Skocz do zawartości

Szybkie odpowiedzi na proste pytania. Blender Q&A


n-pigeon

Rekomendowane odpowiedzi

Hej; może ktoś z Was zna się nieco na skryptach. Ten tutaj jest dedykowany serii 2.4x i nie działa w nowych wersjach Blendera jako Node Material. Może ktoś wie, co trzeba tu zmienić, aby kod był znowu funkcjonalny?

 

 

 

 

 

from Blender import Node

import math

 

sqrt_2 = math.sqrt(2)

 

class DotsNode(Node.Scripted):

def __init__(self, sockets):

radius = Node.Socket('radius', val=4*[1.0])

grid = Node.Socket('grid', val=10.0, min=1.0, max=100.0)

fg_color = Node.Socket('fg_color', val=3*[0.0]+[1.0])

bg_color = Node.Socket('bg_color', val=4*[1.0])

color = Node.Socket('color', val=4*[1.0])

sockets.input = [radius, grid, fg_color, bg_color]

sockets.output =

 

def nearest(self, coords, grid):

"""Return the nearest grid coordinate to coords."""

x, y = coords

gx, mx = divmod(x, grid)

gy, my = divmod(y, grid)

 

x = gx * grid

y = gy * grid

 

if gx % 2 == gy % 2:

if grid - mx > my:

return x, y

else:

return x+grid, y+grid

else:

if mx > my:

return x+grid, y

else:

return x, y+grid

 

def __call__(self):

input = self.input

coords = [self.shi.pixel[0], self.shi.pixel[1]]

grid = input.grid # pixels

radius = (1.0 - input.radius[0]) * grid

 

# Get the square distance from coords to nearest grid point

nearest = self.nearest(coords, int(grid / sqrt_2))

sqdist = (coords[0]-nearest[0])**2 + (coords[1]-nearest[1])**2

 

# if sqdist is less than the scaled radius squared than color one

if sqdist

self.output.color = self.input.fg_color

else:

self.output.color = self.input.bg_color

 

__node__ = DotsNode

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekałem aż ktoś odpowie na powyższe pytanie, ale widzę, że nie było chętnych także proszę o odpowiedź na moje pytanie i zwracam uwagę, że to powyżej pozostało bez odpowiedzi :)

 

Chciałbym zrobić materiał bańki mydlanej. Sam wzór można osiągnąć za pomocą shadera wave i wygląda to nieźle. Do tego mix z przeźroczystością i jest nawet lepiej. Pozostaje tylko kolor. Pojedynczy to nie problem, ale że bańka mydlana to raczej kolorowa wariacja to już nie do końca wiem jak to ugryźć.

Proszę o pomoc w tej kwestii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zaciekawiła mnie dziś kolejna kwestia. Renderuję obraz z opcją full sample i edytuję go w compositingu. W trakcie edycji, znika efekt anti aliasingu, co w efekcie daje stos pikselizowanych obiektów. Tak jakby zapisane informacje o anty-aliasingu robiły puf.

Ktoś z was się z tym jeszcze spotkał?

 

Wersja Blender najnowsza zwykła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bug w knife? cube w widoku ortogonalnym, edit mode, K, klikam punkt początkowy , włączam C-angle constrains i dziala ale jak tylko poruszę scrollem przybliz/oddal to cięcie nie pokrywa się już z angle constrains i jest coraz dalej od prawidłowości im bardziej oddalam/przybliżam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobić takie oświetlenie (jak na pierwszym obrazie):

http://www.blenderartists.org/forum/showthread.php?292879-Chocofur-furniture-models-for-Blender-and-Cycles

 

Ja zrobiłem coś takiego:

oknol.jpg

 

Zamknięty box.

Za kamerą światło - plane

Za oknem światło - plane

Okno - szkło (z roughness) mix z transparency [fac - is camera ray]

Tak należałoby to robić czy zupełnie inaczej?

 

Nie wiem jak by to wyglądało z materiałem na ścianach i podłodze, ale teraz szału nie ma.

Edytowane przez 860lacov
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda scena ma swoją specyfikę aby osiągnąć dany efekt należy nieco poeksperymentować. Jeżeli chcesz osiągnąć taki efekt, jak z linku to ustaw kadr, jak w nim. Czyli np. na ścianę po lewej. Będziesz miał światło z okna po prawej. Wywal szybę, nic nie wniesie do Twojej sceny (niepotrzebnie zwiększa szum. Umieść plane z emit w oknie. Dalej już kombinuj. Zwróć też uwagę że światło ma "barwę" zimną lub ciepłą w zależności od pory dnia oraz zachmurzenia - może być ostre (słoneczny dzień) lub rozmyte (pochmurny). Umieść jakieś przedmioty abyś widział jaki tworzą cień i eksperymentuj z oświetleniem aż uzyskasz efekt o jaki Ci chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę kopiować tego co zostało zrobione.

Zawsze zanim coś napiszę to staram się problem rozwiązać sam.

W tym momencie problem polega na tym, że nie mogę znaleźć środka między niedoświetlonym pomieszczeniem, a przepalonymi przedmiotami.

Albo wszystko mam szare i ciemne albo to co jest bliżej okna

scena o podobnej konstrukcji do:

03_concrete_pack_02_B.jpg

 

Światło jak widać po prawej, ale u mnie przedmiot po prawej to biała plama.

Próbowałem plane z emission, próbowałem sun. Zwiększałem rozmiar, zmniejszałem siłę i odwrotnie.

Źródła światła oddalałem od dziury w ścianie i przybliżałem. Za każdym razem jest albo szaro albo mam przepalenie.

 

Na renderze od lechu w chromowanych lampach odbija się światło tylko z prawej chyba, że dodał kilka lamp, które wyłączył z odbić czy coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

860lacov - ja w tej scenie z tego co pamiętam świeciłem tylko słońcem o rozmytym cieniu, za oknami po prostu background light o białym kolorze.

 

Balans między przepaleniami a doświetleniem cieni najłatwiej uzyskać zapisując render do OpenEXR i w Photoshopie przy konwersji z 32 na 16 bit możesz sobie dosyć precyzyjnie ustawić ile ma być światła w cieniach, ile w białych miejscach. W samym Blenderze czasami korzystam z opcji Clamp o wartości 2-3 (redukuje to noise i trochę zmiękcza przepalenia).

 

Te scenki chcę udostępnić za jakiś czas jak postawię stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak w aplecie wyboru kolorów zrobię jak mówiłeś, to mam 4 pozycje do wyboru:

Online manual

Online Python reference

Edit source

Edit Translation.

i nie ma możliwości dodania skrótu.

 

w vertex paint ani nie działa control tak jak w weight paint

ani skrót s jak w texture paint. To niefajne jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam... wyjątkowy problem z Blenderem, w sumie dość głupi. System W8, Nvidia najnowsze sterowniki. Problem wygląda następująco: puki Blender nie jest w zmaksymalizowanym okienku viewport działą super płynnie itd. jednak gdy tylko kliknę ikonke maksymalizacji (zwykłą systemową na belce) pojawia się niezwykły spadek wydajności, na tyle wielki że nie idzie pracować. Spotkał się kiedyś ktoś z czymś takim? Tego typu objawy mam wyłącznie na systemie od M$.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy w jakiś sposób da się zrobić/ bądź jest jakiś addon do tego, że jeśli mamy model składający się z kilku mniejszych i robimy mapowanie uv, w momencie gdy rozłożę jeden z tych składowych meshy jego uv zachowuje rzeczywistą skalę w edytorze, a nie wypełnia całą przestrzeń uv. Ręczne skalowanie jest uciążliwe i zjadające czas gdy się mapuje złożone modele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pzykladjp_nxhexeh.jpg

Mam tak jak na obrazku przykład, model ma sto kilak takich różnych elementów, i mapuję każdy po kolei układam pinuje i wywalam poza grida. Za każdym razem jest tak, że jak potne jeden element to się rozkłada na cały uv i trzeba dopasowywać skalę.

 

@rice twój sposób raczej nie wchodzi w grę, za dyzo kombinowania, można by było wszystko pociąć jak by po unwrapie wyspy należące do poszczególnych meschy były pogrupowane blisko siebie,

 

ma ktoś może jakiś dobry sposób na takie złożone mapowanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle bym się tym nie przejmował i rozkładał wszystkie elementy po kolei, po czym stosował skrót Ctrl+A (uśrednienie wielkości uvałek) i Ctrl+P (upchanie ich wszystkich do okienka UV). Nie ma potrzeby ręcznego skalowania elementów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

być może nie warto trzymać wszystkich tych elementów w osobnych obiektach, a połączyć w jeden obiekt, wtedy nie będzie problemu z rozkładaniem UV. Jak kawałki siatki są osobne, nie polączone, to łatwo je zaznaczyć, a potem można spowrotem oddzielić.

 

Jak zajdzie taka sytuacja, że są połączone, to można przed joinem przypisać każdy element do werteksgrupy o nazwie tego obiektu. Po złączeniu werteksgrupy będzie można zaznaczać i z powrotem rozdzielić (a miejsce wysp na UV pozostanie po tym rozdzieleniu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robię mirror face'a przez skalę -1 np. w widoku top względem osi x. i po tej transformacji odwraca mi normalne tego face'a. czy to jest właściwe zachowanie czy bug? dla mnie trochę dziwne, było by to normalne zachowanie jeśli robiłbym mirror względem osi z.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też tak mam, odwracają się normale za każdym razem jak skaluje przez -1, albo minus cokolwiek, po byle której osi i nie tylko plane, ale n.p. małpa też.

To samo dzieje się jak użyje operatora mirror i chyba zawsze tak było w edit mode, ale w obiect mode skalowanie przez minus, i mirror nie wywracają normali. Ficzer to chyba nie jest, ale nie traktowałem tego jako bug. Przywykłem dawno, że tak jest i [control] [n]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jak w cycles nakładać normal mapę z subsurfacescat na objekt? Wiem że przez nody ale coś nie bardzo chce mi działać tzn normal działa ale w połączeniu z Diffuse BSDF ale subsurf już coś nie bardzo. Może ktoś podrzucić zdjęcie drzewka nodów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do was pytanie odnośnie nakładania tekstur na wygładzone obiekty.

Przykładowo mamy coś takiego:

Butelka z subsurf, a na butlece etykieta. Jeśli zrobi się unwrap takiej butelki i gdzieś na środku wrzuci się etykietę to etykieta będzie zaokrąglona.

A co jeśli chcę żeby była to zwykła etykieta, która wygląda jak naklejony kawałek papieru z ostrymi narożnikami?

 

Podobny problem miałem kiedyś przy modelowaniu telefonu. Zrobiłem model, który pokryłem materiałem złożonym z kilku części. Tworzywo na obudowę i szkło na wyświetlacz. Niestety po wygładzeniu wyświetlacz się zdeformował.

Wtedy zaznaczyłem odpowiednie poligony, zrobiłem duplikat, odseparowałem je i wywaliłem subsurf. Jakoś zadziałało, ale etykieta musi być zakrzywiona, ale jednak gładka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello,

problem być może banalny, ale jednak nie mogę dojść do sedna.

Chodzi mi o przesuwanie edgeloop'ów do poszczególnych lini siatki korzystając z narzędzia snap to grid.

Nie do końca działa to tak jak w innych programach, czy ja nie potrafię tego używać?

Wychodzi mi że albo jest to nieprecyzyjne, albo zasada działania jest inna.

Próbowałem wczytać się w różne znalezione opisy, ale rozwiązania póki co nie mam.

 

Acha, mam uaktywnione pokazywanie odległości i kątów, i po przesunięciu loopa o jeden kwadracik siatki, np. 10 cm, pokazuje się 10.304.

Będe wdzięczny za pomoc.

 

Pzdr.

illusion

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co jest przyciągane do tych linii siatki? Edge loop ma raczej kilka punktów, jak przesuwasz loop snapując do siatki, to snapuje się piwot tej selekcji, który domyślnie będzie w środku geometrycznym pomiędzy zaznaczonymi punktami, a położenie poszczególnych wierzchołków nie ma nic do tego. Co masz ustawione jako pivot? Jak ustawisz pivot na active element i któryś wierzchołek będzie aktywnym zaznaczonym, to powinno zadziałać, tak jak sądzisz, że powinno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Interesuje mnie wydajność AMD FX 8350 pod blenderem. Pytanie zadaję tutaj a nie na kanale Hardware gdyż interesuje mnie tylko i wyłącznie Blender i sculpt blenderowy. Jaki to proc co sobą reprezentuje to wiem. Ciekawi mnie praktyczne jego wykorzystanie w blenderze. Mógłby się ktoś wypowiedzieć kto używa blendera na tym procku a zwłaszcza rzeźbi w nim. Czy Blender jest np optymalizowany po jakąś konkretną rodzinę proc ? Różnica cenowa znaczna do i7. Interesuje mnie jak to jest w Blenderze, inne softy mnie nie interesują dlatego zadają pytanie właśnie tutaj.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie i pewnie proste:

 

Chciałem zrobić miskę pełną przedmiotów. Chodziło o to żeby przedmioty te same się losowo poukładały w tej misce.

Próbowałem rigid body, ale przedmioty zamiast wpaść do miski odbijały się od dziury przez którą miały wpaść. Kombinowałem z opcjami RB, ale poległem.

Gdzie trzeba to ustawić? Czy trzeba kombinować w ogóle inaczej?

Przedmioty były typu active więc sobie swobodnie spadały, a miskę zrobiłem passive

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robię animację zabawki, pomyślałem, że trzeba by udźwiękowić. Prosta sprawa, kliknięcia, stuknięcia i dźwięk silniczka. część sobie planuje nagrać w domu, a część gdzieś z netu, ale mam dwa pytania co do udźwiękowienia. Czy obiekt głośnika w Blenderze, ale nie w BGE, tylko w animacji może posłużyć do zrobienia stereo, i efektu dopplera? (nie wydaje mi się, ale spytam)

Oraz drugie pytanie, jaki możecie polecić edytorek audio, żeby to jakoś poza blenderem udźwiękowić z tymi efektami (doppler, ściszanie, poruszanie między kanałami)? - najlepiej coś, otwartoźródłowego, co pójdzie na Linuksie. Nie chce mi się wszystkiego instalować i potem sprawdzać, czy się nada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ig4icd64.dll to są stery twojej zintegrowanej intelowej karty grafiki. Ustaw na standardzie żeby każda aplikacja mogła mieć do tego dostęp.

Blender łączy się z netem na przykład jak naciśniesz któryś z guziczków w Helpie. Możesz dodać ten protokół do ignorowanych bo jest nieszkodliwy. Twój antywir jest paranoikiem.

 

Grafe masz słabiutką i zje ci baterie w moment jak będziesz renderował bez podłączonego kabla. Mimo to może się przydać. Zainstaluj najnowsze stery ze strony nvidia i możliwość wybrania CUDA device powinna się tam pojawić po restarcie systemu. Mam taką samą grafę w lapku więc przetestowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, na czystym modelu bez przypisanych materiałow po renderze w cycles pojawiają mi się dziwne wzorki/czarne linie- nie wiem skad moga pochodzic, sprawdzalem czy przypadkiem obiekt nie jest zduplikowany, uzylem remove doubles, recalculate normals, flip directions, ale to nic nie pomaga-podobnie wylaczenie modyfikatorow(a uzywalem jedynie subsurfa i mirrora, ktorych nie zaaplynowałem jeszcze). Po otwarciu nowej sceny i zrenderowaniu defaultowego cuba w cycles nie mam tego problemu wiec wykluczam opcje ze to jakis bug wersji 2.8 albo karty graficznej.

<a href=http://img28.imageshack.us/img28/8493/w4y3.png' alt='w4y3.png'> Uploaded with ImageShack.us[/img]

czy ktos moze wie o co chodzi?pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

faktycznie mialem widoku ortogonalny, po zmianie na perspektywistyczny wszystko jest okej. Mam nadzieje ze naprawia ten bug bo mimo wszystko wole pracowac na widoku orto. W kazdym razie wielkie dzieki za szybka odpowiedz:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie przypomina to błąd precyzji

http://wiki.blender.org/index.php/Dev:2.6/Source/Render/Cycles/KnownIssues

Tylko kilka rzeczy się nie zgadza, Static BVH pomaga ale bardzo słabo. Włączenie perspektywy działa idealnie. Skalowanie obiektu w górę powoli usuwa artefakty. Na szczęście posiadam plik z tym błędem w razie czego. Myślisz Monio, że jednak nie ma sensu nic zgłaszać?

[ATTACH=CONFIG]91172[/ATTACH]

Dla ścisłości zaznaczam, że to nie jest nakładająca się geometria.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka! :)

Jestem dość nowa w programach 3D, parę miesięcy temu miałam jednak starszą wersją Blendera i teraz przy najnowszej (2.68a) pogubiłam się w jednym momencie:

1003480_548085598561893_448644371_n.jpg

Wcześniej była tu gdzieś zakładka Surface - zmieniało się w niej powierzchnię na szklaną np i teraz nie mogę tego znaleźć! Pomożecie? :c

P.S. Sorki ogromne, pewnie to banał, ale naprawdę jeszcze nie odnajduję się w tym najlepiej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności