Skocz do zawartości

Ile wziąć za robotę? Na ile to wycenić? Zarobki grafika?


batonx

Rekomendowane odpowiedzi

na Twoim poziomie taka stawka nie brzmi dobrze. Chyba ze zalezy Ci na np. jakiejś znanej marce w folio.

 

Olaf nie doczytałeś, że napisał, ze nie moze umieścic swojej pracy w portfolio. Co do zlecenia to raczej sezon na jelenia. Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

 

mam takie pytanie: pracownia z Waszyngtonu prosi mnie o wykonywanie dla nich scen od czasu do czasu, po wykonaniu miałbym im udostępnić pełny model wraz ze wszystkimi ustawieniami, światłami, teksturami, informacjami o pluginach itp, oni by to chcieli sami renderować. Za całą wykonaną pracę płaciliby 15$/godzina. Nie mam za bardzo doświadczenia z tamtejszym rynkiem, ale mam dziwne wrażenie, że szukają jelenia. Co wy o tym sądzicie?

 

Sz.

 

Edit:/Ah! Dodam, że do wiz nie miałbym żadnego prawa, nawet w portfolio bym nie mógł pokazać.

 

Tyle to by sobie mogli życzyć za same wizki... A sprzedaż całej tajemnicy powstania szczególnie w twoim przypadku to bym się zastanowił mocno nad cena;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

 

mam takie pytanie: pracownia z Waszyngtonu prosi mnie o wykonywanie dla nich scen od czasu do czasu, po wykonaniu miałbym im udostępnić pełny model wraz ze wszystkimi ustawieniami, światłami, teksturami, informacjami o pluginach itp, oni by to chcieli sami renderować. Za całą wykonaną pracę płaciliby 15$/godzina. Nie mam za bardzo doświadczenia z tamtejszym rynkiem, ale mam dziwne wrażenie, że szukają jelenia. Co wy o tym sądzicie?

 

Sz.

 

Edit:/Ah! Dodam, że do wiz nie miałbym żadnego prawa, nawet w portfolio bym nie mógł pokazać.

 

Haha :D Pewnie nikt im nie powiedział że nie chodzą u nas niedźwiedzie po ulicach i że mamy już samochody, a dolar to już nie majątek ;] ~45 groszy za godzinę? I nawet w portfolio się nie można pochwalić? ;] Świat schodzi na psy ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest przykład jak można tanio kupić wizkę, setup światła, materiały i ustawienia renderera i sprzedać to jako swoje.

Ewentualne poprawki można już zrobić samemu.

Jeżeli ktoś myśli, że zagraniczny klient jest lepszy od krajowego to jest w dużym błędzie.

W Ameryce jest więcej naciągaczy i oszustów niż w Polsce.

A jeszcze oddaj pracę z odroczonym terminem płatności...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

~45 groszy za godzinę?

 

groszy? chyba dolar jeszcze tak nisko nie stoi :)

 

pressenter: Za same obrazki $15/h nie jest jakas strasznie złą stawką, ale jak na twoj poziom 15 dolcow za godzine wraz z oddaniem know-how i bez mozliwosci wlasnego uzycia to zdzierstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

groszy? chyba dolar jeszcze tak nisko nie stoi :)

 

pressenter: Za same obrazki $15/h nie jest jakas strasznie złą stawką, ale jak na twoj poziom 15 dolcow za godzine wraz z oddaniem know-how i bez mozliwosci wlasnego uzycia to zdzierstwo.

 

Aj! Nie wiem czemu przeczytałem "15 centów" a nie dolarów ;] Sorry chłopcy i dziewczęta. Ale przynajmniej się uśmiałem zdrowo ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Chciałbym zapytać o wycenę bardzo szczegółowego modelu lokomotywy z lat 1900. Cała lokomotywa ma być rozbita na małe elementy, aby po wykonaniu ich w "relau" można było je sklejać w plastikowe modele. Wszystko musi być szczegółowo zrobione i w oryginalnych proporcjach, gdyż eksport tych modeli będzie do Japonii. Jak to wycenić i jaki przedział cenowy wchodzi w rachubę?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

 

Prosiłbym o wycenę prostej wizualizacji centralnego ogrzewania. Schemat zostanie wykorzystany w panelu sterowania poprzez www.

Do przygotowania mam dwie wersje, z podajnikiem ślimakowym i tłokowym oraz animacje tych elementów.

Jest to tylko render testowy, finalny oczywiście będzie w lepszej jakości.

http://img406.imageshack.us/img406/6913/46340447.jpg

Edytowane przez Logos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie rozumiem tego jak można się brać za robotę nie ustalając wcześniej z klientem wynagrodzenia. Ale jak widać to ostatnio staje się czymś normalnym. Dodatkowo inna anomalia, która też jest bardzo popularna teraz - brać zlecenie, a potem szukać na forach porady jak daną rzecz wykonać.

Przez obie sytuacje kwoty są bardzo zaniżane na wszystkich głupawych serwisach pokroju oferii/zleceniaprzeznet, a które służą ogółowi ludzi nie związanych z branżą za wyznacznik cenowy. Grafik nie wie jak i ile daną się rzecz robi, i rzuca niską wycenę, albo nic nie ustali z klientem i potem aby opchnąć projekt to musi obniżyć wynagrodzenie, bo klient ma go w szachu. Głupota do kwadratu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. mirach, Araiel w 100% się z wami zgadzam. Robię to częściowo po znajomości bez specjalnych zobowiązań(ale oczywiście podpisuję umowę), dlatego pozwoliłem sobie najpierw wykonać chociażby od tak dla sportu a dopiero później ustalić cenę, było też ryzyko, że po podpisaniu umowy przez dłuższy czas nie móglbym tego wykonać ze względów prywatnych. A 3000pln to sam bym za to nie dał ;)

Edytowane przez Logos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

imho uczciwa cena za to co pokazales w skrajnym przypadku gdy klient nie jest sknera, to jest kwota 700-900 zeta max

 

bo w przypadku kwoty 3000pln musial bys zarobic ponad 300 zl za h, a chyba nigdzie(u nas w kraju) nie ma takich stawek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no ludzie, ja rozumiem "ceńmy się wysoko", ale bez przesady nie można wysoko wyceniać rzeczy, które może zrobić każdy, to tak jakby za 100 wizytówek ktoś mówił 200pln, bo "ceni się wysoko". Dobrą cenę można dać, ale za dobrą robotę wymagającą trochę pojęcia i gdy efekt końcowy jest na prawde zapierający dech lub przynajmniej na dobrym poziomie (czyt. klient nie będzie się wstydził).

 

Taką prackę jak powiesz 200 będzie ok, ja bym zrobił to dla znajomego za friko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja się zgadzam ze wsystkimi tu. 3tys jakbyś robił dla jakiejś firmy jako agencja by przeszło. 700-900 jakbyś w jakikolwiek sposób wykorzystał to jaką technologię wybrałeś - pokazał z innego kąta, lekko ruszył kamerą itp. No i z tymi 200pln się zgodzę, bo taka prackę to się w tej frmie robi w photoshopie albo flash godzinę.

 

Teraz pytanie jak chcesz to sprzedać. Efekt koncowy nie jest wart 700-900pln. jest wart góra 200pln. Ale skoro zrobiłes to w 3D to odetnij kupony, rusz lekko kamerą, dorenderuj zbliżenia na elementy i ogólnie rusz głową jak sprzedawca swojego stuffu, bo inaczej nie ma bata, byś się dogadał z tym czy następnymi klientami.

Jakby się za to wziął porządny sprzedawca to by z tego wyciągnął rzecz wartą 3tys. ale do tego trzeba sporego doświadczenia w dogadzaniu klientom więc skup się na tym co napisałem wyżej. I daj płynniejsza animację.

 

A ponad wszystko zrob tak jak pisał Mirach na samym początku współpracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klient chciał prostą wizualizację z prostymi obiektami/materiałami i animacja 5 klatek (którą złoży już ktoś inny gif to był tylko podgląd) dlatego wygląda jak wygląda choć zdaję sobie sprawę, że ktoś bardziej doświadczony mógłby z tego o wiele więcej wyciągnąć. Kamera też musi być taka. Oj czeka mnie jeszcze dużo nauki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to założenia z góry wykluczają pracochłonne technologie. Co prawda rozmowa o tym co powinien i nie powinien umieć grafik jest gdzie indziej ale w tym przypadku IMO dobrałeś złą technologię - to zlecenie nie wykorzysta potencjału jaki drzemie w wykonanej pracy. Musisz teraz sprzedać to za tyle ile jest warte a następnie dorzucić do folio kilka ciekawszych rzeczy bo z taką animką bedziesz znajdował zlecenia za 100-200pln. Mozesz tez klientowi pokazać jakas tam animacje i powiedziec, ze wykonałes ja dla prezentacji własnych umiejętności ale jeżeli chce mozesz mu złożyć z tego filmik na stronę, targi whatever za dodatkowe 500pln. Skoro masz już produkt myśl jak go spieniężyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby się za to wziął porządny sprzedawca to by z tego wyciągnął rzecz wartą 3tys. ale do tego trzeba sporego doświadczenia w dogadzaniu klientom więc skup się na tym co napisałem wyżej.

 

Oj nawet porządny sprzedawca by tego tak nie spieniężył. To nie przetarg za państwowe :)

 

Edit:

Jak chcesz wiedzieć ile za to wziąć to wystaw ofertę wykonania tego na jakiejś oferii lub ZPN.

Obstawiam:

5% 200pln

10% 100pln

40% 50pln

45% 20-30pln

 

Swoją drogą takie strony są fajne dla pozyskiwania taniej siły roboczej.

Normalnie lepiej niż stado chińczyków.

Można coś zlecić za niebywale małą kasę i cisnąć z wykonawcy wysoką jakość.

Normalnie uwielbiam dawać tam jakieś zlecenia, które nie są jakies kluczowe i jak kontakt z wykonawcą się urwie to nie będzie straty.

Wiem, okropny jestem, ale taki rynek.

Edytowane przez piko84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą takie strony są fajne dla pozyskiwania taniej siły roboczej.

A w sumie to fajnie ze to napisałeś. Ostatnio klienci w polsce mi przełożyli dwa projekty do czasu aż "nie będą tak zajęci by je dokończyć". Wiec zalogowałem się na freelancer.com i po 3dniach mam trzech stałych klientów, a po 2ch tygodniach pierwsze zakończone realizacje i obłożenie kalendarza na najbliższe trzy miesiące i poważnie rozważam porzucenie polskiego rynku. Freelancer.com to coś jak Oferia więc zastanawiam się czy ktoś mi dosypuje czegoś do kawy bo sam nie wiem czyją rzeczywistość mam brać na poważnie.

 

Wiem, okropny jestem, ale taki rynek.

w sumie masz rację, każdy by tak zrobił, po to powstają takie serwisy.

 

Co do spieniężania - jeżeli sa ludzie zarabiający na zycie sprzedawaniem czyjejś pracy za więcej to tak naprawdę nie znamy górnej granicy za którą coś może być sprzedane. Miałem kumpla, który sprzedawał pasty do zębów za 1.20 w hurtowni babkom w dużych miastach za 30-60pln. Nauczyło mnie to innego spojrzenia na wartość przedmiotu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tam na polski rynek nie narzekam, obłożenie tak jak u ciebie i ciągle ktoś czegoś ode mnie chce, klienci wracają, polecają (nawet w kontaktach zagranicznych). Nie szukałem rynku za granicą bo nie było potrzeby, a ten rynek sam przyszedł :) Najzabawniejsze są sytuacje, gdy dostaję maila po rosyjsku i nie mam pojęcia co te ich krzaczki znaczą, a tłumacz google wypluwa jakieś brednie. Niedługo trzeba będzie tłumacza szukać :) Swoją drogą rynek rosyjski jest dużo fajniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam pytanie odnośnie początkowych zarobków dla grafika 3D?

Dla osoby z brakiem doświadczenia zawodowego jednak z przyzwoitym portfolio.

Zakładając że osoba po studiach mgr. inż jeśli to co kolwiek zmienia.

Branża: Wizualizacje Architektoniczne , environment game Artist ?

MIejscie: Kraków

Ile na okres próbny? i na umowe drugą 6 miesięczną?

Tak wiem że niema jednej stawki i negocjacje + umiejętności jednak chciał bym poznać jakąś bardzo orientacyjną kwotę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w krakowie mozesz miec niezle jazdy ze stawkami. Moze ostatnio sie cos zmienilo, ale jak tam jeszcze bylem i szukalem pracy/zlecen to wszyscy byli przyzwyczajeni do tego ze glodny student to za konserwe zrobi.

Tak jak olaf pisze, jak widac w twoim folio ze umiesz zrobic cos pozadnego to masz sie czym targowac, jak nie to...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba śmiało można rzec, że nie ma stawki minimalnej grafika, ani też maksymalnej. Znam sporo grafików zarówno niedocenianych jak i ostro przecenianych. Niestety ile zarobisz zależy wyłącznie od tego czym masz się pochwalić oraz umiejętności negocjacyjnych. Nie licz, że pracodawcę weźmiesz na litość, czy na miłą osobowość - Ty masz dla niego zarabiać pieniądze i to mu musisz udowodnić. Zarobki grafika pracującego na stałe w jednym miejscu mieszczą się w przedziale 0 - 30k PLN brutto / miesiąc podstawy (jako freelance da się dużo więcej zarobić). Nie znam zarabiających mniej, ani więcej. Ja miałem o tyle szczęście, że pierwszą pracę stałą jako grafik od razu dostałem płatną i było to 1000 PLN netto u um. śmieciową. Było to dawno temu, ale myślę, że taka kwota wciąż obowiązuje na starcie w niektórych firmach jako grafik. Ale wielokrotnie, aby nabyć po prostu doświadczenie mimo umiejętności graficy zgadzają się pracować za darmo i to też czasami trzeba brać pod uwagę, bo na dłuższą metę może się opłacić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja np zaczynałem od 1,5k przez pierwsze 3 miesiące, 2k po okresie próbnym. Wszystko w umowach o dzieło.

Było to dobre kilka lat temu, ale wydaje mi się, że bez doświadczenia jest to wciąż dobra kwota na początek.

Doświadczenie szybko rośnie i po roku można szukać roboty za sensowne pieniądze.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

wiem iż temat o który pytam nie bardzo wiąże się z tematyką "naszego" forum, jednak nie mam pomysłu gdzie mógłbym o to zapytać.

Ale do rzeczy...

Chodzi o wycenę przygotowania zestawu około 15 - 20 "reklam" (dwie - trzy strony każda) do książki ( w większości mają to być strony zawierające trochę tekstu i w głównej mierze zdjęcia). Podstawowa obróbka zdjątek (CMYK, nasycenie bla bla bla) + skład w indyku.

Orientujecie się może na ile można taką robótkę wycenić ? Powiedzmy "od sztuki" ?

Ja bym to tam za 50 zł od sztuki próbował klepnąć (chodź gdy robiłem w drukarni projekty plakatów potrafili wyceniać na 20 zł :/), ale że się jakoś nie specjalnie znam na cenach na rynku DTP :) to wolę zapytać, żeby ktoś mnie później nie męczył psuciem rynku graficznego.

 

Nie chcę żeby było to w cenie.... benzyny w naszym kraju, ale żeby nie było to także w cenie.... soli (zwłaszcza tej do sypania dróg sprzedawanej jako spożywczej).

 

Byłbym wdzięczny za pomoc.

Ps. Tylko prooosze, bez odpowiedzi Wymyśl ile chcesz za godzinę, pomnóż, odejmij dodaj ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od projektu, ile pracy w to włozysz ile Cie to czasu kosztuje. Łatwiej jest ustawić stawkę godzinową. Zresztą nigdy tak nie ma że coś sie idealnie układa i każdy projekt jest inny. Badając sądecki rynek uzyskałem info że mniej niż 30 pln za godzine się nie opłaca ale to też kwestia rynku.

 

Edit:

ludzie ze skilem pro zapewne się śmieją bo mogą swoją prace wyceniać w tysiącach... ale to już trzeba mieć co pokazać.

 

Edit 2

jesteś dobry i masz co pokazać to sie ceń.

Edytowane przez BLADE
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary, nie bylem w Polsce spokojnie z dziesiec lat ale taka kwota wydaje mi sie zalosnie wrecz niska. Wez zadzwon sobie do jakichs agencji w regionie i popros o wycene takiego projektu - wymysl sobie ze jestes firma "Jasiek" czy co tam chcesz i szukasz szybko orientacyjnej ceny dla takiego projektu - bedziesz mial rzad wielkosci jakim operuja agencje w twoim regionie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przygotowanie do druku robi się samo przy takim małym projekcie. Jeżeli projekty są powtarzalne ale z góry wiadomo jaka linia jest danej kreacji to wygląda to na max 2dni roboty. Pomyśl ile chciałbyś zarobić w dwa dni i tyle napisz, a potem stań na głowie by walnąć to w jeden.

Ceny są różne i faktycznie trzeba dopasować do klienta poniekąd jeżeli chcesz złapać zlecenie. Jeżeli wiesz ze zrobisz to w 1-2 dni to powiedz 50pln przy 20 lub 70pln przy 15 ogłoszeniach. Daj im termin np. 10dni roboczych chyba ze się spieszą to mozesz przełożyć inne projekty ale to chciałbyś np. 20% więcej. Powinni sie zgodzić masz 9dni na inne projekty i kminienie jak jebnąć to w 1dzień wszystko. chyba ze chcą po kilka widzieć, to tak samo ale z przerwami na pracę.

To taka sugestia ale mi się zwykle sprawdza.

 

Aha koniecznie w korespondencji zauważ słusznie, ze za podobne projekty 2-3 stron bierzesz ok 300-400pln. Nie dlatego ze bierzesz, tylko że musisz się oswajać z coraz większymi liczbami mówiąc o swojej pracy. Inaczej będziesz na starość jadł kasztany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi 5 zł to żartowałem. Pytam o ceny, bo się nie zajmowałem DTP w ramach zleceń, częściej jakieś 3D, więc trudno mi to wycenić :).

 

Ps. Co do jedzenia kasztanów... podobno kasztany na placu Pigal są bardzo smaczne :D.

 

Dzięki za porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZAROBKI 170tyś-firma...opłać pracowników, zapłać podatek i zobaczysz ile Ci zostanie :)jako freelancer wykreśl 10 ,wystawisz rachunek dodaj 3 :) Jakie stawki h??? Za zlecenie wystawiam cenę!!! cóż ze zrobię w ciągu 1 dnia jak obiekt wart kilka milionów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wszedłem z ciekawości na ta Oferię tu wspomnianą i zerknąłem na pierwsze zlecenie i sie załamać można:

"Zlecę stworzenie profesjonalnego logotypu dla firmy marketingowej, zajmującej się głównie sprzedażą miejsc reklamowych na własnej stronie www, tworzeniem stron oraz pozycjonowaniem.

W skład projektu musi wejść:

- zaawansowane pojektowanie uwzględniające

znaczeniowość, etymologię, skojarzenia, symbolikę

- 3 projekty do wyboru

- 4 poprawki do wybranego projektu

- logo w formatach cdr, eps, ai, jpg

- rozbudowana księga znaku

Firma działa na rynku od 2 lat, zwycięzca konkursu otrzyma również możliwość stworzenia nowego logo dla jednego z naszych serwisów internetowych.

W pierwszej kolejności będą brane pod uwagę następujace czynniki:

- KREATYWNOŚĆ,

- POMYSŁOWOŚĆ,

- cena,

- doświadczenie (portfolio)

Termin do 2 lutego 2012, konieczna FV.

Budżet zlecenia:300,00 zł

"

 

nie do wiary. żarty jakieś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"rozbudowana księga znaku" - choćby samo to! za tą opcję się w PL normalnie bierze 1500-3tyś zł dodatkowo, wiec ciekaw jestem jak owa rozbudowana księga bedzie wygladała przy tym zleceniu za 300zł. :)

 

na szczescie w ofertach pełno ofert przekraczających znacznie 300zł, lecz raczej nie liczą na to zlecenie tylko kolejna okazja do reklamy swojej firmy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności