Jump to content
  • 0
n-pigeon

Szybkie odpowiedzi na proste pytania. Blender Q&A

Question

Jeśli masz pytanie lub drobny problem z migracją w związku z Blenderem, typu "gdzie podział się przycisk XYZ" i nie chcesz tworzyć z tego powodu nowego wątku, jest to miejsce dla ciebie ;)

Edited by n-pigeon

Recommended Posts

• 0

Macie czasami problem z "export selected objects" przy exporcie do FBX? Już nie wiem od jak dawna w różnych wersjach mam ten problem, że czasami nie mogę ze sceny wyexportować zaznaczonego obiektu/obiektów, bo wypluwa pustą scenę ważącą 4 kb. Muszę usuwać wszystko inne i dopiero exportować wybrany obiekt bez tej opcji, później ctrl+z. Jest to dość wkurzające i nie mogę znaleźć przyczyny tego. Nie wiem od czego to zależy, że raz działa dobrze, a raz nie. Jak utworzę nowy plik ze świeżą sceną to działa ok, ale często dzieje się tak, że pracuje nad jakimś modelem kilkadziesiąt/kilkaset godzin, tworząc sobie nowe pliki (ręczne backupy) i w pewnym momencie przestaje działać ta opcja. Ktoś coś?

• 0

Czy twój obiekt ma modyfikatory które odwołują się do innych obiektów albo masz constrainy, grupy, parenty, duplikatory?

• 0

Czasami tylko array np. do rotacji empty plain axis, reszty prawie na pewno nie. Ale nawet w plikach, których i arraya nie używałem pojawiał się ten problem.

• 0

Huh. Ja eksportuje FBXy setkami i takich problemów nie miałem jeszcze nigdy. Masz jakiś plik na którym da się to zreprodukować?

• 0

W ostatnim czasie niestety same komercyjne rzeczy, więc nie mogę udostępniać. Właśnie kilku kolegów z pracy też śmiga na blenderze i nie mieli takich problemów. Ja też zresztą nie od wczoraj pracuje w blenderze (komercyjnie ponad 3 lata) i też exportowałem setki modeli.

Bardzo często pracuje z CADami, nie zawierają niby nic specjalnego, poza tym że zwykle to kilka-kilkanaście tysięcy obiektów i setki materiałów.

Chociaż teraz sprawdzam po swoich starych scenach jak robiłem modele sobie bez CADów i póki co nie widzę tego problemu. Może jednak istnieje tu jakiś związek z tymi CADami. Ale wywaliłem już wszystkie obiekty z cada, a problem w pliku na którym teraz pracuję, wciąż jest.

@Boris pamiętam, że też kiedyś tak przenosiłem jak piszesz (shift + f1 w kompletnie nowej scenie/pliku) i działało, ale też upierdliwe jak zdarza się więcej niż raz.

• 0
Guest e=mc^2

siema,

sa jakies skroty do manipulatorow?(translate/rotate/scale) ? chodzi mi o manipulatory , nie o skroty g/r/s

• 0
siema,

sa jakies skroty do manipulatorow?(translate/rotate/scale) ? chodzi mi o manipulatory , nie o skroty g/r/s

kiedyś były (stary blender 2.4) ale teraz już nie ma - jedynie Ctrl Spacja to hide:

https://docs.blender.org/manual/en/dev/editors/3dview/object/editing/transform/control/manipulators.html?highlight=manipulators

ale jeżeli ich bardzo potrzebujesz to musisz sobie podpiąć kod w input:

https://blender.stackexchange.com/questions/19352/hotkey-for-selecting-transform-manipulator-type

edit - podwójne wciśnięcie osi (xyz) przełącza world na local.

Edited by andy_a

• 0
Guest e=mc^2

ok, dzieki

• 0

Czy istnieje możliwość spakowania całego projektu do jednego pliku? Tak żeby go posłać na render farmę. Relatywne ścieżki w render layerach i render output mam poustawiane ( //xxx). Pytanie co z teksturami, jeżeli są w inny miejscu niż sam projekt. Trzeba je przeklikiwać, przenieść do folderu ze sceną i ustawić relatywne scieżki? Czy jest może jakaś łatwiejsza metoda? Jakie macie w tym doświadczenie?

Widzę że jest pakowanie do jednego pliku blend. -Pytanie czy jest to pewne rozwiązanie? Ma ktoś doświadczenie?

Edited by Kryzys

• 0

file -> Extarnal data - może dużo nie używałem ale nigdy nie miałem z tym problemów spakowaniem / rozpakowaniem itp

• 0

Jak mowi szczuro - nigdy nie mialem problemu a wyslalem tak dziesiatki plikow do klientow.

• 0

Hej,

Wymodelowałem sobie jakiś tam pattern i chciałbym zamienić go w texture/normalke. Nie mogę znaleźć info jak to zrobić.

Dzięki.

• 0

Musisz stworzyć plane z UV i wypalić na niego te wymodelowane obiekty. Googlaj: Normalmap Baking, Cycles Baking.

• 0

hej, jak zrobic szereg/rząd obiektow gdzie kazdy nastepny jest oddalony od poprzedniego i dodatkow obrocony w osi z o jakis kat , np mam plot w lini prostej ale chce dodatkowo zeby kazdy szczebel byl obrocowny wzgledem poprzedniego o jakis maly kat ,probowalem z array ale zapetla mi sie to

• 0

Array ale przy użyciu innego obiektu do prowadzenia duplikatów.

• 0

robiłem array z pomocniczym empty, ktory przesynalem w osi x o jakas odleglosc i obrocilem w osi z o jakis kat i zapetla, tzn nie idzie obiekt duplikowany wzdluz osi x tylko zaczyna zakrecac na os y

Ktoś z Was umie coś takiego zrobić?

Edited by drakul

• 0

Hej, dostaje taki error gdy używał GPU rendering,

wiecie o co może chopdzić?

[ATTACH=CONFIG]104027[/ATTACH]

• 0
robiłem array z pomocniczym empty, ktory przesynalem w osi x o jakas odleglosc i obrocilem w osi z o jakis kat i zapetla, tzn nie idzie obiekt duplikowany wzdluz osi x tylko zaczyna zakrecac na os y

Ktoś z Was umie coś takiego zrobić?

particlami :)

• 0

Od jakiegoś czasu używam Blendera a teraz mam pytanie. Jak to jest z performance w Blenderze? Jak mam obiekt co ma 480 tys. tris i chce go powyginać, używam Lattice albo Simple Deform i to muli niemiłosiernie. Tak samo jak próbuje wejść w edit mode. Jest jakaś akceleracja albo coś co po włączeniu pomoże? Dla porównania maxowy Bend czy samo przesuwanie poligonów chodzi gładko bez przycięcia.

• 0

Jaką masz specyfikacje? Stery aktualne? Tryb viewportu? Lattice i simple deform działają błyskawicznie. Nawet na tak gęstej siatce to powinno działać w realtime.

• 0

AMD FX 8320e @ 4,4 GHz

MSI Radeon R8 380 2GB

8 GB DDR3 1866 MHz

Sterowniki aktualne. Tryb viewportu??? Wrzucam screena zakładki system:

8765e27074f0a127.png

• 0

Twój procek ma dosyć małą wydajność jednego rdzenia. Może w maxie te operacje korzystają z wielu wątków a w blenderze z jednego. Anyway, ja na swoim startym 7 letnim kompie uzyskuje przy dokładnie tak gęstej bryle 8 FPS w animacji Latticea. Może nie realtime ale muleniem tego bym też nie nazwał, pozwala płynnie pracować.

W temacie Edit Mode. Obecna wersja blendera korzysta ze starej technologii renderowania linii i dlatego tak to muli. To się zmieni za kilka miesięcy w wersji 2.8 gdzie przechodzą renderowanie siatek shaderami. Trzeba poczekać.

• 0
@Monio co się dzieje z tym :

https://rightclickselect.com/p/modeling/gkbbbc/harden-normals-option-in-bevel-modifier

zostało to już wdrożone ? Jeśli tak to gdzie ? To miało wejśći do YAVNE czy gdzieś indziej ? Bo YAVNE jest sprzed roku i nie wiem czy to dodał.

Mhm, w sumie lepiej by było, gdyby po prostu można było dało dać update YAVNE jako modyfikator. (i w ogóle jakby dało się robić addony w postaci modyfikatorów)