzynce ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polalbym ci wodeczki :)

 

przyjąłbym bez wahania :)

 

marcinW - zgadzam się w 100 % ale jak pisałem wyżej za taką jakość 500 byłoby w sam raz. Gdybym miał wyceniać osobiście to zlecenie, bez oglądania tego renderu, krzyknąłbym dwa razy więcej, ale też postarałbym się je lepiej wykonać, proste. Kolega spytał jasno - " ile za zrobienie dokładnie takiego obrazka " - a ten obrazek to żaden wodotrysk

 

w zupełności się zgadzam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności