Skocz do zawartości

Animacja 3d: "Bugs' Race"


elDroo

Rekomendowane odpowiedzi

logo.jpg

Witam

 

Chciałbym zaprezentować nasz pierwszy animowany short pt "Bugs' Race". Autorami filmu są Ania Jurkiewicz i Andrzej Ellert (

 

Pracowaliśmy nad nim przez ponad 2 lata i wszystko zrobiliśmy sami - zaczynając od pomysłu, scenariusza, animatików 2d i 3d, modeli, tekstur etc, aż po finalną animację i kompozycję. Jedyna rzecz której nie zrobiliśmy to dźwięk i muzyka, które zostały stworzone przez studio Cafe Ole w Warszawie. Możemy się tu też pochwalić tym, że głosu dla postaci ślimaka udzielił aktor Arkadiusz Jakubik.

 

Chcieliśmy też tu zaznaczyć, że jest to nasza pierwsza poważniejsza animacja i wszystkiego uczyliśmy się prawie od nowa podczas produkcji filmu. Skończyliśmy go jakieś 8 miesięcy temu i wiele się od tamtego czasu nauczyliśmy (głównie w animacji), więc jesteśmy świadomi wszelkich niedociągnięć w naszym filmie. Mimo to jesteśmy zadowoleni z efektu końcowego i z tego co osiągneliśmy mimo braku jakiegokolwiek doświadczenia.

 

Przy okazji chcieliśmy podziękować wszystkim, którzy nam pomogli przy produkcji filmu a szczególnie Michałowi Monartowi za cenne wskazówki i poświęcony nam czas :)

 

Mamy nadzieje, że film się spodoba. Krytyka i komentarze mile widziane :)

 

Film jest także dostępny na DVD w najnowszym (październikowym) numerze magazynu PSD Photoshop (znajdziecie tam także artykuł z making of)

 

Zapraszamy na stronę filmu: www.bugsracemovie.com

 

Film można obejrzeć w jednej z poniższych wersji:

Nasza strona (najlepsza jakość)

Vimeo (dobra jakość) - zdaje się, że tu także można ściągnąć film na dysk w wersji oryginalnej (xvid)

Youtube hi-q (średnia jakość)

Youtube lo-q (niska jakość)

 

skl1.jpg

skl2.jpg

skl3.jpg

 

Co do spraw techicznych i użytych programów:

głównie Autodesk Maya 8

trochę Zbrusha do modelowania

Real Flow do symulacji wody

After Effects do kompozycji

Particle Illusion do efektów dymnych

i oczywiście Photoshop

Edytowane przez elDroo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 73
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Gartuluję!! :) Fajnie oddaliście emocje robali, chociaż całość średnio trzyma się kupy. Początek jest niezły, a później poziom nieco spada, ale i tak nie jest źle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dżdżownica ftw !!!!!

czekam na alternatywne zakonczenie :D

wszystko elegancko i zabawnie, tylko scenki jakby troche pomieszane, na poczatku przydaloby sie ujecia wszystki robali naraz i podczas akcji bardziej wszystko poukladac, bo przecietny widz (ja ;) ) zaczyna sie gubic. pod koniec tez przydalby sie jakis plan ogolny, pokazujacy ze juz sa przed meta, ale to moze sprawa gustu ;)

ale genaralnie gratuluje ukonczenia tak powaznego projektu, naprawde klasa

a sceny z pajakami i dzdzownica wymiataja

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

serwus :)

heheh, no wypasiony ten filmik :) . wkrecajacy. Bardzo mi sie podobal. To

fakt, ze w pewnym momencie sie troszke pogubilem , ale bylo spoko. Zakonczenie tez niezłe ( fajnie ze takie nagłe ).

Woda mi sie nie podobała , ale szybko o tym zapomnialem , bo mnie wkreciła akcja :).

Bardzo , bardzo duze gratulacje dla Was ode mnie :)

I to wszystko w dwie osoby. Reawelacja ! :)

Zdecydowanie powinna byc rekomendacja na pierwszej stronie.

pozdrawiam i zycze powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możemy się tu też pochwalić tym, że głosu dla postaci ślimaka udzielił aktor Arkadiusz Jakubik

hihi :)

 

szacun ,że w mayce takie rzeczy :) kawał niezłej animacji

btw.. też myślałem że robal wygra :)

 

pozdro;) oby wiecej takich akcji . szkoda ze tylko szkoły najczęściej mobilizują do takich dzieł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za tak pozytywny odbiór :)

Spodziewalismy sie, ze troche pojedziecie, a tu nie jest tak zle.

Zdajemy sobie sprawe ze storytelling troche kuleje, ale nie mielismy wtedy zielonego pojecia o robieniu filmow (w 2005) i bardziej skupialismy sie na sprawach technicznych (priorytetem bylo nauczenie sie tworzenia takiej animacji)

 

Co do dzdzownicy, to chyba wszyscy spodziewaja sie ze wygra, a tu zaskoczenie - i o to chodzi :)

 

Milo jest sie poczuc docenionym po tym wszystkim, bo rzeczywiscie nie bylo latwo. Przez dwa lata ciazylo to nad nami, presja byla duza - musielismy nawet wziac rok przerwy w studiach zeby ukonczyc ten filmik, wiec obrona sie troche przeciagnela. Powoli zabieramy sie za kolejna produkcje, tym razem bedzie to praca magisterska. Poziom powinien byc juz wyzszy, bo od ukonczenia Bugs' Race minal juz prawie rok i od tamtej pory nie proznowalismy. Stawiamy przede wszystkim na animacje, sporo sie od tamtego czasu nauczylismy i mamy nadzieje ze gdzies tak za rok pokazmy cos nowego, na jeszcze wyzszym poziomie. Tym razem przynajmniej wiemy co robimy i za co sie zabieramy (Bugs' Race mielismy zrobic w wakacje, a skonczylismy 1,5 roku pozniej :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elDroo - gratulacje dla waszej dwojki za zamkniecie projektu. Ciesze sie ze wreszcie PJWSTK zaczyna isc w dobra strone. Jest spooro niedorobek z kazdej dziedziny. Pomysly bardzo fajne, sama realizacja troche gorzej, najslabiej animacja. Ogolnie postaci sie poruszaly znosnie ale zdretwialy pajak to juz przegiecie - zero elastycznosci. A mozna takie fajne akcje robic z takim pajakiem jezeli chodzi o expresje itp. A on tu jakby w gipsie.

 

Kto byl waszym promotorem spytam z ciekawosci bo ja takze sie otarlem o PJWSTK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elDroo - gratulacje dla waszej dwojki za zamkniecie projektu. Ciesze sie ze wreszcie PJWSTK zaczyna isc w dobra strone. Jest spooro niedorobek z kazdej dziedziny. Pomysly bardzo fajne, sama realizacja troche gorzej, najslabiej animacja. Ogolnie postaci sie poruszaly znosnie ale zdretwialy pajak to juz przegiecie - zero elastycznosci. A mozna takie fajne akcje robic z takim pajakiem jezeli chodzi o expresje itp. A on tu jakby w gipsie.

 

Kto byl waszym promotorem spytam z ciekawosci bo ja takze sie otarlem o PJWSTK.

 

 

Nareszcie jakas konstruktywna krytyka. Czekalem az ktos skrytykuje animacje, bo to akurat rzecz ktora poprawilibysmy w naszym filmie w pierwszej kolejnosci. Na nasze usprawiedliwienie powiem tylko ze w tamtym czasie animacja byla tylko kolejnym etapem w produkcji ktory trzeba przejsc i robilismy ja zupelnie instyktownie bez zadnych podstaw.

 

Co do PJWSTK to rzeczywiscie sie rozwija w dobrym kierunku, zwlaszcza ze teraz jest nowy wydzial - Sztuki Nowych Mediów (niestety my sie na niego jeszcze nie zalapalismy i jestesmy z wyksztalcenia informatykami a nie grafikami). Promotorem był Piotr Pawłowski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczesniej widzialem tylko wersje probne animacji na uczelni dzieki uprzejmosci waszego promotora ;) i musze przyznac, ze produkt finalny bardzo pozytywnie mnie zaskoczyl. Wszystko ladnie wyrenderowane i niezle zmontowane. Animacja moze i nie oscarowa, ale moim zdaniem jak najbardziej poprawna i nie tak przesadnie maslana jak to sie zdarza robic yhm niektorym studiom. Mozecie byc z siebie dumni. Czekam na wiecej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa Piotr - heh no prosze. To pozdrow go, bedzie wiedzial o kogo chodzi mam nadzieje, bo to ja go tam przyciagnalem :) Co do krytyki - ja jestem przeciwnikiem ostrego jechania po ludziach. Trzeba patrzec w pewnych kategoriach. Wiec jako pro projekt to slabo, jako pierwsza powazna produkcja bardzo dobrze. Nie wiem jak radziliscie sobie z sama produkcja, poprawkami itp - podejmowaniem decyzji, pipeline, co kiedy, milestone'y. Moze tego nie widac ale finalnie to "jak sie produkuje" ma bardzo duzy wplyw na koncowy wyglad produkcji,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I kolejny film szkolny. Swietnie, ze z naszych szkol wychodza na swiat jakies produkcje. Nie bylo tego wiele ostatnimi laty. ( no i mam nadzieje , ze to sie zacznie zmieniac, chcialbym zmienic swoje generalnie zle zdanie o edukacji 3D w naszym kraju )

 

Sama animacja ,jak na debiut, bardzo spoko . Mozna by sie czepnac technikaliow, ale jako calosc, w swojej lidze sie broni. Jest OK. Produkt srodka.

 

salut

Dziadek Stal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się z poprzednikami, parę technicznych niedoróbek by się znalazło, ale tak naprawdę wszędzie się znajdzie...

jako całość robi dobre wrażenie i jest śmieszne, a o to przecież chodziło...

tak naprawdę co tam forum, pokażcie to jakiemuś dzieciakowi a założę się że mu się spodoba :)

gratuluję ukończenia, widać że włożyliście w to masę pracy...

czekam na następne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje przede wszystkim ukonczenia. Spora robotka i to jeszcze na start taki rozbudowany technicznie temat. Mi sie podobalo to ze film generalnie jest "rowny". A to rzadkosc raczej, szczegolnie przy debiutach. Technicznie kilka rzeczy mozna by poprawic, ale nie ma nic co by jakos bardzo mocno razilo czy ewidentnie psulo odbior calosci. No i jak na pierwsze animacje postaci to naprawde wyglada niezle. A momentami kilka postaci na raz w kadrze tam bylo... Super :)

 

P.S.

Te duze dysproporcje miedzy mrowkami a innymi robalami to specjalnie?

 

PZdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich. Z tej strony Ania (drugi autor filmu). Dziekujemy wam za tak cieple odebranie filmu. Jestesmy zaskoczeni tak pozytywnymi komentarzami.

 

Tworzenie scenariusza i calej akcji wygladalo mniej wiecej tak: Zalozylismy sobie, ze chcemy zrobic "super fajny" filmik o robaczkach. :P Nie majac za bardzo doswiadczenia i wiedzy o tym jak bedziemy to wszystko realizowac wymyslalismy sobie postacie ("co to za problem zrobic jeden model mrowki a potem go zduplikowac i miec juz cala armie") i rozne gagi ("A teraz mrowy podpalaja biednego pajaka - jest OGIEN! DYM! i WOOODA!!!") I jak przyszlo do konkretnej pracy nad tym wszystkim to dopiero zaczynalismy widziec ile trudnosci (nieswiadomie) postawilismy przed soba. Po pierwszym roku pracy (troche sie obijalismy) mielismy za soba zrobiony animatik 2d i 3d. Podczas animacji przyszedl kryzys i o malo co nie zmienilismy calego scenariusza, bo grozilo nam niezaliczenie studiow. Zdecydowalismy sie jednak pociagnac juz cala historie do konca tak jak zaplanowalismy, wziac w szkole dziekanke na skonczenie projektu i efekt koncowy jest taki jak widac.

Długo to wszystko trwalo, ale mysle ze dalismy rade.

Pozdrawiam wszystkich. :P

Edytowane przez kitsune
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie słaba animacja, wszystkie elementy słabe, biorąc pod uwagę, że jest to praca inżynierska na wydziale animacji 3d to jakość powinna być zdecydowanie lepsza, tak sobie myślę, że uczęszczanie do tej Polsko-Japońskiej szkoły to jest kompletna strata pieniędzy i czasu

 

gratuluję jedynie ukończenia projektu, nad takimi rzeczami zawsze jest dużo pracy, cała reszta: lipa

 

ps. nie rozumiem tych wszystkich zachwytów forumowiczów, naprawdę ciężko jest się zachwycić jakimś elementem tego filmu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. nie rozumiem tych wszystkich zachwytów forumowiczów, naprawdę ciężko jest się zachwycić jakimś elementem tego filmu

 

Bo popelniasz blad jaki ludzie teraz czesto popelniaja, tzn zanim spojrza na calosc patrza na detale (w modelowaniu i rzezbieniu 3d widac to doskonale). To nie tak ze ten film zachwyca, ale akurat w tym przypadku suma srednich badz slabych elementow daje calkiem dobry rezultat. Pewnie ze tu jest masa bledow czy nie dorobek, ale calosc jest spojna i smieszna. Obejrzalem raz, moze obejrze drugi, wielbic tego filmu nie bede. Ale jak na nasze poletko to jest solidna produkcja. Zwlaszcza ze amatorska.

 

Inna sprawa, ze jak patrze na film francuskich studentow "oktapodi" czy "le building" to smutno sie troche robi. Bo to nie kwestia umiejetnosci studentow, tylko zenujacego poziomu nauczania i braku odpowiedniego prowadzenia w trakcie studiow. Ale jest jeszcze jedna kwestia, od kiedy u nas szkoly na powaznie ucza grafiki w pelnym wymiarze? Chyba wcale. A jesli sie myle to tym gorzej dla tych szkol bo nigdzie nie widac tego efektow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo popelniasz blad jaki ludzie teraz czesto popelniaja, tzn zanim spojrza na calosc patrza na detale (w modelowaniu i rzezbieniu 3d widac to doskonale). To nie tak ze ten film zachwyca, ale akurat w tym przypadku suma srednich badz slabych elementow daje calkiem dobry rezultat. Pewnie ze tu jest masa bledow czy nie dorobek, ale calosc jest spojna i smieszna. Obejrzalem raz, moze obejrze drugi, wielbic tego filmu nie bede. Ale jak na nasze poletko to jest solidna produkcja. Zwlaszcza ze amatorska.

 

Inna sprawa, ze jak patrze na film francuskich studentow "oktapodi" czy "le building" to smutno sie troche robi. Bo to nie kwestia umiejetnosci studentow, tylko zenujacego poziomu nauczania i braku odpowiedniego prowadzenia w trakcie studiow. Ale jest jeszcze jedna kwestia, od kiedy u nas szkoly na powaznie ucza grafiki w pelnym wymiarze? Chyba wcale. A jesli sie myle to tym gorzej dla tych szkol bo nigdzie nie widac tego efektow.

 

Polać mu soku z gumijagód! Dobrze gada!

No no... PJWSTK... jedna z niewielu szkół które czegokolwiek uczą z zakresu grafiki :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

luki. bardzo smutno sie robi. rok nauki w gobelinsach kosztuje 3400 (2500 jesli placisz za calu , trzyletni kurs) euro czyli kwota podoba do tej jaka trzeba zaplaic za rok w PJWSTK. patrzac na efekty nauczania wnioski kazdy sobie sam wyciagnie.

 

co do filmu. moje zdanie jest podobne do e=mc^2 .

 

Polać mu soku z gumijagód! Dobrze gada!

No no... PJWSTK... jedna z niewielu szkół które czegokolwiek uczą z zakresu grafiki :P

masz racje. Czegokolwiek. Ale to "cokolwiek" to jest dokladnie tyle i nic wiecej. Cokolwiek.

 

chyba lepiej poswiecec rok czy dwa na nauke francuskiego i pojechac uczyc sie za te same pieniadze gdzies gdzie ucza troche wiecej niz "cokolwiek"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest takie proste - Gobelins to szkola ktora jest nastawiona na animacje. U nas w PL PJWST sie stara ale to nadal szkola informatyczna w ktorej jest katedra multimediow. Tam sie robi grafike od strony programistycznej. A dopiero w katedrze multimediow jest podspecjalizacja grafika 3d. wiec tak naprawde to poswiecasz w tej szkole moze 10% czasu na to co chcesz robic a 90% np na pisanie baz danych i matemetyke dyskretna. Patrzac na to z drugiej strony PJWSTK jest swietnym miejscem dla Technical Director'ow, ktorzy sa takze bardzo potrzebni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Makowiec

Świetny filmik. Moja córka ogladała go kilka razy, hehehe. Jej komentarz..."chopaki smieją znowu" (pająki). Córa ma 3,5 roku. Dla mnie najlepsze są mrówki pędzące z nożem, widelcem i solniczką za ślimakiem. Mnie się podobało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie cierpie dawac handicapu za cokolwiek. Ale im starszy sie robie tym czesciej jestem do tego zmuszany przez obiektywne okolicznosci. W przypadku tego filmiku przymykam oko na naprawde duzo rzeczy, ale kilka pomyslow jest fajnych i jako jakas wprawke go bronia. Zwlaszcza ze trudno o konkurencje. Fajnie ze zostal zrobiony, nie bedzie kamieniem milowym, ale przynajmniej cos sie dzieje.

W polsce animacje mozna robic po godzinach, albo komercyjnie, . Po godzinach to wiadomo jak jest a komercyjnie tez wiadomo. Szkol nie ma, albo tak jak Pingwin mowi moga pokazac ze oszem taki temat istnieje ale jak chcesz go zglebic to baw sie w domu. Ktory to juz raz to samo jest walkowane;).

Tak wiec dobrze ze cokolwiek, bo jesli jednak komus sie chce, to moze dalej mu sie bedzie chcialo i w koncu powstanie wiecej rzeczy ktorymi mozna sie bedzie chwalic.

A no i jeszcze jedna sprawa, czesto jak cos juz nawet powstanie, to zanim zwykli ludzie moga to obejrzec mija zbyt duzo czasu, bo festiwale bo cos tam. Oktapodi tez oficjalnie chyba nie jest dostepne, pojawilo sie na krotko na motionographerze i chyba stamtad przedostalo sie w inne miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok. w sprawie szkoly zwracam honor. zupelnie inny profil i ok. rozumiem. mialem mylne przeswiadczenie ze jesli cos nazywa sie wydzialem animacji 3d to ucza tam animacji.

 

dziab: to swietna rada dla autorow. zamiast robic prawie 5 minut animacji moze lepiej zrobic kilkudziesiecio sekundowa etiude. moze poszukac innej konwencji ktora nie bedzie wymagac duzych nakladow pracy a czas przeznaczyc na dopracowanie i dopieszczenie filmiku zaczynajac od scenariusza.

 

dziab. Wlasnie zrobilem 20 minutowa animacje z szescianem i kulka. ogladnalem raz jeszcze bugs race.... sorry, dalej gowno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym gownem to jednak lekka przesada, tak wg mnie.

Nie jest to poziom pixara, ale animka trzyma sie kupy (coz za niezreczny dobor slow :D ), i spelnia swoje zadanie, jest smieszym krotkim filmikiem. Ze mogla by byc lepsza? No mogla by, ale ciezko wskazac na cos co nie moglo by byc lepsze.

 

Odemnie gratulacje za caloksztalt, a przedewszytkim za ukonczenie projektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

P. > taki kozak z Ciebie, a Twoje prace też nie stoją na najwyższym światowym poziomie. Jesteś niezły, ale są tu ludzie lepsi od Ciebie, którzy potrafią w miarę kulturalnie pisać własne opinie. Może przed wejściem na forum powinieneś napić się piwka? Może życie byłoby piękniejsze?

Animacja nie nadaje się do Oskara, ale patrząc na polskie warunki plasuje się tej chwili wysoko. Zważ na młody wiek autorów, brak pomocy ludzi z naprawdę dużym doświadczeniem i fakt, że to projekt studencki. Czy ty od razu trzaskałeś rewelacyjne modele?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem okazje widziec prace innych studentow z waszej szkoly. przy tamtych ten filmik to arcydzielo.

 

P, a ty troche przesadzasz chyba, ja wiem ze nawet twoje wczesne produkcje z powraya wygladaly miejscami lepiej, ale ten filmik jak na pierwsza produkcje naprawde daje rade.

 

Jesli chodzi o poziom gobelinsow, czytalem komentarz Victora Navone z Pixara do filmiku burning safari- "jesli to jest praca studencka, zaczynam sie powaznie obawiac o swoja prace"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności