Skocz do zawartości

Grafik - słaby rysownik


Soul Master

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, piszę ten temat, aby zapytać doświadczone osoby, czy :

Grafik, który tworzy modele postaci, potworów i innych rzeczy, musi być dobrym rysownikiem? Jak on sobie radzi, gdy nie ma podpory w postaci "rysunku" (projektu). Czy taka osoba może być dobrym grafikiem? Co ma zrobić jeśli niezbyt dobrze rysuje/maluje, a chciałaby tworzyć modele 3d etc.

Proszę o wyczerpujące wypowiedzi i podanie argumentów; sposobów jeśli można. - Jak zostać w miarę dobrym grafikiem; lub jak wgl zabrać się za to, nie mając zdolności plastycznych. Z góry dziękuję.

 

Pozdrawiam, Michał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 26
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Była cała masa tego. Jak pojawiłem się na tym forum (co było bardzo dawno :D) to był regularnie wałkowany temat (a przynajmniej takie odnosiłem wrażenie).

 

Wystarczy wpisać w wyszukiwarce "rysunku" w działach luźniejszych i lektury na trochę starczy. Jedynie dorzucę wywiad z Vadimem Bakhlychevem, który jakimś tam autorytetem w modelowaniu może być http://www.gameartisans.org/contests/dw/4/finals/slipgatecentral_1.html

 

6) And finally, my biggest fail and I wouldn’t wish this to happen to any aspiring 3D artist out there: get a solid 2d art education. The main reason for most of my mistakes is a lack of a professional education, I regret that I was foolish enough to skip it.

 

http://max3d.pl/forum/showthread.php?t=48187&highlight=rysowa%C4%87

http://max3d.pl/forum/showthread.php?t=38555&highlight=rysowa%C4%87

itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak modelujesz rozny stuff to niekoniecznie trzeba umiec rysowac(aczkolwiek czasem sie to przydaje) jezeli chodzi o rzezbienie(zbrush) i modelowanie postaci to rysunek jest wazny bo rysowanie i rzezbienie ma wiele wspolnego i sie zazebia, jezeli jestes dobry w rysunku to masz ulatwiony start w rzezbie(modelowaniu) poniewaz masz juz wyrobione oko i szybko wychwycasz proporcje i to tez dziala w druga strone jezeli sporo wyrzezbiles jakichs tam ludkow to o wiele latwiej Ci idzie ich rysowanie poniewaz z latwoscia czujesz i wyobrazasz sobie forme

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem lucek, czy dobrze zrozumiałem twoje ostatnie zdanie. Miałeś na myśli 'moje' ślady, czy ogólnie.? :P

Ale, żeby nie było OFT :

Czy w 3ds Maxie można 'tworzyć' za pomocą tabletu.? Czy on jest głównie pod zBrush do rzeźbienia?

#Od czego radzicie zacząć początkowemu grafikowi, który zamierza w przyszłości tworzyć modele postaci, otoczenia, projektować lokacje do gry i takie tam? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to widzę tak. Jak najbardziej możesz być grafikiem (3D) nie umiejąc rysować. Ale jeśli pracujesz w zespole rozmowa o pomysłach i koncepcjach może okazać się niewystarczająca , a wymodelowanie obiektu i pokazanie o co biega trwało by zbyt długo. Wtedy rysunek jest przydatny. Druga sprawa, to że umiejętność rysowania to również pewna wrażliwość estetyczna ( kadrowanie, prowadzenie kreski) i widzenie w trzech wymiarach (skróty perspektywiczne , cienie). Jak tego nie opanujesz to trudniej będzie Ci opanować efektowne tworzenie modeli.

 

U mnie tablet do Maxa się nie sprawdza. W piórku brakuje dodatkowych przycisków myszy jak scroll lub środkowy klik. Poza tym ręka się męczy jak długo siedzisz nad skomplikowaną sceną.

 

Rady mam takie:

-Przerabiaj tutoriale z netu (jest ich mnóstwo) i ucz się funkcji.

-wymodeluj proste przedmioty poznanymi technikami.

-twórz coraz bardziej skomplikowane sceny.

-jak opanujesz mniej więcej modelowanie zainteresuj się teksturowaniem i oświetleniem i renderingiem

- dużo obserwuj z natury jak wyglądają materiały (stal, drewno , wosk) w różnym środowisku, co grawitacja wyczynia z ciałem ludzkim i zwierzęcym i obserwuj mechanikę i budowę tych, że ludzi i zwierząt.

 

itd itd ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja uważam ze jesli nie potrafisz czegos narysowac to znaczy ze nie potrafisz sobie tego wyobrazic , jesli niemasz wyobrazni to cierzko bedze z grafika 3d...

 

Uważam, że jeśli nie potrafisz czegoś narysować to jesteś kiepski w rysowaniu. Wyobraźnia nie musi w żadnym stopniu pokrywać się z medium przekazu jakim jest ołówek czy długopis ( patrz poeci, filmowcy ..).

 

O ile będziesz odtwarzał rzeczywistość to jesteś w stanie sobie poradzić bez jakichś większych problemów,

a jak masz dobrą wyobraźnię przestrzenną to wcale nie musisz potrafić tego przenieść pod ładną postacią na papier, żeby przenieść to w 3D.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja uważam ze jesli nie potrafisz czegos narysowac to znaczy ze nie potrafisz sobie tego wyobrazic , jesli niemasz wyobrazni to cierzko bedze z grafika 3d...

 

Bzdura. 3D istnieje między innymi dlatego że nie potrafimy dostatecznie dobrze rysować. Część pracy wykonuje za nas komputer - perspektywa, przekształcenia, cieniowanie, deformacja.

 

Zdolność rysowania nie warunkuje "dobrego 3D". Raczej umiejętność fotografowania pomaga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie to zależy co modelujesz. Ja kompletnie nie umiem rysować ale za to wiedza techniczna (rysunek techniczny, schematy) którą nabyłem w szkołach często się przydaje jeśli trzeba z rysunków Cad postawić dom czy jakiś detal. Jeśli bardzo dobrze opanujesz same narzędzia modelowania to będzie dobrze :) można tym nadrobić hehe. Oczywiście mi b. ciężko zrobić w zbrushu ludzką postać ale z innymi rzeczami jest lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej umiejętność fotografowania pomaga.
Umiejetność fotografowania posiada każdy, więc jedną zdolność juz masz.

 

Modelowanie postaci to nie jest czysto techniczna sprawa. Podłoże polastyczne sie przydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie rysunek jest bardzo przydatny w pracy grafika. Nie musisz reprezentować nie wiadomo jakiego poziomu najważniejsze byś potrafił przedstawić swój pomysł za pomocą czytelnych szkiców zwłaszcza jak masz pracować w zespole.

Tak czy owak do sztalugi marsz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dac77, do zrobienia fotografii wymagany jest sprawny palec i statyw. No i aparat. Bez niego się nie obejdzie.

 

Co do tematu, postacie klasy Grafik ze słabym skill'em w Rysowanie pojawiają się na serwerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz... To jest tak: ja nie umiem śpiewać, ale śpiewam. Tracę wówczas znajomych, partnerki, odsuwa się ode mnie nawet rodzina. Rany po moim śpiewaniu goją się długo i zostają blizny.

 

Dlatego lepiej naucz się rysować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ode mnie też dostaniesz taką radę jak w poście wyżej. Lepiej naucz się rysować. Lepiej potrafić rysować a nie użyć tej umiejętności w przyszłej pracy, niż nie dostać pracy z powodu nieumiejętności w sferze rysunku.

Sam właśnie uczę się rysunku obserwując to co ludzie piszą w dziale 2D, i powiem Ci, że jak na samouka to chyba nie idzie mi najgorzej i najwolniej, a sądzę że nie będę cierpiał potrafiąc rysować. A nauka wcale nie jest taka ciężka. Tak więc bierz się do roboty.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę? To po jaką cholerę te wszystkie poradniki dla fotografów, nie mówiąc o kierunkach studiów?

 

ironizowałem. Fotografowanie do modelowania, raczej nie, ale do renderowania a i owszem... Kolega pisał że chce modelować postacie, to tu rysunek bardziej sie przydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są mistrze w modelowaniu co kreski prostej narysować nie potrafią, są tacy co nie wyobrażają sobie pracy bez przerysowanie najpierw modelu 100 razy z każdej strony... Nie ma reguł. Jednemu umiejętność rysowanie pomoże, drugiemu będzie przeszkadzała klimatyzacja... Szukaj swojej drogi.

jest tylko kilka zasad żelaznych:

duzo pracy = efekty

obserwowanie otoczenia = efekty

więcej pracy = efekty

jeszcze więcej pracy = efekty.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności