Skocz do zawartości

Szybkie odpowiedzi na proste pytania. Blender Q&A


n-pigeon

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Chrupek3D

ja o Bevelu w 2.6.

W tym tutorialu, pokazuje kolega, ze można wykonać COPY na Bevelu i powstaną ładne zaokrąglenia. Większa ich ilość robi już brzydkie rzeczy... no i trzeba jeszcze zaaplikowac "remove doubles", bo sie vertexy pokrywają po tej operacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@woyoooo Jakikolwiek tutek o tworzeniu trawy dostarczy Ci niezbędne informacje: np. http://www.blenderguru.com/videos/the-secret-to-creating-realistic-grass. Kwestia kombinowania z obiektem używanym do generowania cząsteczek. Eksperymentowanie to już czysta przyjemność. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj struktury chcesz uzyskać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tzn. wyextrudować czy jak to można inaczej nazwać. kwestia jak to zrobić szybko bez chodzenia naokoło. w maxie to działa pod komendą extrude. w blenderze nie mogę znaleźć funkcji, która to robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obie metody sprawdzalem i nie dziajaja. trzeba wykonac dodatkowe przesuniecia zeby ustawic to wszystko. chodzi mi o takie dzialanie jak w maxie - krawedz porusza sie po swojej normalnej do srodka lub na zewnatrz na zadaną odleglosc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy do konca rozumiem twój zamysl ale zaznacz calosc i ctrl+f wybierz solidyfy i w menu "t" na dole dostosuj tyle ile Ci trzeba. Jeżeli nie chcesz calości tylo zawnętrzne krawędzie to możesz utworzyć vertex group z zewnętrznej krawędzi i dodać modyfikator solidyfy tam zaznaczyc vertex grupę którą wcześniej utworzyłeś i suwakiem dostosować tyle ile Ci trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy do konca rozumiem twój zamysl ale zaznacz calosc i ctrl+f wybierz solidyfy i w menu "t" na dole dostosuj tyle ile Ci trzeba. Jeżeli nie chcesz calości tylo zawnętrzne krawędzie to możesz utworzyć vertex group z zewnętrznej krawędzi i dodać modyfikator solidyfy tam zaznaczyc vertex grupę którą wcześniej utworzyłeś i suwakiem dostosować tyle ile Ci trzeba.

nigdy wcześniej nie zauważyłem, że w tym modyfikatorze da się ustawić vertex group

działa znakomicie na wybranych krawędziach, trzeba tylko usunąć dodatkowe polygony

dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdzilem tą metodę z solidify, i tak jak napisal Gumen trzeba kasowac dodatkowo stworzone poligony. Przy skomplikowanym ksztalcie ta metoda odpada- za duzo zaznaczania i kasowania. wiec pytanie pozostaje dalej bez rozwiazania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest metoda, jeszcze nie taka jak extrude w maxie ale.... duplikujemy wybraną krawędź>separate>zamieniamy na krzywą>w opcjach krzywej robimy extrude>konwert na mesha>loopcut po srodku i kasujemy poligony z gory badz z dolu>join z meshem z ktorego duplikowalismy krawedz i remove doubles. jesli ktos zna jeszcze szybsza metode to chętnie wysłucham.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg mnie ten ctrl+F -> solidify jest ok, z małą korektą: nie zaznaczasz całości, tylko dwa pierwsze edge loopy. a po solidify kasujesz ten jeden nadmiarowy.

przykład w drugą stronę aby było bardziej przejrzyście ;)

[ATTACH=CONFIG]84598[/ATTACH]

mini tip:

drugiego loopa można zaznaczyć wciskając (gdy mamy zaznaczoną krawędź) crtl + Plus na numerycznej. Nadmiarowego zaznaczamy z altem i usuwamy.

Edytowane przez szczuro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra patent nr 3, też pewnie malo kto o nim wie wiec może reszcie się przyda. Robisz tak. Ten mesh co sobie zrobiłeś na sam początek klikasz ctrl+n żeby uporządkować normale, następnie otwierasz menu po prawej "n" i na samym dole masz taka zakladkę transform orientation. Przy zaznaczonej krawędzi czy też całym meshu (zalezy co chcesz uzyskać) klikasz create. Teraz bierasz tego edga co chcesz rozciągnąć i w menu orientation zmieniasz na ten utworzony. Teraz klikasz "e" i 2 razy "z". Rozciągasz ile tam Ci trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki dziwny problem, może ktoś zna rozwiązanie...

 

Kiedy exportuje jakiś model do obj lub fbx, duplikuje mesh(!), i tak go zapisuje w pliku.

Próbowałem wersje 2.55, 2.6, 2.49 - wszędzie to samo.

 

Z góry dziękuje za pomoc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam szybkie techniczne pytanie (i pewnie głupawe, ale ja się nie znam za bardzo :P )

Czy dorzucenie ramów do komputera przyśpieszy rander??

Teraz mam 4GB RAMu, procesor Intel® Core™ i5-2430M (3M Cache, 2.40 GHz) i przy randerowaniu czegokolwiek bardziej skomplikowanego niż kostka, procesor dochodzi pod 100% i nic wiecej nie da się przez kilka godzin zrobic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Berseker myślę że nie. Nie wiem co renderujesz i pewnie jest możliwa taka scena, żeby pożarła 4 giga RAM, ale to 4giga to nie jest wcale tak mało. Tutaj http://www.eofw.org/bench/ oglądając wyniki, można wysnuć wniosek, że przy takich samych procach większa RAM nie ma wpływu. Ale żeby godziny? Co ty renderujesz? Możesz pokazać? może da się coś zoptymalizować.

  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pirat ostatnio exportowałem w fbx do keyshots i tam nic mi nie duplikowało. Korzystałem z wersji

http://graphicall.org/110

Pamietaj że przed zapisem ostatecznym blender zastosowuje modyfikatory więc może dlatego cośtam z mirrorem jest nie tak. Jest jeszcze możliwość że masz na innych warstwach kopie tego modelu to też może być problem bo exportując do obj czy fbx blender łapie wszystko. Przed zapisaniem upewnij się ze zaznaczyles opcje "Selection only"

 

@berseker Jeżeli są to bardzo skomplikowane sceny to napewno ram pomoże, jak mniej to po prostu procesor obciążony na 100% nie wyrabia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pirat ostatnio exportowałem w fbx do keyshots i tam nic mi nie duplikowało. Korzystałem z wersji

http://graphicall.org/110

Pamietaj że przed zapisem ostatecznym blender zastosowuje modyfikatory więc może dlatego cośtam z mirrorem jest nie tak. Jest jeszcze możliwość że masz na innych warstwach kopie tego modelu to też może być problem bo exportując do obj czy fbx blender łapie wszystko. Przed zapisaniem upewnij się ze zaznaczyles opcje "Selection only"

.

 

No niestety wszystkie z twoich propozycji wytestowałem już wcześniej i nic nie pomogło ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie robię nic specjalnie trudnego bo dopiero zaczynam przygodę z blenderem.

Ostatnio malutką animację robiłem żonie na walentyny i 59 klatek po 50 randeru klepało mi prawie całą noc przy użyciu procesora 96-100%

Dokładnie to ta scena http://wiener-info.ugu.pl/w14.png (wiem :P szału nie ma ale dopiero studiuje tutki). W animacji dwu sekundowej serce bije jeden raz (później w windows movie maker powtórzenia i podkład muzyczny).

 

ikkiz test z tej strony którą podałeś wyszedł mi na ok 658 pozycji czyli 36.38s

Jeśli nie ramy to co może być problemem??

 

Offtop.

PIraT pozdrowienia ze Złotych Łanów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rice: poprosiłem o przexportowanie na 2 innych kompach - to samo, podejrzewam że to wina modofikatora mirror - ;/ którego zaapendowałem już wcześniej... Chyba wszystko pójdzie się ***.

 

Berseker: A byłem przekonany ze mieszkam na krańcu świata ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś nie tak jest wersji 2.62 z selekcja w trybie Edit Mode. Aktualnie po odznaczenieu np. face'a na przestrzeni viewporu Acion przestawia się na Deselect. W praktyce działa to tak, że trzeba za każdym razem przełączyć Action na Select albo z restartować operator - co jest trochę upierdliwe. Można to jakoś usprawnić np. skrótem klawiszowym?

Edytowane przez MRay
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po odznaczeniu płaszczyzny w trybie Edit Mode -> panel Tool Shelf (select or deselect) -> Action przestawia się domyślnie na Deselect (po kliknięciu na viewport). Aby ponownie zaznaczyć całość muszę wybrać Action -> Select lub z resetować akcję. Do tej pory można było za każdym razem zaznaczyć i odznaczyć (klawiszem A) bez specjalnego wędrowania kursorem do panelu TS (T).

Wyłapałem tez jakieś dziwne zmiany dotyczące dopasowywania viewportu do płaszczyzny... Wszystko działa ale po wcześniejszym wyłączeniu NumLock'a. :/

Edytowane przez MRay
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tam mam action toggle, tak jak było wcześniej i zachowuje się tak jak wcześniej. czyli jak coś zaznaczone to A odznacza, a jak nic nie zaznaczone to A zaznacza wszystko, więc trzeba klepnąć a dwa razy, żeby zaznaczyć całość. Może przestaw na toggle i tak zostaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też jest ok ale momentu kiedy przestaje trafiać różnych nie znanych przyczyn w obiekt a trafiam viewport :D. Action wówczas automatycznie przeskakuje na deselect. Żeby całość zaznaczyć klawiszem A muszę wędrować do TS i zmienić Action na toogle albo select. To samo dotyczy selekcji obiektów w trybie Object Mode.

Edytowane przez MRay
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy nadal jest możliwość wyboru metody renderowania w cycles cuda/openCL ? Od jakiegoś czasu mam tylko wybór Feature Set: Supported lub experimental. Zniknęła mi lista rozwijalna z obszaru Render gdzie mogłem wybrać GPU, CPU a przez to cuda lub openCL. Przenieśli gdzieś to ?

Czy może to być też przyczyną że mam zgodną grafę (GF8600GT) tylko z ver 1.1 cuda ? BTW gdzie można dorwać ten pliczek który udawał wyższą zgodność z cuda 1.3 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest jakaś możliwość w Blenderku, żeby obiekt z modyfikatorem CLOTH zachowywał objętość a nie zapadał się jak luźna szmata.

Czytaj czy można zrobić prosto poduszkę przy pomocy modyfikatora CLOTH, tak żeby nie zachowywała się jak szmatka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie drogi... czy ma ktoś sposób na zrobienie żywopłotu? żeby zajmował mało poly a był w miarę wiarygodny bo ma go być piekielnie dużo i zwykły box może nie przejść testu jakości. Myślałem, zeby zrobić 2 boxy jeden w drugim i ten zewnętrzny opatrzyć jakimś kanałem alpha liści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam, po dość dłuższej przerwie wróciłem do blendera i mam takie pytanie nooba (odpowiedź jest zapewne banalna ale nie mogę tego znaleźć), a mianowicie jak zrobić aby okna w viewporcie można było przesuwać każde z osobna ( było tak na początku jak ściągnąłem blendera) teraz jak chce jedno przesunąć to wszystkie zmieniają swoje rozmiary, jakbym gdzieś, coś zaznaczył ale nie mogę znaleźć co

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Papa Pio: wydaje mi się że dobrze kombinujesz, wszystko zależy od tego z jakiej odległości będzie go widać :)

Siemowit: podejrzewam że chodzi o quad view. w 3d view otwórz panel po prawej (N) w zakładce display wyłącz box

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...i właśnie skróty, skróty, skróty. Może warto było by założyć wątek, gdzie umieszczalibyśmy skróty w posegregowanych kategoriach (np. edycja siatki, edycja obiektu, edycja uv etc.) Często pojawiają się pytania tego typu. Sam nie raz mam zaćmę i tracę czas na szukanie po necie, a skrótów ciągle przybywa :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności