Skocz do zawartości

Drobniejsze newsy, ciekawostki, misc


KLICEK

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 12.12.2023 o 11:27, adek napisał:

No nie sądziłem, że zrobią taki ruch. Nadal ich przewaga to global, a nie rynek lokalny. Max3D.pl też przynosi straty, reklamy w internecie umierają (regulacje, zgody). Użytkownicy nadal więcej czasu spędzają w social mediach.

Ciekawe czasy, ale i smutne. 

@adek no to czas jakąś zbiórkę zrobić. Nie wszyscy robią w VFX :), więc pewnie ktoś się znajdzie chętny 🙂

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, alex3d napisał:

@adek no to czas jakąś zbiórkę zrobić. Nie wszyscy robią w VFX :), więc pewnie ktoś się znajdzie chętny 🙂

Chyba pisaliśmy jednocześnie i moja odpowiedź wskoczyła przed Twoją wiadomość.

Na razie odblokujcie AdBlocki jeśli macie. Natomiast nie ma żadnych dziwnych reklam, w tej chwili polegamy na reklamach Google kontekstowych. Natomiast to też jest pewien problem dzisiejszych czasów. I tutaj przez regulacje robi sie jeszcze ciekawiej. 

Za jakiś czas paywall będzie jedynym wyjściem. 

Miałem pomysł taki kiedyś, aby wprowadzić konta PRO - czyli taki donate (droższa wersja silnika ma coś takiego) - i wtedy takie osoby mogą przeglądać serwis bez reklam + dostają jakieś oznaczenie.

Ale żeby to się zwróciło nie wiem czy tyle osób by z tego skorzystało. Z tego co kojarze to koszt +200USD rocznie do licencji 🙂 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może faktycznie jakiś patreon albo coś? Kokosów pewnie z tego nie będzie, ale może ułatwi utrzymanie strony. Ja bym się dorzucił. Na nowy narybek to pewnie nie ma co liczyć, takie fora to już elegancki relikt z bardziej cywilizowanych czasów (chlip:(), a po rewolucjach z AI zainteresowanie grafiką jako sposobem na zarobek pewnie i tak jeszcze spadnie, przynajmniej na jakiś czas.

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, adek said:

Do tego dochodzi lenistwo i dla wielu osób internet będzie zamknięty w obrębie kilku dużych firm. 

To przeniesienie się ludzi na facebooka, discorda czy inne śmietniki to wynik właśnie tego lenistwa bo nie trzeba się tam specjalnie wysilać intelektualnie 🙂 O ile nawet tutaj dawniej zdarzały się posty z pytaniami bez niemal podstawowych informacji to na facebookach jest tego pełno i czasem jeszcze oburzenie po kilku minutach, że jaśnie pan jeszcze nie dostał odpowiedzi 🙂 Większość idzie w bylejakość i łatwiznę i takie są tego efekty.
I chyba sztuczna inteligencja będzie konieczna bo tylko ona będzie mogła się przez ten cały śmietnik zgrabnie przebić bo w normalny sposób już się nie wyszuka informacji tak jak jeszcze kiedyś było standardem. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, SebastianSz napisał:

Może faktycznie jakiś patreon albo coś? Kokosów pewnie z tego nie będzie, ale może ułatwi utrzymanie strony. Ja bym się dorzucił. Na nowy narybek to pewnie nie ma co liczyć, takie fora to już elegancki relikt z bardziej cywilizowanych czasów (chlip:(), a po rewolucjach z AI zainteresowanie grafiką jako sposobem na zarobek pewnie i tak jeszcze spadnie, przynajmniej na jakiś czas.

Tak jak pisałem wcześniej. Na razie brak czasu na ogarnięcie jak to podatkowo rozliczyć. Chyba własne rozwiązane jest zawsze bardziej opłacalne. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Destroyer said:

I chyba sztuczna inteligencja będzie konieczna bo tylko ona będzie mogła się przez ten cały śmietnik zgrabnie przebić bo w normalny sposób już się nie wyszuka informacji tak jak jeszcze kiedyś było standardem. 

 

To w ogóle ciekawy problem - AI pewnie spowoduje spory przyrost śmieciowej informacji w internecie, od generowanych zdjęć, artu czy tekstów, które będą w mniejszym czy większym stopniu zawirać sporo nieścisłości i artefaktów. To czuć już teraz googlując refki, trzeba się namęczyć, żeby odsiać AI, ale z czasem będzie trudniej i wejdzie w inne sfery.

Takie fora jak to, to taki slowfood informacyjny, myślę, że warto, by takie miejsca były. Kurde, człowiek czterdziestki nie ma, a czuje się jak zgred i patrzy jak świat dookoła ucieka xD

  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NA bogi grafiki wszechobecnej! Mam szczerą nadzieję, że max3d.pl nie przeniesie się na facebooka czy tam inną meta-amfetaminę, posty na tamtej platformie są mega chaotyczne, a przynajmniej jak dla mnie.

Na discordzie nie jest lepiej ale trochę bardziej jasne... taki niby "prywatny" IRC z kolorowymi literkami (tak stary jestem i pamiętam IRCa! #pruchno)

Dawejcie jakieś partonite, złożymy się po parę złociszy miesięcznie i jakoś pociągniemy piękną tradycje do ostatniego tchnienia ostatniego użytkownika tego naszego światłego forum!
Doda się jeszcze jakieś programy szkoleniowe, jakiś chat z mega wypasioną laseczką z AI + zdjęcia i filmiki na onlyfansie i jakoś się dobrnie do wymaganej kwoty. Jak by pomysł z lachonem AI wypalił... pamiętajcie! JA to WYMYŚLIŁEM! 

A tak serio, to cholernie było by mi smutno gdyby forum umarło. Gdzie bym wylewał smutki i frustracje na naszą piękną profesję i softy? NO GDZIE! A tak to człowiek zaoszczędzi na psychiatrze i przy okazji pośmieje w zacnym gronie 🙂 

  • Like 1
  • Haha 1
  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Mortom napisał:

A tak serio, to cholernie było by mi smutno gdyby forum umarło. Gdzie bym wylewał smutki i frustracje na naszą piękną profesję i softy? NO GDZIE! A tak to człowiek zaoszczędzi na psychiatrze i przy okazji pośmieje w zacnym gronie 🙂 

Tak jak pisałem wcześniej. Pewnie dla wielu z nas to miejsce i ta społeczność jest bardzo ważna. W innej formie tak fajnie się nie popisze niestety. Jedynie real był by lepszy...

Może zróbmy podziemny krąg w piwnicy u którejś mamy. Pozwoli?  😛 

No ale na razie temat zawieszania maxa nie powstał więc nie ma co siać paniki. Przeniesienie nam nie grozi bo Adek już kiedyś o tym pisał, że nie bardzo. Jakoś przeczekamy, przeżyjemy i w końcu max 3d zatoczy koło i znowu będzie na szczycie 🙂

  • Like 3
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adek no tak pamiętajmy w jakim kraju żyjemy i że skarbówka się umie przypier..ć wg zasady czym uczciwszy tym większa śruba, nawet do piekarza co rozdaje niesprzedany chleb głodnym. To trzeba byłoby aukcję z jakimiś gadżetami - kubek z max3d :)

 

No właśnie straszny syf w tej branży naszej i w ogóle kulturze. Film uzyskuje sukces, studio graficzne kończy żywot wraz z 400 ludźmi na bruku. Ostatnio słuchałem wywiadu, chyba generała Komornickiego, mniejsza z tym, który analizował wtopę ofensywy dowództwa ukraińskiego i powiedział, że cyfryzacja informacji nie zmienia zasad wojny, te zasady są od dawna znane, a to tylko narzędzie, z drugiej strony narzędzie, które zabija wyobraźnię.

Reasumując, bez wyobraźni i tych zasad cyfryzacja informacji nic nie daje. Już nawet o tym AI nie wspominając.

Dlatego ostatnio dla oczyszczenia umysłu, wracam do klasyki kina bez VFX. Obejrzałem wczoraj film "Fucha" z 1983 r., film właśnie o zasadach, zajebisty, na podstawie opowiadania Himilsbacha.

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, michalo napisał(a):

Może zróbmy podziemny krąg w piwnicy u którejś mamy. Pozwoli?  😛 

Mamą nie jestem... ALE jako szlachcic na włościach posiadam aż dwie piwnice! (#BogatyStaryDziadBezGustu)
Pierwsza w starym domu mojej nieżyjącej już babci... ładna, ceglana, niska przestrzeń o wymiarach 6 x 2,5 m z wysokością dochodzącą do 170 cm, dobrze trzyma się ziemniaki i inne warzywa (czyli coś dla nas 😉)
Druga, no tu już trochę bardziej cywilizowane warunki, murowana! Ale tylko pod warunkiem że nie przeszkadzały by wam 3 tony węgla w schludnie ułożonej kupce. Są tam wygodne palety i małe okienko z widokiem na kurnik z prawdziwymi kurami. Okazyjnie trzymam tam jeszcze ziemniaki na obiad i kapustę - trochę capi 😉 
Jeszcze od biedy w starym domu są 3 duże pokoje, zagracone koszykami z przepysznymi przetworami... ale po przemyśleniu sprawy tam chyba tam was nie zapraszam, bo wyżarlibyście mi całe zapasy. A czego jak czego ale dżemikiem to ja się nie dziele!  😉 NO chyba, że ktoś ładnie poprosi 🙂

Godzinę temu, alex3d napisał(a):

Obejrzałem wczoraj film "Fucha" z 1983 r., film właśnie o zasadach, zajebisty, na podstawie opowiadania Himilsbacha.

Jak z tego roku to musi być dobry! Bo to bardzo dobry rok był! 😉 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wracając do sposobu w jaki to zrobili - CGSociety - jestem w lekkim szoku. Wiecie, nadal mieli dobre zasięgi w social mediach. Być może po prostu zmęczenie (ale wtedy zazwyczaj pozostaje kwestia sprzedaży tego). 

Nigdzie nie mogę znaleźć sensownego wytłumaczenia.

https://www.reddit.com/r/vfx/comments/18cz9k7/cgsociety_permanently_shutting_down_on_january_8th/

Bardzo ogólna jest ta wiadomość. I po prostu wyłączyli wtyczkę 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adek no faktycznie nic konkretnego tam nie ma. Może zabrakło sił, a nie chcieli się sprzedać, choć to utopijne myślenie, pewnie coś się wyjaśni lada chwila. To tym bardziej uznanie, że max3d.pl przetrwa takich gigantów. Pamiętam, że polskie forum odnośnie blendera, blenderownia była też na fajnym poziomie merytorycznym, ale jakieś zaniedbania były w działaniu serwera i ta społeczność walnęła wiele lat temu i już się forum nie pozbierało. Ciężko mi sobie wyobrazić, że jest coś lepszego od forum dla kogoś, kto chce się rozwijać w grafice. Forum to praktycznie ten sam poziom co profesjonalne, płatne kursy. Max3d.pl to kopalnia tutoriali.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minutes ago, alex3d said:

Ciężko mi sobie wyobrazić, że jest coś lepszego od forum dla kogoś, kto chce się rozwijać w grafice. Forum to praktycznie ten sam poziom co profesjonalne, płatne kursy. Max3d.pl to kopalnia tutoriali.

Dokładnie, fora były niemal jak dokumentacja ale pisana jak człowiek do człowiekiem a nie maszyna dla nikogo 🙂Czytałem posty problemów które mnie nie dotyczyły żeby się czegoś nauczyć na przyszłość, spróbować samodzielnie rozwiązać problem bo to uczy na sucho samodzielności zanim przyjdzie taka konieczność, im więcej potu przelejesz na treningu tym mniej krwi stracisz w boju 🙂 Choć i byli tacy co przychodzili na gotowe z każdą głupotką którą mozna było wyszukać w 5 sekund na googlach ale takim nie można wróżyć przyszłości chyba że całe życia chcą być prowadzeni za rączę i odwalać najprostszą i żmudną robotę 🙂 

Te bitwy na cgsociety to był ogień, z wypiekami na twarzy się oglądało jakie rzeczy ludzie wtedy tam wyczyniali, czasem nie można było uwierzyć, że to robi jedna osoba 🙂 Masa aktywności, ludzi z branży, devów od softów, szczególnie pamiętam Duncana od Mayi który czasem pomagała albo po dyskusji coś tam dodawali w nowej wersji jak ostatni update do paint effects 🙂 

A potem bardzo szybko i nagle zaczęło to umierać. Były jakieś aktywności jak kurs robienia postaci któy nadal mam gdzieś zapisany, ale już te bitwy to były np sponsorowane od nvidii czy innej korporacji a nie wychodziły od dołu od społeczności. Zmienili wygląd forum na to paskudztwo które było mniej czytelne i odpychało. Zaczęli zamykać czy scalać działy które były mniej popularne i zrobił się organizacyjny choas i jakoś bardzo szybko się to wykruszyło. 

Też się dziwię, że nie próbowali nic z tym zrobić tylko pozwolili temu umrzeć, nawet sprzedać komukolwiek komu się choć trochę chce coś z tym robić a nie pozwolić temu tak zgnić i umrzeć 😕 szkoda 

-edit

widzę że w tym wątku na redicie też mała drama, aww jak za dawnych czasów  😛 

Edytowane przez Destroyer
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fora wymiataja. Discord to taki smietnik. Jak wszystko teraz - szybko,szybko, duzo, bez ladu i skladu. Niby sa te tematyczne rozne tam podzialy ale w kazdym jest nawrzucane jakby do jednego watku wszystko. Jako stary narzekacz - niecierpie discorda 😛 Jeszcze Reddit jakos tam sie broni w miare. Ale fora byly i sa najlepsze z tych co ocalaly jeszcze.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko żadnych przenosin na fb, reddita, discorda czy inne miejsce. Max3d lubię właśnie dlatego, że jest to forum. W ogóle sama idea forum jako miejsca na rozmowy, wymianę poglądów dużo bardziej do mnie przemawia niż te wszystkie późniejsze i obecne wynalazki, które się pojawiły na necie, i które imho się w ogóle nie sprawdzają. Nie sprawdzają się bo nie mają klimatu, ciężko tam znaleźć jakieś archiwalne tematy, czy w ogóle poruszać się po danym temacie/rozmowie. A obecnie to dla mnie plus (wiem, że dla rozwoju samego forum to minus), ale cieszę się, że nie ma tych wszystkich nowych pretensjonalnych osób, wszczynających kłótnie i dramy, których pełno właśnie w innych miejscach.

Co się tyczy CGSociety, to szkoda, ale po tych zmianach, które zaczęli wprowadzać ja osobiście już ich nie odwiedzałem. Lubiłem co prawda od nich artbooki - jak chociażby zbierane przeze mnie Expose - tak więc tutaj żałuję, że już nic nowego się nie pojawi. Ale z for zdecydowanie zawsze wolałem naszego polskiego maxa 😉 A z innych to jeszcze od czasu do czasu odwiedzam Polycount, ale tam też ruch co raz mniejszy i co raz mniej ciekawych tematów się pojawia.
 

  • Like 4
  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@alex3d nikt o przenosinach na sociale nie mówi. To nie jest realne. Każda sieć społecznościowa już tak ścina zasięgi organiczne, że chyba ludzie też to zauważyli. W sensie - max3d w pewnym momencie straciło ruch przez FB. Wszyscy tworzyli swoje strony, grupy.

Ale nie wiem czy dzisiaj ktoś to pamięta, bo zasięci organiczne są na poziomie kilku procent. Czyli zebraliśmy ludzi - 1000 osób, piszemy posta - prawie nikt go nie widzi (chyba, że zapłacimy). I żeby było jasne, ten model był od zawsze tylko FB powolutku zmniejszał te zasięgi organiczne. Teraz chcesz być widoczny płać. I uczciwie 🙂 Tyle, że później osoby, które zbudowały sobie tam zasięgi przestały płacić. 

Faktycznie moim zdaniem jest to ewenement - artstation zajęło miejsce takiego portfolio. 

Bardzo, ale to bardzo ciężko monetyzować tego typu miejsca. Jedyne wyjście to właśnie - paywall czy subskrypcja. 

Od nowego roku zmienia się też prawo jeśli chodzi o reklamy. Szacuje się, że przez wymagane zgody i regulacje reklamy mocno stracą na skuteczności. Zresztą - większość z nas ma AdBlocka więc jak tu żyć? 

Dziwny moment dla internetu bo ludzie strasznie się wkurzają jak widzą cokolowiek za paywallem. Ale pamiętajcie, że to jedyne wyjście dzisiaj. 

Tutaj te wszystkie modele językowe LLM dolewają oliwy do ognia - bo wykorzystują publicznie dostępne treści do nauki.

Jest to kolejny problem wydawców. Teoretycznie ma się dać blokować ich roboty indeksujące, ale w praktyce - publiczne treści, zawsze będzie ktoś kto się tym nie przejmie. 

Sami się zastanówcie czym jest dla was internet dzisiaj. Stawiam, że social media + e-commerce (zakupy) + tv. 

Tak z ciekawości, jeśli pracujecie w firmie i macie kolegów z branży - zachęćcie ich do wrzucenia czegoś tutaj - do galerii czy założenia teczki. Sprawdźcie reakcję. 

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.12.2023 o 12:55, Skyrush napisał(a):

no teraz to chyba głównie discord przejął role forów. Tylko problemem jest nie zbyt czytelny format takiego servera. Ciekawy jestem jaki byłby koszt utrzymania tego forum w formie archiwum, bez możliwości zakładania dyskusji itd.
Jeszcze dodam, że gdzieś w 2024 si-community.com ma podobno się zamknąć. @gryzon pozwolę sobie oznaczyć bo widziałem, że szukałeś na FB licki do xsi, może tam ktoś Ci pomoże.

 

Siedzę na Discordzie na paru kanałach. Niby to jest ok, ale tak jak napisałeś. Przelana wiedza tam przepada. Potem nie ma sposobu by uporządkować to i znaleźć potrzebne rzeczy. 

si-community.com, no wielka szkoda tak jak w przypadku innych for internetowych. 

btw. licencji. Nie pytałem tam jeszcze, może zapytam, ale czarno to widzę.

Dla ciekawostki napiszę coś o tym i tutaj, bo trochę osób tutaj siedzi i może ktoś się wypowie. Problematyka jest dużo bardziej złożona niż zakładałem na początku. O ile udało by mi się kupić XSI z donglem i zainstalować go na dobranym systemie (i być może prawdopodobnie sprzęcie) to musiało by to być coś ze starszych licencji. A gdybym chciał używać XSI z Arnoldem (w co celowałem) to musiał bym mieć 2015 sp1 jeden z ostatnich release od Autodeski, no ale to jest prawdopodobnie niewykonalne, bo licencji nie można sprzedawać pomiędzy użytkownikami, nie miał bym pewnie nawet sposobu by go tutaj aktywować u siebie. Nie mam pojęcia jak wyglądało aktywowanie licencji w 2015 wersji, ale domyślam się że online. 

Wychodzi na to że jedynym rozwiązaniem było by zainstalować "wersję eksperymentalną", ale na obecnej stacji graficznej nie jestem w stanie tego zrobić bo mam tutaj sam legalny soft w tym Atodeski. Musiałbym więc przygotować osobny komputer eksperymentalny i środowisko by móc sobie działać na Softimage XSI.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, gryzon napisał:

Dla ciekawostki napiszę coś o tym i tutaj, bo trochę osób tutaj siedzi i może ktoś się wypowie. Problematyka jest dużo bardziej złożona niż zakładałem na początku. O ile udało by mi się kupić XSI z donglem i zainstalować go na dobranym systemie (i być może prawdopodobnie sprzęcie) to musiało by to być coś ze starszych licencji. A gdybym chciał używać XSI z Arnoldem (w co celowałem) to musiał bym mieć 2015 sp1 jeden z ostatnich release od Autodeski, no ale to jest prawdopodobnie niewykonalne, bo licencji nie można sprzedawać pomiędzy użytkownikami, nie miał bym pewnie nawet sposobu by go tutaj aktywować u siebie. Nie mam pojęcia jak wyglądało aktywowanie licencji w 2015 wersji, ale domyślam się że online. 

Wychodzi na to że jedynym rozwiązaniem było by zainstalować "wersję eksperymentalną", ale na obecnej stacji graficznej nie jestem w stanie tego zrobić bo mam tutaj sam legalny soft w tym Atodeski. Musiałbym więc przygotować osobny komputer eksperymentalny i środowisko by móc sobie działać na Softimage XSI.

Z tego co wiem to można pobrać legalnie z oficjalnej strony AD instaler dla wersji 2015 sp2 i można aktywować przy pomocy klucza produktu, albo w jakiś inny sposób 😉. A arnold na tej wersji działa całkiem sprawnie i to najnowszy z początku grudnia 2023.

Jak się nie uda znaleźć licencji to chyba ten offline pc będzie najlepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze firmy EJ-AJ po cichaczu kupuja te graficzne fora, takie jak cg-society, zeby je pozamykac?
Moze daleko idaca smieszna teza totalnie bez sensu.. ale kto to wie...

Juz cos takiego kiedys bylo, Autodesk wykupil Softimage zeby zlikwidowac konkurencje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nie ta, po co mają wykupywać i zamykać konkurencję jak bezprawnie używają ich zasobów żeby wyszkolić ai i ich wygryźć i tak

Założyciel cgsociety Leonard Teo odszedł z cgsociety i założył artstation, które z koeli niedawno kupił epic games. Czyli ktoś już dawno temu przejął stery i to zaczęło umierać. Czytając skrawki informacji w różnych miejscach widać że były jakieś problemy, utarczki, mniejsze czy większe konflikty i po odejściu Teo zabrakło tego spoiwa które trzymało to wszystko w kupie. 

Quote

The new owners made a huge load of promises that never arrived. They did however restructure everything, stopped supporting admins and in general utterly ignored spam and trolls. That already was the end of CG Society, January 8th is just putting the grave stone up.

Trochę jak na polskim youtubie z grytv odszedł  szef, Hed, potem arash, fangotten aż w końcu ostatni Jordan i już nikt nie został ze starej gwardii a jakość zaczęła bardzo szybko spadać. Bo często kogoś się ogląda nie dla samego tego o czym mówi ale jak to robi, jak ktoś ma do tego talent to może mówić o schnącej farbie na ścianie i będzie się przyjemnie słuchało. Tak jak filmy czy gry, często mają wszystkie składniki i można zaznaczyć checkboxami całą listę rzeczy które działają i są pożądane a efekt końcowy jest nijaki i odpychający. Gdy zaczyna brakować duszy, klimatu i ludzi którzy go tworzą to zaczyna się robić taka korporacyjna lista na której wszystko jest jak w tabelce w excelu ale nie ma nikogo jak na cgsociety 🙂

  • Wow 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezły news chociaż brak jakichkolwiek knkretnych info, ale Chińczycy biorą się wreszcie za mobilne tablety.

Nie powiem, że nie czekałem na ten krok bo xp-pen to akurat solidna firma i cena też przystępna. Miejmy nadzieje, ze to nie androidowe gó... tylko coś z windą i można sobie będzie sculpcić w hand heldzie

Zawsze marzył mi się mobile studio lub ms surface ale niestety wydawać na to taką kwotę to trzeba chyba w tvp pracować i nie szanować hajsu 😉 

image.jpeg.745d550b9918d3b941dac24b75d7466f.jpeg

Wrzucę ten beznajedzjny filmik a co..

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minutes ago, michalo said:

Serio w blenderze tak to miga wszystko? Co za mehh.

Co to za addonik jest? XRay? Wygląda świetnie. 

Ano miga bo chyba cienie liczy za kazdym ruchem kamery czy cos...

Tak to addon:
https://cgelementary.gumroad.com/l/xraymaya

Niestety ma podobne ograniczenia jak majowy viewport wiec nie rozwiazuje moich osobistych problemow z niewyswietlaniem niektorych shaderow, ale wyglada rewelka. Autodesk pracuje nad jakims tam swoim real time viewportem ale kiedy sie ukaze to nie bardzo wiadomo. Zwlaszcza przy tym szalenstwie z AI bo teraz na wyscigi kazdy chce dodac cos AI obojetnie czy ma to sens czy nie. A ten addon jest tu i teraz. Juz od jakiegos czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, michalo napisał:

Serio w blenderze tak to miga wszystko? Co za mehh.

Co to za addonik jest? XRay? Wygląda świetnie. 

Ta scena była robiona w 100% pod Cycles, chłop przestawił na eevee, a to jednak inna para kaloszy. To miganie jest spowodowane włączeniem soft shadowsów- jeśli je wyłączysz to nie miga, ale nie ma też miękkich cieni 😄 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hahahah - zajebisty mem.

@drakul nie widzialem bo juz nie sledze co tam w Blenderze piszczy. Ale nie uwierzysz co bylo w zwyklym viewporcie w Mayi 10 lat temu. Rezultat Cie zaskoczy! 😉 :

@RaVirr a to prawda. Tu musialbym potestowac ale xray daje do wyboru rozne aspekty oswietlenia z roznych rendererow (Turtle - Arnold - V-Ray - Redshift) i na dodatek mozliwosc ich mieszania. Czyli mozesz sobie oswietlic Arnoldem, odbicia miec jak z Vraya a SSS z Redshifta i zobaczyc to w real time. Czy to jest przydatne? W sumie watpie 😄 Ale fajne hahah.

@Destroyer LOL ten filmik 😄 No juz ostatecznie od dwoch lat 😄 Tak ze tak, NADAL 😉 Chociaz musze przyznac ze na przyklad szukalem shadera ktory by udawal stary monitor CRT. Do Mayi nie znalazlem nic - pewnie sie da ale trzeba samemu robic a za waski w uszach jestem na to. A do Blendera kilka mega fajnych dostepnnych znalazlem bez trudu w tym takie cudo: https://mrmotarius.itch.io/mrmocrt   Tak ze Blender wciaz dla mnie jako fana retro ma zastosowanie. Wszelkiego typu shadery retro sa dostepne na Blendera gdzie do Mayi posucha kompletna - albo nie umiem szukac. Ale na tym sie konczy moje blenderowanie poki co.

@michalo No, Destroyer mnie promuje. W koncu dojdzie to do Tona i mnie zbanuja 😄 Bede musial Blender z dark netu sciagac...

To prawda z tymi wymaganiami zwykle. Na przyklad to co pokazal @drakul wymaga conajmniej RTX2070 a  Xray smiga na jakiejkolwiek karcie grafy.

[edit]

@drakul
Tak na marginesie to na Maye tez to jest. Tylko demko ladniejsze 😄 :



Szczesliwego Nowego Roku ewribadi! 😉

Edytowane przez Nezumi
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Destroyer to połączenie super komputera
images?q=tbn:ANd9GcTRlJADJsSE-MZ_MtuyVss 

Z tym gościem
241706.2.jpg

Czyli nadintelekt połączony wybitnym talentem Showneńskim 🙂 AI nie ma szans! 

A przy nim reszta z nas wygląda tak:
241723.2.jpg

P.S. 1
Gdzie sonda na człowieka roku max3d.pl? Ja głosuje za Derstro! 


P.S. 2
Nie wiem jak wy ale ja z dnia na dzień coraz bardziej upodabniam się do tego robota
maxresdefault.jpg

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie sondy poleciały już w 76 i 77, wystarczy 😄 

btw. ile kosztuje roczne utrzymanie takiego forum.? Mam na myśli całkowity koszt. Może zrobimy zrzutę narodową na najbliższy rok i wyłączymy te reklamy? 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, gryzon napisał:

Dwie sondy poleciały już w 76 i 77, wystarczy 😄 

btw. ile kosztuje roczne utrzymanie takiego forum.? Mam na myśli całkowity koszt. Może zrobimy zrzutę narodową na najbliższy rok i wyłączymy te reklamy? 😄

Jestem za. 

Chyba, ze tu wchodzi US i jakieś problemy z rozliczaniem takich składek i dopóki są to "groszowe sprawy, nie cche się wam z tym użerać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, michalo napisał:

Jestem za. 

Chyba, ze tu wchodzi US i jakieś problemy z rozliczaniem takich składek i dopóki są to "groszowe sprawy, nie cche się wam z tym użerać? 

Dokładnie tak.

Pisałem wyżej. Jest do silnika forum za 150$/rok dodatek, którym można np. integrować jakiegoś stripe'a i można zrobić tak, że konta PRO nie mają reklam. Coś ala subskrypcja. Ale tutaj faktycznie musiałbym ogarnąc też temat rozliczania tego. 

Z drugiej strony - ile osób zapłaci - 10? 😂

Dzisiaj bardzo ciężko przy mniejszym ruchu sprzedać reklamę. A firm z którymi można współpracować już praktycznie nie ma. 

Kiedyś firmy miały przedstawicieli w krajach, coś się działo. Dzisiaj zostały centrale, które sprzedają to większym agencjom, które biorą influ, tiktoki, instagramy itp.

Prasa powoli ma ten sam problem, tyle, że jednak mają większą grupę odbiorców.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adek A jak by zrobić coś ala zrzutka.pl? Albo Patreon? Może jako zbiórki nie trzeba jakoś tego specjalnie rozliczać? Tylko jako dochód na końcu roku? Ale tu musiałbym podpytać moją księgową.
Myślę, że tyle wydajemy na głupoty, że nawet jak by się te 50zł na rok paru zrzuciło to nie dopłacałbyś do interesu i przynajmniej nie byłbyś w plecy te parę setek na rok.
Było nie było, tylko twojej uprzejmości i chęci oddelegowania kasy, to forum jeszcze nadal stoi. 

Edytowane przez Mortom
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba trzeba. Ktoś to bierze musi opłacić coś. Klicek też pomaga żeby nie było 🙂 + reklamy. 

Poczytam o rozliczaniu patronite'a. Aczkolwiek wlasnie cos takiego ma ten ficzer płatny forum - i dla mnie to byłoby super - pomagasz i masz coś w zamian (brak reklam).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adek nie badz slabej wiary. policz ile trzeba na utrzymanie, zrob akcje zrzutka.pl. na pewno znajdzie sie wiecej niz 10 osob. poza tym mozesz rozeslac maile do starych uzytkownikow z info i prosba o wparcie. mysle ze dorzuca za te wszystkie lata.

  • Like 5
  • +1 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam za duzo kasy ale to jedyne forum na ktore bym sie dorzucil zeby nie padlo. Reszta moze w cholere zniknac i splynelo by to po mnie jak woda po kaczce. Ale nie max3d! 🙂

Edytowane przez Nezumi
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się błąkałem po discordach i fejsbugach, ale odkąd mnie tu zaproszono to jakoś inne miejsca bledną 😄

Ludzie się wkurzają na paywall bo tak się przyzwyczailiśmy, za dobrze nam 😛 ale szczerze, to też przez to że jest pierdyliard darmowych treści idzie się zgubić z czego tu w ogóle korzystać.

Albo lepiej, szuka się "tego idealnego tutorialu na yt" więc zamiast obejrzeć po prostu dobry i coś poćwiczyć jest "a co jeśli tutaj jest jakiś szkaradny błąd, źle się nauczę a link dalej było dobre źródło??". I w koło macieju, fomo się kręci. Tak jak z kupowaniem kursów. Kiedyś (nie żyłem kiedyś ale słyszałem że było lepiej) to był jeden kurs, brało się i reszta podobno zależała od ciebie. Klątwa urodzaju.

Z tym że jak się człowiek chce nauczyć to jeden post od Sebastiana starcza na dobre pół roku materiału 😛 jak było wspomniane, na discordzie wszystko ginie. No i treści to nie wszystko, jest jeszcze community. Za dzieciaka adminowałem na jak wytresować smoka wiki, no to wspomnienia zajebiste, z forum, z czatu... ludzie współtworzyli stronę razem

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności