Skocz do zawartości

Ile wziąć za robotę? Na ile to wycenić? Zarobki grafika?


batonx

Rekomendowane odpowiedzi

10K to wydaje sie być cenna miarodajna do wykonania i pracy jaka została włożona w całość...

 

arturro nie ma znaczenia przy wycenie koszt programu, ponieważ liczy się jakość produktu i efekt końcowy, a jeśli ktoś stosuje darmowy np. Blender to dodatkowy plus dla wykonawcy...

 

a co do freelancerki to zgadzam sie 100%, bo sporo kosztów, a ze zleceniami różnie bywa...

 

to tylko moja opinia... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem że za wizki np. bloków można wziąć 10 k i więcej i nie jest to nic dziwnego. tyle że takie stawki biorą ludzie/firmy mające już renomę, doświadczenie, stałych klientów itd. jak pisał świerszcz wcześniej. z tym że wizka architektury ma byc użyta w kampanii reklamowej i jak jest dobra to się szybko zwraca, developerzy tez często mają kasy jak lodu i wolą wydać 10 a nie 2 k ale ma być zrobione szybko, solidnie i bez komplikacji. Nie twierdze że zrobienie takich renderów jak wyżej jest proste i szybkie ale nie chce mi się wierzyć że klientowi takie obrazki będą na tyle niezbędne że wyda na nie 10 k.

Mogę się mylić.

Ciekawe jest też że często ludzie nie mający doświadczenia z komercyjnymu zleceniami konkretnego typu rzucają stawki jak na licytacji: kto da więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10K to wydaje sie być cenna miarodajna do wykonania i pracy jaka została włożona w całość...

 

arturro nie ma znaczenia przy wycenie koszt programu, ponieważ liczy się jakość produktu i efekt końcowy, a jeśli ktoś stosuje darmowy np. Blender to dodatkowy plus dla wykonawcy...

 

a co do freelancerki to zgadzam sie 100%, bo sporo kosztów, a ze zleceniami różnie bywa...

 

to tylko moja opinia... :)

 

apropos kosztow programu to mylisz sie, jesil robisz w blenderze to ok, ale jesli robisz w sofcie komercyjnym i dales za niego grube tysiace, to musisz to uwglednic przy wycenach :) to m.in. jest powod takich roznic w cenach w tym watku, nie wszyscy rozumieja co to koszty bo sie nie utrzymuja sami, prad, media, nawet znaczna czesc kompa nie ze swojej kieszeni ;) conajwzej sobie ramu dokupil (oczywiscie generalizuje i koloryzje troche), koszt oprogramowania to tez koszt, upgrady, itd. poza tym czesto bierze sie leasing, wiec koszt jest regularna platnoscia. O podatkach nie wspomne:) ten koszt oczywiscie nie powinien wplywac na wycene, ale na jakosc, ale nasza mentalnosc jest jaka jest. Ktos kto robi n adarmowym sofcie, albo na piratach nazwijmy to po imieniu, skasuje mniej, nawet jak robi swietne rzeczy

 

wiem że za wizki np. bloków można wziąć 10 k i więcej i nie jest to nic dziwnego. tyle że takie stawki biorą ludzie/firmy mające już renomę, doświadczenie, stałych klientów itd. jak pisał świerszcz wcześniej. z tym że wizka architektury ma byc użyta w kampanii reklamowej i jak jest dobra to się szybko zwraca, developerzy tez często mają kasy jak lodu i wolą wydać 10 a nie 2 k ale ma być zrobione szybko, solidnie i bez komplikacji. Nie twierdze że zrobienie takich renderów jak wyżej jest proste i szybkie ale nie chce mi się wierzyć że klientowi takie obrazki będą na tyle niezbędne że wyda na nie 10 k.

Mogę się mylić.

Ciekawe jest też że często ludzie nie mający doświadczenia z komercyjnymu zleceniami konkretnego typu rzucają stawki jak na licytacji: kto da więcej.

 

tez przypuszczam ze nie maja takich funduszy, ale chodzi o uogolnienie, wycene pracy, takich modeli na podstawie zdjec rzezb na prawde duzo osob robiacych perfekcyjne wizki nie zrobi

 

z cenami rzucanymi przez niedoswiadczonych, to juz lepiej ze w ta strone niz w druga, najwyzej klientow nie znajda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie daltego na poczatku trudno sie rozeznac w wycenie jak ktos nie ma doswiadczenia (jak ja;) sledze watek od dawna i juz mam niezly metlik w glowie bo zdania sa bardzo podzielone. Robiac kiedys tam w przyszlosci jakies zlecenie komercyjne chcialbym uniknac zenujacych sytuacji z wycena "z kosmosu". Strasznie duzo rzeczy wplywa na cene projektu i jak tu nie orentujac sie za bardzo w temacie dobrze wycenic prace, nie za nisko zeby nie wzieli cie za jakiegos nooba i nie za wysoko zeby sie nie zlapali za glowe i nie podziekowali za wspolprace?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za posty, trochę to mi pokazuje jakie kwoty mogą wchodzić w grę

to zlecenie traktuje jako reklamę, dzisiaj dzisiaj wiele osób widziało moje rendery, dzieki temu mam następną fuszkę, trochę mało tam będzie 3d bo będę rekonstruował proste malowidło i umówiłem się na sensowna stawkę 25zl na godzinę

 

Moi pracodawcy nie uwzględniali mojej pracy w kosztorysie dlatego nie mogę liczyć na wiele, ale niedługo będą pisali nowy kosztorys na dalszą cześć prac, może uda się uwzględnić większą sumę

 

na razie w mojej pracy nie wchodziłem w detal rzeźbiarski, są to bardziej ogulne projekty, ale w przyszłości może zrobię bardzo dokładną wizualizację z rekonstrukcją rzeźb i będę nad nią siedział długo - wtedy te 10k to może nie być taka wielka suma

 

- zastanawiam się ile będę musiał zrobić prac na "ciepłym" sofcie zanim kupie sobie oryginalne programy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- zastanawiam się ile będę musiał zrobić prac na "ciepłym" sofcie zanim kupie sobie oryginalne programy?

 

sa kredyty, jest leasing... nikt nie kaze wylozyc na raz takiej sumy, zreszta malo kto taka uzbeira bo zaraz sie znajda lepsze opcje wydania np na lepszy monitor :):) ale ogolnie im szybciej tym lepiej... choc zapewne da sie i cale zycie nie wydac grosza na soft

 

tak czy siak nie biorac za takie zlecenia min 10k nie predko kupisz soft:) bo pamietaj, ze jak bys dostal za to oficjalnie 10k, to to w zadnym wypadku nie jest suma ktora Ci zostanie w kieszeni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Procad są raty 0% za oprogramowanie. Dzięki temu można je nabyć o wiele łatwiej niż płącąc z góry cała kwotę. Jedyny mankament to pierwsza wpłata 50% a kolejne rozbite na 6 miesięcy. Mimo wszystko to bardzo dobra oferta i kupno softu nie staje się już ogromnym wydatkiem.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś myśli poważnie o założeniu działalności a skończył już szkołę/uczelnię warto zarejestrować się jako bezrobotny w Urzędzie Pracy. Po 3 miesiącach można wystąpić o dofinansowanie w założeniu działalności w wysokości do ok 13 200 zł które jest bezzwrotne i nie trzeba go spłacać - jedynym warunkiem jest zakup towarów zgodny z wnioskiem i prowadzenie działalności przez 1 rok - to dla kogoś kto chce oficjalnie i legalnie móc zarabiać na swoim hobby czy pasjii

 

A wracając do tematu claude - czy można wziąć 10 tys czy nie - pewnie można ale to zależy od tego kto jest zaangażowany do tego projektu. Jeśli to projekt "znajomych" z branży konserwatorskiej, bez zaplecza w postaci firmy sponsorskiej, która potem będzie mogła się pochwalić że wspiera polska kulturę to stawki spadają moim zdaniem automatycznie.

Swego czasu myślałem o współpracy z moimi znajomymi archeologami przy rekonstrukcji archeologicznej rożnych budowli i stanowisk z dawnych lat - myślicie że myślałem o stawkach rzędu 10 tys za render? bzdura, to była ich inicjatywa, pomysł i zaangażowanie i na początek taka stawka to marzenie ściętej głowy. Gdyby ten projekt rozrósł się, zostały w to zaangażowane dodatkowe środki - sponsor poważny, gdyby chodziło o prestiżowe przedsięwzięcie z udziałem asów biznesu czy ministra kultury :) to takie sumy można brać spokojnie - nawet przy tym poziomie szczegółowości - bo z tego co widzę to nie ma tu jakiegoś przesadnego detalu - jest plan ogólny. Ale od znajomych co zaczynają ... dogadajcie się, powiedz jakie są stawki na rynku, co z tego chcesz, czego wymagasz - przede wszystkim żeby twój udział w przedsięwzięciu został wyraźnie formalnie zaznaczony i może z połowę max z tych 10 tys uda ci się wycisnąć.

 

W ogóle to bardzo wdzięczna praca, fajny render , przyjemnie chyba było pracować nad czymś takim - pamiętaj że taka praca - rekonstrukcja nie trafia się zbyt często i jeśli ten projekt się rozwinie to mogą to być lata ciekawej pracy i spotkać z ciekawymi ludźmi i to są moim zdaniem twoje priorytety w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do zakladania dzialalnosci, w magazynie Photoshop (czy jakos tak sie nazywa) jest artykół na ten temat wlasnie, jakas laska pisze co trzeba bylo zrobic zeby zalozyc wlasna dzialalnosc gospodarczą, i jak sie starała o dotację (moze nie do końca super szczegółowo, ale zawsze warto w empiku usiąść i przeczytac)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

serwus :)

pamietajcie, ze takie dofinansowanie ZOBOWIAZUJE Was do utrzymania oficjalnej działalności przez conajmniej rok. A to sie wiąże z regilarnym płaceniem zusów, srusów, i ewentualnymi kontrolami legalności oprogramowania. Dla prowadzących pierwszą działalnosc są znizki w zusach - chyba o połowe ( trzeba to sprawdzić)- ale to powoduje, że tej dotacji zostaje tylko połowa. Z tego trzeba odjąć mase kasy na rózne , pozornie, niewielkie wydatki - typu ksiegowosć itp.

pozdrawiam i zycze powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ta laska pisala wlasnie ze przez 2 lata placi sie ryczałtowo zus (chyba 300zl) - po szczegóły odsyłam do gazety.

 

ja na razie czytam intensywnie:

 

Polska Agencjia Rozwoju Przedsiębiorczości

http://www.twoja-firma.pl/

Publiczne Słóżby Zatrudnienia

Zintegrowany Program Rozwoju Regionalnego

Europejski Fundusz Społeczny

Samozatrudnienie na money.pl artykul

 

nie wiem czy ta odpowiedz do końca sie tu nadaje tak btw :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

serwus :)

pamietajcie, ze takie dofinansowanie ZOBOWIAZUJE Was do utrzymania oficjalnej działalności przez conajmniej rok. A to sie wiąże z regilarnym płaceniem zusów, srusów, i ewentualnymi kontrolami legalności oprogramowania. Dla prowadzących pierwszą działalnosc są znizki w zusach - chyba o połowe ( trzeba to sprawdzić)- ale to powoduje, że tej dotacji zostaje tylko połowa. Z tego trzeba odjąć mase kasy na rózne , pozornie, niewielkie wydatki - typu ksiegowosć itp.

pozdrawiam i zycze powodzenia :)

 

 

ZUS przez pierwsze dwa lata to 30% procent podstawy zamiast 60%, w praktyce około 300 złotych. Pierwsze słysze, żeby to miało jakikolwiek związek z dotacją. Zresztą to by się kupy nie trzymało, bo zarówno dotacja, jak i ulga w ZUS jest skierowana do tej samej grupy osób. Z odejmowaniem niewielkich wydatków też ostrożnie, dotacja przyznawana jest na konkretne rzeczy z dokładnymi wyliczeniami, a nie masz pan i se wydawaj wedle uznania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

serwus :)

wesol : no nie zrozumiałes mnie. wejście w dotacje wiaże się z rejestracją firmy i podatkami , zusami, srusami, księgowością , softem -> więc chyba jest proste, ze występujac o dotacje ( i otrzymujac ją) wchodzi sie w strefe NIEUNIKNIONYCH kosztów. To juz nie frilanserka w doku, gdzie jak nie ma klientów w danym miesiacu to nic sie nie dzieje. Tutaj jest inaczej - płacić trzeba , nawet , gdy nie ma zleceń. taki polski lajf.

pozdrawiam i zycze powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A, w tym sensie, te obliczenia... :). Wszystko ma plusy i minusy, nie będziesz miał zleceń to też podatku nie zapłacisz, bo nie będzie od czego. Sporo rzeczy można wrzucić w koszty, chociażby ten nieszczęsny ZUS, ale także sprzęt, soft, czyns... Możliwość wystawienia fakturki, to też plus... Kwestia kto, co i dla kogo robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wesoł to zależy czy chcesz być Vatowcem, bo jak nie to mniej problemów z biurokracją, ale znów nie odliczysz sobie zakupów... Wydaje się to sprawdzać jeśli mamy spory dochód, wtedy vat jest opłacalny, bo każdy zakup można odliczyć i mamy taniej...

 

na początku jak mało zleceń, to nie będzie z czego odliczać itp.

 

może się ktoś wypowiedzieć w tej kwestii? jakie są doświadczenia vatowców freelancerce??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno otrzymałem zlecenie wykonania samochodu (honda civic). Prace na zlecenie będę wykonywał pierwszy raz. Samochód ma byc bez tekstur, oraz bez wnętrza. Ile powinienem żądac za wykonanie takiego modelu (zakładając, iż projekt będzie dopracowany).

Dziekuje!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czegos takiego jeszcze nie robilem ale tak na oko z 1000zt?

 

A mi sie wlasnie trafily 2 zlecenia i tez mam problem z wycena.

 

jedno to 3 obrazki na kazdym jeden przedmiot( kosmetyki), w wielkiej rozdzielczosci.

 

drugie to animacja 4 sek, na ktorej sa szklane tubki z farba i sie obracaja, w sumie render mi z 10 godzin sie robil. ta animacja ma byc na stronke www, jako taki bajer do menu.

 

ile za to wziac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja tak ni z gruszki ni z pietruszki zapytam, bo propozycja mi sie pojawila:

ile zarabia grafik pracujący w firmie (czyli nie freelancer) przy wizualizacjach architektonicznych we Wroclawiu? (wnetrza i panoramki) ? tak mniej więcej (nie chodzi mi o dokładną cenę, ale o widełki +/- )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loki mialem taki dylemat jak ostatnio na rozmowe szedlem, to byl krakow. Kierowany caloksztaltem opinii forumowych a szczegolnie tego watku (plus maly wywiad wsrod paru osob m.in. paru z tego forum) usredniajac wyszlo mi ze powinienem wolac 2500 netto. Na rozmowie powiedzialem 3tys netto, dostalem propozycje 2tys na 3 miesiace a potem renegocjacja w zaleznosci od efektow pracy.

 

No ale tak jak zawsze, duzo zalezy od firmy, w niewielkich biurach projektowych w malych miastach, pewnie nawet znajda sie takie biura we wrocku, chocby nawet byli zachwyceni portfolio i bardzo chcieli cie zatrudnic to nie beda po prostu mogli sobie pozwolic na taki wydatek. Poza tym nie wiem jak stoisz z portfolio:) Bez niego to chyba beda na samym poczatku traktowac cie raczej jako stazyste i odpowiednio wynagradzac.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas taki jak ugadasz z klientem. Jesli klientowi zalezy tylko na pokazaniu pomieszczenia z "jakimis ladnymi meblami" to wrzucasz jakies modele z biblioteki i jedynie bawisz sie materiami i oswietleniem. Jesli wnetrze ma byc mega dokladne i customowe to na modelowaniu troche schodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostarczony projekt wnętrza w AutoCad i zdjęcia mebli. Render docelowy w 2k.

Ile powinna kosztować taka wizualizacja i jaki powinien być czas na jej wykonanie?

 

wydaje mi sie ze musisz okreslic za co sie placi? w tym wypadku w zaleznosci od kadru render moze byc detaliczny lub prosty, mysle ze za TEN konkretny render to okolo 800 za sprzedaz tej sceny w pliki (np 3ds) to juz ze 3 kola co najmniej, niewiem jaki to renderer a co za tym idzie ile roboty z setupem oswietlenia i materialow...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czytacie tego co napisałem. Więc jeszcze raz:

Dostajesz plik AutoCad'a, kilka rzutów mebli i fotki. Zadanie polega na zrobieniu wizualizacji - jednego ujęcia takiego jak widać wyżej w rozdzielczości 2000x1500pix.

Meble są ściśle określone - zaprojektowane tylko do tego pomieszczenia (wszystko do modelowania), to samo dotyczy sufitu, podłogi itp.

Klienta interesuje: w jakim czasie i za ile. I takie też jest moje pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dostajesz cad plany to co tam do uwzgledniania z dokumentacja projektu, to nie wielkie open plany czy cos zeby sie bawic w takie pierdoly, zmiany wprowadzone od inwestora liczysz oddzielnie zaleznie od ilosci zmian :)

co do czasu to jeden dzien niecaly wystarczy prawde mowiac :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałby zobaczyć ten jeden dzień. Nie obraź się, ale widać, że brak Ci doświadczenia.

Nie zrobisz tego ani w jeden dzień ani w dwa. Najpierw jest telefon, email z informacją, co jest do zrobienia. Siadasz, czytasz wyceniasz – poświęcasz czas. Jeśli się dogadasz – robisz. Dostajesz całość dokumentacji albo tylko część. Potem info, że lady chłodnicze inwestor ma swoje i trzeba je wstawić do wizualizacji, ale niestety nie ma zdjęć. Po pewnym czasie (nie w tym samym dniu) przysyła fotki zrobione telefonem komórkowym. A Ty masz zrobić, żeby lady wyglądały identycznie. Potem nowinka od projektanta, że umywalkę trzeba przestawić, bo się sanepid czepia itp. itd. I wszystko na wczoraj…

Owszem, kiedy wszystko jest dograne można to zrobić szybko, ale do wyceny musisz przyjąć, że będą korekty, zmiany i poprawki. Spróbuj wytłumaczyć, że wymiana krzeseł wymaga dodatkowego modelowania, potem renderingu i jeszcze poprawek w photoshopie.

Jeśli wykonasz taka wizualizację w kilka dni za 500zł odejmiesz od tego VAT, ZUS, koszt sprzętu, softu, potem podatek, zapłacisz koszty za prąd itp. i zostanie Ci...100zł? Ile miesięcznie zrobisz takich wizek? 4-6 to max. Licząc zysk z każdej 100zł to ile zarobisz na czysto? Ja wiem, że jest wyścig szczurów itp. ale bez przesady…

A jak to się ma do kwoty 2,5k netto dla początkującego grafika? Wiesz ile to brutto? Ile pracodawca do tego dokłada? Ile kosztuje wyposażenie jednego stanowiska w sprzęt+soft? Potem aktualizacje, wymiany sprzętu na nowszy, urlopy, chorobowe, premie, karpiówki...

A przecież freelance ma być bardziej opłacalny…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

he sorry stary ale sam nie wiesz jak bardzo sie mylisz, wizka jest banalna nic w niej specjalnego, piszesz o krzeslach, ile zajmuje tobie wymodelowanie krzesla to juz twoja sprawa.

Hheheh a to z tym stanowiskiem i sprzetem to smiechu warte bo jakiego pracodawce to interesuje ? wizka jest prosta do zrobienia i tyle. Dostajesz info cady, jakied dodatkowe szkice od projektanta i robisz w wizce 4 sciany, podstawowe kanapy, w ktorych shadery leza podobnie jak oswietlenie.

Co do czasu oddania wizki to wierz mi na slowo ze nie raz przyszlo mi siedziec do 6 rano w pracy bo ciagle zmniany od projektantow ktorych raczej nie obchodzilo do ktorej pracuje, musialo byc zrobione i tyle wiec nie wyskakuj z tym brakiem doswiadczenia.

Prosiles o wycene wiec wycenilem, a sam takiej wizki bym nawet za 200zl nie kupil :]

pozdro !

ps. jeden dzien na zbudownie i oswietlenie sceny nie mowie o poprawkach !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hcpiter: Popracowalbys nad wiekszymi projektami gdzie udzial w podejmowaniu decyzji bierzy caly pion ludzi to przyznalbys racje KICI. Faktem jest ze najbardziej projekty wydluzaja wlasnie klienci i ich przerozne pomylki, dlatego warto sobie na starcie wziac na to poprawke przy wycenie, poniewaz takie dosylanie kolejnych wycen za kazda drobna zmiane nie wplywa pozytywnie na relacje pomiedzy Toba a klientem.

 

Idelnie jest pracowac w biurze ktore zajmuje sie zarowno projektami, jak i vizualizacjami przynajmniej ma sie wplyw na szybkosc podejmowania decyzji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MF Gdybys czytal dokladniej to co napisalem to bys wiedzial ze chodzi tylko o ta wizke a nie o projekt gdzie udzial caly pion :]

P.S Napisalem wczesniej ze nie jest to wielki open plan czy duuzy projekt gdzie pracuje cala grupa ludzi a sam przyznaj ze przy tym projektcie wyzej wymienonym raczej nie pracowaly wiecej niz 2 osoby !

peace i czytajcie ze zrozumieniem :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

he sorry stary ale sam nie wiesz jak bardzo sie mylisz, wizka jest banalna nic w niej specjalnego, piszesz o krzeslach, ile zajmuje tobie wymodelowanie krzesla to juz twoja sprawa.

Oczywiście, że jest prosta, ja nigdzie nie napisałem, że jest trudna. Tylko, że Ty podchodzisz do niej jak pracownik firmy, do którego podszedł szef z pytaniem: "W ile to machniesz?" A Ty mu to: "Taki banał? Z placem w d. w 2 godziny". OK, ale teraz spytaj szefa ile za ta wziął i ile faktycznie przewidział czasu na zrobienie tej wizualizacji.

 

Hheheh a to z tym stanowiskiem i sprzetem to smiechu warte bo jakiego pracodawce to interesuje ?

Jak możesz tak pisać? Przeczytaj jeszcze raz co napisałeś. Chyba masz na myśli zleceniodawcę. Pewnie, że nie podajesz w kosztorysie wizualizacji ile kosztuje monitor na którym będziesz pracował i w jakim stopniu on się zużyje podczas tego projektu, ale musisz to uwzględnić w swojej wycenie. To również jest koszt powstania wizualizacji.

 

Co do czasu oddania wizki to wierz mi na slowo ze nie raz przyszlo mi siedziec do 6 rano w pracy bo ciagle zmniany od projektantow ktorych raczej nie obchodzilo do ktorej pracuje, musialo byc zrobione i tyle wiec nie wyskakuj z tym brakiem doswiadczenia.

Właśnie siedzenie do 6-tej rano wynika z braku doświadczenia. Nie przewidziałeś, że jednak 2h na projekt nie wystarczą.

 

Prosiles o wycene wiec wycenilem, a sam takiej wizki bym nawet za 200zl nie kupil :]

pozdro !

ps. jeden dzien na zbudownie i oswietlenie sceny nie mowie o poprawkach !!!

Tak, prosiłem o wycenę, wyceniłeś - dzięki. Chodziło mi raczej o wycenę przez grafików prowadzących własną działalność gospodarczą lub rozliczających się na umowę o dzieło. Zaraz po podaniu informacji, że zrobisz to w jeden dzień za 500zł spłoszyłbyś 90% zleceniodawców a pozostałe 10% zarzuciłoby Cię pytaniami typu:

"To cena netto czy brutto?" "Jest pan VAT-owcem?" "Jest pan pewien dotrzymania terminu?" "A co jeśli pan go nie dotrzyma?"

 

Ok, jesteś dobry, znasz się na wizualizacjach. Ale to nie wystarczy, żeby na nich zarobić. Trzeba uwzględnić wszystkie koszty, możliwość wyskoczenia w czasie robienia projektu z napiętym terminem jakieś innej wyceny, wymagającej wgryzania się w dokumentacje itp.

Ja nie piszę tego wszystkiego personalnie do Ciebie, tylko ogólnie. W końcu to forum :-)

Nie wszyscy podając kwoty za swoją pracę uwzględniają koszty. Kwotę jaką podają klientowi widzą jako zysk - a tak nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mf to teraz mi powiedz co maja robic inne osoby jezeli masz cad plany zdjecia itp ? Bo tego nie rozumie tym bardziej ze klient ma juz to zaprojektowane i oczekuje tylko wizualizacji ktora sam wymyslil nie zatrudnia grupy specjalistow od designu oswietlenia i innych pierdol poza tym sam kicia napisal o freelancerce wiec troszke sie zakreciles w tym co piszesz.

Kicia jezeli tak perfekcyjnie wyceniles wizke i masz duze doswiadczenie to po co stawiasz posta z takim pytaniem ? A wogole to w swoich wyliczeniach zapomniales wspomniec o cenie krzesla na ktorym bedziesz pracowal upa windowsa rachunku za telefon wode i Internet bo wkoncu zleceniodawca rowniez to bedzie bral pod uwage ;)

edit co do doswiadczenia to gdzie napiealem ze jestem super pro mega grafik ktory robi wizki i sa zatwierdzane odrazu bez poprawek ale zauwaz tez to ze ja pisze o zrobieniu wizki i wyslanie test renderu do klienta a ze siedze nieraz bardzo dlugo to chyba juz problem projektanta ktory co chwile nanosi poprawki nie mowie o tym zeby ci koles kazal wlaczyc gi albo zrobic pozadnie material kanapy czy to ze zle odczytales plan bo to przypal jakis chyba, tylko takie czysto techniczne kolorystyka czy umeblowanie ale co ja bede pisal ty to napewno wiesz z duzym doswiadczeniem w wizkach

A co do tego pytania o to ile szef za to dostal i ile czasu ma to mnie juz to najmniej interesuje bo tygodniowa wyplata mi wystarcza a ze zrobie to szybciej to bede mial wiecej czasu na opiep...sie i swoje sprawy :) Proste !

pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oh hcpiter: Wbijajac sie w Twoja polemike, nie zakrecilem sie, robiac projekt zawsze jest opcja ze wyslesz draft i akurat klient zazyczy sobie zmiany, nawet wbrew temu co wyslal wczesniej ;)... Klienci juz tak maja.

 

A wliczanie wydatkow typu media, sprzet, licencje do ceny jaka sobie zyczysz to podstawa, jest to jeden z powodow przez ktory koszt pracy grafika nie jest niski w porownaniu do innych zawodow ;)... Nie obchodzi to ludzi zatrudnionych na etat i oczywiscie piratow klepiacych na sprzecie od mamy.

 

pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hcpiter dla ścisłości: krzesło na którym będę siedział podczas pracy, up windows, rachunek za telefon i internet - tak, koszty jak najbardziej, woda - nie :] no chyba że do chłodzenia wodnego komputera ;-)

Po co stawiam posta z takim pytaniem? Przyznaje trochę prowokacyjnie, żeby nie podcinać gałęzi na której wszyscy siedzimy.

Jeśli zleceniodawca przed chwilą rozmawiał z Tobą przez telefon (zakładam że nie masz swojej firmy i możesz zrobić zlecenie po godzinach w domu) podajesz mu termin i koszt i potem dzwoni do mnie (żeby sprawdzić jak u konkurencji) i słyszy trochę dłuższy termin i wyższa cenę, to co sobie myśli? że chcę go naciągnąć! A to przecież nieprawda. Mówię tylko, że jeśli ktoś pracuje w firmie na etacie to raczej nie ma wglądu w wyceny swojego pracodawcy. A ten uwzględnia przy wycenie koszt utrzymania grafika, sprzętu, softu, konserwatora powierzchni płaskich itp.

U mnie (freelance) będzie taniej niż u Twojego szefa, ale nie powinno być dużo drożej niż u Ciebie po godzinach. Więc swoją wyceną masz duży wpływ na moje ceny.

 

Pozdrawiam

P.S. Nie podważam tego, że ktoś dobry zrobi to w jeden dzień. Ja nie zrobię ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale zauwaz tez to ze ja pisze o zrobieniu wizki i wyslanie test renderu do klienta

 

Po co komu taka wycena cząstkowa? Lepiej uwzględnić wszystko odtrazu dla klienta niż później ma marudzić że trzeba dopłacić.

 

Hcpiter, nie najezdzam, ale naprawde inne są realia. Zgadzam się w 100% z Kicia i MF popierając to swoimi własnymi doświadczeniami z którymi borykam się już kilka lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności