Jump to content
mateusz_s

Czy coś się jeszcze dzieje na MAX3D.pl ?

Recommended Posts

cześć,

przepraszam, że nie na temat, ale czy ta strona jeszcze działa? Jedyny ruch jaki obserwuje to sporadycznie WIP i Galeria, cześć funkcji strony nie działa, stare newsy, brak aktualizacji galerii itp. Czy ludzie się gdzieś przenieśli? Czy to już po prostu nie te czasy i nikt ni korzysta z podobnych stron?

Ja zaglądam (czytam) codziennie , nawet stare posty. Mało sam tu piszę, ale jestem często. Niemniej widzę że coraz mniej ludzi publikuje nawet te komercyjne prace, nie mówiąc o "samoróbkach" pacniętych po godzinach, dla fun'u. Widzę po sobie że 40'stka za chwilę w kalendarzu mi pyknie, i coraz rzadziej wieczorami i nocami exploruje na własną ręke świat 3D...A komercyjne prace są często tak nudne nawet dla ludzi którzy je robią z dużym zaangażowaniem,że czują że kolejna wizka osiedla czy domku jest jak klisza z przeszłości... i wiele osób nie chce się nimi tu chwalić. A nie znam już prawie nikogo kto robi jakieś prace 3D czy 2D dla fun'u wieczorami. Część ludzi siedzi też na Artstation, ogromna rzesza ludzi. Tak samo wolą tą komercyjną pracę wystawić na Behance. Taka prawda. Są nowe drogi pokazania tego co się umie, a forumowej wiedzy już ludziom nie potrzeba chyba...Ogrom rzeczy zostało zautomatyzowane, pojawiła sią Corona i problemy z Vray'em poznikały jakby z automatu, i każdy kto robił wizki nagle nie musi się zagłębiać w techniczne didaskalia software'u...Modeli dziś od groma do kupienia za 6 dolców, mało kto coś modeluje sam, a oświetlenie czy teksturowanie - szczerze, ludzie też dostali takie ilości materiałów w sieci że na Youtube'ie po 1 miesiącu oglądania tutoriali po prostu nie musisz o nic na forum pytać...Ludzie nie kopią już tak w sofcie jak kiedyś, żeby wiedzieć wszystko o wszystkim. Sporo ludzi jedzie z wiedzą po minimum, nie pytają o głębsze zagadanienia bo jak widzę wiele osób siedzi w jednej branży (np. archi wizki) i nie szuka już drugiego, trzeciego czy czwartego softu do nauki, bo to co umieją styka im do zarabiania. Pokolenie 30-40 latków które "kopało" w sofcie i rozkminiało wszystko nocami po robocie, wymiera. Masz youtube, wklepujesz hasło i masz odpowiedź. Często pobieżną, ale zawsze. Nikomu nie chce sie opisywać dziś problemów swoich z softem na forum, wdawać się w dyskusję, polemizować, szukać drugiego czy trzeciego sposobu na rozpykanie problemu...Tyle softu dziś na rynku i tyle automatyzacji się pojawia, że nawet znienawidzony proces tworzenia UV mapek stał się przyjazny. Takie czasy - automatyzacja i kupa softu dookoła, często bardzo specjalistycznego powoduje że dziś nikt nie kmini jak zrobić "ręcznie" ubranie w Mayi czy 3ds Max czy w Blendku...Jest Marvelous Designer i jedziesz z tematem. 5-6 tut'ków i każdy stworzy ciuch 3D...Kiedyś te rozkminy o topologi siatki, trzymaniu reżimu poligonów etc...Kurcze - to już nie wróci. W sumie dobrze, ale z drugiej strony prawdziwnych specjalistów dziś się robi coraz mniej. Podobnie jest coraz mnie multi-instrumentalistów graficznych co zna 5-6 softów, skacze między nimi i tworzy prąc do przodu jak czołg, nie tylko w robocie ale też w domu, pogodzinach...Tak to widzę po ponad 11 latach na forum.

I jeszcze jedna dygresja - widzę spadek aktywności (twórczości) na wszelakich forach o grafice 2D czy też 3D, odkąd pojawił się facebook oraz poprawiła się szybkość internetu w telefonach komórkowych. Ogromna ilość ludzi ogląda coś w sieci po robocie, w domu na kanapie (śmieszne filmiki, kabarety, filmy, seriale na netflixie, toczy dyskusje na facebooku czy też po prostu czyta w sieci informacje ze wszystkich możliwych serwisów). Sam się na tym złapałem ze 3 lata temu...Policzyłem że jakbym spędzał tyle czasu tworząc coś ile spędzam na Cgchannel, Cgrecord, 80.lv, max3d.pl czy na Artstation i Behance, to dziś miałbym z 10 certyfikatów mistrza 3D rękodzieła z 5 softów jak nic...Od ZBrusha do Houdiniego przez Substance'a włącznie...Tak więc świadomie wiem po której stronie medalu jestem, żeby nie było że tylko na innych psioczę:)

W punkt, jeszcze bym dorzucił że ludziska pewnie częściej korzystają z bardziej zawężonych społeczności np. Firmowe fora czy grupy Corona, 3ds, unreal, itp.

Przeglądam forum przeważnie dział blendera z nowinkami ale tam wszystko umiera, pomarudzę, że sculpt do dupy i czas leci do przodu, tak jak mówicie wiedzy jest zatrzęsienie wszędzie a ludzie poszli na fb, wg mnie to zła droga bo ciężko tam coś znaleść, raczej do pochwalenia się przed znajomymi ci poklepią jakie świetne a rzeczywistości pełno błędów ogólnie kiła i mogiła ale dali lajka więc jest ok, Chyba sam założę teczkę, wrzucę do oceny co tam robię w wolnym czasie, licząc ile to błędów popełniłem btw nie rozumiem fenomenu behance

"Starym" już się znudziło/nie mają czasu rozpisywać się i postować.

Młodzi już są w erze facebook/instagram/twitter/artstation,youtube. Tam nie są platformy do dyskusji - jest to niewygodne bądź utrudnione. Każdy "młody" jakoś ma hopla na istnieniu w mediach bo taka jest teraz moda - wszędzie strimują, cg celebryci, itp itd.

Forum kwitło jak ci co mają 30+/40+ lat, mieli po 20. Siedzieli godzinami w domu robiąc sobie 3d. Kontakt ze światem CG był tylko poprzez fora dyskusyjne. Teraz każdy ma szybki internet i wszystko inne też chce mieć szybko ;)

Ale mysle ze juz nawet na Behance ludziom sie nei chce chwalic swoimi dziełami, bo widze tam bardzo dobr eprace(fakt ze wiekszosc sie podobna do siebie...) i moze z 2-3 komentarze i trochę łapek.. TO mało zachęcające dla ludzi. Na DeviantArt siedza fajni artysci 3D, tam faktycznie mozna tłuste grafiki 3D wyłapać bez zimnych kanciastych arch wizualizacji. Nie wiem gdzie statrzy wyjadacze jak Simonhc sie chwala swoimi pracami bo lubili to robić tutaj ale od dawna nie wrzucaja swoich co raz zapewne bardziej wypasionych projektów :) Albo klientów maja tyle ze nie chce im sie nie musza juz nigdzie chwalić się :D

Sam tu jestem od 2003r wczesniej pod inna ksywką chyba, pamietam jak wlasnie grzebałem w sofcie, w Maxie bijac rekordy wielkosci scen, po miliardy polygonów na Peniumie III czego nie moge zrobic na Maxie 2019 i wielu rdzeniach i 50x wiecej ramu :D i sie chciało bawić i chwalić w srodowisku..

A pamiętacie te wypasione płyty CD z prezentacjami 3d Studio Maxa? Były dołaczane do ksiazek czy do prasy i mozna tam było zobaczyć pieknie zrobione prezentacje 3Dsa i animacje w nim wykonane, tam było wlasnie dużo takich prostych ale pięknych scen wykonanych dla fanu, Neil Blevins i inni.. i ten kobiecy głos narratorki.

Tak dla 3D nostalgii najfajniejszy teledysk zrobiony w 3D Studio ever

Ludziom teraz się nie chce siedzieć na forach bo interakcja tutaj wymaga zbyt dużego zachodu. Teraz wystarczającym zaangażowaniem jest kliknięcie lajka a tutaj na forum trzeba czytać(!) i coś NAPISAĆ (broń boże!). A to już zbyt dużo roboty ;)

Zatrzymałem się na "Ludziom teraz" i dał bym lajka ale nie mogę :(

Zgadzam w 100% i spadam :)

discord jest mega aktywny obecnie. grupy na FB no i ARTS.

mandragora, behance zanim apple wykupiło i zrobiło z tego dramat. to było zbiorowisko najlepszych freelancerów na świecie. żeby założyć tam profil musiałeś wpierw dostać zaproszenie następnie wysłać swoje CV/portfolio które było weryfikowane przez komisje.. i po pewnym czasie dostawałeś finalną decyzję czy możesz tam być czy nie. dzięki temu cały portal był strasznie elitarny i jak ktoś potrzebował dobrego grafika to wybierał tam w śród najlepszych z najlepszych. Niestety adobe kupiło tą platformę i teraz wprost z photoshopa możesz wysłać tam projekt i zrobił się syf.

google mówi "Discord - Free Voice and Text Chat for Gamers"

o to chodzi że tam dobrzy graficy teraz siedzą? :)

To gdzie teraz najlepsi z najlepszych sie udzielają? :) Gdzie mozna zobaczyc prace najlepszych? Swego czasu na evermotion.org sporo bardzo wysokiej klasy grafik wrzucono do galeri, nie wiem jak to wyglada teraz, ale pamietam ze forum tam zrobiło sie bardzo aktywne kilka lat temu

teraz najlepsi pewnie sprzedają kursy na jakiejś platformie :)

Wydaje mi się, że największym zbiorowiskiem wymiataczy jest teraz Behance. Jednak jeśli chcemy widzieć tam głównie te lepsze prace to warto założyć tam konto, "lajkować" to co nam się najbardziej podoba i dodawać do obserwowanych pasujących nam artystów. Dzięki temu Behance zacznie nam wyświetlać trafne podpowiedzi i unikniemy wspomnianego wyżej "dramatu" ;)

Pozdrawiam.

Max tez się uczy naszych preferencji. Coraz rzadziej zaglądamy = coraz mniej pokazuje ;)

Z drugiej strony zamiast marudzić możemy coś po prostu popisać w innych wątkach niż te służące do marudzenia ;) W sumie wszystko w naszych rękach ;)

Czasy się zmieniają, jedne rzeczy odchodzą inne przychodzą i nie mozna tego procesu zatrzymać.

Będzie mi brakowało tej społeczności która tutaj była w latach świetność i tak ostrej krytyki od której czasem aż dupa zapiekła :)

Nie pozostaje nic innego jak tylko z łezką nostalgii powiedzieć:

so-long-and-0tbu1i.jpg

:)

Zagladam sporadycznie - tym razem zeby zobaczyc jak skomentowaliscie przejecie Allegorithmic przez Adobe. News jest, 6 odpowiedzi... Nie chcialo mi sie nawet dodawac siodmej :D Podczas gdy na Twitterze gorace dyskusje, na FB tez nie gorzej.

To forum bylo przez dlugi czas czyms co otwieralem jako pierwsze kazdego dnia. Nawet jak nie bylo duzo newsow to chcialo mi sie pogadac. Ale pozniej w KAZDYM watku pojawial sie dziadek 3D i Boris pier...lac trzy po trzy i przestalo mi sie chciec. Zabawne bo to chyba drugi czy trzeci watek w tym stylu jaki napotykam jak sporadycznie odwiedzam forum. Chyba trzeba sie po malutku zaczac zegnac.

...Ale pozniej w KAZDYM watku pojawial sie dziadek 3D i Boris pier...lac trzy po trzy i przestalo mi sie chciec....

Co by nie mówić o dziadku to dopiął swego, w końcu na tym forum jest więcej humanizmu niż samych ludzi :) Bo jest tylko on i kilka osób nim zmęczonych czyli procentowo wyżej niż kiedykolwiek w historii :)

A tak poważnie to Dziadek i Boris/chrupek nie byli największym problemem a tylko tym który który był najwyraźniejszy i się utrzymał mimo, że obaj dostali co najmniej jednego bana. Prawdziwym problemem był powolny odpływ starych i napływ młodych niepokornych i wrażliwych na wszelką krytykę którzy zamiast się uczyć wiedzieli najlepiej ale mimo to pytali często o najprostsze rzeczy które można było wygoolować w 3s co powoli ale systematycznie zniechęcało do wracania na forum w zalewie tak rażącego braku samodzielności i wysiłku. Zaaaaa naszych czasów to to się czekało całą noc na redner chromowanej kulki na szachownicy bez cieni bo były za drogie do liczenia, to uczyło cierpliwości i pokory jak nic innego :)

Pamiętam jak SWRSC wrzucił rednery kulek z SSS i miękkich świateł w małej rozdzielczości i jaka była celebracja tego osiągnięcia przez całe forum, eh to były czasy :)

Czasy się zmieniają, jedne rzeczy odchodzą inne przychodzą i nie mozna tego procesu zatrzymać.

@JonJoan :D

Dla wszystkich którzy poszli szukać szczęścia gdzieś indziej i dla tych którzy zaraz nie będą mieli wyboru i zrobią to samo

pobrane.jpg

Hahaha :D Rozwalilo mnie.

To ja jeszcze na to:

Nigdy nie bedzie takiego forum... Juz nigdy...

Kojarzycie, czy na facebooku istnieje grupa, która w jakimś stopniu zrzesza byłych i obecnych userów max3d?

Moim zdaniem potrzebna jest radykalna zmiana przekształcenia forum na coś bardziej dostępnego i szybkiego w obsłudze ;x Ale tym by musiał się zająć jakiś dizajner/wizjoner

Kojarzycie, czy na facebooku istnieje grupa, która w jakimś stopniu zrzesza byłych i obecnych userów max3d?

Ci ludzie po prostu poszli dalej ze swoim zyciem :) wiekszosc nie pracuje ani sie tym nie zajmuje. :) kilka osob widze na discordzie zbrushowym.

Moim zdaniem potrzebna jest radykalna zmiana przekształcenia forum na coś bardziej dostępnego i szybkiego w obsłudze ;x Ale tym by musiał się zająć jakiś dizajner/wizjoner

za pozno na to, nie ma bazy userow do dzialania, mimo ze bije mi glowe to ze sa 2 osoby zalogowane i 300 osob przegladajace forum non stop