Skocz do zawartości

Ile wziąć za robotę? Na ile to wycenić? Zarobki grafika?


batonx

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie na ile takie coś można byłoby wycenić:

napad (jakiś zaułek, z gościem przypartym do muru czy coś albo jednego w postaci walczącej)

Nie mam żadnych planów teksturek czego kolwiek wolna wyobraźnia jeśli można tak rzec;p

 

Cięzkie pytanie - zależy kogo będziesz napadał. A i tak nigdy nie wiadomo czy gotówkę będzie miał przy sobie ;)

A tak na serio to napisz coś więcej bo ciężko cokolwiek powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby to powiedział Dunablaster - "ok. 120zł - ale nie jestem pewien".

 

Tak na serio... nie piszesz czy to animacja czy still... a jeśli nie masz sprecyzowanego pomysłu jeszcze.. to trudno wycenić... pamiętaj że najważniejsze w wycenie są "czas i środki". (i przynależność do S.P.A.R.K.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam ...

 

Wszystko wskazuje na to iz bede mial do realizacji swoje pierwsze zlecenie w 3D.

Bedzie to model telefonu komórkowego (jeszcze nie wiem jakiego).

Docelowo efektem pracy ma byc plakat/reklamowka (wielkosc A3).

 

Poniewaz tworzenie modelu zapewne zajmie mi zdecydowanie wiecej czasu niz zaawanswanemu uzytkownkowi max'a, nie widze sensu (jeszcze) aby cene ustalic na podstawie czasu jaki spedzilem na modelowaniu - zwlaszcza ze klijent dal mi dosyc duzo czasu na realizacje.

Jak myslicie - jaka bedzie rozsadna cena za tego typu usluge.

model 3D komorki + postprodukcja w ps

 

pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka,

muszę wycenić złożenie katalogu, 150 stron, architektura - projekt + skład.

jak wycenić projekt? 50 PLN / stronę to dobry pomysł? Mniej, więcej ? Jak w ogóle rozliczać się z takim kolosem? Ustalić milestone'y na projekt i skład, czy brać kasę od całości? To nie moja działka, nie składałem nigdy nic tak dużego, ale skoro nadaża się okazja do rozszerzenia folio to zamierzam z niej skorzystać. Proszę o rady :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M@Ti jeżeli rozumiem to dostajesz projekt z pracowni i musisz go złożyć, tzn. zrobić jakaś okładkę i go skleić w całość...

My oddawaliśmy projekt do introligatora /w warszawie/ tak ok. 150-200 str. projekt wraz z opisem, 5 egzemplarzy to zapłaciliśmy blisko 700 zł, jego praca polegała na tym że zrobił czarne okładki i pokleił nam wszystko tak by w urzędzie się nie czepiali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, M@Ti'emu chodziło o projekt katalogu, a introligatorska robota, to introligatorska robota...

M@Ti, te 50zł za stronę to może być dużo i mało. Jeśli robisz katalog mebli dla BoConcept, to wiadomo, że to małe pieniądze. Natomiast gdy robisz dla firmy "Meble Andrzej" ze wsi Jonkiponki, to jest to parokrotnie za duża suma. :)

Jakieś didaskalia potrzebujemy. ;)

Kto to mniej więcej robi i jakich ma klientów, to podstawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M@Ti - poniżej 40 złotych to nawet przy tej ilości stron wychodzi żebranina.

A jeśli na stronie jest więcej niż 4-5 produktów, dochodzi więcej szparowania, łamania, tabelek itp, to i 70 nie jest zbyt wielką kwotą.

W drukarni biorę 40-60 w zależności od kieszeni klienta i powtarzalności zleceń, ale zarabiam jeszcze na druku.

Ceny oczywiście netto.

 

 

EDIT:

bartolomeo - chyba coś źle przemnożyłeś...

Edytowane przez mkeruj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

150 stron katalogu?? 30 tysi? ile to jest czasu roboty? 2 miesiące? a czas na poprawki? na sprawdzenie literówek? 50 zeta za stronę?! jak robisz 15 stron dziennie - projekt i skład to super. bierz tą robotę. nie ważne czy robisz dla pana Andrzeja czy IKEA, albo stać kogoś na Twoje usługi albo nie. A jak masz ciśnienie na portfolio to możesz to robić za darmo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

70zł za stronę brzmi nieźle... zależy chyba jeszcze od nakładu... im większy tym lepiej dla wszystkich, poza "leśnymi żyjątkami".

10tyś. (7tyś. przygotowanie całości + 3tyś. layout) za taki projekt brzmi w miarę ok. zależy ile materiałów trzeba przygotować... itp. jeszcze można z druku marżę wyciągać.

 

pozdrawiam.

 

P.S. nie mogłem się powstrzymać... chyba znalazłem fotkę "jednego z użytkowników forum":

287_500.jpg

Edytowane przez sly
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej.Mam właśnie zamówienie na zrobienie modelu postaci,w ciuszkach.Highpoly w zbrushu,siatkę low poly pod animację do tego tekstury(displacement,normal,bump,specular i cholera wie co jeszcze) oczywiście unwrap mapping tego wszystkiego.Ma to być testowy model na początek współpracy ale oczywiście gościu zapłaci.Teraz pytanie -klient jest z południa europy,w mailu po obejrzeniu moich modeli napisał mi mniej więcej "barrdzo fajne,pytanie jakie masz stawki bo jeśli zarządasz jakichś szalonych liczb to nie możemy współpracować,niestety nie mogę płacić tyśięcy dolarów"

No właśnie ile wy byście za takie coś zarządali?Klient jest raczej poważny i na pewno będzie chciał wszystko na wysokim poziomie.Acha najlepiej jak bym mu jeszcze sam character design zrobił...

Ps.Piszcie coś szybko bo facet czeka na odpowiedż;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poważny klient nie zastrzega, że ma limit budżetu - to raz. Dla mnie to, co napisał, to sygnał, żebyś nie próbował cwaniaczyć tylko dlatego, że trafił Ci się kient z "zaramanicy" i nie zażadał przypadkiem stawek, jakie on ma wokół siebie, właśnie "zagramanicą". szuka taniego dobrego grafika z zapyziałej postkomunistycznej Polski.

Ja bym zaśpiewał pewnie ze 2k Euro

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

diabelt: jesli masz za co rachunki oplacic i nie jestes zdesperowany, to trzymaj cene jaka cie satysfakcjonuje. Na poczatku moze wydawac sie ok zeby zrobic taniej byle tylko klienta dostac, ale pod koniec projektu, kiedy przychodza poprawki, deadline wisi nad glowa nagle okazuje sie ze ta nizsza stawka jest kompletnie nie oplacalna.

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok,dzięki za odpowiedzi chłopaki.Spróbuje go trochę jeszcze wysondować ale 2K euro to raczej nie zapłaci-chociaż Shogun 3D masz rację bo wyjdzie z tego kupa roboty a jak się zaczną poprawki to nie zamierzam skończyć z mieśiącem roboty i 1000 zł na koncie;).Acha pisząc "poważny" miałem na myśli raczej poziom produkcji na jego stronie a nie możliwości finansowe.Dobra jeszcze raz dzięki i spadam klecić maila...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczytałem trochę postów z tego wątku, tak więc powiedzmy, że jakieś rozeznanie mam, ale chciałem się jeszcze upewnić, co do wyceny pewnego zlecenia - może ktoś miał podobny przypadek i będzie mi łatwiej podać cenę klientowi.

Mianowicie miałbym wykonać animkę (2 minuty) przedstawiąjącą różnego rodzaju systemy tras kablowych (czyli takie łączenie się tych korytek, dokręcanie śrób, ogólnie proces powstawania takiego systemu). Wszystkie modele w 3d musiałbym wykonać od podstaw (a pewnie trochę ich będzie).

Jaką kwotę można więc rzucić, tak aby nie zniechęcić potencjalnego klienta, ani też aby nie robić za darmo?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umowa Wstępna/Przedwstępna. Ale uważaj - jeśli kwota za przewidywane zlecenie nie będzie "wysoka" (względne pojęcie - nie wiem, 2x średnia krajowa) to możesz wystawić się na śmieszność - z drugiej strony uczciwy klient Ci tego nie odmówi.

 

Ogólnie to "na dzieńdobry" powinieneś podpisywać po prostu Umowę o Dzieło. Jeśli nie znasz klienta, a projekt strony jak wiedomo, "plastyczna rzecz" - nie zapomnij o punkcie który określa ilość poprawek wykonanych na całym projekcie (np. 3) - dodatkowe wykonywane za opłatą wg. ustalonej stawki (przeliczasz raczej na poświęcony czas).

 

Zanim "zaatakujesz" to miasto, musisz próbować zapisać się do S.P.A.R.K. i uiścić opłatę/składkę u Loki'ego.

Jakie to miasto? (Zamość? Chełm?) :P

 

pozdrawiam.

 

P.S. może miałeś na myśli wątek "poradnik freelancera". Jeśłi u Ciebie ten wątek ma 231 stron - zmień wyświetlanie "30 postów na stronę"... będzie "fajniej".

Edytowane przez sly
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no S.P.A.R.K zawsze popiera, czasem podpiera, niegiedy jest podpierany, a na "coś w tym rodzaju" to zawsze możesz liczyć - w zasadzie możesz liczyć sporo innych rzeczy też, np kapsle, spacje w tym tekscie, zależy co kto lubi :)

 

Jeśli postawisz piwo mi i Destroyerowi to nawet Cię na droge pobłogosławimy :)

 

w kwestii tego co zyszkujesz, no cóż - jeśli to piwo się pojawi to na pewno naszą wdzięczność dozgonną (a przynajmniej do wtorkowego popołudnia)

Edytowane przez Loki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam do wymodelowania piec gazowy, przednia pokrywa zdjęta wszsytkie rury, kable, śruby, komora spalania i tak dalej do wymodelowania + render ile za taki modeling można wsiąść?

Możliwe ze później dojdzie jeszcze animacja 360 stopni z oddzielna ceną.

Proszę o pomoc w wycenie

01%28170%29.jpg

Mniej więcej tak ten piec wygląda dochodzi jeszcze parę rurek oraz przewody.

Edytowane przez Sisay
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to sporo kosztował, ja w zaprzyjaźnionej firmie drukuję po 20-25zł/m + dopłata za introligatornię jeśli trzeba (cena waha się w zależności od ilości metrów i liniatury)

Na 2D się nie znam, ale projekt nie powinien być ciężki, ponieważ max rozdzielczość przy solvencie to 70dpi a często drukuje się sporo mniej.

Plik musisz oddać oczywiście w cmyku, jak nie chcesz mieć niespodzianek.

 

PZDR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o designerów to z tego co widzę i z którymi współpracuje, to by brać duże kwoty trzeba mieć duże doświadczenie. Kwoty za np. CI zaczynają się od czterech zer bezpośrednio u designera, a w dobrej agencji od 5k są zaczynane rozmowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiesz nie sugeruj się tytułem wątku, nikt nie powie Ci ile masz brać za robotę tak naprawdę, bo to Twoja indywidualna sprawa jest. Nie my będziemy robić Twoje zlecenia, nie my płacimy Twoje rachunki.

 

Nie każdy zainteresowany staje się od razu klientem, wiec to ze ktos zaproponuje Ci 200zł za pracę którą cenisz sobie na 2000, nie znaczy że musisz brać tą robotę. A jesteś w tej komfortowej sytuacji że nie płacisz za mieszkanie czy miche.

 

Rynek generalnie nie ma sztywnych regół. Są ludzie którzy zrobią stronę z CMS'em za 300zł (abstrachując od legalnośći oprogramowania, podatków itp) i są ludzie którzy za 3000 nie zrobią (bo im sie nie opłaca).

 

Wyceń swoje umiejętności,jeśli po jakimś czasie stwierdzisz że za mało zarabiasz, podnieś cenę (lub zmniejsz jesli problemem jest brak klientów) i finisz. Do tego praktycznie sprowadza się ten cały wątek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikt nie powie Ci ile masz brać za robotę tak naprawdę, bo to Twoja indywidualna sprawa jest. Nie my będziemy robić Twoje zlecenia, nie my płacimy Twoje rachunki.

 

jestem za wyczysczeniem tego watku i zostawnieniem jednego posta z tym cytatem Lokiego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja może bym był za założeniem wątku, gdzie część ludzi mogłaby podać przykłady prac wraz z ich cenami. Wtedy jasno na dłoni byłoby co ile kosztuje.

 

Jednak nie jestem "za", bo znając nasza mentalność znajdzie się taki pajac co wejdzie w wątek, przeczyta i pomyśli "skoro Ci frajerzy biorą tyle, to ja wezmę połowę mniej i złapie klienta"

 

sami sobie klepiemy ten ryneczek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uczestnictwo w takim wątku było by bardzo nieprofesjonalne ze strony ludzi na poważnie zajmujących się działalnością.

 

Ciężko mi doszukać się skąd potrzeba takiego wątku. Chyba dlatego aby jacyś pseudo graficy z pirackim zestawem softu mieszali na rynku.

 

Jedyne, co było by za takim rozwiązaniem to to iż ludzie którzy nie mają pojęcia o rynku nigdy na podstawie takich przykładowych cen nie zdobędą klienta. Bo podanie 50% ceny niższej niż u konkurencji to nie klucz do sukcesu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a moze siadl, policzyl ile mu to zejdzie, i ile brac za godzine/dzien swojej pracy?

ja tak zrobiłem :) no początku i wyszło mi 20 zeta

ale

ostatnio dzięki podpowiedzi mojego znajomego wywindowałem cene 2x większą niż myślałem na początku, dlatego przdaje się czasami ocena kogoś innego, bardziej doświadczonego

 

oczywiście tym bardziej doświadczonym nie zawsze na tym zależy, ale to jest zrozumiałe i nie mam pretensji of course

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, ja tez bym chcial zeby istnial odgorny cennik na wizki, i zeby kazdy klient dobrze placil i tak dalej. Ale kazda robota jest inna, kazdy klient jest inny. Podawanie ceny do projektow pokazujac tylko obrazek mija sie z celem. Musial bys przy kazdym pisac ze robiles 15 zmian, ze moze klient byl wybrednym cholera i zmienial dezajn 5 razy w czasie robienia, albo chcial sobie pogadac przez 3 godziny na telefonie.

 

Co do tego ze doswiadczonym nie zalezy. A czy tym poczatkujacym zalezy? Czy widziales tutaj kiedys zeby ktos pytajacy napisal pozniej "Udalo mi sie dostac ta robote z XXXzl?"

 

Ten watek jest fajny do filozoficznych rozwazan o kasie kiedy czekasz na czek od klienta, ale to tak mniej wiecej tyle :)

 

edit:

a, sorry za wtracanie sie, w zasdzie pytanie bylo do swierszcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam do Ciebie pytanko SWRSC

 

W jaki sposób wyceniłeś swoją pierwszą wizę za kasę? Może wujek ci powiedział?

 

A logiczne jest startować z biznesem nie robiąc rozeznania w rynku?

 

Wiem, że ogromny problem jest "zacząć" i dobrze wycenić. Startujący nie są w stanie wyciągnąć dużych stawek i zaczynają od małych. I nie mam nic przeciwko. I tak nie dostaną dużego zlecenia ze względu na ubogie portfolio i brak doświadczenia już na poziomie samej rozmowy z klientem (yyy,aaaa, yyy, tak, chyba umiem).

A więc na tym etapie nie jest to żadna konkurencja i na pewno nie jest to psucie rynku a jedynie wypełnienie pewnego segmentu klientów.

 

Pierwszą wizualizację komercyjną zrobiłem za 600zł. Mały domek. Cena była adekwatna do jakości i mojego doświadczenia (zerowego) i została ustalona w drodze negocjacji ze zleceniodawcą (osoba również tworząca wiz).

Za następne zlecenie już wziąłem 2400zł netto. Dlaczego taki skok? Przy pierwszym nauczyłem się czytać rys.arch i modelować architekturę - mogłem lepiej i sprawniej obsłużyc klienta. Dlatego.

Wielkie dzięki dla Pana Marcina Morga, który mnie "wprowadził".

 

A jesli chodzi o wyceny:

Jednolity cennik nie jest możliwy do zrealizowania ze względu na różne segmenty rynku to raz, a dwa tak jak juz wspomniałem wczesniej - ze względu na nasza mentalność spryciarstwa.

 

Psucie Rynku

Inaczej sprawa ma się jeśli ceny dotyczą osób, które jakieś już doświadczenie w wizualizacjach mają i zaniżają swoje ceny by złapać klienta. I to do nich kieruję swoje "przeciw".

 

Konkurencja zaczyna się przy dużych i średnich deweloperach (pomijam ścieżki zleceń deweloper>architekt>agencja). Ten segment jest najbardziej znaczący w zarabianiu na wiz.arch. i to ten segment jest najbardziej podatny na psucie.

 

Nie chce nikogo faworyzować, ale wspolnie z Lisem, MarkiemG, Zedem staram sie utrzymać podobny poziom cen bo wszyscy pracujemy w podobnym segmencie klientów przy czym nie wchodzimy sobie w drogę. Czasem porozumiemy sie do co do stawek by wszystko było na poziomie.

Tylko proszę nie zagadujcie do nas z pytaniami o stawki...

Dlaczego? Już samym pytaniem dajesz sygnał że jesteś kandydatem do ich zaniżenia.

 

Zapewne pojawią się teraz ostre pytania, jak ja ustalilem swoje obecne ceny czy też pozostali? Chciałbym w tym miejscu podziekowac dla kilku osób, ale nie będe ujawniał ze względu na możliwe zawalenie ich stertą pytań o stawki.

- z biegiem nabywania doświadczenia sygnaly o cenach same do Ciebie przyjda. Ale musisz coś sobą reprezentować (portfolio + doświadczenie w branży i segmencie).

 

To tyle. Mam nadzieje że opisałem to klarownie i troszke ludzi sie ze mną zgodzi.

 

Pozdrawiam,

Świerszcz

 

PS. popieram Miracha w jego wypowiedzi. Na cenę zawiera się render + obsługa.

Edytowane przez Adek
  • Like 6
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry spicz Świerszczu...chyba "pasek" masz przykrótki ((+) - no tak "You must spread some..." :|) ;).

Czasem warto przy tym pierwszym zleceniu zapytać się zleceniodawcy jak jemu się widzi czy ile jest w stanie i od tego odbić w górę - czasami zdarza się ktoś kto naprawdę ceni wykonaną dla niego prace, podkreślam czasami.

Pozdrawiam.

 

Edit do posta mirach poniżej:

Mirach plus kawa z rana i rześkiś jak śmietana...bardzo dobry pomysł Panie Konformistyczny Indywidualisto :).

Ps. Ten rym coś sam nie wiem jakoś...eeheh ^^.

Edytowane przez La R
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dałem świerszczowi serducho w waszym imieniu :)

btw

 

ja powoli wspinam się po szczebelkach cenowych, ale nie chcę dawać wysokich cen dopóki nie uważam moich prac za super, chcę aby jakoś wiązała się z ceną i tak powinno być

wizka świerszcza a moja to zupełnie inny kosmos, zresztą chcę robić jakieś ciekawsze rzeczy niż biurowce :p

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności