Skocz do zawartości

TABLETY


MeG

Rekomendowane odpowiedzi

Mam od jakiegoś czasu wacom 4 wireless i są z nim przeróżne problemy.

Obojętnie czy podpięty jest kablem czy nie, bardzo dziwnie rozpoznaje kliknięcia blisko siebie.

Gdy próbuję szybko kliknąć widoczność sąsiednich warstw w ps albo ai, tabletowi wydaje się że kliknąłem w jednym miejscu.

Tak jakby pół centymetra traktował jako jeden punkt. Widać to też podczas np szybkiego stawiania kropek obok siebie, ps łączy je linią,

jakby tablet zrozumiał że rysuję obok, ale wydawało mu się że cały czas trzymałem piórko dociśnięte.

 

Drugi problem to dziwne zaniki ruchu, ruszam piórem klikając od czasu do czasu i raz na kilkanaście sekund następuje jakby

zawieszenie komunikacji, muszę na chwilę podnieść pióro poza zasięg wykrywania tabletu i dopiero wtedy znów zaczyna działać normalnie.

Co o tym sądzić? Próbowałem dwóch wersji sterowników, na dwóch komputerach, w trybie podpięcia kablem i przez bluetooth.

Ten tablet tak ma, czy trafił się jakiś uszkodzony?

Może jest jakoś źle skonfigurowany? czułość dotyku lubię jak jest na maximum.

Fajnie jakby wypowiedział się ktoś mający Intuosa 4 M a najfaniej wireless.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Witam, chciałem zapytać czy ten wacom: http://www.skapiec.pl/site/cat/70/comp/768272 będzie w porządku dla osoby początkującej (chodzi mi o styczność z tabletami), do jakichś szkiców, obróbki wizualizacji w ps (brushe, itp.) czy lepiej coś innego? Zwróciłem na niego uwagę zw. na wysoką ocenę, martwi mnie jednak mały format a6 choć z tego co tu czytam to większość i tak nie wykorzystuje w pełni powierzchni roboczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio postanowiłem nauczyć się rysować na tablecie, a że mam stary Spydee Painter(mam go już z 3 lata, kurzy się w szafce), to trochę popróbowałem, ale nie bardzo mi to chce wychodzić, na kartce rysuje mi się świetnie, a na tym tablecie to krew i pot, niewygodnie strasznie.

A więc pytanie, jak bardzo różni się taki Spydee Painter od Wacom Bamboo Pen?

Duża różnica w wygodzie i możliwościach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio mialem okazje testowac w domu kilka roznych tabletow.

 

Mialem strasznie dretwego kanvusa (czy jakos tak). Tablet tani, niby duzo funkcji, niby nawet A4 i dzialal. Niestety kultura pracy tragedia - jakby zero wyczucia przy tym tablecie i dzialal tak jak chcial.

Mialem ich kilka rodzajow do testow lacznie z taka przystawka laserowa ktora zbiera obraz za pomoca triangulacji (wiazka lasera pada na kartke i jak rysujemy to zbiera gotowy obraz na ekranie). Ekhem nie wiem kto to wymyslil i po co, dosc klopotliwe w obsludze ale przydatne by moglo byc do hmmm. Nie wiem do czego.

Pozniej mialem dwa bambusy, bamboo pen oraz pen & touch.

Komfort pracy naprawde niezly - spodziewalem sie po tak tanich tabletach raczej sredniej przyjemnosci z dzialania a tu mile zaskoczenie. Oprogramowanie dzialalo poprawnie, w PS bez problemu kresli ladne linie z odpowiednio rozpoznawanym naciskiem.

Pozniej odpalilem scultrisa i pobawilem sie chwile w modelowanie - szału nie bylo ale sculptris jest dosc biedny . To co mi bardzo odpowiadalo to opcja touch w drozszym modelu - w sculptrisie po skonfigurowaniu dobrze samego interfejsu pod tablet mozna bylo bardzo wygodnie sobie strugac w brylach i dowolnie nimi obracac za pomoca 2 palcow. Ciekawa funkcja ale nie jest konieczna zwlaszcza ze kosztuje 100zl (bo taka jest roznica miedzy tymi dwoma bambusami.

Duzo wiecej frajdy mialem po odpaleniu zbrusha gdzie tablet sprawowal sie bardzo fajnie i znacznie lepiej byl owidac roznice miedzy myszka a tabletem.

Co do porownania ze starszymi tabletami - mam w domu kupionego wiele wiele lat temu za grosze pentagrama. Nie ma w ogole porownania !! szczegolnie w sculptrisie i zbrushu.

 

jesli chodzi o obsluge to nie mozesz liczyc na to ze nagle wezmiesz tablet i bedziesz smigal jak na kartce papieru. Musisz sie nauczyc i rozrysowac/rozpisac. Zajmuje to kilka ladnych dni nawet, wiec nie ma co sie zniechecac trzeba probowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie wyglada, te przyciski ciekawie rozmieszczone ale ciekawie ogolnie jak bedzie dzialal np w zbrushu. Widzialem jak ostatnio dzialal kanvus ktory tez byl tani dosc ale niestety dzialal tragicznie i nie dalo sie tym normalnie pracowac.

Sprawdzil bym go chetnie w akcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę się mylić ale może mieć do stracenia 50 dolarów. ;)

Ja bym jednak spróbował. Kupiłem ostanio małego bamboo jako drugi, bardziej mobilny tablet do laptopa. Nie jest zły ale precyzja śledzenia piórka spadła na łeb od czasów Graphire4 a to była ta sama pólka co bambusy. Wacomowi przydałaby się konkurencja i kopniak w poślad bo jedyne co poprawiają to wygląd produktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przypadkiem Pentagram to nie Aipteki? W komentarzach goście wymieniali 4 różne firmy robiące digitizery, z wacomem razem 5.

Szybko obczaiłem stronę pentagrama, tylko jeden tablet wygląda podobnie jak to co ma w ofercie monoprice. Może być kwestia innego dostawcy bo i pentagram miał kiedyś godny polecenia tablet, ten recenzowany na maxie.

Edytowane przez Monio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś były aipteki, stare czasy. To była tragedia.

Czyli już nigdzie się nie znajdzie naprawdę dobrych tabletów poniżej tysiaka? Mój 5 letni graphire przebija wszystkie bamboo jakimi się bawiłem. Półka cenowa ta sama. WTF wacom?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie WTF tylko jest to w sumie jedyna firma ktora robi tak isprzet. Cenia sie dobrze wiec normalny sprzet zaczyna sie od 800-1000zl a ponizej to zapchajdziury by tez dla totalnych begginerow cos bylo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie WTF tylko jest to w sumie jedyna firma ktora robi tak isprzet. Cenia sie dobrze wiec normalny sprzet zaczyna sie od 800-1000zl a ponizej to zapchajdziury by tez dla totalnych begginerow cos bylo.

 

Nie zalapales o co chodzilo jak mi sie wydaje. Monio stwierdza, ze jakosc starego Graphire (ktory tez jest produkcji WACOMa) jest wyzsza od jakosci nowego Bamboo ktory go zastapil. A co za tym idzie zadaje jedyne chyba pytanie jakie sie nasuwa w tej sytuacji - "WTF?" ;)

 

Osobiscie nie jestem w stanie tego stwierdzic bo juz juz mialem kupic bambusa ale jednak odkladam na intuosa tym razem. A te wszystkie tam pentagramosy, hanwonsy i inne... Od lat sytuacja sie nie zmienia - jesli pojawi sie godny przeciwnik to bedzie o nim glosno i nie bedzie go trzeba szukac i pytac po forach. Jesli o mnie chodzi zawsze najwieksza bolaczka tych innych tabletow byly sterowniki a nie parametry techniczne. Co mi z tego, przykladowo, ze bede mial 3462464 poziomow nacisku jesli PS nie bedzie wykrywal nacisku w ogole bo firma zlewa aktualizacje sterow? A tak to wygladalo w moim przypadku kiedy raz - pierwszy i ostatni - pokusilem sie na "tansza alternatywe".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://forum.wacom.eu/viewtopic.php?f=2&t=1438&start=890

Ma ktoś jakiś sposób na szybko zużywające się rysiki? Czy śliska folia pozwoli na zaoszczędzenie na rysikach?

Otrzymałem Bamboo pen dwa dni temu, nie naciskam zbyt mocno ale widzę że rysik się zużywa, w takim tępię będę musiał go wymienić w ciągu miesiąca(rysik)..

Porównując do tamtego mojego starego spydera(od pentagrama) to bamboo jest boski :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem to samo. Kup sobie folię na Ipada i przyklej. Jest poślizg, ale mi nie przeszkadza. Dobrze się rysuje i nie ma zużycia. Paten jest ze strony ctrlpaint.com.

Szkoda tylko że nie robią większych takich folii, bo mam duży intuos

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zwykła folia techniczna, ktora kupuje się na metry za grosze. Chciwi dzielą ją na małe kawałki i sprzedaja za krocie. obadaj sobie nazwę folii z opakowania na telefon/ipada i kup takową pod normalną nazwą handlową. Druga sprawa, ze i tak musisz sie nauczyc inaczej dociskac, bo chyba przesadzasz i bedziesz mial zawsze ten problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zmniejsz ustawienia nacisku - nie trzeba będzie tak deptać rysika.

Sprawdź folie do zabezpieczania szyb np. antywłamaniowe poliestrowe.

W zakładzie przyciemniania szyb, gdzie zajmują się również oknami obejrzysz sobie takie różne folie i z zabezpieczającymi powłokami przed zarysowaniem.

Na pewno idzie się dogadać o formatkę A4 czy A5 za grosze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z naciskiem nie mam problemu, na serio :), mam delikatne ręce i rysikiem rysuje prawie w powietrzu, po prostu z tego co wyczytałem niektóre rysiki tak się ścierają...

Dzięki, spróbuje z tą folią :).

 

Dodatkowo gdzieś wyczytałem tutorial jak zrobić sobie rysiki za pomocą wykałaczek, papieru ściernego i suwmiarki, podobno się nie ściera zbytnio a podłoże tabletu też na tym nie cierpi jeżeli się dobrze oszlifuje wykałaczkę, taka ciekawostka jakby ktoś miał zamiar kupować nowe rysiki.

 

ps. zastanawiam się czy taka folia, którą okładają płyty pleksy lub szkiełka do maski spawalniczej by się zdała, jest ona dość gruba, elastyczna i w sumie wygląda jak ta nakładana na telefony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lucek

 

Mam 5 w wersji L(touch) jakoś tak z półtora miesiąca i nieco go przetestowałem. Wrażenia - wykonanie w zasadzie takie samo jak intuos4 (a przynajmniej takie mam odczucie po pobieznym jedynie obcowaniu z 4). Sprawa z rysikiem chyba mi się rozwinie tak jak w bamboo tzn początkowo dosyć szybko się ściera ale po "wypolerowaniu" powierzchni tempo zużycia znacznie spada. Funkcja touchpad przydatna do pewnego stopnia jak się nie ma myszki pod ręką (np gdy jest mało miejsca na biurku). Można też sobie manipulować canvasami (Painter od któregoś update wersji 12.x, w PS nie sprawdzałem) ale szczerze powiedziawszy szybciej i wygodniej (mi) jest wcisnąć klawisz i machnąć piórkiem które już trzymam w gotowej pozycji niż przykładać palce do powierzchni, dlatego przez większość czasu mam tę opcję wyłączoną.

 

Wheeltouch jest nieco wymagający bo muszę dokładnie i niezbyt szybko przesuwać po nim palcem bo inaczej nie "łapie", ale to w sumie kwestia przyzwyczajenia.

 

OT:

 

Z tymi rysikami to naprawdę wszyscy mają te problemy? Nie jestem co prawda jakimś tytanem pracy na tabletach, ale kilka lat męczyłem bamboo, teraz też w sumie nie oszczędzałem zbytnio intuosa i jakoś nie zjadam rysików garściami :) A czym forumowicze pisali/piszą - piórem czy długopisem? Ja piszę (od lat) piórem i zauważyłem że ludzie piszący długopisami mają strasznie "ciężkie" ręce, stalówka pióra nie znosi takich obciążeń i człowiek się przyzwyczaja do lekkiego naciskania na kartkę. Chyba podobnie jest z piórkami do tabletu. Trzeba lekko. Ale to jest tylko takie moje spostrzeżenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wypowiedź. Jak trochę się upowszechnią to może się nad takim zastanowię;)

A propos rysików. Mnie też się na początku dosyć szybko zrysował, ale raczej z tego powodu że ludzie od ołówka uczą się dużego nacisku. Jak się trochę popracuje na tablecie to się człowiek uczy nie używać tyle siły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi rysikami to zależy jak się trafi, osobiście maluje węglem więc chyba potrafię ocenić jaki nacisk kieruje na tablet, a i tak rysik zużywa się dość szybko, gdyby nie było wady to na forum wacoma temat o zużyciu rysików nie miałby coś koło 100 stron ;D

Ale naprawdę zdjęcie RTG załatwia sprawę,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee tam, mi się na początku ścierał rysik w I4, teraz jade ponad pół roku na jednym i jest ok na standardowej powierzchni.Kwestia przywyczajenia do wyższej czułości na nacisk w intuosie albo ustawienia w sterach tak jak komu pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem ze nie lubicie Pentagrama, ale moj rysik ma już dwa lata i świetnie też miesza kawę, jak na razie sie nie starł za bardzo (moze przez powłokę z polimerów cukru). Dodatkowo moj stary wacom np. zepsul sie po kilku tygodniach stawiania na nim cieplych posiłków a pentagram daje radę nawet z żarciem z mikrofali w plastikowych pojemnikach (kto lubi warunki żywieniowe jak na stacji kosmicznej wie ze to cholernie gorące).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nezumi - ;D:D

 

Nie no ogólnie wada z tymi rysikami chyba od bodajże 2010 roku się zaczęła, Wacom się wypiera że coś robi źle, ale jednak tysiące użytkowników narzeka. Szczególnie jeżeli mieli stare tablety wacoma, które są w sumie w wytrzymałości o niebo lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tam nie kamam o co chodzi, mam Intuosa 4L - baaaardzo duzo uzywamny swojego czasu, i ten czarny, najtwardszy rysik wolno sie sciera, jezeli wogole. Tez mam wrazenie ze po dluzszym uzyciu powierchnia wacoma jest bardziej sliska = mniejsze scieranie rysika. Nie dotyczy to niestety tych szarych, miekkich ryskikow, te padaly juz po 1 - 2 tyg.

 

Co do Intuosa 5 i multitouch: to ja uzywam G13 logitecha do wszystkich skrotow w PS, polecam! a multitouch to troche taki pic nawode wciskany nam na maksa przes I-shits

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość fishinthewater

Hey,

Miał ktoś problem z touchem w intuosie5? po około 2 min pracy przestaje mi działać funkcja touch.

Próbowałem włączać i wyłączać toucha ale nic to nie daje, pomaga reset PS'a. Stery przeinstalowane, najnowsze.

 

To samo dzieje się z touch ringiem.

 

Any idea?

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem idealną warstwę ochronną na tablet :), rysik się nie zużywa a tablet nie rysuje, jest to zdjęcie RTG :)
Dzięki! Lece symulować wstrząśnienie mózgu. Będę miał tablet z własną czachą. :D
YKxlr.jpg

 

Done. Nie musiałem nic symulować, rowerek starczył. Chce ktoś kupić powłokę ochronną do tabletu? Ma nadruk z kośćmi stawu obojczykowego, dobra refka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam pytanie do posiadaczy Tabletów. Zauważyłem (narcystycznie to wyjdzie...) ale straszną frajdę sprawa mi grzebanie w grafice 2D (GIMP) i w związku z tym że to już parę miesięcy mojej "chcicy" zastanawiam się nad tabletem do komputera. Z opini wynika że wiodącym producentem jest Wacoom, i też na jego Tablety Graficznie stawiam. Moglibyście mi doradzić jaki Tablet kupić tak do 250-300zł ? Z takich ważnych spraw to dodam, że posiadam monitor LG W2242S 22'' i używam rozdzielczości 1680x1050. Nie wiem czy to istotne, ale czytałem gdzieś że potrafią być różne zniekształcenia przy nieodpowiednim tablecie do nieodpowiedniego monitora.

 

Dzięki z góry za porady, Radek.

Edytowane przez AccessX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to taka amatorka to na poczatek wystarczy Bamboo touch & pen, lub bez touch (jest tanszy).

Ja uzywam go do dlubania w zbrushu i uwazam ze jest wystarczajacy, do szkicowania takze sie nadaje itp. W tej cenie nie wiem czy z nowych tabletow cos lepszego dostaniesz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności