Skocz do zawartości

Ile wziąć za robotę? Na ile to wycenić? Zarobki grafika?


batonx

Rekomendowane odpowiedzi

uwaga uwaga, nie chce mi sie odpalac skanera, ale cytat z dodatku do

Newsweek Polska "mała firma w internecie", str. 7, artykul Wykreuj Wlasna Wizytowke Piotra Zielinskiego

"Koszt strony wykonany w technologii html to wydatek okolo 5 tys zl, html/flash - 7tys zl, a flash - 9tys zlotych. Czasem mozna dokupic inne uslugi, np. wersje w jezyku angielskim, niemieckim czy rosyjskim"

 

co myslicie?

 

Czasami wydaje mi się czytając gazety, że piszący je żyją w jakiejś innej Polsce niż ja. Szczególnie daje mi do myślenia temat rosnących płac, których nijak nie mogę przyuważyć ani w stosunku do siebie ani wśród moich znajomych... Ale może obracam się nie w tym towarzystwie co trzeba ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W radiu Erewań był kiedyś taki dowcip:

 

"Droga redakcjo, w telewizji wciąz mówią, że ceny mięsa, warzyw, nabialu, chleba i wódki wciąż spadają, a mimo to moja lodówka wciąż jest pusta. Co mam zrobić? Głodny słuchacz."

 

"Głodny słuchaczu, proponujemy Ci podłączyć lodówkę do telewizora. Redakcja".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uwaga uwaga, nie chce mi sie odpalac skanera, ale cytat z dodatku do

Newsweek Polska "mała firma w internecie", str. 7, artykul Wykreuj Wlasna Wizytowke Piotra Zielinskiego

"Koszt strony wykonany w technologii html to wydatek okolo 5 tys zl, html/flash - 7tys zl, a flash - 9tys zlotych. Czasem mozna dokupic inne uslugi, np. wersje w jezyku angielskim, niemieckim czy rosyjskim"

 

co myslicie?

Myśle, że na wszelkie takie wyceny trzeba patrzeć z dużym przymrużeniem oka, 5k za html ? Ja robiłem za 8% tej ceny (fakt, że dla znajomego), 9k za flash - no ok, ale pytanie, co ma być w tym flashu, czy tylko pare jeżdżących ramek, czy cały sklep internetowy, albo jakieś interaktywne bajery typu projektowanie sobie mieszkania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość User190

Panowie, źle Wam?? Ja nie rozumiem waszego zachowania. Im więcej ludzi będzie pisało, że za jedną stronę trzeba zapłacić 5k PLN tym więcej osób będzie płaciło taką cenę! Dlaczego Wy narzekacie? Cieszcie się i głoście dobrą nowinę!! :) Poza tym myślę, że te ceny nie są wzięte z kosmosu - idźcie do dużej agencji i zapytajcie ile chcą za stronkę korporacyjną. Myślę, że poniżej 5k raczej nie schodzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, źle Wam?? Ja nie rozumiem waszego zachowania. Im więcej ludzi będzie pisało, że za jedną stronę trzeba zapłacić 5k PLN tym więcej osób będzie płaciło taką cenę! Dlaczego Wy narzekacie? Cieszcie się i głoście dobrą nowinę!! :) Poza tym myślę, że te ceny nie są wzięte z kosmosu - idźcie do dużej agencji i zapytajcie ile chcą za stronkę korporacyjną. Myślę, że poniżej 5k raczej nie schodzą.

 

ja tam sie ciesze oczywiscie ze tak napisali, kiedys w programie na tvn "firma" (co tydzien wybierali jakis biznes i omawiali dokladnie co i jak trzeba) mowili ze strona to koszt minimum 3tys zlotych, tez sie cieszylem, wiec teraz tym bardziej

 

zacytowalem to jako ciekawostke, tym bardziej ze dodatek to nosi tytul

mala firma w internecie :) duzeym firmom i korporacjom nie potrzeba dodatku w neewsweeku opisujacego jak sie zorganizowac jak sie firme zaklada :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaka firma - jak np. sklep internetowy, z dynamiczną bazą danych, łatwą do zmieniania chociażby co godzina, arkuszami, automatycznymi zamówieniami i takimi duperelami to chyba ta kaska nie jest jakaś wygórowana ;)

 

No ale ja tam się nie znam na robieniu stron internetowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a moze Stowarzyszenie Rzemieślników i Artystów Komputerowych ? (chwytliwy skrót: SRAK) :D

 

heh ja nie zarabiam na tym co robie na razie ani grosza *(wszystko do "szuflady") bo poziom nie ten, ale kiedys mam nadzieje dobic do pulapu rozsądnej gotówki - no a 6k za strone brzmi całkiem przyjemnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niech się przestawi na spawanie blach i metali - robota w Niemczech za 2000 - 2500 euro od ręki. Szkolenie około tygodnia (porównajcie to sobie ze studiami :) )

badz w danii za troszke ponad 70zl/h ... jak u ojca chrzestnego w firmie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

to scisle zalezy od tego w jaki sposob sprzedajesz i co ktos bedzie z tym robil, wiec podaj wiecej szczegolow, modele dobre.

-maja byc dolaczone do plytki z modelami i sprzedawane

-maja byc sprzedawane oddzielnie dalej komus

-ktos chce je wrzucic do gry po przerobkach detali na normal mapsy

-ktos chce je odkupic i miec wylacznosc na ich uzywanie

-ktos chce miec tylko prawo do uzycia ich w swojej animacji/obrazku

-jest duzo roznych mozliwosci :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisze Arturro - wszystko zależy do czego to ma iść. Bo na przykład jak na płytki z modelami albo do dalszej odsprzedaży to możesz chcieć mieć z tego tytułu tantiemy. Poza tym jeszcze pytanie czy sprzedaż majątkowych praw autorskich (nie możesz już dalej używać modeli, pokazywanie na otwartym portfolio jest problematyczne), czy może licencja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pokazywanie na otwartym portfolio jest problematyczne

dlaczego? możesz to rozwinąć? bo właśnie mam portfolio offline i tam też pare modeli ze zleceń z umową z przekazaniem praw majątkowych i niewiem czy moge to umieścić w internecie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o rozpowszechnianie utworu co do którego nie posiadamy majątkowych praw autorskich. Dotyczy również utworów pochodnych. Zabronione w kodeksie karnym. Jako że nasze portfolio powinno być ogólnodostępne przez www, podpada pod rozpowszechnianie. Jak na to by spojrzał sąd? Nie wiem i wolę się nie dowiadywać. Czekam aż zostanie wydany jakiś wyrok w podobnej sprawie. Do tego kodeks cywilny - wypłata do pięciokrotności wartości utworu, nakaz zniszczenia go i utworów pochodnych oraz naprawienia szkód. Pamiętać należy że prokuratura może sama podjąć działania, jednak żeby sprawa znalazła się w sądzie, właściciel autorskich praw majątkowych musi złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. W tym konkretnym przypadku zawiadomienie takie może zostać złożone już po rozpoczęciu działań przez organy ścigania. Mniej więcej oznacza to że do umowy o przekazaniu praw autorskich należy sobie włączyć klauzulę zezwalającą na rozpowszechnianie utworu na określonych zsadach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.krolewskieprzedmiescie.pl/

jedna z najdroższych stron internetowych jakie znam (robiłam ze swoim facetem w tym projekcie), trwał parę miechów,a inwestycja w samą stronę i jej "stronę graficzną" jest chyba nie do policzenia, pracował nad tym zespół 10 osób i każdy słono dość zarobił, ech...dużo by gadać, myślę że na sam projekt mogło pójść...razem wszystkich inwestycji ze 120tys, może i więcej- szef kupował nawet pod to komputery i licencję maxa, zajrzyjcie na wizkualki-widoki cylindryczne w planach;) (chociaż badziewne, ale chłopaki wciąż to poprawiają...)

generalnie grafa nie największej klasy, ale musiało to coś policzyć, bo pomieszczeń było chyba ponad 1000 do wrenderowania...

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wypaleniu normali ma to pójść do jakiejś gry. Chciałbym spisać taką umowe żebym bez przeszkód mógł te modele dalej pokazywać i móc je sprzedać np. a żeby kupiec mógł je wykorzystać w pewnym stopniu, no i żeby nie mógł ich rozprowadzać inaczej niż poprzez ta gre czy cośtam:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.krolewskieprzedmiescie.pl/

jedna z najdroższych stron internetowych jakie znam (robiłam ze swoim facetem w tym projekcie), trwał parę miechów,a inwestycja w samą stronę i jej "stronę graficzną" jest chyba nie do policzenia, pracował nad tym zespół 10 osób i każdy słono dość zarobił, ech...dużo by gadać, myślę że na sam projekt mogło pójść...razem wszystkich inwestycji ze 120tys, może i więcej- szef kupował nawet pod to komputery i licencję maxa, zajrzyjcie na wizkualki-widoki cylindryczne w planach;) (chociaż badziewne, ale chłopaki wciąż to poprawiają...)

generalnie grafa nie największej klasy, ale musiało to coś policzyć, bo pomieszczeń było chyba ponad 1000 do wrenderowania...

pzdr

Siemanko mam pytanko.

Wiesz może jaki plugin do flasha zostal użyty do zaimplementowania tych interaktywnych widokow mieszkanek / a jaki do eksportu z maxa?

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wypaleniu normali ma to pójść do jakiejś gry. Chciałbym spisać taką umowe żebym bez przeszkód mógł te modele dalej pokazywać i móc je sprzedać np. a żeby kupiec mógł je wykorzystać w pewnym stopniu, no i żeby nie mógł ich rozprowadzać inaczej niż poprzez ta gre czy cośtam:P

 

No to masz problem bo licencji do gry nikt raczej nie kupi (można ją wypowiedzieć po upływie dwóch lat). Po prostu ryzykowne dla wydawcy. Poza tym takie ograniczanie dla kupującego jest kłopotliwe, bo co z materiałami promocyjnymi? Co z emisjami tv zawierającymi twój model itd. itp. Ale jeżeli kupujący zgodzi sie na licencję, to najlepsza dla Ciebie opcja, bo masz dalej pełne prawa majątkowe do utworu.

 

Pewnie jak na rozpowszechnianie w celach informacyjnych...
A co to za definicja jest? Bo z tego co wiem to w prawie karnym taka nie istnieje. Co więcej przy rozpowszechnianiu cudzego utworu nie ma znaczenia czy jest to robione w celu osiągnięcia korzyści materialnej czy nie. Jest zabronione generalnie a jedynym wyjątkiem jest ograniczony użytek prywatny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do zrobienia plakat (w kilku wersjach) dla niezbyt dużej, ale działającej juz kilka lat firmy zajmującej się imprezami integracyjymi/szkoleniami dla firm (paintball, quady, zorbing, itd.), format 100x70.

Nietypową sprawą jest to, że mam działać na "szablonie", który zrobił kiedyś ktoś inny jako folder - chodzi o to, że plakat ma wygladać podobnie do folderu, który już posiadają.

Oprócz tego naklejka na cd- także na podstawie tego samego folderu.

 

Jak to ma się do praw autorskich, które dalej posiada twórca folderu? Klient twierdzi, że nie będzie problemu (podobno to jakis daleki znajomy), ja mam małe obawy. Może ktoś miał podobne zadanie i sie podzieli doświadczeniem ;)

 

Poza tym nie wiem jak to wycenić - w opcji z wykorzystaniem szablonu to będzie niedużo roboty, ale z drugiej strony chcą ode mnie wyciągnąć plik rozbity na warstwy, tak aby pozniej ew mogli sami coś zmieniać.

Jakieś propozycje i rady? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa nie w prawach jakie posiada ów twórca folderu, tylko jakie prawa posiada klient który ów folder daje Ci do przeróbki, w umowie winna więc znaleźć się adnotacja o dostarczeniu "materiałów źródłowych" w postaci wyżej wspomnianego folderu, żeby jakby co nie było, że Ty "ukradłeś" folder i go wykorzystałeś komercyjnie, tylko Twój klient Ci do dostarczył i kazał na nim się opierać/pracować.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu znów się zaczyna problem. Bowiem mieliśmy update autorskiego prawa cywilnego. A mówi ono mniej więcej tyle że za niezawinione (tak byłoby w przypadku umowy skonstruowanej z przekazaniem materiałów źródłowych) wykorzystanie cudzych dzieł co do których nie posiadamy majątkowych praw autorskich, autor może domagać się zadośćuczynienia w wysokości potrójnej wartości wykorzystanego dzieła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc, mam 2 krotkie pytanka ktore bardzo mi pomogą, ile powinienem wziasc za wykonanie modelu high poly ( 22 000 poly ) na potrzeby gier razem z teksturami i normal mapą?

 

Kolejna sprawa wyglada tak , że pozniej bede musiał zrobić kolejne postacie (około 30) z optymalizacja na mniejszą rozdziałke (12 000 poly), to by była postać 22tys poly i 12tys poly i za to tez niewiem ile wziasc .... pozniej bede robil wiecej postaci do tego samego projektu, i niewiem czy powinienem liczyc osobno za kazda postac tyle samo co za jedną, czy jakas znizkę dużą za to że duzo bede robił... chociaz pewnie zleceniodawca tak bedzie chciał. Mam spore doświadczenie i wykonanie postaci jest na wysokim poziomie.

 

dzieki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robie jedno zlecenie juz od jakiegos czasu, interior, dosc zlozony jak na moj gust. Juz zblizam sie do konca i klient mowi ze poza renderami chcialby scene 3d bo ktos inny zrobilby mu z tego animacje. Wiem ze powinienem za to liczyc dodatkowo, ale ile? Zlecenie wycenilem sobie tez wlasciwie bez zadnego kryterium, ot tak, zobaczylem co mam zrobic i sobie pomyslalem ze "tyle bym za to chcial". Teraz wiem tez ze za malo ale to inna sprawa. Chodzi mi o to - ile brac dodatkowo za przekazanie plikow zrodlowych?

Wyceniajac zlecenie wyceniam wlasciwie ilosc pracy jaka wykonam wiec de facto biore za wszystko zwiazane z tworzeniem sceny a nie za same rendery wiec mozna tez powiedziec ze rownie dobrze moge pliki odddac bo wlasciwie klient zaplacil za ich utworzenie. Ale gdybysmy wczesniej ustalili ze maja byc tylko rendery, a potem klient zazyczy sobie tez scene to jak to traktowac?

 

Tak btw. nie wiem czy bede cos wolal za to, mysle ze raczej nie, na poczatku nie bylo wlasciwie powiedziane co mam dostarczyc, wzialem za pewnik ze rendery wiec klade na karb wlasnego niedoswiadczenia i nauczki na przyszlosc zeby ugadywac wszystko dokladnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekazywanie sceny zawsze jest niezręczne i pewnie każdy niechętnie by to robił. Możesz zrobic np tak: powiedz że przekażesz ją bezpłatnie a następnie zainstaluj jakiś rzadki plugin do maxa i zapisz scene z nim wtedy koleś od animacji tego nie otworzy i może zwątpić to ty powiesz że jak on sobie nie radzi to ty zrobisz animke za dodatkową kasę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności