Skocz do zawartości

Nowe Max3D.pl


adek

Rekomendowane odpowiedzi

Jak zapewne zauważyliście z wielką przyjemnością możemy dzisiaj Was przywitać na nowym Max3D.pl.

 

 

Tworzenie nowej wersji wortalu zajęło sporo czasu - kilka ostatnich miesięcy - i wymagało dużych nakładów pracy. Udało się to jakoś dociągnąć do końca, chociaż zdaje sobie sprawę, że jeszcze wiele rzeczy jest do poprawienia.

 

 

Nowy layout serwisu został zaprojektowany w technice “responsive web design”. Oznacza to, że jeśli otworzycie Max3D.pl na urządzeniu mobilnym, telefonie czy tablecie, strona powinna Wam się automatycznie dopasować do rozdzielczości urządzenia. Wystarczy jednak pobawić się trochę wielkosściaą okna przeglaądarki, by zobaczyć na własne oczy, jak działa responsywna strona główna. Projekt graficzny został zlecony firmie HiddenData z Krakowa. Dziękuję tutaj chłopakom bo wykonali kawał dobrej roboty.

 

 

Max3D.pl to projekt prowadzony przeze mnie od ponad 13 lat “po godzinach”. Stąd warto pamiętać, że moce przerobowe mamy ograniczone i to co zawsze podkreślałem, to że pewne rzeczy postępują wolniej. Jednak ta sytuacja ma swoje plusy. Jesteśmy niezależni, nie ściga nas żaden wydawca, działamy swoim tempem na tyle, na ile możemy. Przez te lata wiele się zmieniło i w moim prywatnym życiu jak i w samym Internecie. Sieć zmieniła się, niektórzy nawet zapowiadają, że fora czeka śmierć - jest Facebook, są inne sieci społecznościowe. Na razie jednak stawiamy dzielny opór udawadniając, że fora Internetowa skrywają w sobie ogromny potencjał. Miejmy nadzieję, że siły na jeszcze trochę w nas się znajdzie.

 

 

Dumny jestem z tego, że przez te lata serwis pozwalał - i wciąż pozwala - wielu osobm podnieść swoje umiejętności, wielu wręcz pomógł w karierze zawodowej. Naprawdę miło wspomina się, jak to niektórzy kiedysś stawiali swoje pierwsze kroki w grafice, a dziś są rozchwytywani przez światowej sławy przedstawicieli branży i pracują przy największych projektach.

 

 

Bardzo się cieszę, że przez te lata zawsze znajdują się osoby, które chętnie pomagają przy tworzeniu Max3D.pl. I tutaj dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym dzisiaj i kiedyś w prowadzeniu serwisu. Dziękuję za pomoc ekipie w pracach nad nowym Max3D.pl!

 

 

Wróćmy jednak do nowej szaty...

 

 

 

 

Ciemna kolorystyka.

Zdajemy sobie sprawę, że w internecie mało jest serwisów z ciemną szatą graficzną, ale postanowiliśmy nic nie zmieniać w tym temacie.

 

 

Forum

Na forum będziemy chcieli wprowadzić w najbliższym czasie kilka poprawek, tak aby bardziej je dopasować do aktualnego wyglądu strony głównej, ale nie chcemy robić tam rewolucji. Zdajemy sobie sprawę z przyzwyczajenia wielu z Was jeśli chodzi o forum. Na pewno będziemy wprowadzać tam zmiany stopiowo i z Waszą konsultacją. Na forum też w pewnym sensie ograniczają nas również szablony vBulletina.

 

 

To czego nam się nie udało zrobić, bo po prostu nie było to do końca wykonalne to przerobienie starych treści pod “responsive web design”. Stary Max3D.pl miał już swoje lata, niektóre style i podstrony pamiętają rok 1999 i nie byliśmy w stanie wszystkiego poprawić. Za to przepraszamy. Przegladając niektóre stare artykuły i newsy możecie zobaczyć odpowiednią informację. Zniknęło również parę działów, w tym Polska Animacja. Powrócą one jednak za jakiś czas w odświeżonej, ulepszonej formie.

 

 

Mamy nadzieję, że odświeżony wygląd przypadnie Wam do gustu. My nie zamierzamy spoczywać na laurach i będziemy dalej pracować nad ulepszaniem serwisu, oraz dalszym jego rozwijaniem.

 

 

Mamy w tej chwili więcej możliwości promowania Waszych prac na stronie głównej z czego się bardzo cieszę. Liczę, że strona główna będzie się zmieniała częściej i częściej będziemy promować właśnie Wasze prace. Nic nas w tym nie ogranicza. Mamy też zamiar dostarczać Wam więcej interesujących treści, których nie znajdziecie nigdzuie indziej.

 

 

Zachęcamy również Was do kontaktu z nami jeśli macie pomysł na artykuł lub tutorial. Chętnie coś takiego opracujemy i zamieścimy. Tak niewiele firm chwali się tym co robi. Jesteśmy w tym temacie otwarci. Podzielcie się tym co robicie, pokażcie coś ciekawego.

 

 

Kończąc wprowadzenie chciałbym zachęcić Was do przeczytania inauguracyjnego, któtkiego wywiadu przygotowanego przez Michała Szwaka z Piotrem Jaworowskim z Ars Thanea.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 103
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

U góry jest kilka skrótów, jeśli wchodzicie czy to z urządzenia mobilnego czy z komputera - przy rekomendacjach (nowosci - przenosi do bloku nowosci), u góry ikonka znowu przy ikonke profilowej (na samej górze) skrót do ost. postów.

 

Używam tej wersji jakiś czas i naprawdę zobaczycie za jakiś czas. Wydaje mi się, że da się przyzwyczaić. Chociaż jeszcze kilka detali się pojawi.

 

Pracuję jeszcze nad wyświetlaniem wrzucanych prac do galerii na forum w ładnej formie. Tutaj niestety vB trochę kuleje jeśli chodzi pewne rzeczy.

 

Można komentować artykuły, będzie można na więcej sposobów promować Was i prace. Zestawienia najlepszych prac wrócą. Będzie się je łatwo robiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest git. Na pierwszy rzut oka zadawało mi się, że "czcionka' za duża, ale po chwili zorientowałem się, że już nie muszę ślupić zgarbiony, bo mogę się oprzeć na fotelu i czytać z tej odległości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale poprawcie tylko zeby nie wylogowywalo po 5 sekundach, to jest strasznie irytujace od jakis paru tygodni:)

 

Zmieniliśmy kilka rzeczy. Wylogowuje Cię przez błędne cookie. To efekt uboczny. Pozbyliśmy się domeny z "www". Teraz jest przekierowanie z "www". Najlepiej usunać wszysktie cookie z max3d.pl i zalogować się na nowo na forum. I nie powinno być problemu. W tej chwili jeszcze CloudFlare też "keszuje" trochę rzeczy. Wszystko powinno wrócić do normy. Ale jeśli macie problem z logowaniem (wyczyście cookie) i zalogujcię się jeszcze raz.

 

Pobawcie się jeszcze pomniejszaniem przeglądarki (okna).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam jedną zasadniczą uwagę. Dlaczego ostatnie wiadomości na forum zajmują tak mało miejsca, a artykuły tak dużo. Artykuł z Alkeim ma już prawie rok. Rozumiałbym poświęcenie tak dużej ilości miejsca gdyby to się częściej zmianiało. W starej wersji wchodziłem na główną i od razu miałem przegląd "co się dzieje" tutaj tak trochę schowane i trudno dostępne.

Drugą rzeczą jest wielkość napisów - są ogromne. Jesteśmy grafikami = zazwyczaj widzimy detale = umiemy odczytać również te mniejsze pikselki.

 

Prawdę powiedziawszy bardziej leżał mi wygląd starego maxa. Wszystko było jakoś tak skomasowane i na dłoni. Bez zbędnego przewijania. Tutaj rozmiar obrazów jest jak dla mnie przytłaczający. Ogromne ikony, ogromne fonty. Taki windows 8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@piko84: Będzie więcej artykułów. Kolejne się robią. W zasadzie ostatnio nic nie dodawaliśmy ze względu na prace nad tym. A widok ostatnich postów na urządzeniach mobilnych jest na cały ekran faktycznie.

 

Ale dla samych prac chce przygotowac cos osobnego. I bedzie zaciagalo rzeczy z forum.

 

Trochę inaczej to działa niż ostatnio. W końcu te artykuły będą dobrze wyglądały, są komentarze i przede wszystkich przy poprzednim designie sporo pracy było z ich montażem. Teraz będzie dużo łatwiej.

 

Ikonki do BITEW stworzył Michał Szwak (Czak1).

 

Jeśli kogoś interesowały np. tylko nowości: http://max3d.pl/news/

 

A na nowe artykuły też jesteśmy otwarci. Jeśli ktoś ma pomysł na coś - jesteśmy otwarci - od making ofów po tutoriale. Pokazujcie co tam robicie w pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana jak najbardziej na plus! podoba się!

Warto by jednak przeskalować rozmiar na głównej stronie do tych 75%.

Łatwiej wtedy wszystko ogarnąć.

Wersja na telefon rewelacja!

Polecam ctr+scroll

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O w morde, ale kolosalna zmiana:) W pierwszej chwili myslalem, ze pomylilem adresy:) Jest slicznie, choc troszke duze te obrazki, ale rozumiem, ze to uklon w strone urzadzen mobilnych.

Edytowane przez Traitor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wow:) No faktycznie nowy wygląd jest lepszy. Wcześniej rzadko zaglądałem na portal, głównie forum mnie interesowało, no ale teraz trzeba będzie zaglądać tu i tu:) Jest tylko jedna rzecz, która nie do końca mi przypasowała - czarne strasznie monotonne tło. Gdyby chociaż rozjaśnić minimalnie (np. tak jak na forum albo nawet jeszcze mniej) to chyba byłoby przyjemniej. Takie jednolite czarne tło kojarzy mi się trochę ze stronkami z lat 90'tych;) Tak czy siak zmiana wyglądu na plus:] Czuć dużą przestrzeń, nie ma ścisku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od starego layout czasem mnie bolały oczy a teraz jest najgorzej jak się dało to zepsuć czyli czysty biały na czystym czarnym. Błagam, dajcie w jakiś preferencjach opcje szarego tła dla głównej i forum bo oślepniemy od tego kontrastu!

Kolejny ogromny minus to rozmieszenie kontentu. Na górze strony są rzeczy które będą aktualizowane rzadko a na dole te po które większość tutaj obecnych userów zagląda najczęściej. Przynajmniej zróbcie tak żeby wchodząc na główną nie trzeba było scrolować strony żeby zobaczyć czy pojawił się jakiś news. To nie jest portfolio firmy tylko aktywna społeczność czyli świerze rzeczy powinny być na górze a teraz się trzeba do nich dokopywać. Na razie zapowiada się że będzie jeszcze gorzej niż ostatnio czyli konternerek do przeskakiwania newsów a w nim artykuły które mają ponad rok na karku. O ile wiem w responsive design chodzi o to żeby strone czytało się dobrze na wszystkich urządzeniach a teraz to chyba działa tak że strona będzie ładnie wyglądała na tabletach kosztem wygody użytkowania jej na normalnym PC. Sad Llama is sad.

 

Reszta rzeczy mi się nawet podoba ale jest przyćmiona przez te 2 zaaaaajebiście wielkie kroki wstecz. Sorry za brak entuzjazmu ale jestem na nie.

Ps. Teraz pisze i widzę że nie ma strzałki do zwiększania okna pisania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Typografia leży? Ale w czym? Może Kamil, który to projektował (a naprawdę zna się) coś powie. Ale właśnie z typografii jestem zadowolony, że trzyma się kupy, nie ma mieszanki fontów. Aha... tekst nie jest biały! Jeśli chodzi o wygląd zdałem się na projektantów. Z tym czarnem zapytam Kamila.

 

Zobaczymy z tym tłem. To może faktycznie da się lekko rozjaśnić. Inna sprawa, że forum nie było ruszane (oprócz headera - tło się tam nie zmieniło).

 

Z tym rozmieszczeniem dlaczego jest nie tak? Rekomendacje na samej górze, duża też się będzie zmieniać. Artykuły zobaczymy. Wszystko można zmienić. Na razie zobaczymy czy damy radę.

 

Na samej górze (przy rekomendacjach) jest skrót. Zawsze macie też osobny widok nowości, można też szybko trafić do ost. postów. Filozofia strony jest zupełnie inna niż poprzedniej. Ja też na początku nie mogłem się przestawić. Ale zmiany są możliwe.

 

ps. RSSy poprawione!

Edytowane przez Adek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mhhmmmm jeszcze pachnie nowością :) miło, że portal sie rowija :)

A pamiętam jeszcze czasy pierwszego forum :) Spora droga za wami! (nami ;) ) I mam nadzieje takowa też i przed wami stoi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ant-3d

Bardzo mi sie podoba ale prosze i blagam zmniejszcie to. Jest strasznie krowiasta mam. Mam 1920 x 1080 a czuje sie teraz na max3d jakbym mial 800 x 600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

typografia głównego meny na głównej... jak z 3 ligowej ulotki z przed 20 lat...

czerwone tytuły działów uciekają drżą i podskakują.... na forum do natychmiastowego wywalenia tam się tylko czyta, a tego się nie da...

oczywiście... że za duże ale ja nie oglądam internetu poniżej 20'... więc trudno... wszyscy są mobilni, a będą ślepi...:)))

logo do wymiany.... trochę odwagi.... zawsze było średnie.... teraz zupełnie go nie ma....!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobór font tragiczny. Wygląda to jak wersja dla niedowidzących, choć ja w pełni widzący mam problemy z czytaniem tekstów. Dobrze że się rozwijacie, ale do poprawy jeszcze sporo.

 

Artykuly rlz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Logo zmienimy. To faktycznie jest do zmiany, ale nie wszystko na raz. Ale zdajemy sobie sprawę, że do poprawki. Odwagi nam do tego nie potrzeba. Jedynie kupiłbym troszkę czasu. Trochę mi to życia wyjęło, czas wrócić i zająć się rodziną :). Jutro poczytam resztę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fonty na głównej moim zdaniem są ok. Są poprawne, nie są złe. To, że typo leży jest dość mocnym zarzutem.

Nie ma jakiejś typograficznej rewolucji, ale tutaj głównie chodzi o treść i jakość czytania. Dwa fonty, zbliżone do siebie w typowym układzie: sans sherif dla treści, seryfowa dla nagłówków. Sans w odmianie w blacku i regularze.

 

Co do treści, będziemy się starali, by było ich więcej.

 

Logo to osobna historia.

 

Strony responsywne zazwyczaj wykorzystują całą przestrzeń ekranu urządzenia, na którym są wyświetlane. Jeszcze nie widziałem strony responsywnej, która nie byłaby full screen. Moim zdaniem nie ma potrzeby zmieniania szerokości, przynajmniej na tą chwilę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiany ogólnie na plus. To co mi się nie podoba - font w menu oraz szczególnie to, że muszę scrollować stronę, by zobaczyć newsy...Zamieniłbym kontener "polecane" z newsami, bo umówmy się - przydatność tego kontenera jest niewielka i powinien polecieć na dół. Wydaje mi się, że za duży nacisk przy tworzeniu był na "ma wyglądać dobrze" zamiast "ma być użyteczne". Tak jak ktoś napisał - to jest wortal, a nie portfolio firmy. Coś z tymi newsami musicie zrobić, bo obecne rozwiązanie po prostu nie może zostać (no chyba, że chcecie sfrustrować użytkowników scrollowaniem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie strona główna - cudeńko. Oczywiście mam kilka sugestii:

-brakuje mi guziczka "zobacz wątek na forum" przy artykułach i nowościach, cholernie brakuje.

- rzeczywiście czerwone tytuły działów na samym forum fajnie by było zmienić.

- co do plusów/minusów - fajnie by było widzieć w panelu co dostajemy i za jaki konkretnie post :) oczywiście nadal anonimowo.

 

ŚWIETNIE, że ciemna kolorystyka została, idealna do wielogodzinnego przeglądania forum. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie. Popracujcie jeszcze chwilę na tym i zobaczcie po kilku dniach. Moja reakcja początkowa była podobna. Nie mogłem się przyzwyczaić. Ale chciałem, żeby to było coś innego. Bez kopiowania, na czasie.

 

Responsive jest popularny, chociaż w Polsce mam nadzieje kuluje. Dlatego zdalem sie na ekipie http://www.hiddendata.co/ (warto spradzic co robia). Jesli ktoś trochę jest w temacie responsive'a to pewne rzeczy na pewno dla niego są jasne.

 

To był odważny ruch, zdaje sobie sprawę, ale warto chwilę poklikać.

 

Co do przewijania. W tej chwili buduje się nawet pełne strony oparte na przewijaniu - zamiast przechodzenia zakładkami - scroll. Tutaj celowo zostały wprowadzone pewne skróty, chociaż już widzę kilka miejsc, które można poprawić. Wasze komentarze też na pewno przekażę projektantom z HiddenData. Tutaj zdałem się na profesjonalistów i nie żałuję. Żeby nie było jak poprzednio, że programista robi "design".

 

W zasadzie oprócz AntyWeba nie jestem w stanie wymienić innego serwisu, który korzysta z responsive'a.

 

Symek: przy rekomendacjach masz szybkie przejscie do newsow, w widoku newsa - przejscie do komentarzy rowniez szybko przesuwa nas do komentarzy, znowu tam jest tez skrot ponizej.

 

Jest sporo detali to poprawy i zapisuje to sobię. Będę powoli to robił. Np. tutaj nie ma skrótu do wątku na forum. Strasznie mi tego brakuje. Takie rzeczy wychodzą, ale przecież wiecej jak to jest testować w bardzo małym gronie, a jak to jest w produkcji.

 

Dla mnie jest to fajna baza do dalszej rozbudowy. Ale nie z dnia na dzień. Tak jak pisałem w rozwinięciu. Max3D to projekt po godzinach. Coraz ciężej nad nim panować, ale to chyba uzależnienie i satysfakcja.

 

Może tego nie widać, ale nas (tworzących treści) to też trochę rewolucja. Ale też mniej ograniczeń. Ta rekomendacja. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tam linkować ciekawsze prace, testowo np. Syrena Sport forumowicza (jest na zdjęciu) naprawdę dobrze leżała, o ile na forum i w serwisie będą pojawiały się tego typu rzeczy to nie ma czego żałować tego miejsca.

 

Od dawna, aktywność Wasza kręci się wokół faktycznie newsów ale i polecanych wątków. Tego nie widać jeszcze z zew., ale te bloki np. polecane, artykuły - fajnie można wykorzystywać do promowania aktywnych wątków. Jest dużo łatwiej bo newsy/artykuły oparte są jakby o ten sam moduł, łatwiej tworzyć treści. Jeśli się nie sprawdzi zmienimy.

 

A więc polecane - może to być jeden news, wiemy, że jest to gorący temat jak np. koniec Creative Suite. Wrzucamy go tu i tam. Newsy dodatkowo są promowane z prawej w artykule. Ciężko to opisać.

 

Ale się rozpisałem, ale nie mam spania :) Detale mam nadzieję będą dodawane. Chciałbym opracować fajny review nowych rzeczy w galerii na forum.

 

Szaleństwo jest, to dobrze. Zobaczymy jak pewne rzeczy się*sprawdzą. Fakt faktem, brakuje contentu czasami do tutoriali. Powoli się zastanawiam czy to mas sens (ten blok), ale dla takich rzeczy jak "Art Tutorial" czy "Walor" to trzymam. Bo to stała się klasyka.

 

Wiecie, to max3d, możemy sobie pozwolić na trochę szaleństwa, nikt tutaj z torbami nie pójdzie :)

 

Inna sprawa, ,że na razie kolorystyka (oprocz heada) na forum sie nie zmienila wiec tam "wypalania nie powinno być". Pewne treści można czytać na dwa sposoby - forum lub główna.

 

Weźcie też pod uwagę, że ten font, a więcej mamy krótszych newsów z wideo przy krótkich tekstach czyta się*super.

 

Co do fonta - jest to Roboto, a font nagłówków Roboto Slab. Rodzina fontów stworzona przez Google'a. Ci, którzy mają*styczność z Androidem pewnie znają go. Bardzo fajny font moim zdaniem. Slab to font wprowadzony w najnowszych wersjach właśnie z zastosowaniem dla nagłówków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello Adku. Parę godzin temu, pierwszy raz pisałem ten komentarz, i przypadkiem odświeżyłem stronę i mój nieopublikowany komentarz zniknął. Przydała by się funkcja auto zapisu komentarza - tak jak było wcześniej.

 

Czerwień nicków w komentarzach - bez sensu. To nie jest wiadomość istotniejsza od samego komentarza. Większość stałych userów forum ma avatary, i po tym się wzajemnie rozpoznają, wiec nie trzeba dodatkowo przyciągać oczu w stronę nicka. Wystarczył by bold.

 

Guzik 'zobacz wątek na forum' - sprawa pierwszorzędna:)

 

Mam dość nieprzyjemne uczucie, że nowy layout jest robiony pod casualowych odwiedzających, nie pod codziennych bywalców.

Regularnie odwiedzający, jak ja, po parę razy dziennie, nie potrzebują, by im wielkim obrazkiem w dziale 'POLECANE' przypominano o czym czytali 3 dni temu.

 

Świeżość i estetyka - na duży plus. Czerwień jednak za bardzo wali w gały. Warto by się też zastanowić, czy nie nadać czerni tła choć po 2 w każdym z r g i b. Kontrast zniechęca do czytania dłuższych tekstów, jak na przykład komentarzy w tym newsie.

 

Kwestia najbardziej na minus - tak jak ktoś napisał - nawet na 1080p strona wydaje się wielka. Oczy muszą biegać po całej przestrzeni. Wyżej wspomniane 75% byłoby optymalne.

Allegro popełniło podobny błąd, i z ankiety wynika, ze 98% ludzi (z ok 5 tyś) nie akceptuje nowego wyglądu, a z komentarzy wynika jasno, że głównie przez to że wszystko jest za duże: http://cafe.allegro.pl/showthread.php?1657573-Nowy-wygl%C4%85d-Allegro-jak-wprowadzali%C5%9Bmy-zmian%C4%99/page2&mode=linear

 

Podsumowując, moje trzy największe prośby:

- 75%

- newsy lepiej wyeksponowane na głównej (może tam gdzie teraz bitwy, które są tematem dość niszowym?)

- lekka basta w kolorach

 

Dzięki za starania!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje ogromne dla twórców nowej szaty graficznej. Jest fantastyczna i pięknie dopracowana. Ostatnio chyba panuje moda na zmiany na portalach. Przyznam, że wszystkie interesujące mnie strony zmieniły się na gorsze. Tutaj przeciwnie - wszystko dopracowane do ostatniego detalu, estetyczne i przy tym bardzo funkcjonalne i przejrzyste. Jest świetnie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności