Skocz do zawartości

Polska książka o Blenderze na licencji CC!


Rekomendowane odpowiedzi

 

Z satysfakcją informuję o ukończeniu książki "Wirtualne modelarstwo" (osiągnęła wersję 1.0). To e-książka, udostępniona wszystkim (na zasadach Creative Commons). Uczy czytelnika "od zera", jak za pomocą Blendera, GIMPa i Inkscape zbudować dokładny model samolotu. Jej celem jest zachęcenie tradycyjnych modelarzy do spróbowania swoich sił w Blenderze. Tym niemniej sądzę, że każdy może w niej znaleźć coś ciekawego dla siebie.

 

Książkę znajdziesz tutaj .

 

Publikacja osiągnęła ostatecznie objętość 1112 stron i zawiera około 3600 ilustracji. Wykorzystuję w niej Blendera to 2.49b, bo ten projekt zaczynałem prawie trzy lata temu, gdy o wersji 2.5 jeszcze nikt nie słyszał. Tym niemniej, to nie jest i nie miało być kompendium. Pokazuje szczegółowo tylko to, co jest potrzebne do osiągnięcia takiego celu, jak model na okładce. Dlatego sądzę, że przynajmniej jakieś 500 stron pozostanie z niej przydatne nawet po oficjalnej premierze nowego Blendera.

 

Publikacja otrzymała ISBN, link został przekazany do Biblioteki Narodowej - stała się "prawdziwa" :). Mogę się mylić, ale ze względu na liczbę stron to chyba obecnie największa polska publikacja o Blenderze.

W razie czego - tu są bezpośrednie linki do plików PDF, zawierajacych dwie wersje tej samej książki:

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 23
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Gratulacje! Coś pięknego. Taka publikacja jeszcze za darmo. Postaram się jeszcze dzisiaj o tym napisać na głównej.

 

Myślę, że zalinkujemy to później w dziale Freestuff oraz w dziale Blender. Pozycja obowiązkowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam za pozytywną opinię.

Czasami się obawiałem, czy ta publikacja nie jest za duża - ale reguły dotyczące szczegółowości opisu, jakie sobie narzuciłem, spowodowały w efekcie ten rozmiar. No i nie wisiał nade mną żaden wydawca, marudzący o terminach i założonej objętości :).

 

Adek, ta ilustracja w pierwszym poście ma tak dobrane proporcje, by po pomniejszeniu pasowała do przyjętego dla ogłoszeń na tym forum rozmiaru (350x110px), a gdybyś wolał skorzystać z wersji bez napisu - to użyj tej większej :). Będę bardzo wdzięczny za "zawieszenie linka" w działach, które podałeś. W tutorialach już jest wśród tematów "3D" (nazwa posta zaczyna się od "[e-book]").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szacunek za wkład pracy włożony w te publikacje. Nie jeden początkujący bardzo z tego skożysta. Słowa uznania za gest podzielenia się więdzą z ludźmi. Ja co prawda blendera używam na codzień i znam go dość dobrze ale nie wykluczone że też coś się z tej książki dowiem :) jednym słowem w imieniu blenderowiczów piszę dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś pięknego :3 będę szczery, podziwiam że zrobiłeś to nieodpłatnie, chyba nigdy nie byłbym w stanie tak dokładnie, starannie i mozolnie złożyć ponad 1000 stron, wylać całą swoją wiedzę, a potem rozdać za free :) Polak potrafi, respekt!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazdroszczę determinacji i wytrwałości Panu Jaworskiemu przy opracowywaniu swoich pomysłów.W dzisiejszych czasach kiedy za wszystko trzeba płacić idea opracowania darmowego poradnika w tak obszernym zakresie powinna być doceniona.Gratulacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie gratuluję! Od jakiegoś czasu śledziłem na bieżąco rozwój publikacji i muszę powiedzieć, że jestem pełen szacunku. Wszystko zostało opracowane w bardzo czytelny i logiczny sposób. Książka świetnie sprawdza się w pracy jako poradnik, ale też można ją czytać na zasadzie podręcznika do programu. Znalazłem dużo cennych informacji.

Dziękuję za ten wysiłek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności