Jump to content

Recommended Posts

Oj tak, człowiek tyle ćwiczy, a jak przychodzi zrobienie czegoś od A do Z to nagle mózg wysiada i same bazgroły wychodzą.

Czytam własnie Hi-Fi Color for Comics, zobaczymy ile mi pomoże.

Nie wiem czy sensowne jest rysowanie całkowicie z wyobraźni, takie stricte komiksowe, gdzie chcesz pokazać w dość realistyczny sposób jakiś świat - z architekturą, pojazdami, ubiorem itd itd. Trochę mija się to z celem. Nawet najlepsi z najlepszych używają referencji, np. Seand Andrew Murray mówił kiedyś,że przed przystąpieniem do rysowania zbiera jak najwięcej referencji architektury. Co więcej tacy komiksiarze jak np. Przemysław Truściński bez skrupułów używają podświetlanych stołów, rysując na podstawie zdjęć. Nie widzę w tym absolutnie nic zdrożnego, dopóki referencje są jedynie środkiem a nie istotą twojego rysunku.

Co innego gdy nie masz ambicji by to co rysujesz było realistyczne, czy jakoś odwzorowujące świat. Wtedy warto odrzucić wszystko co wiemy o świecie i zdać się po prostu na jakąś intuicję czy emocje ale to już chyba temat nie na to forum :)

Akt mi się bardzo podoba.

Myślę, że od czasu do czasu narysowanie czegoś wyłącznie z wyobraźni może być pomocnym ćwiczeniem, żeby zobaczyć gdzie są braki. Nie zrobiłbym czegoś takiego jeśli praca miałaby z założenia spełniać jakiś standard, bo jest na zamówienie, jest częścią komiksu czy coś jeszcze innego. Dla przykładu, w tym przypadku wytknięto mi, między innymi, że skoro to męski płaszcz to lewa strona powinna przykrywać prawą, a nie odwrotnie. Nigdy w sumie na to nie zwracam uwagi, a może być pomocne w wiarygodnym designie postaci. Rysując ze zdjęcia zapewne nie popełniłbym takiego błędu, ale tylko i wyłącznie dzięki fotografii, a nie wiedzy. Samochód wyszedł dość spoko, więc jest to informacja dla mnie, że warto spędzić trochę czasu na studiach ubioru i mody raczej niż na pojazdach.

tumblr_o8bcw0je1p1vryi2bo3_1280.jpg

tumblr_o8bcw0je1p1vryi2bo1_1280.jpg

tumblr_o8bcw0je1p1vryi2bo2_1280.jpg

Niedzielny rysunek z modela. Tym razem zamiast jednego rysunku przez 3 godziny z hakiem, 3 rózne ujęcia, każde koło godziny. Trochę bardziej komiksowo też, dla wprawy. Na pierwszym twarz trochę od czapy ale chciałem pobawić się designem twarzy bo mam z tym kłopot. Na pozostałych dwóch już nie kombinowałem. Cygaro na pierwszym dla picu :)

Fajna kreska w ostatnich i ogólnie sporo mocnych rzeczy, czepił bym się tylko do tych tuszowanych - mam wrażenie że dużo lepiej ci wychodzi kreskowanie tak jak w pierwszym rysunku zamku niż ciemne plamy czy mieszane techniki.

Zazdroszczę Ci poziomu manualnego w rysunku tradycyjnym, te dwie martwe z czaszkami z pierwszej strony, z nimi figura męzczyzny + portrety, super poziom. Jedyne co mogę życzyć to chyba by szło Ci tylko tak dalej, i co raz lepiej. Mniej mi się podobają digitale, ale widać, że to tylko kwestia obycia się z medium, masz już wysoki poziom, jedyne na co czekam to więcej prac typu concept-art lub ilustracje, coś więcej niż study, chyba, że chcesz nadal to szlifować, jednak po ostatnim rysunku widać, że nie jest Ci już aż tak potrzebne studiowanie konkretnych póz, jak będziesz mieć ref to poradzisz sobie z każdą pozą, bo umiesz dobrze odtwarzać to co widzisz, czekam po prostu na coś bardziej Twojego. Najbardziej podoba mi się w twoich rękach ta technika z tonowanym papierem i białą kredą(czy tam pastelą), tusz akurat nie moje klimaty, ostatnie rysunki bardziej stylizowane też niekoniecznie, ale to kwestia gustu. W każdym razie zazdroszczę i dobra robota, jeżeli napisałem jakieś głupoty to wybacz, nie fatygowałem się by czytać poprzednie długie wypowiedzi.

Szczerze to właśnie mam problem jak zrobić to przejście do ilustracji. Cały czas wydaje mi się, że to jeszcze nie ten moment, a że nie mam noża na gardle to rozwijam warsztat. Generalnie za cel mam robienie komiksów tradycyjnymi metodami, czyli ołówek, tusz pędzlem i kolor dopiero digitalowo. Dopiero potem, jak już będę czuł się komfortowo w tradycyjnych mediach, pomyślę o bawieniu się w Manga Studio czy coś. Nie mam potrzeby wkrecać się do żadnej branży więc robię po swojemu.

Wiem, że to portal o CG, ale do digitalu jakoś się nie spieszę, chociaż prawdę mówiąc to zaczynałem rysować na tablecie :)

Także jak ktoś ma jakieś rady jak się wziąć w garść i zabrać za ilustracje to chętnie poczytam :)

tumblr_o8peilELLb1vryi2bo2_540.jpgtumblr_o8peilELLb1vryi2bo1_540.jpgtumblr_o8peilELLb1vryi2bo3_540.jpg

Szkic ołówkiem (nie zrobiłem zdjęcia), tusz micronami, reszta w PS.

Kolejna próba z ilustracją wyłącznie z głowy, tym razem w kolorze ;) Jak widać po moich dotychczasowych pracach kolor nie jest moja mocna strona, plus jest to moja pierwsza próba z kolorowaniem komiksowej ilustracji. Mimo to, jestem zadowolony z efektu, ale wrzucam żeby się czegoś nauczyć, więc jak ktoś ma ochotę zjechać tę pracę to zapraszam.

Wiem, że niektórzy patrzą krzywym okiem na samplowane brushe do drzew i liści, ale leń mnie ogarnął :)

Twoje rysunki z natury są wyśmienite, fajna lekkość i kreska, jednak ostatnia wrzuta traci to wszystko.

Niechcący wchodzisz w taką nieładną komiksową manierę, która wydaje mi się nie jest do końca Twoja. No i tracisz proporcje ciała, które, patrząc na twoje rysunki z natury wydawałoby się, że dobrze ogarniasz.

Może nie ma co rzucać się od razu na zbyt głęboką wodę i od razu zmuszać się do rysowania z pamięci?

Czemu by nie ogarnąć modelki i cyknąć jej fotę w danej pozie? Dużo komiksowych wymiataczy tak robi, dzięki temu zachowują super balans pomiędzy komiksowym stylem a "realizmem".

Pedzle masz fajne :D "nie znający się " by się nie skapnął, ale zachęcam cię do tego, aby nie iść drogą na skróty i cisnąć jak pan bóg przykazał :P wyjdzie ci to tylko na dobre

Pozdrawiam!

Dzięki za komentarz!

No i tracisz proporcje ciała, które, patrząc na twoje rysunki z natury wydawałoby się, że dobrze ogarniasz.

W którym miejscu rozjechały się proporcje? Mam z tym trochę problem rysując bez modela/zdjęcia i za cholerę nie widzę swoich błędów:)

Niechcący wchodzisz w taką nieładną komiksową manierę

Staram się robić w miarę różne rzeczy i próbować różnych stylów. Koniec końców interesuje mnie komiks, resztę traktuję jako środek do celu w pewnym sensie.

Może nie ma co rzucać się od razu na zbyt głęboką wodę i od razu zmuszać się do rysowania z pamięci?

Wbrew pozorom rzadko rysuję z głowy i właśnie dlatego od czasu do czasu staram się to zrobić jako ćwiczenie, kosztem efektu końcowego, ale bardziej w takim przypadku liczy się dla mnie sam proces :)

W którym miejscu rozjechały się proporcje? Mam z tym trochę problem rysując bez modela/zdjęcia i za cholerę nie widzę swoich błędów:)

Miałam na myśli głowę (stosunek twarzy, linii włosów), rękę i jej nogę (stopa, kostka). Klatkę piersiową ma ładną :)

Ja serio myślę, że to efekt "stylizowania" a nie braku znajomości anatomii, bo innymi rysunkami udowadniasz, że potrafisz.

Staram się robić w miarę różne rzeczy i próbować różnych stylów. Koniec końców interesuje mnie komiks, resztę traktuję jako środek do celu w pewnym sensie.

I super, tak trzymać. To, że ktoś ci mówi, że coś nie wyszło wcale nie znaczy aby porzucać czy coś, ale tym bardziej cisnąć. :)

Wbrew pozorom rzadko rysuję z głowy i właśnie dlatego od czasu do czasu staram się to zrobić jako ćwiczenie, kosztem efektu końcowego, ale bardziej w takim przypadku liczy się dla mnie sam proces :)

To też jest dla mnie jak najbardziej zrozumiałe, jednak wydaje mi się, że przez to "stylizowanie" tracisz pewne rzeczy. Razi to w oczy ponieważ rysunki ołówkiem są super i czuć w nich mega wrażliwość i ekspresję, a kiedy przystępujesz do takiej cartoonowo-komiksowej postaci czar pryska.

Co ty na to, aby robić studium postaci za pomocą "typowych, komiksowych narzędzi" typu: tusz, marker, cieńkopis, piorko, cieńki pędzel itd itp? Zrobisz sobie tak dużą "bazę danych", że będziesz w stanie narysować z głowy każdy charakter :)

Pozdro!

Echh, z proporcją głowy do reszty to zawsze coś mam, nie wiem czemu, ale zupełnie nie rejestruję błędów w tym. Nawet jak próbuję zrobić za dużą to wychodzi na ogół za mała. Muszę to jakoś ugryźć.

Co ty na to, aby robić studium postaci za pomocą "typowych, komiksowych narzędzi" typu: tusz, marker, cieńkopis, piorko, cieńki pędzel itd itp? Zrobisz sobie tak dużą "bazę danych", że będziesz w stanie narysować z głowy każdy charakter :)

Pozdro!

Cały czas trzymam się tego, że najpierw robię podrys i stopniowo buduję rysunek, ciężko mi np. tak z marszu markerem postać narysować. Rysuję stosunkowo krótko i brakuje mi takiej odwagi i, jak sądzę, skilla, żeby coś fajnego narysować w ten sposób. Ale w takim razie to pewnie kolejna rzecz, którą warto przećwiczyć. Dzięki za podpowiedź :)

Dagoo dobrze prawi, jak się robi ćwiczenia to stylów sama lepiej przyjdzie. Ja zmarnowałem trochę czasu na siłę szukając stylu. Po nowych rzeczach widać, że jak będziesz dalej pracował to lvl upy pewne. Jeśli celem jest komiks - to wiadomo, że to inny rodzaj opowiadania niż ilustracja z komiksową kreską i warto komiksową narracje panelami też ćwiczyć.

Dzisiejsze studia.

Nie chodziło mi w nich o bardzo poprawną anatomię, co raczej o formę. Czasem zaznaczałem konkretne mięśnie, czasem grupowałem je razem z kośćmi czy tkanka tłuszczową.

Jak ktoś ma jakieś uwagi to będę wdzięczny :)

hbea6Ag.jpg

I portret.

13466494_1006197189476388_4240302302088368982_n.jpg?oh=76714dd9667fa0e612156988002a9c64&oe=57E622E9

"Z wszystkich barów we wszystkich miastach na całym świecie ona musiała wejść do mojego."

Cieszę się, że Humphrey podobny do siebie :)

Wrzucam kilka studiów postaci.

Ćwiczenie polegało na tym, że rysowałem uproszczoną postać na podstawie zdjęcia, a potem tę samą pozę, tylko widzianą z innego ujęcia. Starałem się, żeby były różnorodne i dynamiczne.

tumblr_o9c4vrEhKO1vryi2bo1_540.jpg

Chyba nigdy nie uwolnisz się od tych analogowych klimatów. Ale dla nas to ok. bo cieszą oko póki co. Dla Ciebie też ok. Jeżeli wiesz jak na tym zarobić. :)