Skocz do zawartości

Ile wziąć za robotę? Na ile to wycenić? Zarobki grafika?


batonx

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem jak wyglądają dokładnie prawa licencji, ale firma Pure ma w swoim downloadzie nie tylko sofę, ale całość tak jak użytkownik Tora. Jeśli Tora zaprojektował tylko sofę, a ktoś inny resztę (np. Pure) to czy po obrobieniu pracy przez np. Pure Tora może sobie ją wstawić jako przykład wykorzystania jak na TS, raczej wątpliwe? Czy może Tora stworzył wszystko i nie jest związany z Pure i dogadał się z Pure, że dostaną projekt na wyłączność, ale on będzie mógł sprzedawać pomniejsze elementy jak sofa? Chyba wątpliwe, że pracownik Pure sprzedaje akurat i tylko sofę z bardzo drogiego projektu na TurboSquidzie i jeszcze bezczelnie pokazuje całość projektu, aby więcej upchnąć. Tak się chyba nie robi...? Ale ten świat mały...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość janek.sid

Koleżanka prowadzi pewien projekt i poszukuje informacji ile będzie mniej więcej kosztowało ją zlecenie wykonanie ilustracji do książki z ćwiczeniami dla małych dzieci.

 

Cytuję koleżankę:

"mają to być rysunki + opracowanie graficzne zadań

(dopracowanie ramek, schematów, czcionek, ew. czyszczenie tła rysunków

itp.) do testów osiągnięć szkolnych dla uczniów III i IV klasy szkoły

podstawowej. Rysunki mają być w pełnym kolorze."

Jeśli to pomoże, mogę wkleić bardziej szczegółową listę wymaganych ilustracji. Jeśli ktoś byłby chętny podjąć się tego zlecenia (po zapoznaniu się ze szczegółami), to również proszę o informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koleżanka prowadzi pewien projekt...

 

 

Jak znajdziesz frajera to pewnie i za stówkę zrobi, a normalnie to tu jest za mało informacji żeby przygotować kosztorys.

 

Jakie wydawnictwo jest producentem, gdzie te ilustracje beda pojawiać się w książce, jakiej wielkości mają być, ile ich będzie, jakiego typu...

 

dopiero znająć odpowiedź na te pytania normalna osoba która dostaje takie zlecenie może przygotować kosztorys

 

a cena jaką grafik poda zależy od tego co to za grafik i jak się ceni.

Edytowane przez blady
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydawnictwo i miejsce publikacji to tak naprawde góno obchodzi grafika. chyba ze jest półamatorem (pół ślimakiem) i nie ma cennika na własną pracę.

 

Jezeli to więcej niż kilka ilustracji, to całościowo możesz zejść u dobrego ilustratora do 300-400 pln za konwencję dziecięcą. Jezeli ilustracje są bardziej wymagające (więcej detali na każdym obrazku trzeba uchwycić - to raczej wazniejsze niz wydawnictwo) to moze wyjść więcej. Zainteresuj sie płatnymi stockami, gdzie za 1tys pln brutto masz miesieczny dostęp do bardzo dobrej jkakości materiałów. np. tu: shutterstock.com - wpisz cartoon w kategorii vector images - pliki wektorowe gotowe do składu.

Edytowane przez olaf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydawnictwo i miejsce publikacji to tak naprawde góno obchodzi grafika. chyba ze jest półamatorem (pół ślimakiem) i nie ma cennika na własną pracę.

 

z tym się akurat nie zgodzę.

 

-----------------------------------------------------------------------

W sumie niech każdy robi sobie jak chce i najlepiej niech robi tak żeby potem nie płakał na forach, że ta praca się nie opłaca i że musi dorabiać robiąc jakieś bzdury.

Ja osobiście nie jestem grafikiem ale z doświadczenia wiem, że im jesteś tańszy tym ludzie chcą cie jeszcze bardziej "wyruchać". Dopiero z odpowiednią ceną przychodzi odpowiedni szacunek do ciebie i pracy, którą wykonujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to rozmowa na osobny wątek, ale mnie mniej interesuje.

IMO wszystkie pytania jakie zadałeś to wiadomości pozwalające obliczyć magiczny wszystkim doskonale znany czynnik X, natomiast do oceny czasu pracy, co pozwala wycenic projekt potrzebne są zgoła inne. Moze poza wielkościa ilustracji, ale to też marginalna wiadomość przy realizacji materiałów skierowanych do dzieci.

 

Druga sprawa - skonfrontuj to z tym co podałem jako przykład, gdzie za złotówke netto masz bardzo dobrej jkoaści ilustracje w wektorze bez wymiany mailia z ilustratorem, ktoremu w zyciu najbardziej jest potrzebna informacja jakie wydawnictwo jest producentem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość janek.sid

Dziękuję za pierwsze wskazówki. Teraz powoli przynajmniej zaczynam wiedzieć czego nie wiem, a to już dobry początek. Z tymi stocami to jest dobry pomysł, którzy podrzucę koleżance. Tymczasem zamieszczam bardziej szczegółowy opis zlecenia. Tyle na chwilę obecną wiadomo:

 

"Nasze potrzeby są różne do różnych testów:

1. test czytania:

 

Ilustracje:

5 wiernych ilustracji przedstawiających zdjęcia owadów (rozmiar ok. 5x5 cm)

1 wierna ilustracja węża eskulapa (rozmiar ok. 4x4 cm)

1 ilustracja przedstawiająca statek na morzu

1 ilustracja rozmiaru kartki A4 będąca tłem plakatu reklamowego spektaklu teatralnego

1 ilustracja do tekstu literackiego obrazująca wybrane wydarzenie (rozmiar ok. 15x20 cm)

1 ilustracja kuponu konkursowego

Obróbka graficzna

wykonanie tła pod tekst naśladującego kartki papieru z notatnika

wykonanie tła pod tekst naśladującego kartkę ulotki reklamowej

 

2. test matematyczny

 

Przykładowe ilustracje:

schematyczne rysunki naczyń o różnych kształtach wypełnionych wodą, rysunki budowli z sześciennych, prostopadłościennych lub walcowatych klocków, rysunek kostki do gry, rysunek wagi szalkowej z owocami na jednaj szalce i odważnikami na drugiej, rysunek termometru, rysunek tarczy zegara ze wskazówkami, rysunek 3 słoików o różnym kształcie, rysunek kanapki i batonika, rysunek złożony z płaskich figur geometrycznych umieszczonych na kartce w kratkę, rysunek prostopadłościennego klocka z wydrążonymi otworami, rysunek mapy Polski z zaznaczoną trasą

Autorzy zadań wykonali szkic ilustracji, zamieścili przykładową, do której nie maja praw autorskich lub wykonali ilustrację sami (wtedy wchodzi w grę drobna korekta graficzna ilustracji).

Liczba ilustracji, które będzie trzeba wykonać od podstaw (na podstawie szkicu autora): ok. 60

Liczba ilustracji, w których będzie trzeba wykonać korektę graficzną: ok. 20

 

 

3. Test pisania

 

Opracowanie graficzne ok. 10 schematów lub schematycznych rysunków, takich jak:

szkic popiersia dwójki dzieci rozmawiających ze sobą

ramki, tła pod teksty naśladujące kartki papieru

 

4. Test przyrodniczy

 

Wierne ilustracje roślin lub zwierząt, schematyczne ilustracje postaci, ilustracje budynków i rzucanych przez nie cieni, ilustracje map z poziomicami, schematy złożone z ramek i strzałek.

Autorzy zadań wykonali szkic ilustracji, zamieścili przykładową, do której nie maja praw autorskich lub wykonali ilustrację sami (wtedy wchodzi w grę drobna korekta graficzna ilustracji).

Razem ok. 60 ilustracji.

Stopień skomplikowania zbliżony do ilustracji znajdujących się w zeszytach ćwiczeń z przyrody."

 

Rzecz w tym, że to jest projekt, w którym jak w dofinansowaniu z Unii, koleżanka musi podać przewidywane koszty projektu PRZED rozpoczęciem jego realizacji, podpisaniem umowy z grafikiem itp. Musi więc podać jakąś orientacyjną kwotę, nie za małą, bo później nie znajdzie grafika który w tych pieniądzach się zmieści i nie za dużą, bo projekt zostanie uwalony. Stąd cała trudność, podać jakąś kwotę, przed załatwieniem konkretów.

 

Co do wydawnictwa, nie wiem czy już wiadomo coś na ten temat, ale mogę się dopytać, jeśli to w czymś pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest kupa roboty... i ja bym tutaj nie zakładał takich cen jak podał ola-f bo będzie potem problem z projektem.

Na twoim miejscu poszukałbym już w tym momencie grafika, który się tego podejmie i poprosił go o wycenę. Pamiętaj żeby najpierw przejrzeć portfolio tego gościa i sprawdzić czy jego styl ci odpowiada.

Jak tak patrzę, to tu są też do wykonania materiały promocyjne co zapewne podniesie cenę.

 

Nie chce cie wprowadzić w błąd ale nie zdziwiłbym się jak by za to wszystko wyszła cztero-zerowa sumka.

 

Pamiętaj też, że płacąc możesz wymagać :) ... więc nie koniecznie warto wziąć najtańszego gościa, który zrobi wszystko na jedno kopyto byle szybciej i odwalić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

blady: zobacz jaką wycene opisałem i policz - wyjdzie podobna kwota jaką Ty zakładasz. Ze dobry ilustrator zrobi to za 10-15kk to lekko, ale pytanie czy jest sens? Za 1k kupujesz dostęp do shutterstocka i za 2-3tys. bierzesz kogos kto to ładnie złoży i masz full pro wydawnictwo za 4tysie, na ktore kiedyś trzeba było wydać pow. 30k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o kurcze, to ja chyba znam samych arcy wybitnych grafików/ilustratorów bo jeszcze o tak niskim cenniku za kilka prac to nie słyszałem.

 

http://www.pawelpiechnik.com/cennik_pl.html

Napotkane w necie ;) Nie, nieprzypadkowo napotkane.

 

BTW - patrząc na te wszystkie ceny i robiąc chłodną kalkulację to myślę sobie że opłacalniej nauczyć się kłaść kafelki niż bawić w grafikę komputerową - mniejszy nakład ćwiczeń w stosunku do wynagrodzenia... :P

Edytowane przez SBT77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW - patrząc na te wszystkie ceny i robiąc chłodną kalkulację to myślę sobie że opłacalniej nauczyć się kłaść kafelki niż bawić w grafikę komputerową - mniejszy nakład ćwiczeń w stosunku do wynagrodzenia... :P

 

Co Ty gadasz? Patrząc ta te ceny mało biegunki nie dostałem z zdziwienia. Czy może wciąż mam błędne przekonanie, że zrobienie broszurki to kilka godzinek przy tablecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam tak trochę nietypowo. Jak myślicie jakie mniej więcej wynagrodzenie ma powiedzmy zwykły grafik pracujący przy modelingu/teksturowaniu postaci ILM'u/Wety Digital w USA/N. Zelandii. Chodzi mi bardzo orientacyjnie, czy jest to np(bardzo np :D ) 1000$ czy może 2000$ czy może 3000$ . Oraz jak zarabia np kierownik wydziału modelingu/animacji w takiej firmie? I jakie mniej więcej w tej branży zarobki w większej firmie są w Polsce(ciekawość)? Proszę o odpowiedź ponieważ jestem ciekawy, czy warto iść w przyszłości w tym kierunku, bez żebrania o grosik? Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Ty gadasz? Patrząc ta te ceny mało biegunki nie dostałem z zdziwienia. Czy może wciąż mam błędne przekonanie, że zrobienie broszurki to kilka godzinek przy tablecie.

 

Miałem na myśli raczej podane tam ceny ilustracji.

Co do kilku godzinek - wiesz, Omen podawał czasy robienia swoich prac i często były to czasy typu 20-30h. Pewnie odpowiedź brzmi - zależy komu tyle zajmie :) Jednemu zajmie innemu nie.

Generalna zasada rynku jest taka, że cena za usługę jest wysoka jeśli jest niewielu ludzi którzy umieją wykonać zadanie i wielu chętnych by złożyć zamówienie (usługa jest poszukiwana) - i odwrotnie.

Ja mam wrażenie, nawet patrząc na to forum, że wymiataczy w CG przybywa jak grzybów po deszczu - co nie rokuje za dobrze rynkowi i cenom usług.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z drugiej strony sbt wszystko teraz zaczyna się cyfryzować więc i odbiorców zaczyna przybywać. Nie potrafię określić innych działów niż reklama, ale utrzymanie poziomu i przyjmowanie wszystkiego jak leci graniczy z cudem a najczęściej się nie udaje. Wraz z lepszym netem i prockami w urządzeniach mobilnych wszystko zacznie się zmieniać dla całej reszty. Oczywiście mówię bardzo ogólnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można rozmawiać o tym co się widziało, ale nie przyjmowałeś takiego zlecenia wiec nie bardzo masz pojęcie co pompuje taką cenę i na ile koszta są uzasadnione. Poza tym zaglądanie komus do portfela jest niezdrowe ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich odwiedzających ten temat, mam drobne pytanko.

 

Na ile można wycenić godzinkę lekcji podstaw modelowania (+ewentualnie rendering itp) w 3d studio max ? Jakoś nie orientuję się za bardzo w temacie więc... może ktoś mi coś doradzi ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ile mam wziąć za model w maxie w vray z texturami (ktoś będzie robił animację). Osiedle mieszkaniowe 2 kondygnacje + poddasze ok 14 klatek, dosyć duża powtarzalność. Nigdy nie sprzedawałem modelu i jestem bez pojęcia.

Tak przy okazji: za 6 ujęć tego osiedla chcę wziąć 2,5-3tys + 500pln za 2 ujęcia przykładowego mieszkania-dużo to czy mało?

Cały projekt dostanę w cad możliwe drobne zmiany podczas modelowania.

Setesh-ja wziąłbym nie mniej niż za godzinę korepetycji z mat, biol i innych przedmiotów na poziomie szkoły średniej przed maturą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

heh... nie mniej niż za godzinkę korepetycji w liceum... czyli muszę szukać ofert korepetycji bo takowe ogłoszenia już mnie nie dotyczą (wyrosłem już z liceum) :).

 

No nic, dzięki za pomoc, może jeszcze ktoś się wypowie (nigdy nie dawałem "płatnych lekcji" więc się nie oriętuję ) ?

 

Ps. temat... godzinki korepetycji z podstaw modelowania w maxie (tak żeby po stronie nie skakać)

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaross ja ci ceny nie pdodam, ale patrzac na domek i mieszkaniowke, ktore popelniles, to poziom masz o wiele wyzszy niz zdecydowana wiekszosc wiz, ktrore zalewaja chocby moje miasto :) To, ze poziom moze odstawac od wymiataczy tego forum, nie oznacza, ze jest slaby jesli brac pod uwage ogol kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji: za 6 ujęć tego osiedla chcę wziąć 2,5-3tys + 500pln za 2 ujęcia przykładowego mieszkania-dużo to czy mało?

Cały projekt dostanę w cad możliwe drobne zmiany podczas modelowania.

 

Poniżej minimum opłacalności robienia wizek jak się weźmie pod uwagę koszty softu, sprzętu, biura, podatki, zusy.

 

Skoro Ty robisz wizkę to czemu nie robisz animacji? Podaj cenę zaporową za model i zrób animkę sam.

Edytowane przez pionix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim.

Moze ktos doradzi na ile wycenic animacje domu jednorodzinnego widzianego z zew. w ktorym znikaja sciany, ukazuje sie wnetrze i w rozny sposob, w roznych pomieszczeniach wlacza sie oswietlenie i opuszczaja sie lub podnosza rolety? Nie mialem dotad podobnego zlecenia wiec nie bardzo wiem jakie pieniadze moga wchodzic w gre.Dodam ze rozdzialka to jakies 1000x600px.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Mam do zrobienia 10 minutową animację od podstaw a więc od storyboardu po finalny montaż. Animacja nie będzie fotorealistyczna, ale raczej w stylu cartoonowym - proste modele, bez wymyślnych tekstur, przeważnie w jednolitym kolorze. W sumie 2 występujące postaci, większość scen interior.

Mogę prosić o podanie średniej ceny rynkowej (jeżeli takowa istnieje) za sekundę animacji oraz o pomoc jak/od czego mogę uwarunkować moją cenę?

Jest to moje pierwsze zlecenie na animację dlatego pytam.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie na ile wycenić wizualizacje wnętrza budynku - centrum handlowego :

Budynek ma 3 kondygnacje.

Do zwizualizowania są min. 4 ujęcia, max 8 ujęć : hol główny min. 1 ujęcia , pasaż handlowy min.2 ujęcia , hol boczny ze schodami ruchomymi min. 1 ujęcie.

Kamery ustawione tak aby na ujęciach widoczne były parter oraz część wyższego piętra z kolejnym pasażem, ponieważ budynek jest tak zaprojektowany że widać wyższe kondygnacje.

Rendery do rozdzielczości Full HD.

Budżet całej inwestycji to rzekome ok. 300-400 baniek.

Jest to moje pierwsze takie duże zlecenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczerze , że to celuje raczej w 12 tys - 14 tys. :)

co będe psuł rynek :)

 

Napisałem że od .. w górę. Stawki za tego typu zlecenia są elastyczne jak guma w gaciach. Jak jesteś firmą to cenisz się inaczej niż początkujący architekt dymany na etacie i dorabiający po godzinach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości, ile można wziąć za zrobienie modelu i animacji (ewentualnie poskładanie tego wszystkiego w AE) do pracy mgr/inż ?

Nie mówię tu o jakichś super wypasionej realizacji (chodzi o przeciętną scenę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości, ile można wziąć za zrobienie modelu i animacji (ewentualnie poskładanie tego wszystkiego w AE) do pracy mgr/inż ?

Nie mówię tu o jakichś super wypasionej realizacji (chodzi o przeciętną scenę).

Heh... Zawsze jak dostaję tego typu propozycje, to okazuje się, że jednak student i tak za biedny jest (mimo że i tak schodzę z ceny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, to wiem że student biedny jest bo wszystko idzie na alk...l :). Ale nadal nie wiem ile można za taką robótkę zawołać (wiadomo że nie będą to jakieś wielkie pieniądze...prawda) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności