Skocz do zawartości

Ile wziąć za robotę? Na ile to wycenić? Zarobki grafika?


batonx

Rekomendowane odpowiedzi

ja ostatnio też miałem taką sytuacje. Powiedziałem, że moje sceny z materiałami i oświetleniem to moje "know-how" i że nie mogę tego zrobić nawet za dopłatą. Zaoferowałem jedynie przekazanie sceny w postaci samego modelu bez materiałów, oświetlenia i ustawień rendera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To interesujący temat. Nie to żebym Was nie rozumiał, ale swoją drogą, zdaje się, że te materiały zwyczajowo są własnością zleceniodawcy. "Zwyczajowo" tutaj dużo znaczy, bo w razie rozstrzygania sporu przez sąd (bez odpowiednich ustaleń w umowie), oprze się on właśnie na tym. Ciekawe zagadnienie. Czy na przykład jeśli zleceniodawca zabiera nam robotę z jakiegoś powodu płacą tylko część ma prawo zabrać materiały? No i to "know-how"... do których części roboty mianowicie mam prawa intelektualne a które są po prostu "usługą". Gdybym napisał shader czy skrypt, to pewnie jest moje dzieło i własność intelektualna. Ale obiekt? (Z drugiej strony gdybym napisał shader siedząc w studio, należałby do studia - nie do mnie)... hmm.. cała szafa kłopotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na ludzki rozum, (ale nie koniecznie prawniczy) wszystko co tworzysz w scenie jest twoją własnością, bo jest unikalne i zrobione przez ciebie (tak jak malaż malując obraz kozysta z materialu jakim jest farba i płutno, tak grafik kożysta w unikalny sposób [tzn żaden inny grafik nie zrobi identycznej sceny, zawsze znajdzie się coś co je różni] z oprogramowania, a więc imo ma całkowite prawa własności do wszystkiego co wymodeluje.

Moim zdaniem więc jeśli pracodawca nie sprecyzował w umowie że chce kupić całość na początku, a rozmowa tyczyła się tylko renderów (czyli zrzutu tego co wymodelowane) to nie ma prawa do sceny i ustawien, bo to by oznaczało ze render nie jest nic wart.

 

Z ustawionymi światłami, shaderami i kamerą, praktycznie kazdy kto potrafi czytac potrafi sobie przestawic kamerę w inne miejsce i otrzymać dowolną ilość renderów (lub/i animację). Czyli defakto zleceniodawca kupujący gotowy render płacił by normalnie tylko za wcisnięcie przycisku "render", a nie za całe know-how jak zbudowac scenę, jak ją oświetlić i oteksturować.

 

No umówmy się, ale nie na wciskaniu "Render" polega praca grafika.

 

Ja nie pracuje jeszcze, ale logicznie rzecz biorąc SWRSC chcąc dać klientowi scenę (nawet bez materiałów, oświetlenia) dał byś mu częśc pracy za darmo (no chyba ze nic z tego nie wymodelowałes, a jedynie złożyłeś z gotowych obiektów, ale w takim wypadku nie możesz mu oddać nawet tego, bo nie masz prawa rozdawać obiektów których nie wymodelowałeś - np kupionych od turbosquid - przynajmniej ja to tak rozumiem, ze kupując je, masz prawo wstawiać je do własnej sceny i renderować, ale nie masz prawa odstępować ich nikomu [nawet w postaci gotowej sceny - chyba ze Twój klient kupi również prawa do tych obiektów od przykładowego Turbosquida - przy takim podejsciu do sprawy, sugestia Siwego jest imo również najlepsza - uzywasz plug-ina do którego masz prawa, więc możesz smiało powiedzieć klientowi ze nie mozesz mu oddać sceny, bo to naruszyło by prawa autorskie twórcy plug-ina :)]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawa jest dosyc prosta - zwykle praca, o ktorej mowicie to zlecenie na wizualizacje, a nie na wykonanie modelu pod dalsza obrobke. Macie prawo odmowic przekazania modeli nawet za doplata, oczywiscie to zalezy od Waszych stosunkow z klientem. Generalnie to troche faktycznie przypomina malarza, ktory oddaje swoje pedzle i farby po skonczeniu wraz z dokladna instrukcja jak namalowac taki obraz (ustawienia renderera, swiatel i materialow). Pozbawia sie w ten sam sposob pracy, bo klient bedzie szukal kogos, kto wcisnie to F9 za 5 zlotych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pomysł niech każdy napisze ile bierze za zrobienie :

- 1 render salonu gdzie trzeba wszystkie meble wymodelować - moja cena 1200-1300zł netto

 

niech wypowiedzą się koledzy ,

bo rynek w PL jest straszny , z tego co ostatnio zauważyłem to ludzie chcą płacić za taki render 500zł , i ktoś im to robi .Może zmówmy się i ustalmy miniumum ?

Nie wspominam już o kwesti płatności , bo z tym też jest tragicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1200 i takie obleśne widelce? :D

 

Oddawaniu sceny jako dodatku do renderów jestem przeciwny. Chyba, że ktoś oferuje naprawdę przyzwoitą kasę - to wtedy można się zastanowić. ale w gruncie rzeczy to niekorzystne rozwiązanie - tak czy inaczej. Modele, które oddało by się zleceniodawcy byłyby, przynajmniej w teorii, nie do wykorzystania po raz kolejny, a żadna frajda w robieniu dziesiąty raz tego samego pieca, fotela czy lampy. Chcą znaleźć murzyna co zrobi animkę za miskę ryżu i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

załózmy 50-60m2 , styl nowoczesny

 

1000-1500... przedział spory, ale tak naprawde najwięcej czasu się spędza na modelowaniu pierdółek, a więc też cena byłaby zależna od ich ilości ;]

 

edit: co do ustalania minimum...może ustalmy jakiś zestaw mebli i całej reszty, która miałaby się na wizualizacji znaleźć i wtedy wyceniać? ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arevulopapo--> nie wiem czemu jestes przeciwny oddawaniu plikow,

uzgadniasz z zleceniodawca warunki tzw. mowisz ze chcesz ten model uzywac w innych celach itp. jak mowi ze nie chce sie na to zgodzic to albo nie dajesz pliku albo dajesz wyzsza cene choc nie wierze ze uczciwy zleceniodawca by sie nie zgodzil, moglby sie tylko nie zgodzic jak np. robilbys model wedlug jego konceptow ale tutaj to sie nie dziwie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajcie że wyceniając wizke w cenie zwykle są poprawki (nie zmainy projektu) tylko po prostu rzeczy które wyszły nie tak jak miały wyjść. Więc nie jest to jeden render a zwykle kilka/kilkanaście wcześniej testowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nielot, sytuacja opisana przez ciebie jak najbardziej jest ok. Jeśli zapłata i podejście są odpowiednie to w porządku - powinienem był sprecyzować wcześniej :) Jednak omawiana sytuacja wydaje się zgoła inna. Umowa chyba nie była tak precyzyjna (chyba że sie mylę), przez co jest wrażenie pewnego krętactwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To interesujący temat. Nie to żebym Was nie rozumiał, ale swoją drogą, zdaje się, że te materiały zwyczajowo są własnością zleceniodawcy. "Zwyczajowo" tutaj dużo znaczy, bo w razie rozstrzygania sporu przez sąd (bez odpowiednich ustaleń w umowie), oprze się on właśnie na tym.

 

Rozumiem że sąd twoim zdaniem rozstrzyga na zasadzie zwyczaju? Oznaczałoby to mniej więcej legalizacje pędzenia bimbru, bicia żony itd. itp. A jeżeli chodzi o istotę sprawy - umowę zawiera się na określoną rzecz/usługę. Zazwyczaj jest nią wykonanie renderingu, obrazu czy jak to ktoś sobie nazwie. Czasami jest to model, czasami shadery i setup sceny. Żaden sąd nie nakaże przekazania majątkowych praw autorskich do utworów składowych jeżeli nie było to zaznaczone w umowie. Co więcej przekazanie takie byłoby niemożliwe i bezprawne gdybyśmy renderowali w oparciu o licencję na obiekty pochodzące od osób trzecich. Tak więc panowie sprawa jest prosta - to co zostało określone przez zamawiającego jako dzieło, należy do niego po sfinalizowaniu umowy. Cena oczywiście powinna uwzględniać czy zbywamy majątkowe prawa autorskie do obrazu, czy też do innych rzeczy (zdecydowanie najdroższe będzie tu know how - setup sceny, światła, materiały).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PYTANIE: zlecenie na wykonanie okolo 50 modeli łóżek (w 2 wersjach kazdy, LP 5k poly, i HP max 40k poly) w zasadzie nie skomplikowane. Klient chce nie oteksturowane modele - ile za coś takiego wołać? (w takim wypadku rozliczacie się od modelu ?)

 

Dzieki z góry za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loki, łóżko łóżku nierówne, jedno może być z Ikei; sama rama i maerac, a drugie to może być małżeńskie łoże rokokowe z intarsjami, złoceniami, masą snycerskich ozdóbek i płaskorzeźb. Jeśli łóżka sa mniej wiecej na jedna modłe, to usrednij cene i daj kwotę za całość, a jeśli nie, to wyceń kazde łózko indywidualnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no własnie modele troche jak BR&W - nic specjalnie skomplikowanego - zadnego rzezbienia - myslalem nad cena 50-70zl za model (taki przedzial, zwazywszy ze na model pojdzie mi jakies 1-1.5h czasu)

 

Dobra cena ?

 

no i oczywiscie modeli bedzie jakies 50 wiec nie policze 20zl za sztuke bo wyjdzie mi 10zl na godzine :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem tak podałem :) ja nie siedze w branży 3d, bawiłem się od czasu do czasu, i czasami do tego wracam ale może z 2 razy miałem zlecenia - bo raz ze skill, dwa ze nie lubie byc goniony przez czas - ale jak tak patrze to ja bym nikomu nie dał 50pln za model bo imo to straszne zdzierstwo, dlateogo jak widze sumy rzędu 300 za model to mnie skręca - ale jak pisałem, to wy w tym siedzicie i pewnie taki rynek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bigu ja to rozumiem, tylko ja to postrzegam a ty pod kątem kolesia który ma stałe źródło dochodów a w 3d sobie dorabia biorąc pojedyncze zlecenia, a ty patrzysz pod kątek człowieka ktory zarabia pracując jako grafik - a to duza róznica.

 

3-6 dziennie to nie jest duża liczba - ale oczywiście jest to uzależnione od poziomu jaki ma prezentowac model, jesli mowa tutaj o modelach w których nawet szwy są modelowane to oczywiscie odpada :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nale jak tak patrze to ja bym nikomu nie dał 50pln za model bo imo to straszne zdzierstwo, dlateogo jak widze sumy rzędu 300 za model to mnie skręca - ale jak pisałem, to wy w tym siedzicie i pewnie taki rynek.

 

a wiesz ze minal juz 2000 rok ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

arturro nie lubie postów z których nic nie wynika, i niedomówien :) rozwin to...

 

Nie zamierzam się kłócic ale jesli idzie o modele z kategorii arch to raczej nie wymaga to takiego nakładu prac jak w przypadku organiki etc - dlatego jesli ktos by mi zlecił wykonanie 50modeli to napewno nie rzucił bym mu sumy rzędu 300pln za model.

 

Za pojedynczy model owszem, ale napewno nie w przypadku liczby 50..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a komuś wczoraj mowiłem, żeby brał 500-600zł od modelu...

 

edit:

no tak, nie wiedziałem ze to ma być 50. W przydapku takiej liczby mimo wszystko powiedziałbym 300.

Świetny post z hydraulikiem

 

przykładowo: o ile dobrze pamietam, 500zł od modelu, modeli było chyba 4-5. Modelowane bez żdanych rysunków technicznych, po prostu ze zdjęcia. I najważniejsze - to nie był główny obiekt wizualziacji tylko dodatek.

 

rowerymw6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łopatologicznie bo innaczej się nie da..

 

Ktos startuje z jednym modelem - wołam 300

ktos mi na starcie mowi 50 modeli - zawołam 300 za model to odrazu sie nakryje i wieksza szansa ze odmowi i poszuka gdzie indziej.

 

Chociaz ja zawsze byłem za technika zanizania cen rynkowych i lecenia po mniejszych kosztach, za to wycinajac konkurencje...

 

Znam wasze podejscie (lincz :D) ale łatwiej wygryzc kogos ządajac mniejsza kase, i przyszłosciowo jest wtedy prosciej nabyc kolejne zlecenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolejny przyklad jeśli chodzi o exterior:

Tutaj wielkie dzięki dlaLisa (który powiedział, że jestem jak Biedronka :p) za informacje o polskim rynku, ktore później sam zacząłem sprawdzać w bardzo wiarygopdnych źródłach. Podwyższyłęm swoje stawki i tak macie przykładowy exterior wykonany za kwotę 3750zł:

 

skad01rc2pq5.jpg

 

Ujawniam swoje ceny w jednym celu (mam nadzieje Lisie, że nie będziesz miał nic przeciwko): zacznijcie się cenić i nie zaniżać rynku.

 

Kwestia druga:

Romzawiałem z pewną osobą (wpsomniane wiarygodne źródło) na temat rynku wizualizacji w PL.

Kwoty są bardzo wysokie jak na Poslkie realia, ale osobiście przekonałem się że to nie utopia tylko rzeczywistość. Jednak, aby trzaskać wiz za takie kwoty potrzeba jest coś więcej niż same umiejętności. Liczy się przedewszystkim zaufanie, renoma,dobra obsługa klienta oraz zrozumienie jego oczekiwań. Wizki można trzaskać na maxa realistyczne, ale nie jest to piorytetem w większości przypadków.

mały cytat: "Oni chcą ładny obrazek a nie naturalne odbicia w szybach"

"powodzenia życzę w dążeniu do fotorealizmu ale proszę pamiętać o tym że to nie w tym rzecz, a na cenach 3.5 to w momencie zwały na rynku grozi panu zniknięcie z rynku"

 

myślę, że nie jest złe, że ujawniam takie informacjie, może coniektórym coś to uświadomi. Sporo osob marudzi, że w PL mamy małe stawki za 3D - ale czy zastanowiły się, kto do tego doprowadza?

 

Lis: tylko się nie śmiej.

 

 

Ktos startuje z jednym modelem - wołam 300

ktos mi na starcie mowi 50 modeli - zawołam 300 za model to odrazu sie nakryje i wieksza szansa ze odmowi i poszuka gdzie indziej.

Znam wasze podejscie (lincz :D) ale łatwiej wygryzc kogos ządajac mniejsza kase, i przyszłosciowo jest wtedy prosciej nabyc kolejne zlecenia.

 

To wlaśnie takim sposobem zaniżamy rynek. Jak się nie podoba to lepiej odmówić niż machać się przez miesiąc tymbardziej że się ma jeszcze kupe innych zleceń na głowie (teraz ktoś powie, że nie wszystcy robią kilka projektow na raz, to odpowiadam: jezeli dobrze zagracie to będziecie mieli. A jesli będziecie jechać na takich niskich kwotach, to nie liczcie że złapiecie sporą ilość dużych zleceń. Odpadniecie na wstępie bo potraktują was ze względu na taką stawke jak dzieciaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz swierszczu - a ja imo za tego typu wizke wziął bym cos ok 1500 na łape - oczywiscie jesli nie istniała by koniecznosc modelowania auta, chociaz tą kwestie mozna by pominąc i załatwic za pomocą fotek.

 

Ilu ludzi tylke podejsc - ciężko rozmawiac na takie tematy bo każdy ma swoje przekonania i swoje racje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpadniecie na wstępie bo potraktują was ze względu na taką stawke jak dzieciaka

 

Bullshit xD zależy jak trafisz - nie mówie tutaj żeby wołac 30pln za model bo oczywiscie to zakrawa na amatora ale w przypadku zlecenia gdzie mowa o 50modelach lepiej spuscic z ceny i nie wyginac łyzki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dogadamy sie, to widac:) sa jakies 2 swiaty po prostu.

 

Nawet jesli zalozymy, ze praca jest na czarno (bo nie wyobrazam sobie zeby ktos pracujac legalnie mogl sobie pozwolic na takie stawki placac podatki itd.), i ze traktujemy to jako prace dorywcza, to moim zdaniem siedzenie 1-2 godziny nad czyms + czas na kontalt z klientem + ew male poprawki za rownowartosc szesciopaku z piwem to zenada. Koszt pradu, sprzetu i softu na milosc boska jest juz znaczna czescia tej sumy, tylko wiekszosc ludzi tutaj nie potrafi tego dostrzec bo rachunki placa rodzice, komputerek kupili rodzice, a oni sobie sciagneli cracka korzystajac z netu oplacanego przez rodzicow :) nie pije do nikogo bezposrednio, generalizuje. Jak ktos mi zaraz wyskoczy z linuxem i blenderem to pogratuluje zawziecia, jednak ile jest takich osob?

 

Ktos napisal ze mozna sie nauczyc szybko robic modele... a kurka ten hydraulik ile sie uczyl gdzie ta uszczelke wsadzic? 15 lat?

 

Dla mnie osoby rzucajace takimi stawkami to po prostu dzieci ktore chca budowac skilla i portfolio i zdobywac jakies tam doswiadczenia. Z tym nie ma co walczyc. Inne przypadki moim zdaniem to nieporozumienie.

 

Przy przykladowo wspomnianych cenach 300zl za model, przy ilosci 50 mozna a nawet nalezy dac mniejsza kwote... min 200zl, to i tak niezla znizka (patrz na procenty, nie na sumy).

 

Jak klient sie przewroci przy takiej sumie i pojdzie do kogos innego, to wspaniale. Nie bedzie marnowal mojego czasu.

 

Ale jak mowie, nie dogadamy sie bo ewidentnie widac, ze sa tutaj dwa (przynajmniej) swiaty i ani jedni ani drudzy nie przekonaja nikogo.

 

Ja tylko moze zyczyc powodzenia ludziom ktorzy pracuja w 3d za 30zl za godzine.

 

pozdro

 

 

ladna wizka swierszczu i dobra cena. Mozesz powiedziec jeszcze ile ujec bylo w tej kwocie? oraz czy to brutto czy netto?

 

Moj przyklad, bierzacy projekt, na ukonczeniu (razem ze strona i printem)

http://www.perlabaltyku.com.pl/wizualizacje.html

za to co widac (same wizki) 5500 netto i uwazam ze nie za duzo

to tez dobry przyklad na to ze wazniejszy jest ladny obrazek od 101% fotorealizmu.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świerszczu gratulacje, a tak na marginesie to jakby dobrze poszukać po małych biurach arch. (np w białymstoku albo innym mniejszym mieście) to możnaby znaleźć projektanta z uprawnieniami który za niewiele więcej by zrobił projekt takiego domu a jakby usłyszał że za wizualke do jego projektu można wziąć tyle to by nie uwierzył. Ostatnio jeden taki jak usłyszał 1000 za wizke domu (2 widoki, elewacke, animacja obrotu) to się za głowę złapał i podziękował. Rynek w PL nie jest wszędzie taki sam. Taka ciekawostka bo wcale nie namawiam do robienia za miskę ryżu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

e po 2 pierwszych postach myślałem ze to mnie wyśmieją za te 300zł

ale widzę ze ktoś podziela mój tok myślenia, choć pewnie nie ma co sie rozpisywać bo zawsze sie znajdzie osoba robiąca za darmochę.

 

otoz to, w wiekszosci branz mozna znalezc wykonawce za nizsza stawke niz u innych, tyle tylko ze to zazwyczaj wiaze sie z gorszym produktem / usluga... a tutaj te dzieciaki (przepraszam jesli kogos urazam) robia na prawde dobre rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świerszczu gratulacje, a tak na marginesie to jakby dobrze poszukać po małych biurach arch. (np w białymstoku albo innym mniejszym mieście) to możnaby znaleźć projektanta z uprawnieniami który za niewiele więcej by zrobił projekt takiego domu a jakby usłyszał że za wizualke do jego projektu można wziąć tyle to by nie uwierzył. Ostatnio jeden taki jak usłyszał 1000 za wizke domu (2 widoki, elewacke, animacja obrotu) to się za głowę złapał i podziękował. Rynek w PL nie jest wszędzie taki sam. Taka ciekawostka bo wcale nie namawiam do robienia za miskę ryżu.

 

projekt domu ale chyba koncepcyjny tylko... albo taki do biura gdzie ludzie wybiraja z gotowcow. Jesli podjal by sie wykonania projektu domu dla kogos za taka cene, to stawke godzinowa mial by nizsza niz przy roznoszeniu ulotek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności