Skocz do zawartości

Szybkie odpowiedzi na proste pytania. Blender Q&A


n-pigeon

Rekomendowane odpowiedzi

W trybie edycji vertexów przy dodawaniu kilku loop cutów (CTRL+R) tryb edycji automatycznie przełącza mi się z edycji vertexów na edge.

Wydaje mi się czy tak wcześniej nie było? Jest jakaś opcja, która to zmienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. @UP Chyba tak zawsze było. U mnie też tak jest, ale nie wiem jak przełączyć :(

 

Okropny test render

 

To mój "piękny" eksperymentalny domek, gdzie testuję różne cuda. Chodzi mi o problem z oknami. Kolega Ikkiz podpowiedział mi jak zrobić materiał szkła, ale nawet ustawienie światła bezpośrednio na szybę nic nie daje. Po lewej jest normalnie, a po prawej czarno... Zrobiłem to samo na prawym co na lewym oknie, więc to wydaje się dziwne. Oczywiście zrobiłem to jako nowy materiał oraz nacisnąłem Assign, gdy wybrałem face'y szyb. Coś poradzicie na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym wypełnić pojemnik cząsteczkami typu fluid.

Zrobiłem jakiś prosty pojemnik. Dodałem plane, który emituje cząsteczki fluid z obiektem icosphere.

Cząsteczki wpadają do pojemnika i ile bym ich nie ustawił to wszystkie lądują na dnie pojemnika (przy takiej ilości jaką ustawiłem powinny pojemnik wypełnić i się z niego wysypywać).

 

Da się coś takiego zrobić czy jeszcze nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szyba jest dobra, tylko oświetlenie do dupy. tak ustwiłeś, że nie wpada tam nic do środka,

 

A tak wogóle, to masz 3 sloty materiałów:

pierwszy jest pusty i to jest cały domek i lewa szyba

drugi to materiał schodków i tylko schodki są w tym slocie

a trzevi to szyba, prawa, która jest dobra, ale wygląda na czarną, bo tak ustawiłeś lampy, żeby nic nie wpadało do środka. ustaw sobie point light przed szybą, albo w środku, to zobaczysz, że jest ok.

 

nie świeć tak, jak świeciłeś. hemi nie działa w cycles, znaczy działa ale świeci jak sun.

Dodaj sobie niebo i plane pod spód, żeby robił za ziemię (żeby od dołu niebo nie świeciło)

dostałeś odemnie plik z drewnem, ustaw sobie oświetlenie tak jak w tamtym pliku, bo nic nie zobaczysz z materiałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do szewskiej pasji mnie zaraz doprowadzą te szyby... Zmieniłem oświetlenie. Usunąłem wszystkie materiały i zająłem się wyłącznie szybami. Zaznaczyłem face'y szyby, stworzyłem nowy materiał na pierwszym miejscu, wybrałem nodes itd. Naciskam assign, mając tylko szyby zaznaczone i cały dom robi się szklany... Unwrapowałem, nie unwrapowałem i nadal to samo. Co robię źle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 usuń wszystkie materiały, wszystkie sloty.

2 dodaj pierwszy slot materiałów i w nim daj jakiś tymczasowy duffuse - cały dom będzie miał ten materiał

3 dodaj materiał szyb, w drugim slocie

4 w edit mode zaznacz tylkoszyby i kliknij assign pod materiałem szyb

5 to samo zrób z innym materiałem schodków.

 

to nie takie trudne. jak jest tylko jeden slot materiału, to cały obiekt go ma, jak jest więcej slotów, to niektóre face'y można przypisać do jednego, a inne do drugiego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę nic nie jest trudne. Blender, Photoshop, fizyka kwantowa :) Kwestią jest tylko zrozumienie sposobu działania programu oraz sposobu działania na programie, jego manipulacji, aby robił to czego potrzebujemy :) Zajmę się teraz kwestią oświetlenia, ponieważ nie ogarniam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest pojedynczy model, tak samo jak każdy inny... Nie będę przecież małpki Blendera. Brakuje mi podstaw oświetlenia. Fakt, że zacząłem się odzywać w dziale Blendera od miesiąca, nie znaczy, że nie korzystałem z niego ileś tam lat temu (2007, potem 2010-2011). Nigdy po prostu nie popchnąłem tego do granicy - co robię teraz. Może ma ktoś jakiś fajny tutorial albo poleci książkę, która mniej więcej pozwala zrozumieć oświetlenie, sposób działania itp? Odnosicie się czasem do literatury o Blenderze?

Edytowane przez siemien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siemien - obejrzałem sobie Twój plik w najnowszej wersji Blendera i muszę przyznać, że jest tam jakiś straszny bałagan w materiałach. Proponuję przypisać je na nowo i stworzyć shadery od początku. Co do światła to w Twoim przypadku powinno w zupełności wystarczyć słońce i jakaś mapka HDR, żadne dodatkowe lampy, szczególnie do testów i renderów dziennych, wcale nie są potrzebne.

 

PS I zgadzam się z głosami, że brak Ci nie tyle dobrego setupu sceny, ile wiedzy. To nie jest kwestia złych ustawień, ale nieznajomości podstaw edycji w 3d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że są ludzie ode mnie lepsi o lata świetlne. To fakt. Rozumiem też, że moja determinacja, żeby się nauczyć nic dla was nie znaczy. Przyjmuję krytykę bez żadnego problemu, ale jak mam zdobyć wiedzę nie ucząc się i popełniając błędy? Weź pod uwagę to, że nie używałem nigdy cycles...

 

Sent from my RM-941_eu_poland_376 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@siemien: Ta moja wcześniejsza uwaga (oraz jak sądzę również uwaga mookiego) to nie jest atak personalny na Ciebie. To tylko uwaga, rada, że powinieneś chyba wrócić do nauki podstaw, bo Twoje problemy biorą się z braku wiedzy i praktyki. Piszesz np. o tym, że ten Twój domek to jeden model. Nic dziwnego, że masz potem problem z ustawieniem na nim różnych materiałów. O ile oczywiście można zrobić w ramach jednego mesha kilka materiałów, to najzwyczajniej w świecie łatwiej podzielić sobie ten swój projekt na kilka modeli. Tak się przeważnie robi przecież. Po jakimś czasie bardziej świadomie zdecydujesz czy czegoś nie robić jednak w ramach jednego mesha.

 

Tutaj masz kilka tutoriali:

http://cgcookie.com/blender/category/tutorials/

http://cgcookie.com/blender/2012/03/21/rendering-headphones-blender-cycles/

http://www.blenderguru.com/video-category/tutorials/

 

Być może znasz - jeśli tak, to pooglądaj ponownie. Spróbuj może zrobić na początek jakieś prostsze rzeczy, jakiś prosty model, w którym ładnie ustawisz wszystko. Potem bierz się za bardziej skomplikowane rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doskonale rozumiem, że to nie atak personalny. Wiem, że z zasady modeluje się jedno z wielu modeli. Tyle, że jak napisałem. To model "eksperymentalny" na szybko. Dlaczego miałbym modelować szyby jako dodatkowy Plane wsadzony właśnie tam w miejsce okiennic? Ma to jakiś głębszy sens w takim wypadku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwól, że zacytuję:

 

Do szewskiej pasji mnie zaraz doprowadzą te szyby... Zmieniłem oświetlenie. Usunąłem wszystkie materiały i zająłem się wyłącznie szybami. Zaznaczyłem face'y szyby, stworzyłem nowy materiał na pierwszym miejscu, wybrałem nodes itd. Naciskam assign, mając tylko szyby zaznaczone i cały dom robi się szklany...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale to nie była wina tego, że były częścią całego obiektu :) Tylko sposobu mojej manipulacji materiałami i rozumienia w jaki sposób one działają. Załóżmy, że wymodeluję te szyby oddzielnie, bo to nie problem. Gorzej wydaje mi się umiejscowić je dokładnie na styk razem z ścianą, żeby nie było szczelin...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mallow jesteś genialny! Kapitan Obvious z mocą super doradzania.

 

Komuś coś nie wychodzi, to piszesz, że mu nie wychodzi, bo za mało umie i musi się nauczyć podstaw, niezwykle cenna rada, proponuje ją zawrzeć w jedynym tutorialu i zamieścić jako jedyną rzecz na blender.org.

 

nie jest błędem trzymanie róźnych elementów i materiałów w jednym obiekcie. co to za różnica.

Głównym błędem tej sceny jest złe oświetlenie. bez oświetlenia, nie da się zrobić materiałów. Siemien własnie zrobił to co radzisz - prosty model, żeby się nauczyć. Jeśli nie potraficz pomóc i powiedzieć co trzeba zrobić, żeby poprawić błędy, to nie pouczaj.

 

@Siemien możesz je oddzielić po wymodelowaniu, albo modelując znapować do narożnych werteksów i bedzie perfekt dokładnie, tylko po jakiego buca, jak już masz zrobione.

Edytowane przez ikkiz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jest błędem trzymanie róźnych elementów i materiałów w jednym obiekcie. co to za różnica.

 

Nie jest to błędem, ale jest to utrudnianiem sobie życia, jeśli się jest początkującym. Napisał przecież, że mu się zmienia materiał całego obiektu jak zmienia tylko dla okna.

 

Ikkiz, napisałem, że zamiast porywać się od razu z motyką na słońce, lepiej zacząć od podstaw. Pooglądać tutoriale (podlinkowałem, np. te słuchawki w Cycles), porobić jakieś proste modele, je oświetlić, dopiero potem robić coś większego. Jak się nie zgadzasz, to cóż... masz do tego prawo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogólnie w viewporcie sprawdzając frapsem mam 30 kl pi razy oko przelaczając się na vertex paint też bedzie z 30 kl do czasu aż czegoś nie chcę pomalować obiekt koło 500 tys i zaczyna się mordęga, wszystko standardowe ustawienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Problem wygląda tak. Mam emiter cząsteczek Bilboard z załączonym ImageSequence.

1. Da się wydłużyć czas sekwencji klatek? Powiedzmy 1 klatka filmu importowanego przez 3 klatki renderuw Blenderze.

2. Czy sekwnecja może zaczynać się dopiero po "narodzinach" cząsteczki? Teraz niezależnie od życia cząsteczek widzę wszędzie tę samą klatkę sekwencji fimu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proste pytanie... Czy Blender (2.70) posiada coś takiego, jak Merge curve vertices? Załóżmy, że obrysowałem krzywą pół wręgi statku. Zduplikowałem, odwróciłem wzdłuż osi X. Mam dwie połówki wręgi, których graniczne verteksy idealnie na siebie nachodzą. Jak je teraz scalić w jedną całą wręgę? Niby taka podstawowa sprawa, a nawet na zachodnich forach widziałem, ze ludzie się o nią pytają, a nigdzie nie znalazłem odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaznaczam, że pytanie nad moim jest bez odpowiedzi :)

 

I moje:

Nakładam na dowolny obiekt teksturę (np zdjęcie na plane). Czy można tą teksturę jakoś rozmyć?

Szukam czegoś jak filtr blur, ale żeby działało z teksturami na obiektach.

 

Czy zostaje tylko rozmycie tekstury w jakimś edytorze zewnętrznym i wrzucenie do blendera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proste pytanie... Czy Blender (2.70) posiada coś takiego, jak Merge curve vertices? Załóżmy, że obrysowałem krzywą pół wręgi statku. Zduplikowałem, odwróciłem wzdłuż osi X. Mam dwie połówki wręgi, których graniczne verteksy idealnie na siebie nachodzą. Jak je teraz scalić w jedną całą wręgę? Niby taka podstawowa sprawa, a nawet na zachodnich forach widziałem, ze ludzie się o nią pytają, a nigdzie nie znalazłem odpowiedzi :)

 

skasuj jeden vert i po prostu F?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No skasowanie i F jest najprostsze. Idealnie się sprawdza u góry wręgi. Ale na dole (gdzie jest ostry szpic) trzeba na nowo ustawiać kształt krzywej. Niewygodne to i pracochłonne. A przecież to powinna być prosta podstawowa funkcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, probuje ogarnac nody - znacie jakies miejsce gdzie sa opisane poszczegolne z nich? Moze z przykladami zastosowania? Ksiazka tez moze byc jakas.

(tak, google mi dziala - pytam bo moze znacie cos konkretnego co mozecie polecic ;))

Edytowane przez Nezumi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CTRL+ALT+SHIFT+C i tam wybierasz np "Origin to geometry". Jak dokładnie chcesz ustalić gdzie ma być origin/pivot obiektu to ustaw kursor 3d i w tym samym menu masz "Origin to 3d cursor"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi,

czy jeżeli zrobię w blenderze logo jakiejś firmy np Jaguar, BMW, Nvidia czy czegokolwiek innego to czy muszę mieć zgodę tych firm na np. wstawienie na strony z tapetami czy na fora? Zakładam przy tym, że nie podpiszę, że jest to logo lub symbol, który wymyśliłem sam.

Ewentualnie które przepisy regulują te kwestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie robisz tego komercyjnie to czemu by nie? To tak jak byś sobie zrobił zdjęcie przy bmw i wystawił na Facebooka. Myślisz, że Epic dał mi pozwolenie, na to bym miał ich logo w awatarze? Nie raz z tym logiem pisałem u nich na Twitterze i się mnie nie przyczepili :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@860lacov: Nie lepiej pytać o takie rzeczy w jakichś ogólnych działach zamiast w Q&A Blendera?

 

 

Lepiej. Przyznaję, że z przyzwyczajenia napisałem tu. Poprawię się następnym razem :-)

 

Wysłane przy użyciu Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ażurowy obiekt, jest to klatka piersiowa- żebra, kręgi and stuff. Chciałbym powlec ją meshem żeby wyglądało jak naciągnięta skóra/guma.

Próbowałem shrinkwrapem ale on niebardzo sobie radzi z obiektami które mają dziury, snapuje do najbliższych miejsc na powierzchni obiektu. Więc chciałbym to załatwić clothem tylko że nie ogarniam jak. Nigdy się tego nie dotykałem i opisy funkcji parametrów to dla mnie abstrakcja.

Szukałem tutków ale we wszystkich znalazłem tylko luźno powiewające szmatki. Jak odpalam sima z defaultowymi ustawieniami to mesh z symulacją staje się lużniejszy a ja bym chciał żeby zadziałał na odwrót.

 

Dodatkowe pytanie. Czemu to tak masakrycznie muli? To tak działa że symuluje animkę obiektu 2000 faceów z prędkością jednej klatki na sekunde? Ten solver jest taki ciężki czy mam coś namieszane w opcjach? Dałoby się bardziej realtime pobawić suwakami? :P

 

 

Chciałbym takie coś zrobić.

Edytowane przez Monio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... upewnij się najpierw czy nie rozbiło ci siatki (zaznacz całą gałąź w/remove doubles nie zaszkodzi też przeliczyć normale (recalculate)). Ponownie rozwiń uv - jak nie pomogło, to być może jest to jakiś błąd blendera. Pozostanie Ci usunięcie szwu i przypisanie go ponownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności