Skocz do zawartości

Ile wziąć za robotę? Na ile to wycenić? Zarobki grafika?


batonx

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak napisał ola-f: zawsze sie znajdzie ktoś kto zrobi taniej. Sprytny pracodawca (ten mój taki jest) o tym wie. Najlepszym przykładem jest stronka zlecenie przez net. Przykład: Kiedys było zlecenie wizualizacji domu. Pierwsza cena (firma znana z tego forum) 4500 zł, czas realizacji 5 dni. Ostatnia cena 50 zł, czas realizacji 1 dzień...

Ja bym nie powiedział że sprytny. Po prostu to zależy od tego na ile solidnego pracownika potrzebujesz i jakie masz podejście. Jak się studentowi znudzi dzierganie to rzuci taką robotę bez namysłu. I możliwe, że tak będą się zmieniać koledzy co rusz - już to nie raz widziałem...

A przy trudniejszych rzeczach to się często kończy zostawieniem roboty w połowie - bo jak komuś nie zależy na kasie, to niczym nie ryzykuje w razie niepowodzenia, a spróbować zawsze można... Najpewniej to się też często zdarza przez kradzione prace w portfolio...

Osoby niedoświadczone też często bardzo mylnie określają czas realizacji, a potem jest zonk! Inna sprawa to po prostu oszukiwanie i kłamanie...

Po prostu naprawdę bywa baardzo różnie - istna ruletka, w którą jednak nie każdy ma ochotę się bawić.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się jeszcze zastanawiam, skąd takiego studenta stać na oprogramowanie? W końcu musiał te modele zrobić w maxie lub autocadzie.

 

 

Ja jak studiowałem to miałem dostęp do rocznej licencji Autodesk-u na wiele produktów w tym Max-a ale komercyjna praca na nich była zabroniona naturalnie....

 

Mirach: oczywiście, że wszystkim nam jest znane to zjawisko, ale za każdym razem jak o tym słyszę to mnie to dziwi....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się jeszcze zastanawiam, skąd takiego studenta stać na oprogramowanie? W końcu musiał te modele zrobić w maxie lub autocadzie.

 

Powiem to co napisal kiedys jeden z forumowiczow przy podobnej okazji: "kto jest bez grzechu niechaj pierwszy rzuci kamien"... choc fakt ze ktos robi to za takie psie pieniadze boli....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, chciałem ponowić pytanie, więc: na ile można wycenić tego typu animację?

 

 

Samej animacji 3 jest zaledwie 30sek, reszta to postprodukcja.

 

Ja wyceniłbym to na dwójkę licząc 2-3 dni pracy.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile wziąć za takie zamówienie: Dwie tapety takie proste, jedna z napisem druga bez plus avatar i jeszcze taka tapeta w 3D (niestety jeszcze nie wyrenderowana :/) Wszystko praktycznie wykonane w 12 godzin od czasu zamówienia ale jeszcze przedłuży się o 24 godziny ta nie gotowa tapeta bo mój komputer niestety stawia opór.

 

Wszystkie obrazki w załączniku. Bardzo proszę o szybką odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam się nie znam, bo dopiero zaczynam przygodę z grafiką 3D, ale torchę niska cena...

Znajomy ostatnio robił model (3ds max) + widoki (autocad) jednej sztuki podajnika do papieru w toalecie i dostał za to 150 zł. Zajęło to jakieś 3-4 godziny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorka że w tym temacie ale pytane z zakresu "praca" więc trochę tu pasuje, a nie chce zawalać forum zbędnymi tematami ;p.

 

Czy zna ktoś może fora, takie jak to, z działem praca szukana, na których warto by było się ogłosić odnośnie grafiki 2d (takie sprawy bardziej DTP, przygotowanie plakatów itp) ?

 

Ps.Serwisy zleceniaprzez.net i oferia już przerabiałem (niestety).

Żeby nie zaśmiecać tematu możecie napisać na PW :)

 

Z góry dziękuję za wszelakie odpowiedzi :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, szykuje mi się zlecenie na wizualizację. Całość to modelowanie, teksturowanie, oświetlenie i render z kilku kamer plus render wielkoformatowy pod reklamę w rozdzielczości około 10000x7000.

 

Sam nie wiem na ile wycenić takie zlecenie bo będzie to pierwsze tak poważne.

 

Z góry dzięki za rady.

 

Soft to 3ds Max 2011 i Vray 2.0

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zna ktoś może fora, takie jak to, z działem praca szukana, na których warto by było się ogłosić odnośnie grafiki 2d (takie sprawy bardziej DTP, przygotowanie plakatów itp) ?

 

Ps.Serwisy zleceniaprzez.net i oferia już przerabiałem (niestety).

Żeby nie zaśmiecać tematu możecie napisać na PW :)

 

Z góry dziękuję za wszelakie odpowiedzi :).

 

Forum żadnego nie znam, ale może ta stronka coś pomoże:

http://www.artserwis.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy zna ktoś może fora, takie jak to, z działem praca szukana, na których warto by było się ogłosić odnośnie grafiki 2d (takie sprawy bardziej DTP, przygotowanie plakatów itp) ?

http://www.rynek-ksiazki.pl/biblioteka-analiz/ w dziale praca szukana nie wiem czy jeszcze jakieś inne serwisy dla wydawców może są to nanich chyba najlepiej się udzielać

ogólnie na goldenline można poszukać w grupach tematycznych, a tak to na serwisach ogłoszeniowych typu praca.pl itp szukać i wysyłać dziesiątki mailów, czasem ciężko na uczciwego trafić ale jak się uda to może być dłuższa współpraca, ewentualnie na serwisach zagranicznych typu freelancer.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, szukałem trochę w tym wątku ale nie mogłem znaleźć, a dzisiaj muszę dać odpowiedz. Ile wsiąść za zrobienie animacji walk-through prezentującej blok mieszkalny. Trwać będzie ok 1min samego renderowania będzie z 50 s reszta to napisy loga itp. Model budynku jest. Wypociny poprzedniego kolesia co to robił też, ale będzie trzeba wszytko od nowa. Render na klatkę zamierzam zmieścić w 15 min w HD. Czasu na realizacje - duzo. Na ile to wycenić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeprasza że się wetnę w rozmowę i pytanie ale...

Czy ktoś z was "wygrał" kiedyś zlecenie w serwisie Oferia ?

Kiedyś się tam zarejestrowałem i czasem, raczej z nudów wciskam tam swoją ofertę, ale jeszcze nigdy żadne zlecenie do mnie nie dotarło. Ktoś wie czy ten serwis w ogóle działa ?

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalezione w sieci, aż kusi aby wysłać papiery, tylko NIESTETY jestem w pełni zdrowy :/. Z opisu zadań i wymogów, to musi być "niezła kasa" (tak ze 3, moze 4 stanowiska pracy w jednym, o ile się nie mylę)...

"Grafik Opis stanowiska pracy: - projektowanie identyfikacji wizualnej firmy - tworzenie internetowej oraz prasowej grafiki reklamowej - przygotowywanie materiałów do publikacji w sieci oraz przygotowanie do druku/ produkcji - współpraca z programistami - współpraca z agencjami reklamowymi, producentami sprzętu drukującego, drukarniami, itp. - kreatywne rozwiązywanie problemów Wymagania: - orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym - doświadczenie w projektowaniu zarówno grafiki rastrowej jak i wektorowej (preferowane nowe pakiety adobe) - doświadczenie w projektowaniu dla środowiska web - praktyczna znajomość zagadnień DTP - zdolność analitycznego myślenia i kreatywnego rozwiązywania problemów - rzetelność i samodzielność w wykonywaniu powierzonych zadań - zaangażowanie w realizowany projekt, odpowiedzialność za wykonywane zadania Mile widziane: - doświadczenie w projektowaniu UI - doświadczenie w projektowaniu form przestrzennych jak opakowania, POSM, kasetony reklamowe itp. - znajomość zagadnień związanych z projektowaniem 3D, znajomość zagadnień związanych z fotografią reklamową i obróbką video - znajomość języka angielskiego pozwalająca na obsługę programów w tym języku - prawo jazdy kat. B"

 

Jak myślicie, ile mogą zaoferować "grafikowi" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli potrzebuje kolesia od wszystkiego to znaczy ze działają na małym rynku albo poszczególne kwalifikacje na bardzo niskim poziomie tez będą tolerowane. Więc łatwo odpowiedzieć. Musze Was zmartwic ale co bardziej obrotny student kierunkow artystycznych przed wyjsciem ze szkoly ma juz nieźle opanowane rozeznanie w większości tych dziedzin. Internet upraszcza całą pracę masakrycznie, łudzić sie ze mamy jakieś magiczne nieosiągalne skille to mogą dzieci po seansie Harrego Pottera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukuja kogos o niesprawnosci w stopniu znacznym ale z prawem jazdy? :D

 

Co do wymagan to akurat zadne cuda - rozumiem oburzenie jak ktos szuka grafika z doskonala znajomoscia C++ i zagadnien zwiazanych z administracja sieci ale tutaj to po prostu grafik "od wszystkiego". Na pewno jak wspominaja o 3D to nie beda wymagac fotorealistycznych wizek na swiatowym poziomie ani animacji godnej oskara tylko jakiegos tam obeznania na poziomie podstawowym, zeby jakies literki w 3D wrzucic czy prosty obiekt - moze wizualizacje pudelka. Jak wymagaja rozeznania w druku to nie znaczy ze szukaja drukarza tylko po prostu kolesia co sam bedzie mogl sie z drukarzem porozumiec i dostarczyc mu materialy w odpowiednim formacie itd. Tu nie ma zadnych cudow - ot mala firma szuka goscia co zna sie na robocie i ogarnia wiekszosc tematow. Ile moga zaoferowac to najlepiej pytac ich po prostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalezione w sieci, aż kusi aby wysłać papiery, tylko NIESTETY jestem w pełni zdrowy :/. Z opisu zadań i wymogów, to musi być "niezła kasa" (tak ze 3, moze 4 stanowiska pracy w jednym, o ile się nie mylę)...

"Grafik Opis stanowiska pracy: - projektowanie identyfikacji wizualnej firmy - tworzenie internetowej oraz prasowej grafiki reklamowej - przygotowywanie materiałów do publikacji w sieci oraz przygotowanie do druku/ produkcji - współpraca z programistami - współpraca z agencjami reklamowymi, producentami sprzętu drukującego, drukarniami, itp. - kreatywne rozwiązywanie problemów Wymagania: - orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym - doświadczenie w projektowaniu zarówno grafiki rastrowej jak i wektorowej (preferowane nowe pakiety adobe) - doświadczenie w projektowaniu dla środowiska web - praktyczna znajomość zagadnień DTP - zdolność analitycznego myślenia i kreatywnego rozwiązywania problemów - rzetelność i samodzielność w wykonywaniu powierzonych zadań - zaangażowanie w realizowany projekt, odpowiedzialność za wykonywane zadania Mile widziane: - doświadczenie w projektowaniu UI - doświadczenie w projektowaniu form przestrzennych jak opakowania, POSM, kasetony reklamowe itp. - znajomość zagadnień związanych z projektowaniem 3D, znajomość zagadnień związanych z fotografią reklamową i obróbką video - znajomość języka angielskiego pozwalająca na obsługę programów w tym języku - prawo jazdy kat. B"

 

Jak myślicie, ile mogą zaoferować "grafikowi" ?

 

Moim zdaniem za mniej niż 5k na rekę, to nie ma sobie nawet co głowy zawracać, do tego będziesz jeździł kolegom po pizze, w razie gdy firmowy kierowca weźmie urlop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam i pytanie do tematu: jak wyceniacie zwizualizowanie osiedla wielorodzinnego w 5 ujęciach oraz 1 minutowa animacja tegoż osiedla WRAZ z ZAPROJEKTOWANIEM i zanimowaniem wnetrz 4 różnych typów mieszkań w tych projektowanych budynkach. czas - 3 tygodnie .. :D

 

Wydaje mi się, że nie mniej niz 10 tysi na rekę.

 

Ale pytanie, czy wnetrza mają być surowe, czy zaaranżowane, czy masz plany, czy musisz dużo rzeczy sam wymyślać. Jaki render? jak HD, to trzeba zarezerwować sobie więcej czasu, wiecej zejdzie na renderze i obróbce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Chrupek3D
Wydaje mi się, że nie mniej niz 10 tysi na rekę.

 

ale wydaje Ci się, czy masz info z pewnego źródła?

Wymodelować osiedle to nie jest taka prosta sprawa, a jeszcze do tego animacja to nie wiem, czy 10 tysi. styknie. Dawno temu robiłem muzykę za 5 kawałków, a jak wiadomo, muzyka nie ma priorytetu... aż boje się pomyśleć, ile brał grafik :/

 

Sam się zastanawiam, ile mogą kosztować spacery wirtualne robione w takim np. Lumionie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale wydaje Ci się, czy masz info z pewnego źródła?

Wymodelować osiedle to nie jest taka prosta sprawa, a jeszcze do tego animacja to nie wiem, czy 10 tysi. styknie. Dawno temu robiłem muzykę za 5 kawałków, a jak wiadomo, muzyka nie ma priorytetu... aż boje się pomyśleć, ile brał grafik :/

 

Sam się zastanawiam, ile mogą kosztować spacery wirtualne robione w takim np. Lumionie.

 

Nie wiem ile biorą studia, ja podałem wyjściową cenę wg siebie i dlatego dopisałem, że to zalezy od detali tego projektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie pytanko mam do osób, które są lepiej ode mnie zorientowane obecnie w sytuacji na rynku wizek stoisk targowych/wystawienniczych. Ogólnie to rok temu współpracowałem z kilkoma firmami. Ceny były całkiem w porządku i powiedzmy, że odpowiednio skalowały się wraz ze stopniem detali, ilością elementów czy też metrażem stoiska. Następnie po roku przerwy (który wynikał z różnych czynników) znowu odezwało się do mnie parę firm (w tym te, z którymi współpracowałem wcześniej).

I tutaj pojawia się moje zaskoczenie, bo ceny za dane zlecenia okazały się straszliwie niskie w porównaniu do tych z ubiegłego roku. Do tego tyczyły się one nie tylko samej wizualizacji ale również projektowania danego stoiska. Normalnym było, że odmówiłem współpracy, ale dostałem też wiadomość od opcjonalnych klientów, że zdecydowana większośc grafików za zaprojektowanie oraz wizualzację stoiska o wymiarach np. 30m2 bierze 300zł. Powiedzcie mi, że to nie prawda, bo jeśli wszyscy robią za takie nędzne pieniądze, to chyba czas zająć się czymś innym...

Tak więc pytaniem jest, czy na serio ceny za wizki stoisk przedstawiają się w taki sposób?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwsza rzecz - jak klient musi znów szukać wykonawcy to naturalne, ze trafi na wiele ofert tanszych dlatego powrót po przerwie niemal zawsze jest zderzeniem z rzeczywistością - szczególnie gdy Ty wracasz do zawodu, ktory przebiegł w tym czasie rok + czas gdy Twój zleceniodawca nie musiał szukać innych bo był usatysfakcjonowany poprzednią współpracą. Działa niestety ta sama zasada jak u mnie gdy chodze po pączki - jak moja ulubiona cukiernia miala urlop musiałem isc ponad kilosa po nastęne pączki (liczyla sie jakość) i okazalo sie ze da rownie smacze, tansze i jest wiekszy wybór. Bam, cukiernia traci klienta (2 pączki/dzień - prawdziwy cios :P).

Druga sprawa to technologia. teraz biorąc się za 3d w tydzień ułożysz sobie warsztat pracy jak kiedyś w lata - programy, tutoriale, biblioteki materiałów, scen, generatory, skrypty itp. Drugie bum - wszystko to co dyskontowałeś poprzednio zdewaluowało się.

Oczywiście 300pln to bolesna kwota, ale nie mam problemu by sobie wyobrazić ze ktoś takie stoiska jak Ty masz w folio robił 1 dzień po pracy i mogę sobie wyobrazić, że 300pln jest dla niego kwota satysfakcjonującą.

 

Nie wiem czy Ciebie to pocieszy ale w moim wycinku branży jest tak samo i w niej też każdy musi sie zastanowić jak utrzymać przychody na poprzednim poziomie nie przeciążając się pracą czyli nadgonić te 30-40% spadek stawek. Jednym się uda innym nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ola-f, ja rozumiem, że te 300zł by było do przełknięcia, gdyby to były takie stoiska jak miałem wcześniej wrzucone w pf (czyli powiedzmy od 6 do 20m2) i robione na podstawie dostarczonego projektu. Wtedy jest spoko i ja nie narzekam. Ale jak mi ktoś teraz pisze, że za 300zł oczekuje stoiska 30m2, bez żadnego projektu, czyli że ja mam wszystko zaplanować i wytyczne od klienta, że ma być szał, to to już to nie jest w porządku. Do tego trzeba zrobić i wyrenderować 4-5 różnych koncepcji (po 2-3 ujęcia). Samo zrobienie renderów już jest mało opłacalne. A tutaj trzeba to jeszcze zaprojektować - co samo z siebie już wiąże się z masą poprawek, wysyłaniem konceptów do klienta itd.

 

Ja wiem, że nikt nie chce płacić za dużo i woli zaoszczędzić, ale chyba są jakieś granice? To tak samo ostatnio zgłosiła się do mnie Pani architekt (wnętrz), że ma przygotowany/rozrysowany przez siebie projekt mieszkania - 80m2. Chciała oczywiście zlecić wizualizację (jeśli dobrze pamiętam, to miało tam być chyba 5 renderów, meble narzucone z góry). Podałem swoją cenę i zostałem wyśmiany, bo oczekiwano kwoty na poziomie 300-400zł. Sprawdziłem sobie na stronie tejże Pani ile ona bierze za projekt - miała podane, że od 120 do 160zł za metr kwadratowy. Ciekawe dlaczego ona nie robi całosći za trzy stówki?

 

Po prostu dziwi mnie to jak wszyscy piszą na forum czy po różnych tematach ile to trzeba brać za wizualizacje czy inne projekty (oczywiście zdaję sobie sprawę, że jest tutaj sporo osób, które mają o wiele lepsze pf od mojego), a tutaj okazuje się, że nikt nie chce zlecić pracy za normalną stawkę. Nie wiem czy ludzie wciskają kit wycenami z kosmosu, a po cichu trzaskają wizki za 50zł, żeby się inni nie dowiedzieli, czy jest całkiem inaczej? I żeby nie było, że mam takie zlecenia bo klienci się trafiają marni - nie będę podawał nazw, ale zdarza mi się, że są to też bardzo duże firmy. Niestety renoma nie idzie w parze z tym ile są w stanie zaoferować za wykonanie danego projektu.

 

Z jednej strony nie chcę psuć rynku i godzić się na robotę za "marne grosze", ale z drugiej strony pewnie przyjdzie taki moment, że skończą się odłożone pieniądzę, i trzeba będzie wybierać - albo schować dumę do kieszeni i robić za 5zł na godzinę, albo unieść się honorem odmawiając wykonania zleceń. Tylko, że wtedy pewnie trzeba będzie skończyć przygodę z grafiką raz na zawsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba będzie wybierać - albo schować dumę do kieszeni i robić za 5zł na godzinę, albo unieść się honorem odmawiając wykonania zleceń. Tylko, że wtedy pewnie trzeba będzie skończyć przygodę z grafiką raz na zawsze.

 

Jest jeszcze trzecia możliwość - możesz zacząć się rozwijać.

Nie od dziś wiadomo, że coraz łatwiej zrobić dobrą statyczną wizualizację, od czasów mentala, vraya stało się to wręcz dziecinnie proste.

Doszło do tego, że przeciętny 16latek jest w stanie opanować renderer w bardzo krótkim czasie, komputer renderujący wnętrze w godzinę kosztuje teraz grosze, więc nic dziwnego że statyczne 3d drastycznie tanieje.

Nie trzeba zaraz kończyć z grafiką, można douczyć się trochę innych jej dziedzin, jest jeszcze grafika reklamowa, są inne renderery

pozwalające uzyskać kompletnie inny rodzaj szaderów, a co za tym idzie pracować w dużych projektach filmowych.

Można też pójść do szkoły, zdobyć uprawnienia i projektować wnętrza za rozsądne pieniądze przy okazji je renderując.

Czasy się zmieniają, możliwości komputerów i programów rosną więc trzeba szukać nowych rynków zbytu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Araiel - obejrzyj oferty na oferia.pl to sam zobaczysz ile jest warta twoja praca. Są tam stawki za niskie pieniądze ale równa się to też jakości jaką oferują. Oglądałem właśnie ofertę wizualizacji osiedla za którą osoba chcąca zdobyć zlecenie zaproponowała 500 zł i jeszcze fakturę VAT wystawić. Trzeba w niej zrobić kilka ujęć i ma być to wszystko na bannery 20x5m. Wizualizacja na stronie osoby, która zaproponowała tą cenę pokazała mi kim jest. O ile zwykły klient nie zna pewnych wizek to ja od razu zobaczyłem, że exterior który tam wystawił i jeszcze porównał do zdjęcia jest z kolekcji Everów. Zmienił tylko logo i podpisał się pod tym. Od razu wiadomo, że ma się do czynienia z kombinatorami. Sam nie wykonałbym tego zlecenia w 3 dni choć praktycznie robię tylko exteriory a on tak. Klient zamówi wizki a potem się rozczaruje bo nijak nie idzie to w parze z tym co chciał otrzymać. Przejadą się tak po kilka razy i odechce im sie oszczędzania. Gorzej będzie jak lepsi graficy spuszczą z ceny a jakość zostawią na wysokim poziomie. Wtedy rzeczywiście branża zacznie podupadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja sie cieszę że są tacy co za taka kasę się podejmują i to jeszcze takich robót. Klient z pewnością się na takie ceny zdecyduje i z pewnością będzie w tej cenie żądał jakości jaką pokazują na stronce. Oznacza to że taki kolo zostanie zblokowany na dobry miesiąc ciągłymi zmianami i poprawkami, po czym klient powie że mu się nie podoba i nie zapłaci nic albo 100PLN. Byleby takich idiotów nie było za dużo to da się wyżyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że nie mniej niz 10 tysi na rekę.

 

Ale pytanie, czy wnetrza mają być surowe, czy zaaranżowane, czy masz plany, czy musisz dużo rzeczy sam wymyślać. Jaki render? jak HD, to trzeba zarezerwować sobie więcej czasu, wiecej zejdzie na renderze i obróbce.

 

nawiązując do wcześniejszego mojego pytania - wnetrza musiał bym zaaranżować sam nie mając żadnych planów ze strony zleceniodawcy. Render oczywiście HD. Policzyłem za tą robotę 8 tyś - niestety ale cena okazała się zbyt wysoka dla inwestora. cóż :)

 

Długo na tym rynku nie jestem ale zdążyłem zauważyć, że u większości klientów priorytetem jest cena i szybkość a nie jakość. Oczywiście nie dla wszystkich ale dla większości zaobserwowanych. Niestety.

Pozdrawiam,

 

Artur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ola-fZ jednej strony nie chcę psuć rynku i godzić się na robotę za "marne grosze", ale z drugiej strony pewnie przyjdzie taki moment, że skończą się odłożone pieniądzę, i trzeba będzie wybierać - albo schować dumę do kieszeni i robić za 5zł na godzinę, albo unieść się honorem odmawiając wykonania zleceń. Tylko, że wtedy pewnie trzeba będzie skończyć przygodę z grafiką raz na zawsze.

 

Starowałem ostatnio do zlecenia wizek mebli drewnianych. Klient wysłal referke i tekstury drewna i chcial, zeby takią samą wizkę mu zrobić. Siedziałem całą noc i zrobiłem mu prawie identyczną wizkę (chodziło o układ słoi drewna). Nadeszło pytanie o cenę. Wiedziałem, ze konkurencja jest duża (w outlooku wyświetliło mi się 55 adresów, do których klient wysłal materiały). Zabluffowałem 100 zł. Zostałem wyśmiany, ceny klienta 30 zł. Wcale mnie to nie zdziwiło, bo wcześniej miałem takie sytuacje.

 

Jeśli chodzi o wizki, sytuacja na rynku jest prosta. Olbrzymia konkurencja jesli chodzi o rynek niskich i średnich cen. Juz prawie na każdej uczelni artystycznej (informatycznej) jest nauczane 3D. Zawsze znajdzie sie student, który zrobi wizkę do portfolio lub za "zgrzewkę piwa z Biedronki". Wystarczy zobaczyc tutaj na forum ilu jest nowych użytkowników, każdego tygodnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka, że jak gostek daje 100 ogłoszeń na różnych portalach to szuka naiwniaka. W przypadku tamtego ogłoszenia było to do przewidzenia. Dlatego sens startowania w takich konkursach dla mnie jest żaden.

Równie dobrze mógłbyć startować na ofermie albo zdupczenia.przez.net gdzie kryterium jest cena.

Dajesz swoje folio, ewentualnie prace podobne i albo w lewo albo w lewo. Jak się nie podoba to wypad do studentów.

Cenę dajesz niższą jak wiesz że jesteś podwykonawcą, bo wiadomo że pośrednik coś musi mieć dla siebie.

Klient końcowy musi zawsze dostać normalną wycenę.

 

Edit: BTW gościa zdrowo można by skasować za rozdawanie textur :)

Edytowane przez piko84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka, że jak gostek daje 100 ogłoszeń na różnych portalach to szuka naiwniaka. W przypadku tamtego ogłoszenia było to do przewidzenia. Dlatego sens startowania w takich konkursach dla mnie jest żaden.

Równie dobrze mógłbyć startować na ofermie albo zdupczenia.przez.net gdzie kryterium jest cena.

Dajesz swoje folio, ewentualnie prace podobne i albo w lewo albo w lewo. Jak się nie podoba to wypad do studentów.

Cenę dajesz niższą jak wiesz że jesteś podwykonawcą, bo wiadomo że pośrednik coś musi mieć dla siebie.

Klient końcowy musi zawsze dostać normalną wycenę.

 

Oczywiście nie piszemy tutaj o wymiataczach, którzy do każdej pracy zamieszczanej tutaj mają fronta. Piszemy o początkujacym (lub wracającym do zawodu), często takim który uciłał kasę na soft lub dostał ją z Urzędu Pracy.

 

Piko84 nie znam poziomu twoich prac, ale bez urazy: "W jakim świecie ty żyjesz?". Wystawiając przeciętną wizkę z tego forum w dziale szukam pracy z dopiskiem ceny >500 zł nie masz szans na wiele zleceń (pawnie na żadne).

 

Edit: Na zleceni, które opisałem, odpowiedziały poważne firmy, majace wypasione portfolia i wielu klientów, więc porównywanie go do tych na oferia.pl jest nie na miejscu.

Edytowane przez 3d_operator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

e tam marudzicie ludzi w Waszej branży jest 100x mniej niż w mojej. Do tego u Was jest Lumion i moze kilka uzywany moze przez 1% ludzi na swiecie. W web devie mozna niemal wszystko zrobić gotowymi narzedziami siedząc wieczorem przy kawie bez znajomosci jezykow programowania czy skryptowania zwyczajnie ściągać dodatki. Chyba czesc z Was sie troche rozleniwila i nie zauwazyle ze swiat idzie do przodu. Radze przyjrzeć się innym branżom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

e tam marudzicie ludzi w Waszej branży jest 100x mniej niż w mojej. Do tego u Was jest Lumion i moze kilka uzywany moze przez 1% ludzi na swiecie. W web devie mozna niemal wszystko zrobić gotowymi narzedziami siedząc wieczorem przy kawie bez znajomosci jezykow programowania czy skryptowania zwyczajnie ściągać dodatki. Chyba czesc z Was sie troche rozleniwila i nie zauwazyle ze swiat idzie do przodu. Radze przyjrzeć się innym branżom.

 

A do wizek potrzebne sa jakies magiczne siły? Student legalnie instaluje sobie soft edu, "szuka w google" kilku przykładowych referek, pyta na forum jak to zrobić, zawsze znajdzie sie ktoś kto pochwali sie umiejętnościami, lub znajdzie tutorial, odtworzy i voila. Jakis klient to kupi z odpowiednio niską cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak ale ja nie pisałem tego, by coś udowodnić, bo całkowicie się zgadzam z Tobą niemniej są różne branże działające podobnie ze znacznie wiekszą skalą zjawiska, ktore omawiacie i jako sugestię raziłbym przyjrzeć się tym, którzy mimo wszystko funkcjonują i poszukać analogii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie piszemy tutaj o wymiataczach, którzy do każdej pracy zamieszczanej tutaj mają fronta. Piszemy o początkujacym (lub wracającym do zawodu), często takim który uciłał kasę na soft lub dostał ją z Urzędu Pracy.

 

Piko84 nie znam poziomu twoich prac, ale bez urazy: "W jakim świecie ty żyjesz?". Wystawiając przeciętną wizkę z tego forum w dziale szukam pracy z dopiskiem ceny >500 zł nie masz szans na wiele zleceń (pawnie na żadne).

 

Edit: Na zleceni, które opisałem, odpowiedziały poważne firmy, majace wypasione portfolia i wielu klientów, więc porównywanie go do tych na oferia.pl jest nie na miejscu.

 

+/- Tak robię

No i wszystkie te firmy sobie poszły, bo gostek szukał naiwnego.

Nie wiem czy mnie czasami źle nie zrozumiałeś. To nie firmy była a'la oferia, ale klient taki był.

 

Btw. na sofcie edu nie można robić komerchy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności